Backstage Pass #11: Emoφυλοφιλοι VS Emoφοβικων

Το γιό μου ελπίζω να τον αφήσω μόνο του να αποφασίσει τι να κάνει.Το πάς όμως και λίγο στα άκρα.Δλδ αυτό που λές και υπερβολική περίπτωση είναι,και δεν έχει κάποια σχέση με τους emo.Εκτός αν αρχίσανε να φοράνε φούστες:lol:πράγμα που εγώ δεν έχω δεί

Σωστός ο ChrisP.
Και επειδή ειπώθηκε. Εγώ ας πούμε γουστάρω black metal αλλά αν δω κανένα στο δρόμο ντυμένο σαν τους Gorgoroth εννοείτε θα πεθάνω στο γέλιο.
Το ίδιο ισχύει και για τα emo.


Κάποιοι θα πρέπει να μάθουν να σέβοντε την προσωπικότητα των άλλον άσχετα με το αν συμφωνούν ή οχι . Είναι δικαίωμα του κάθενος να εμφανίζετε με την ενδιμασία της αρεσκίας του και οι υπόλοιποι πρεπεί να το δεχτούν είτε θέλουν είτε οχι .

Μάλλον το πιο σωστό ποστ που έχει μπεί στο τόπικ.Όπως όμως είπε και ο Μάνος,επειδή οι emo αποτελούντε από παιδιά 14-17,αρκετά νέα,λογικό είναι να παίρνουμε τις δικές τους περιπτώσεις πιο ελαφριά και ψύχραιμα.

Ρε παιδια να πω και εγω κατι??? Γιατη νομιζω οτι ολοι συμφωνητε αλλα διαφωνιτε κιολας

sorry για τα ορθογραφικα

Εγώ αν έβλεπα αυτήν άλλα θα ήθελα να κάνω :stuck_out_tongue:

:respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αυτο δεν ειναι emo! ξεκωλο ειναι!

Επισης το οτι οι emo ειναι μεταξυ 14-17 δεν εχω καταλαβει τι ακριβως σημαινει. Δεν υπαρχει προβλημα με το καθε emo-kid προσωπικα. Με την ηλιθια αυτη μοδα υπαρχει προβλημα. Το εγραψε ο Μοντε. Τα σημερινα παιδια ειναι απαθη, παραιτημενα απο τη διεκδικηση. Το emo απλα το επιβεβαιωνει και το διευρυνει…

Τελος δεν σκεφτηκαν καποια 15χρονα “hey, ας φτιαξουμε μια μοδα”. Απλα καποιοι εκμεταλλευτηκαν την εφηβικη “καταθλιψη” για να πουλησουν ρουχα, παπουτσια, κουρεματα (ακομα και λακ!)…

Μy point is ότι αν είσαι 15 χρονών και καμία μόδα εμφανισιακά να μην ακολουθείς, δεν το κάνεις συνειδητά (επειδή δε θες τη μαζοποίηση) αλλά επειδή έτσι έτυχε να μεγαλώσεις.

Ότι αν είσαι 15 χρονών και ακούς Opeth, δεν τους ακούς με πολύ διαφορετικό τρόπο απ’ ότι θα ακούσεις Fall Out Boy.

Και στην τελική πρέπει να είμαστε λιγότερο επικριτικοί απέναντι σε παιδιά που ψάχνουν να βρουν την ταυτότητά τους και να ανήκουν σε κάποια ομάδα, είτε αυτό γίνεται με μαύρες σκιές στα μάτια, είτε με καρφιά στα χέρια, είτε με κούρεμα μοϊκάνα.

Kαταρχας Λουκιανε μπραβο για αλλο ενα πολυ καλο Backstage Pass.:slight_smile:

Το σωστοτερο που γραφτηκε κατ’εμε εδω μεσα.
Προσωπικα την μοδα παντα την σιχαινομουν…Σχεδον οταν ακουγα οτι κατι ειναι στην μοδα το απεφευγα οσο μπορουσα,για να μην κυκλοφορω στον δρομο σαν κλωνος αλλων.

Βεβαια πρεπει να λαβουμε υποψιν μας και την ηλικια οπως λεει και ο Μανος, ανωριμοτητα, εφηβεια κ.λ.π. αλλα…υπαρχουν/υπηρχαν/θα υπαρχουν και 15χρονα που δεν βαζουν εαυτους σε “γκρουπ” ανθρωπων/συναισθηματικων καταστασεων και σε μια τυποποιημενη εξωτερικη εμφανιση.

Αντε παλι. Το προβλημα δεν ειναι με τα πιτσιρικια (που προφανως στην προσπαθεια να ξεχωρισουν κανουν διαφορες βλακειες) αλλα με τις μοδες που τους “επιβαλλονται”…

Εντιτ: Το ποστ μου ειναι απαντηση στο τελευταιο ποστ του Μανου…

Καλά κάνεις sofi-k. Είναι της μόδας να μην ακολουθείς τη μόδα :stuck_out_tongue:

Εντίτ: Το ποστ μου είναι απάντηση στο τελευταίο ποστ της sofi-k, τι θα γίνει ρε ChrisP?

