Axl Rose vs James Hetfield

Οχι πλακα θα εχει να βγει πρωτος ο κανενας , γιατι μεχρι στιγμης ειναι απαιχτος :lol:

[size=7]ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ[/size]

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τελικα οντως εχει πλακα το μεχρι στιγμης αποτελεσμα… :stuck_out_tongue:

  1. Ευτυχώς ή δυστυχώς το feeling των Metallica on stage (προσωπική άποψη) το προσδίδει ο Lars. Αυτός είναι η ψυχή των Metallica, και αυτό φάνηκε περισσότερο τα τελευταία χρόνια. Και εγώ επί πολλά έτη θεωρούσα τον James “αρχηγό”…

  2. Τους Guns N’ Roses δεν τους κόπιαραν και οι πέτρες, γιατί πολλά απλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να το κάνει. Ο ήχος τους απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να αντιγραφεί!!!

  3. Ο Axl ήταν one hit wonder; Δεν θέλω να σε προσβάλω, άποψή σου είναι, αλλά νομίζω ότι δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το φαινόμενο που ονομάζεται “Axl Rose” (όχι ότι έχεις και υποχρεώση να το κάνεις…) Σαν προσωπικότητα αλλά και μυαλό, ο Axl είναι έτη φωτός μπροστά!!!

…για να τα λέμε όλα…

Ti einai afta re? Den mas paratate lew gw, kanenas!

o κανενας ειναι 1000000000000000000% καλυτερος κ απο τους δυο! κ ιδικα στην μουσικη!

εγώ πάντωσ ψήφισα axl

+1
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

+1
σωστός ο Montecristo!

  1. O Lars είναι υπεύθυνος για ότι μεγάλη μαλακία έχουν κάνει οι metallica σαν μπάντα. Το μόνο που παραδέχομαι είναι ότι πρέπει να στήριξε τον hetfield στο πρόβλημα υγείας του όσο κανένας. Αναφορικά με το πόσο σημαντικός είναι στα live διαφωνούμε, αλλά γούστα είναι αυτά…

  2. Τους guns δεν τους κόπιαραν και οι πέτρες γιατί Α. έχουν βγάλει 2 album και Β. δεν επηρέασαν κανέναν (που να μου έρχεται τουλάχιστον τώρα στο μυαλό). Μόνο το kill em all έφτιαξε σκηνή, για να μην αναφερθώ σε άλλα album…

  3. Ο Αxl μπορεί να είναι έτη φωτός μπροστά, στο φεγγάρι ή στην Ανδρομέδα, αλλά παίζει να είναι ο πιο υπερεκτιμημένος μουσικός ever. Έχει βγάλει 2 album (τα use τα λογίζω ως 1) και τον συγκρίνουμε με τους Metallica ή τον Hetfield ? Καταλαβαίνω αν σου αρέσει περισσότερο, αλλά “αντικειμενικά” δεν υφίσταται σύγκριση.

Οι Guns είναι ένα συγκρότημα που ευτύχησε στην καλή του περίοδο να βγάλει 2 πολύ μεγάλα album. Μόνο 2. Έτσι όμως δεν μπαίνεις στην ιστορία ως μεγάλη μπάντα. Το αν στην Ελλάδα είμαστε ρομαντικοί και λέμε υπερβολές είναι μια άλλη περίπτωση…

Επειδή διαβλέπω το επόμενο σχόλιο : oi guns μου αρέσουν πάρα πολύ. Αλλά οι MEtallica μπορούν να συγκριθούν μόνο με μεγέθη τύπου maiden. Λυπάμαι πολύ.[/list]

Επιτελους τα ειπε ενας… Οι guns εβγαλαν εναν πολυ καλο δισκο για το ειδος του, 2 τελειως μαπες και 2=1 καλο-πολυ καλο δισκο. Εχω την απορια αν θα θεωρουνταν τοσο καλοι οσο σημερα αν επαιζαν την εποχη που η μουσικη τους ανθιζε, παρεα με τα μεγαθηρια του hard rock. Παντως μονο τον Axl παραδεχομαι γιατι αυτος εγραφε τα τραγουδια και αυτος εδινε σε ενα μεγαλο ποσοστο το feeling (γιατι αν δεν ειχαν την αλητεια και το feeling οι guns δεν θα ειχαν και πολλα να μας δειξουν) στα τραγουδια αυτα. Ο Hetfield απο την αλλη ηταν κατι παραπανω απο τους μισους Metallica, ενα απο τα καλυτερα μεταλ συγκροτηματα δηλαδη. Δεν ειχε εξαιρετικη φωνη, δεν επαιζε εξαιρετικη κιθαρα, δεν εκανε τιποτα τελεια. Εκανε ομως πολλα. Και τα εκανε αν μη τι αλλο καλα.

Η φωνή του βελτιώθηκε πάρα πολύ με τα χρόνια (ιδιαίτερα από το black και μετά, λόγω κάποιων μαθημάτων φωνητικής που είχε κάνει), η ρυθμική του κιθάρα μνημονεύεται από όλα τα περιοδικά κιθάρας ως μια από τις πιο σταθερές και επιδραστικές του χώρου και αν αληθεύει αυτό που λέγεται, ότι δηλαδή ο Λαρς δεν γράφει τπτ αλλά απαιτεί να μπαίνει το όνομά του στα credits καταλαβαίνετε εύκολα ότι δεν υφίσταται καμία σύγκριση.

Να πω και κάτι άλλο ? Προσωπική άποψη πάντα. Έχω δει τα videos από την “χρυσή” εποχή των guns και έχω λιώσει και το live shit. Ακόμα και εκεί οι guns δεύτεροι είναι (για λίγο μεν, αλλά και πάλι)…

Μιλάω σαν προσωπικότητα και ευστροφία μυαλού! Δίαβασε βιβλία, δες videos (όχι videoclips), συνεντεύξεις, documentaries κ.τ.λ. και από τους δυό και θα καταλάβεις γιατί…

Πολύ καλό… :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: …από τα καλύτερα που έχω ακούσει… :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Από πότε μπορούν να συγκριθούν hard rock με heavy-thrash lives;

Anyway, σου αρέσουν κάπως περισσότερο οι Metallica, εμένα λίγο περισσότερο οι Guns N’ Roses, οπότε no problemo!!!

Εχουν βγει πολλα καλυτερα στο ειδος αυτο… Απλα αυτο βγηκε μια 15αετια μετα και εκανε αισθηση. Την εποχη δηλαδη που η μουσικη ειχε παρει αλλα μονοπατια.

Ok. Ωραίοι, χρυσοί οι Guns και ο Axl (της εποχής εκείνης βέβαια!), αλλά και μόνο που κάποιος είχε τη φαεινή ιδέα να συγκρίνει James με Axl, είναι τιμητικό για τον Axl.
Δηλαδή,καμμία σχέση.
Όσο και να μ’αρέσουν οι Guns,παντού μα παντού υπερέχουν οι Metallica. Να πάρουμε δίσκους; Ή συναυλίες; Ή την ηγετική φυσιογνωμία του Hetfield;
Ακόμα και το Load / Reload είναι μια κλάση ανώτερα από οτιδήποτε έχουν κυκλοφορήσει οι Guns, μόνο και μόνο επειδή έχει το λογότυπο των Metallica. Σαν μέγεθος είναι πολύ μεγαλύτερο.

Βασικά, πιο πολύ θα ταίριαζε μια σύγκριση μεταξύ του Axl και του Lars για τις μαλακίες που κάνουν και ρεζιλεύουν το συγκρότημά τους, παρά με τον Hetfield.

Όσο για το Liveshit, ντάξει τι να λέμε τώρα.Το απόλυτο live.

dyingfreedom τα είπες όλα. Να τονίσω ότι ακόμα και τα load/reload που λοιδωρήθηκαν από πολλούς φτιάξανε σκηνή. Ακούστε volbeat που θεωρούνται καλοί και ανερχόμενοι και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Φίλε maiden79 νόμιζα ότι συγκρίνουμε τους δύο ως μουσικούς και όχι σαν άτομα. Δεν έχω δει τα βίντεο που επικαλείσαι και δεν είμαι κολλητός με κανένα από τους δύο για να έχω ακριβή θέση και μπορεί ο Hetfield να είναι Αμερικανάκι του κερατά, αλλά ο Axl έχει πλακωθεί με όποιον μιλάει Αγγλικά και έχει πάιξει στην μπάντα του. Το γεγονός αυτό δεν νομίζω ότι τον τιμάει ιδιαίτερα. Στην συνείδησή μου θεωρώ πως έχει πλακωθεί με περισσότερα άτομα και από τον Mustaine. Μόνο ο Κούγιας έχει πλακωθεί με περισσότερο κόσμο.

Το ξαναγράφω : καλοί και άγιοι οι guns, αλλά συγκρίσεις με metallica, maiden, scorpions κτλ είναι τουλάχιστον γραφικές (ας μου επιτραπεί ο όρος). Μιλάμε για συγκρότημα με 2 δίσκους και καριέρα 5 ετών. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

[quote=“led_zeppelin”]

Εχουν βγει πολλα καλυτερα στο ειδος αυτο… Απλα αυτο βγηκε μια 15αετια μετα και εκανε αισθηση. Την εποχη δηλαδη που η μουσικη ειχε παρει αλλα μονοπατια.[/quote]

Με αυτά που λές, υποθέτω ότι θεωρείς “hard rock” ,και μάλιστα συγκρίσιμο με Guns N’ Roses, τα “rock” συγκροτήματα των 70s, οπότε άστο καλύτερα… :?

!!! :!:

Ε πανω κατω την ιδια μουσικη επαιζαν. Δεν μπορεις να πεις hard rock τους Guns και να μην πεις τους Sabbath ή τους AC/DC ας πουμε.

[quote=“Maiden1979”]

!!! :!:[/quote]

Πού έγκειται ο προβληματισμός σου;

Πέρα απ’τη πλάκα όμως… Πείτε μου ένα δημοψήφισμα όπου δεν πετάχτηκε κάποιος να πει ότι είναι άκυρο… :lol: :lol: