Avatar?

Γεια σας!

Είμαι καινούρια στο forum και δυστυχώς δεν ξέρω πώς να βάλω avatar διαλεγμένο από τα αρχεία μου…
Τί μπορώ να κάνω?
Please βοηθήστε με!

Καταρχήν καλωσήρθες!

Για το avatar τώρα. Πηγαίνοντας στο Προφίλ από το αριστερά menu (ή από εδώ: www.rocking.gr/modules.php?name=Your_Account) μπορείς να διαλέξεις avatar από μια λίστα με αρκετά (υπάρχουν μουσικά αλλά και “άσχετα”). Από εκεί και πέρα η επιλογή να ανεβάζει ο καθένας κάποιο avatar που έχει στο σκληρό του δίσκο έχει απενεργοποιηθεί.
Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις κάποια εικόνα που βρίσκεται ήδη στο internet.

Ελπίζω να κατάλαβες.
Ότι χρειαστείς είμαστε εδώ.

Xίλια ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!
Κατάλαβα τι πρέπει να κάνω!!
Και πάλι ευχαριστώ!!

Όμως δυστυχώς μου προέκυψε ένα πρόβλημα…
Επέλεξα να βάλω το tarja2 αλλά δεν μου το εμφανίζει… :frowning:
συγγνώμη αν σας γίνομαι βάρος αλλά θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε…
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Δε γίνεσαι καθόλου βάρος, γι’ αυτό είμαστε εδώ.

Απ’ ότι βλέπω προσπαθεί να πάρει την εικόνα από αυτή τη διεύθυνση: http://server6.uploadit.org/files/darknymphelena-NightElfGoddess.jpg

Προσπάθησε από το Προφιλ σου να την σβήσεις (τσέκαρε το κουτάκι και μετά πάτα “Διαγραφή εικόνας” και μετα “Υποβολή”) και μετά ξανά από το προφίλ να επιλέξεις την tarja.

Δοκίμασε και πες.

Το έκανα αυτό που μου είπατε,ευχαριστώ…επέλεξα την tarja1 αλλά πάλι κάτω από το DarkNymph,On the way δεν το εμφανίζει δυστυχώς…

Θα ελέγξω τι φταίει και θα ενημερώσω.

Λοιπόν.

Δοκίμασε πάλι να επιλέξεις το avatar που θέλεις, αυτή τη φορά όμως από εδώ: http://www.rocking.gr/modules.php?name=Forums&file=profile&mode=editprofile

Πες μου αν έγινε.

Λοιπόν χίλια ευχαριστώ…αλλά…
Ενώ στην ίδια την σελίδα με τις options μου το εμφανίζει…
Στο forum δεν συμβαίνει αυτό… :frowning:
μου δείχνει πάλι Χ…

Αν σας κούρασα με αυτό το θέμα,αφήστε το…:frowning:

Χμ

Δοκίμασε να το αλλάξεις και από το προφίλ του forum αλλά και από το προφίλ του site. Δηλαδή και από εδώ: http://www.rocking.gr/modules.php?name=Forums&file=profile&mode=editprofile και από εδώ: http://www.rocking.gr/modules.php?name=Your_Account . Εννοείται πως θα επιλέξεις το ίδιο avatar. Για δοκίμασε και πες. Μην ανησυχείς πάντως, θα βρεθεί άκρη.

Όλα είναι εντάξει…! :smiley:
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας και για όλα όσα κάνατε!
Ευχαριστώ επίσης και για την υπομονή σας,γιατί μου φερθήκατε άψογα!
Να’στε καλά!!! :smiley:

Μλκ, με άγγιξε αυτός ο δισέλιδος διάλογος…! Άσχετο

Οπότε τελικά αυτό έφταιγε; Πρέπει να να γίνει αλλαγή του avatar και από τα δύο προφίλ για να εμφανίζεται κανονικά. Πάντως είχα την εντύπωση ότι και από του site το προφίλ αν το άλλαζες, στο προφίλ του forum άλλαζε αυτόματα.
Τέλος πάντων, θα ξέρουμε τουλάχιστον από εδώ και στο εξής τι μπορεί να φταίει.

και εγώ έχω μία απορία…πώς θα βάλω την εικόνα που εγώ θέλω???πρέπει να δηλώσω διευθυνση όπου βρίσκεται η εικόνα ή αρκεί να βάλω τη διεύθυνση που βρίσκεται μέσα στο σκληρό μου???

Αν έχεις site που συνδέεται με διεύθυνση στον υπολογιστή σου ναι, αλλά, αν απλώς μπαίνεις στο internet, αυτό δε γίνεται… ψάξε για μέρη που κάνουν “free image hosting” και “direct linking” (έτσι ακριβώς ψάξε)… με αυτά τα δύο είσαι ok…

Αν και σου απάντησε ήδη ο maestro, άμα διαβάσεις την προηγούμενη σελίδα του ιδίου θέματος θα βρεις την απάντηση…
Δεν καταλαβαίνω πάντως, αφού υπάρχει μια σχετικά μεγάλη συλλογή avatar στο ίδιο το site γιατί τόση θέληση να βάλετε κάποιο δικό σας 8O

Αν μου βρεις και μου βαλεις στην συλλογη μια φωτο του JOHN NORUM η του GREG MACKINTOSH, σου υποσχομαι οτι δεν θ’ αλλαζω συνεχεια avatar…

Ok, βρήκα μία μετά από πολύ ψάξιμο.
Θα την βρεις με όνομα Norum.

Λοιπόν το πρόβλημα με τα avatar έχει λυθεί.
Από εδώ και στο εξής θα δουλεύει είτε το επιλέξετε από το προφίλ του site είτε από το προφίλ του forum (παλιά ήθελε και από τα δύο).

Παράκληση!
Μην αποθηκεύετε τα avatar σε server που έχουν μικρό bandwidth limit, γιατί μόλις περάσει το limit αυτό είτε δεν εμφανίζουν τη φωτογραφία είτε εμφανίζουν άλλη φωτογραφία που λέει ότι έχει υπερβεί το όριο, η οποία διαστρεβλώνει και όλο το site. Έκανα την παρατήρηση επειδή έχει ήδη συμβεί αυτό σε 2 άτομα και αναγκαστικά τα avatar τους σβήστηκαν.