Avantasia - The Scarecrow

Helloweenakia εβγαλες το φτυαρι απο την ντουλαπα?μου φαινεται οτι θα το ξαναχρησιμοποιησουμε συντομα!!το δικο μου ειναι ετοιμο και το ακονιζω στις ακρες κιολας!! μωρ’ τι αμερικανια ειναι αυτη??τι τραγουδαει αυτος ο Tobias??? που ειναι ενα reach out for the light???πολλα ζηταω ε?? δεν ειναι κακο τραγουδι αλλα ειναι ξενο προς το στυλ που μας ειχε συνηθισει και με εντονη εμπορικη χροια…αδιαφορο…next please…

Nικος Summoning

χαχαχα ειμαι ετοιμος οπως παντα αλλωστε!:lol:
ας ελπισουμε το album να χει καλυτερα κομματια μεσα…κ πραγματι ενα reach out for the light χρειαζοταν…αλλα που…?![-X

Ας το ακουσουμε πρωτα και θαβουμε μετα με την ησυχια μας…ποτε δεν ξερεις αλλα απο αυτα που εχω ακουσει στην καλυτερη να ειναι του υψους και του βαθους…στην χειροτερη μαλλον κολυμπα σε πιο πιασαρικα ρηχα νερα…τολμω με ολο το θαρρος να κανω μια προβλεψη…μαλλον ο Tobias θα βρεθει 6 feet under:metal: :metal: :metal:

Nικος Summoning

υγ=μια ερωτηση προς mods…παιδια…το emoticon :metal: εχει μαλλι punk αλα mohican!! δεν ειναι και πολυ μεταλ αυτο!! μπορει να αλλαξει σε κατι πιο μακρυμαλλικο …κατι που οταν κουνιεται πανω κατω να θυμιζει χταποδι που το χτυπανε στο βραχο!! το μαλλιαρο χταποδι!!!

Έχει αρχίσει να μου αρέσει πάντως το carry me over :stuck_out_tongue:

και ναι, leak-αρε!!!

Για να δουμε…τι θα δουμε!!:slight_smile:

Ποπο το κομματι με τον Alice σπερνει…σε απιστευτη κατασταση η φωνη του…

Και απο εδω κανενα λινκ ρε παιδια!!!και εχω να θαψω και καιρο!!! :har: :stuck_out_tongue: :bleh: :twisted:

Το Carry me over ακουγεται ως απεγνωσμενη προσπαθεια να πλησιασουν τον μοντερνο εμπορικο rock ηχο… Δεν θα υπηρχε με τιποτα στα pt1,2 τετοιο track, γιατι τοτε ο Tobias ηταν πιο προσγειωμενος.
Δεν πιστευω πως το album θα ειναι κακο, αλλα ειναι κριμα που καποιοι μουσικοι αφου κοπιασουν τοσο για να καθιερωθουν σε ενα ειδος, μολις τα καταφερουν μετα το γυρνανε σε πιο εμπορικες “φορμες”. Αφου στο 99% των περιπτωσεων παντα αποτυχαινουν και γυριζουν στο προηγουμενο στυλ,τι κουραζονται τσαμπα;

Oι πληρεις συμμετοχες…

Track 01:
Tobias Sammet, Roy Khan (vocals), Sascha Paeth (lead guitars)
Track 02:
Tobias Sammet, Jorn Lande (vocals), Sascha Paeth (lead guitars)
Track 03:
Michael Kiske, Bob Catley, Tobias Sammet (vocals), Henjo Richter, Kai Hansen
(lead guitars)
Track 04:
Tobias Sammet (vocal), Sascha Paeth (lead guitars)
Track 05:
Amanda Somerville, Michael Kiske, Tobias Sammet (vocals)
Track 06:
Jorn Lande, Tobias Sammet (vocals), Sascha Paeth, Henjo Richter (guitars)
Track 07:
Alice Cooper, Tobias Sammet (vocals), Sascha Paeth, Henjo Richter (lead
guitars)
Track 08:
Jorn Lande, Tobias Sammet (vocals), Henjo Richter (lead guitars)
Track 09:
Tobias Sammet, Bob Catley (vocals), Sascha Paeth (lead guitars)
Track 10: Oliver Hartmann, Tobias Sammet (vocals), Rudolph Schenker
(lead guitars)

Εχοντας ακουσει 5-6 φορες το δισκο οι εντυπωσεις ειναι εξαιρετικες…

καλο ακουγεται για πρωτη ακροαση…ο Kiske παντως στο 3ο κομματι τα χωνει…ε αυτο ηταν μια εκπληξη…:roll:

