Backstage Pass #11: Emoφυλοφιλοι VS Emoφοβικων

Οκ,απόψεις είναι αυτές λογικό να μην συμφωνούμε σε όλα.:slight_smile:
Αν θές πες σε τι διαφωνείς,να σου πώ και εγώ τι γνώμη μου,να γίνει καμιά κουβέντα.

Σ’ αυτό.

Αυτό όμως είναι λίγο γενικό.

Ok, εσύ πως πιστεύεις ότι πρέπει να είναι εμφανισιακά ο καθένας?

Πολύ καλό κείμενο που επιτέλους θέτει επί τάπητος το ερώτημα: ποιοι είναι “χειρότεροι”, ποιοι αξίζουν περισσότερο κράξιμο; Οι emo ή οι anti-emo? :roll:

Κάνουμε αυτά που δε μας αρέσουν… Αν έναν μεταλλά τον πουν σατανιστή λόγω μαλλιων, μαυρων ρουχων και ακουσματων, τοτε οι αλλοι ειναι στενομυαλοι. Αν το εμο ο μεταλλας το κραζει λογω μαλλιων, ντυσιματος και συμπεριφορας γενικοτερης, εχει δικιο… γιατι ειναι εμο, οπότε κάτι δεν πάει καλά με δαύτο :stuck_out_tongue:

Εμένα το μόνο που με νευριάζει στα εμο είναι αυτή η σπαστική μαζοποίηση. Πολλή ομοιομορφία. Και το εκνευριστικό της υπόθεσης είναι ότι άμα τους μιλήσεις λένε “διαφέρουμε, είμαστε ξεχωριστοί, ιδιόρρυθμοι, μοναδικοί” κτλ. Τα αγοράκια από τα κοριτσάκια ξεχωρίζουν αλλά και να μην ξεχώριζαν σιγά, τι μας νοιάζει; Κατά τα άλλα όμως, πιστεύω ότι ο καθένας διαλέγει ό,τι τον εκφράζει ή ό,τι του αρέσει τέλος πάντων. Αυτή η “κόντρα” μεταλλάδων/ροκάδων - εμο, φανερώνει αργόσχολους ανθρώπους και ιδιαίτερα στενόμυαλους, νομίζω…

Δεν είμαι υπέρ της τυποποίησης. Ο καθένας ντύνετε όπως γουστάρει αρκεί τα αγοράκια να μοιάζουν με αγοράκια και τα κοριτσάκια με κοριτσάκια. Αλλιώς έχω κάθε δικαίωμα να τα βλέπω και να γελάω με τα χάλια τους.

Συν αυτό. Πολύ σωστό επίσης.

Δλδ αν μια κοπέλα ξυρίσει το κεφάλι της έχεις το δικαίωμα να γελάς με εκείνη?Ή αν ένα αγόρι φοράει eyeliner,σου δίνει το δικαίομα να τον κοροιδεύεις?Δώσε μου ένα λόγο τότε για τον οποίο ένας παππούς δεν έχει λόγο να γελάει με π.χ.τα μπλουζάκια που φοράς?Δεν είναι αυτό που λές από μόνο του εκτός λογικής,δλδ ακυρώνει το δικό σου δικαίομα στο να είσαι ντυμένος όπως θες,ή ας πούμε να έχεις μακρια μαλλιά?

Κι εγώ έχω δικαίωμα να γελάω με οποιοδήποτε χοντρό/κοντό/άσχημο…

Τέσπα, κι εγώ όποτε βλέπω τα emo γελάω κτλ, αλλά στα πλαίσια χαβαλέ κι ετς… Δε με νευριάζουν, ούτε με εκνευρίζουν ούτε τίποτα. Thank God, δεν έχω τέτοια κόμπλεξ, είμαι πολύ εντάξει με τον εαυτό μου.

Em0 rUl3ZzZz <3

Αν ένα αγόρι φοράει eyeliner φίλε κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη του και φυσικά θα γελάσω μαζί του. Εγώ πιο πολύ απορώ πάντως με τους γονείς παρά με τα παιδία. Δεν τα βλέπουν τα βλαμμένα πως κυκλοφορούν στους δρόμους? Και αν ναι γιατί δεν λένε τίποτα?

Γιατί, αυτό είναι λάθος?

Για το corpsepaint τι γνωμη εχεις?:stuck_out_tongue:

Προφανώς επειδή

1.το παιδί αποφασίζει για το σώμα του
2.και οι ίδιοι στα νιάτα τους δεν ήτανε καλύτεροι
3.πολλές φορές το κάνουνε,και το μόνο που επιβεβαιώνουνε στο παιδί είναι ότι έχει δίκιο να αντιδράει έτσι.

+10 respect .

Α και κάτι που δε λαβαίνει κανείς σας υπόψην…

Μιλάμε για ηλικίες 14-17… Δηλαδή τι συγκρίνετε? Και με τι κριτήρια κρίνετε?

Και για να επαναφέρουμε τα πράγματα στη σωστή σειρά:

Denim and Leather
Brought us all together
It was you that set the spirit free

Ρε Μάνο απλά πράγματα. Άλλο το τι προδίδουν τα ρούχα σου για τα πιστεύω σου. Άλλο η προκατάληψη απέναντι στους μεταλλάδες επειδή “ακούνε σατανιστές” και άλλο να κυκλοφορώ σαν καθυστερημένο ερμαφρόδιτο στο δρόμο.
Βασίλη το corpsepaint όταν παίζεις σε black metal μπάντα επί σκηνής. Όχι στους δρόμους. Οπότε ηλίθια ερώτηση.

Εντάξει red pyramid εσύ στο γιο σου βάλτου μια φουστίτσα πάρτου και ένα ταγιέρ και στείλτο στο Συνταγμα να κάνει παρέα με τα άλλα καμάρια και να λέει πόσο μόνο νοιώθει.

Kαι άστο να βάλει και σκουλαρίκι :!:

[-X [-X

Βασικα το γελιο δεν προερχεται απο το πως ντυνεται ο καθενας αλλα το γιατι ντυνεται. Δηλαδη αν ο αλλος βαζει eyeliner στα ματια για δειξει οτι ειναι “θλιμμενος”, εγω γελαω με αυτο. Αν καποιος φοραει πενταλφες και αναποδους σταυρους για το παιξει “σκοτεινος/υποχθονιος” γελαω και με αυτον. Γενικα οταν καποιος δεν τα χει βρει με τον εαυτο του, τοτε οι ενδυματολογικες του επιλογες πιθανοτατα θα προκαλεσουν γελιο. Απο τον emo με τη φραντζα μεχρι τη γιαγια με το ροζ μαλλι και το μινι…