Μax & Igor Cavalera στο Gagarin την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου

η χθεσινη συναυλια ηταν μια απαντηση σε ολους αυτους που ελεγαν για αρπαχτη. Μακαρι να γινόντουσαν περισσοτερες τέτοιες “αρπαχτες”.

αρπαχτότατη, και βασικά δεν είναι καλό να δίνεις θάρρος σε αρπαχτές, αλλα ο Ελληνας γουστάρει να βλέπει τα ίδια γκρουπ. οπότε.

Ήταν ή δεν ήταν τελικά ; πόση ώρα έπαιξαν ;

αρπαχτοτατη…χμμμ! Ησουν στην συναυλια? Τα ιδια και ιδια γκρουπ,ο Ελληνας…μια πιπιλα που κραταει χρονια. Τα ιδια και τα ιδια γκρουπ, όταν κανουν μια περιοδεια, δεν ερχονται μονο Ελλαδα,πανε σε ολη την Ευρωπη και όχι μονο. Οποτε τα ιδια και τα ιδια γκρουπ οσο ακομα αυτά παιζουν, τα βλεπει ολος ο κοσμος παντου πανω στην γη. Οποιος δεν γουσταρει, δεν παει.
Οπως ειπα, η χθεσινη συναυλια ηταν μια απαντηση σε ολους εσας που μιλατε για αρπαχτες.
Τα αδερφια ακομα τα σπανε, ότι και να λετε ορισμένοι.

Επαιξαν κοντα στην 1.30 ωρα μαξ, δεν είμαι σιγουρος γιατι δεν ειδα τι ωρα ακριβως βγηκαν και τι ωρα τελειωσαν. Τα πρωτα 2 κομματια ο ηχος ηταν λιγο χαλια, όπως παντα αλλωστε στις περισσοτερες συναυλιες,αλλα μετα απλα εσπειραν.
Στο Ace Of Spades δεν εμεινε πλευρο και στο τελευταιο wall of death απλα το κτιριο “γκρεμιστηκε”. Παντα τετοια και ελπιζουμε και σε πειροδεια του Arise που ειπε ο Max ότι σκεφτονται

εχω δει καμποσες φορες Cavalera (οχι δυστυχως δεν ειχα δει Sepultura το 1992) και οσο περνανε τα χρονια , μου δινει την αισθηση οτι γινεται ολο και πιο διαικπεραιωτικος. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια.

Χαιρομαι που σου αρεσε και που ειχε τοσο κοσμο ωστε αυτο να τους “αναγκασει” να ξαναερθουν με το Arise για Να γινει πραγματικος χαμος.

Ημουν το 92. Διεκπεραιώση του θανατά. Το να περιοδεύεις αλμπούμ μπάντας που έχεις φύγει 100 χρόνια, αν δεν είναι αρπαχτή τη είναι ? Τέσπα. Κούραση.

Αν ηταν αρπαχτη ,σκεφτηκαν την Ελλαδα να περασουν? :joy:
κριμα που δεν μπορεσα να παω

πανε οπου παρουν λεφτα,ολες οι συναυλιες προπληρωνονται,ειτε κοψουν ενα εισιτηριο η ολα ,η μπαντα εχει παρει απο πριντα φραγκα ειτε ειναι αγγλια ειτε ελλαδα ειτε ουγκαντα.απο εκει και περα εινια θεμα διαργανωτη αμα θα μπει μεσα η θα εχει κερδος.,οποτε αυτο που λες δεν ισχυει,αν δεν ειχαν παρει τα φραγκα απο την αρχη σιγα μην ερχοντουσαν

1 Like

Sepultura = Max & Igor Cavalera. O Max ίδρυσε την μπάντα και αυτός την έκανε θρύλο με τις τεράστιες δισκάρες που έβγαλε μέχρι και το 1996. Στη συνέχεια αποχώρησε από το ίδιο του το συγκρότημα και αυτό που έχει μείνει τα τελευταία 20 χρόνια απλά φέρνει το όνομα Sepultura. Δεν έχει καμία σχέση με Sepultura. Είναι σαν να έχει αποχωρήσει ο Hetfield με τον Ulrich από τους Metallica και αυτό που έχει μείνει πίσω να λέγεται Metallica μόνο και μόνο επειδή είναι ο Hammett. Είναι γελοίο να παίζει ο Max το Inner Self ή το Attitude και να λέμε ότι είναι Sepultura cover. Δικά του κομμάτια είναι απλώς παλιότερα. Στην προκειμένη περίπτωση έκανε περιοδεία γιατί ο δικός του δίσκος συμπλήρωσε 20 χρόνια και ήθελε να γιορτάσει τα 20 χρόνια με περιοδεία. Όπως και οι Metallica είχαν γιορτάσει τo 2006 τα 20 χρόνια Master of Puppets παίζοντας ολόκληρο το δίσκο.