Τωρα το ακουω για πρωτη φορα…για να δουμε τι θα δουμε…αργοτερα καποια αναφορα ,αφου το ακουσω ολο ,κομματι κομματι…

μαίστα… το ακούσαμε …
επειδή βαριέμαι να μεταφράζω τα λεγόμενα μου - απο εκεί που το κριτίκαρα,
εδώ είναι το ορίτζιναλ κείμενο

All in all ? after listening to the album for a couple of times ? I was left with the impression that this is more of an EDGUY album ? with lots of vocalists and a few twists and turns ? minus the occasional ?silly-fun?n?games? song?. , that also follows a concept, a story rather than what I had come to expect after the 2 Avantasia albums, so in that respect ? it did slightly disappoint me, for gone are the lavish ? super symphonic moments in favor of a more down to a earth approach?
On the other hand ? it?s a pretty darn good album ? that manages to mix the better portions of EDGUY?s style and mold them into a story ? so in that respect it?s AVANTASIA !
Since name-o-logy is not my expertise and I would not bother too much over deciding if this is closer to Edguy than Avantasia, I will just wash my hands clean (Pontius ? are you done with that water, yet ?) and proclaim that this is a fairly substantial piece work, by the erstwhile mr Sammet, and his guest musicians, that will greatly appeal to all the fans of the bands and projects that he?s been involved in. It doesn?t re-invent the wheel ? and it?s not better than sliced bread or indeed any of the previous Avantasia installments for sure- but it?s an honestly GOOD album ? that power metal fans and people who enjoy the involved artists will probably appreciate !

και όπως καταλαβείνει κανείς μου φάνηκε πιο πολύ σαν EDGUY με πολλούς τραγουδιστές παρά σαν AVANTASIA, όπως αυτοί ορίσηκαν απο τα 2 πρώτα. Δεν είναι καλύτερο απο τα 2 πρώτα αλλα δεν είναι κακός δίσκος… απλά η αλληλουχία του είναι κάπως ταραγμένη (ίσως να ήθελε να το κάνει διπλό και για λόγους εμπορικούς να το μίκρυνε) και γενικά ενώ έχει κομματάρες - κάποια κομμάτια είναι πιο- ντεμι…
anyhow …

Απο οτι διαβασα σε συνεντευξη παντως θα κυκλοφορησει και 2ο μερος…

πολλα φρου φρου κ αρωματα γραφεις κ χανεις την ουσια…μ θυμιζεις τον τροπο γραφης του μεταλ χαμερ στον δισκο του μηνα…λενε χιλια δυο πραγματα κ αμπελοφιλοσοφιες κ δεν λενε τι μουσικη παιζει το συγκρτμα…:-k

Όντως ο δίσκος μου κάνει ποιο πολύ για Edguy παρά για Avantasia. Λίγη σημασία έχει αυτό πάντως γιατί ο δίσκος είναι πολύ καλός και έχει μερικά τρομερά κομμάτια.

@ helloweenakia - η κριτική μου ήταν μια σελίδα και θα δημοσιευτεί σε άλλο μέσο για αυτο απέφυγα πλήρη παράθεση. Απλά έτυχε να την έχω ανοιχτή στο WORD. Το hammer συνήθως δεν μιλάει κάν για τους δίσκους η τα κομμάτια… και αυτή η κριτική είναι κανονικά track by track…καμία σχέση…

και αν δεν ξέρει καποιος ποιοί είναι Οι avantasia ή αν το summation, this will appeal to power metal fans… δεν σου δίνει να καταλάβεις τι παίζει η μπάντα… ε τότε …

between you and me,μια χαρα αγγλικα ξερω απλα πιστευω οτι ηθελες περισσοτερο να εντυπωσιασεις παρα να μας πληροφορησεις για το τι ‘πραμα’ κουβαλαει το νεο avantasia…το καταφερες παντως…:slight_smile:

να εντυπωσιάσω ποιόν ? Αφού το 90% των ατόμων με θεωρουν μαζί με 2-3 άλλους “γραφικό” - don’t think so…:stuck_out_tongue: !

Και εκεί που τους είχα σχεδόν ξεγραμμένους, κυκλοφόρησαν τελικά ένα τουλάχιστον αξιόλογο δισκάκι! :smiley:

Πράγματι, δεν θυμίζει τόσο Avantasia, και το βρίσκω ήδη πολύ καλύτερο από το τελευταίο Edguy, αν και είναι νωρίς ακόμα για τελική κρίση!
Είναι πάντως στο σωστό δρόμο! :yes: