Avenged Sevenfold - Avenged Sevenfold (new album out on 30/10/2007)

Δεν ξέρω ακριβώς… :stuck_out_tongue: :lol:

Το “City of Evil” μου άρεσε τρομερά με την δεύτερη!
Αυτό εδώ, πέρα από 2 - 3 κομμάτια (π.χ. “Almost Easy”, “Lost”, “Dear God”) που γούσταρα αμέσως, τα υπόλοιπα χρειάστηκαν κάποιες ακροάσεις για να τα βάλω εκεί (ψηλά) που τα έχω σήμερα!

Ίσως γιατί το προηγούμενο το έχω πολύ ψηλά και είναι λογικό να δυσκολευτώ λίγο να “χωνέψω” τόσο γρήγορα τον επόμενό του…

Μην ξεχνάμε ότι εγώ (σε σύγκριση π.χ. με τον Davidian ή με εσένα), είμαι πιο παραδοσιακός metalhead, πιο “κολλημένος”, πιο δύσκολος σε πειραματισμούς, δεν ακούω alternative, nu κ.τ.λ., οπότε όσο να ναι, θέλω περισσότερο χρόνο για ένα τέτοιο δίσκο! :yes:
Το “City of Evil” είναι (ή τουλάχιστον το θεωρώ) πιο straight metal από αυτό εδώ!

Για παράδειγμα, το “Critical Acclaim” που το ανεβάσανε οι ίδιοι στο myspace τους γύρω στις 20 Αυγούστου, στην αρχή είχα ξενερώσει κάπως! :roll:
Ήταν πολύ μοντέρνο για μένα! :-s
Μετά από 100 ακούσματα όμως, άρχισα να το θεωρώ σιγά σιγά όλο και καλύτερο και σήμερα το λατρεύω! :vibrate:
Σε άλλους άρεσε από το πρώτο λεπτό, εμένα μου πήρε ένα μήνα! :dunno:

Για όλα αυτά μάλλον, το θεωρώ πιο δύσκολο από τον προκάτοχό του! :wink:

άρα για να είμαστε πιο ακριβείς, δεν είναι πιο δύσκολο, αλλά πιο μακρυά από τα ακούσματά σου…:wink:

Aν θεωρηθεί γενικά από τον κόσμο πιο εύκολο, τότε ακόμα καλύτερα, γιατί θέλω να πάει καλά εμπορικά! :wink:

Εγώ φοβόμουν για το αντίθετο, οπότε τώρα είμαι ακόμα πιο χαρούμενος! :smiley:

ναι την ελλάδα περιμένουν.
Όλα τα περιοδικά τους αντιμετωπίζουν σαν μια από τις πλέον μεγαλύτερες αμερικάνικες metal μπαντες, είναι χρόνια τώρα σε κατακόρυφη άνοδο της δημοτικότητάς τους και πραγματικά νοιάζονται για το αν θα τους αναγνωρίσει το true ελληνικό κοινό. Μην αγχώνεσαι, λογικά στον επόμενο ή τον μεθεπόμενο δίσκο θα είναι εξώφυλλο στα αρμόδια περιοδικά.

Ναι, το θέμα με τα περιοδικά το έχω ψάξει αρκετά! :yes:

Τα αμερικάνικα έχουν πολύ καλές κριτικές, τα βρετανικά είναι πιο συγκρατημένα, αλλά γενικά είπαν αρκετά καλά λόγια και, ω τη έκπληξη, το ελληνικό M. Hammer την έθαψε την δισκάρα! [-X

Όταν θα αρχίσουν να πουλάνε τρελά και στην Ευρώπη, θα αναγκαστούν και κάποιοι εδώ να τους ξανα-ανακαλύψουν και να τους παραδεχτούν! 8)

Θα μπει πολυ ψηλά στην λίστα μου με τα καλύτερα για φετος…:slight_smile:

Εμένα είναι ήδη στην τριάδα και παλεύει με τα υπόλοιπα 2 για την πρωτιά! :smiley:

Ποια είναι τα άλλα 2??? :stuck_out_tongue:

Τα άλλα δύο είναι το Crystal Viper “The Curse of Crystal Viper” και Volbeat “Rock The Rebel / Metal The Devil”! :metal:

Τις αμέσως επόμενες θέσεις διεκδικούν τα Crashdïet “The Unattractive Revolution”, Sister Sin [COLOR=“Indigo”]“Smash the Silence” /COLOR, Within Temptation “The Heart of Everything”, Machine Men “Circus of Fools”, Pink Cream 69 “In10sity”, Crazy Lixx “Loud Minority” και γενικά γίνεται ένας χαμός και πρέπει κάποια στιγμή (σύντομα) να αποφασίσω… :-k

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

Σοκ:Within temptation σε τοπ λιστα του μειντεν.
Σοκ και δεος:εχει βαλει το χειροτερο τους δισκο
Σοκ σαπιλα μουργα και καταχνια:Ποστ που δε ξεπερνα τις 500 λεξεις.