Ο Max τους έφτιαξε και η γυναίκα του τους διέλυσε.

2 Likes

Χαχαχαχαχα ! Μικρογραφία των Sabbath ;

Ο κοσμος λυσσαει για κομματια Sepultura από τους αυθεντικούς και πολύ απλα επειδή τα αδερφια είναι οι αυθεντικοι, τους τα δινουν. Δεν είναι τυχαιο ότι οπου και να εχουν κανει την περιοδεια, οι χωροι είναι γεματοι.
Και ναι,πανε οπου θα παρουν λεφτα. Εσυ αμα ειχες μια επιχειρηση, θα ανοιγες καπου ένα κατάστημα ή θα εκανες κατι, όταν θα ηξερες ότι θα πεσεις εξω? Δεν νομιζω

μιλησα το Σαββατο με καποια παιδια που πηγαν, ικανοποιημενοι ηταν αλλα οχι ενθουσιασμένοι. Soulfly πριν λιγα χρονια ηταν καλα παντως αλλα sepulrura στο fuzz ηταν για τα μπαζα.
Τεσπα, παροτι εχασε ο ΠΑΟ περασα καλα στο γηπεδο διοτι ο αγωνας ηταν καλος και ειδα πολυ κοσμο απο παλια που τωρα εχουν οικογενειες κ πολλοι ειχαν ερθει με τα παιδια τους. Οπως κ εγω πηγαινω με τα ανιψια μου (δημοτικό) εδω κ 3 χρόνια .

Ποστάρω εδώ την κριτική του rocking για τη συναυλία των Cavalera γιατί τη βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα. Δύο παρατηρήσεις μονάχα:

  1. Εμένα μου φάνηκε πολύ καλή η συναυλία. Δεν ξέρω γιατί στεκόμαστε τόσο πολύ στο λαρύγγι του Max και κρίνουμε τόσο αυστηρά την απόδοση της μπάντας. Για μένα η συναυλία και η απόδοση της μπάντας ήταν μια χαρά. Το μοναδικό μείον ήταν η περιορισμένη διάρκεια του live που θύμισε Paradise Lost και W.A.S.P. Μιλάω για τον καθαρό χρόνο της συναυλίας και όχι τα ψευτοριφάκια που έπαιζαν για να γεμίσουν το χρόνο. Σε αυτή όμως τη 1 ώρα και 15 λεπτά καθαρό χρόνο που έπαιξαν ήταν και γαμώ.

  2. Σε πιο πάνω ποστ που έκανα μετά τη συναυλία έγραφα ότι ήμασταν σαν σαρδέλες. Αντιγράφω εδώ ένα κομμάτι από την κριτική του rocking. Μπράβο στον συντάκτη που το είπε, ήταν ο ΜΟΝΟΣ που το ανέφερε:

_“Δεν ξέρω πόσο κόσμο μπορεί να υποδεχθεί το Gagarin, αλλά ένιωσα ότι είχε ξεπεράσει τη χωρητικότητα του. Η σαρδελοποίηση θεωρώ πως είναι εξευτελιστική. Δεν μπορείς να κινηθείς, να ανασάνεις, να πας τουαλέτα ή να πάρεις ακόμα και μια μπύρα (και αυτό φαντάζομαι κάπως θα επηρεάζει τους ιθύνοντες). Πόσο μάλλον σε περίπτωση ενός απρόβλεπτου γεγονότος, και δεν εννοώ τρομοκρατική επίθεση ή φωτιά για να με πείτε γραφικό, αλλά έναν σεισμό π.χ., που είναι πραγματικά ρεαλιστικό για την Ελλάδα, όπου η υπερχείλιση του κόσμου από τα σκαλιά, τον εξώστη και τον κυρίως χώρο θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια σε ποδοπατημένους μεταλλάδες.”

Πραγματικά ρε παιδιά, δηλαδή δεν υπήρχε ένας μεγαλύτερος χώρος για να γίνει η συναυλία? Αίσχος και ξεφτίλα…

ηταν το 1ο σχολιο που εκανα με το μπηκα στο Gagarin. Γιατι να μην το κανουν το live στο Piraeus Academy που είναι μεγαλύτερος χωρος και θα είμασταν ολοι πιο ανετα? Απαράδεκτοι για άλλη μια φορα. Όταν βλέπεις μεγαλε ότι υπαρχει μεγαλη ζητηση, αλλαξε τον γαμημενο χωρο, πανω απ’ολα μιλαμε για την ασφαλεια μας.

Μάλλον γιατί ήταν Detox και το Piraeus Academy είναι της Didi. Μαλακίες.

ενταξει οκ …

Θα έχουν μάνατζερ τη γυναίκα του άραγε;

1 Like

Εύκολα !