Οκ, εδώ συμφωνούμε

Σας ποσταρω αυτο το post για να καταλαβετε επιτελους τη σημενει emo…
#-o #-o #-o #-o :lol:

:lol: :lol: :lol:

μη το ξεστουπόσετε . Γράφτηκε με πολυ προσοχή το συγκεκριμένο .

Εγώ πάντως ξαναλέω ότι με τα παιδάκια τα συγκεκριμένα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όσο γραφικός είναι ο τυπάς με το κολλητό τζιν και τα μποτοειδή αθλητικά -που έχει σφηνώσει μέσα στο τζιν του- την αφάνα και τα ραφτά WASP, Kiss, Alice Cooper κτλ άλλο τόσο γραφικά είναι και αυτά.

Αυτό που με νευριάζει είναι το μπλαζέ τους ύφος και η ατάκα “διαφέρουμε” ενώ στην πραγματικότητα, ειδικά έτσι όπως είναι όλα μαζί, μοιάζουν με έναν τεθλιμμένο emo army, σαν emo οικογένεια Χωραφά ένα πράγμα. Οκ τα βλέπω και γελάω, είτε όμως μόνη μου είτε με την παρέα μου. Μπορεί να το βρίσκετε “ρατσιστικό” αλλά δε θα κάτσω να δικαιολογηθώ, όταν με 40 βαθμούς κελσίου σκάει ο άλλος με κατάμαυρα ρούχα και το μαλλί μέσα στη μούρη και παράλληλα να λιώνει το ζελέ και το eyeliner από τη ζέστη -κι αυτός να γίνεται όλο και πιο emo-tional- εεε σορυ κιολας.

Το ίδιο γέλασα/μου ήρθε να βάλω τα γέλια με μια γκοθου τις προάλλες. Ζεστη ε. Όχι αστεία. Και να φοράει η αλλη καταμαυρο φορεμα απο την καρωτιδα ως το πεζοδρομιο και παπουτσι με πατο 1 μέτρο. Μαλλι μαυρο φυσικα που γυαλιζε σαν περουκα (η μηπως ηταν;) και ενας αναποδος σταυρος τοσο μεγαλος που μου φανηκε οτι καταπανω μου ερχοταν η Αποκαλυψη. Το αποκορυφωμα ηταν το μαυρο κραγιον. #-o

Α και όταν λέω “γελαω” δεν εννοώ φωνάζοντας μεσα στο δρόμο κτλ, απλα εκεινη την ώρα αναρωτιέμαι “πωπω τι φοράει αυτή ρε παιδι μου, δε σκαει; Νταξ δε θα την αποκηρυξουν οι άλλοι γκοθαδες αν βάλει ένα άσπρο μπλουζάκι, σιγά πχια”.

Περαν τουτου δεν ασχολουμαι, προσωπικες επιλογες ειναι, μοδες κτλ. Οπως εμενα με σχολιαζουν οι ΔΑΠίτες της σχολής μου επειδή “δεν ντυνομαι σα γυναικα” (=δεκαποντο πρωι πρωι) ε ετσι σχολιαζω κι εγω τις ΔΑΠίτισες που σκάνε με δεκάποντο σε εργαστήριο ξέρω γω, όπου είμαστε πέντε ώρες όρθιοι (μιλάμε θα έχουν τρελούς κάλους), τα emo που το παίζουν αντι-τρεντι και αντισυμβατικοί, τους μπλακάδες με το “αν δεν ακούς μπλακ δεν είσαι tr00” κτλ.

Και είναι λογική αυτή η κριτική, όσο περιορίζεται σε “κοινωνική κριτική” -αφού είμαστε κοινωνικά όντα- και δε γίνεται κουτσομπολιό, κόλλημα, στενομυαλιά κτλ. Πρέπει να καταλάβουμε ότι άλλο πράγμα είναι η κριτική και ο σχολιασμός ο γενικότερος και άλλο ένας ελιτισμός που διακατέχει ορισμένους μεταλλάδες ή ροκάδες.

Προσωπικά, όμως, πιο πολύ με εκνευρίζουν απόψεις του ότι “η μουσική πάει κατά διαόλου λόγω των emo” εννοώντας τα συγκροτήματα κτλ. Σιγά μην πληγεί η μουσική ολόκληρη εξαιτίας των Fall Out Boy. Αν άντεξε το χτύπημα της ντίσκο και του Βας Βας, τότε νομίζω ότι κάτι Bullet for My Valentine τους έχει για πρωινό.

Σορυ για το τεράστιο ποστ, μόλις ήπια καφέ και έχω διαύγεια.

Αχαχα! Δεν ειπε “ηπχια”!!!

σεξυ, μια τετοια γυναικα ψαχνω και γω.