Παει το χανουμε το παιδι :frowning:

Xαχαχαχαχχαχα! :lol:

  1. Eπειδή τα αγαπημένα μου είδη είναι το hard rock, το classic heavy και το power metal, υπονοείς ότι δεν ακούω άλλα είδη; :-k
    Αν δεις τις λιστες μου από 1970 μέχρι και το 2006 έχουν μέχρι και Offspring! :stuck_out_tongue: :lol:

  2. Σου έχω ξαναπεί, επειδή ακριβώς δεν είμαι μεγάλος fan του είδους, δεν μου αρέσουν τα “ψαγμένα” του είδους, αλλά κάτι εύκολο, πιασάρικο και “να περνάμε καλά” album! Για αυτό και δεν μου αρέσει ο πρώτος και το E.P. τους, αλλά γουστάρω από τον δεύτερο και μετά! Και παίζει ρόλο που τους είδα live σε αυτό τον δίσκο… :roll:

  3. Έχω να μπώ 2 - 3 μέρες, μόλις ξύπνησα, υπάρχουν τόσα threads που “περιμένουν” την απάντησή μου και δεν μπορώ από το πρώτο post τα 500ρια… :stuck_out_tongue:
    Στο κάτω κάτω, ο Μάνος απλά ρώτησε ονόματα 2 μόνο δίσκων και εγώ αράδιασα άλλους 10…

  4. Μην σπαμάρεις και με παρασέρνεις και εμένα σε topic για τους A7X! :expressionless:

Σε ξερω και δεν μπορω να υπονοησω κατι τετοιο :wink:
Απλα μου φανηκε περιεργο/πρωτογνωρο/εξωπραγματικο/πρωτακουστο/σπανιο/ να τους εχεις σε τοπ λιστ.

Ναι ρε, καταλαβαίνω πως το λες! :slight_smile:

Και εγώ χαίρομαι με τον εαυτό μου που τα τελευταία χρόνια ακούω πολύ πιο ευχάριστα τέτοια groups… :smiley:

Ακουσα το άλμπουμ πολλές φορές, μιάς και είχα διαβάσει πολύ καλα λόγια, αλλά παρόλα αυτά δεν με “έπεισε” :dunno:
Σε παρεμφερές άκουσμα πάντως μου άρεσε πολύ το Dectruction των Godiva το οποίο θεωρώ κατά πολύ ανώτερο από το νέο των Avenged Sevenfold. :yes:

:o :o :o

Έχει την παραμικρή μουσική σχέση το ένα με το άλλο; 8O :-k

Δεν λέω ότι μοιάζουν μεταξύ τους, απλώς ότι έχουν και οι δύο μπάντες ένα μοντερνo heavy ήχο.

Είπες “παρεμφερές άκουσμα”… :wink:

Οι Godiva μοιάζουν με Gotthard, με Judas Priest κ.ά. και γενικότερα έχουν αρκετά παραδοσιακό και κυρίως ευρωπαϊκό ήχο!

Από την άλλη, οι A7X έχουν εντελώς αμερικάνικο ήχο, έχουν άλλες επιρροές και αυτοί, ναι, είναι μοντέρνοι…

Άρα, για μένα, καμία απόλυτως σχέση!!! [-X :dunno:

ΟΚ, κάθε άποψη δεκτή. :roll:

Αχαχα! :lol:

Υποθέτω ότι διαφωνείς 100%, αλλά ΟΚ! :stuck_out_tongue: :lol:

Τέλος πάντων, αν δεν έχεις ακούσει το άλμπουμ, όταν το ακούσεις δώσε βάση στο After the War. Απίστευτη κομματάρα!!
Με το Pedal to the Metal να ακολουθεί από κοντά!