Backstage Pass #14: Καζαμιας 2008

:lol: :lol: :lol: :lol:

Tα σπασε!
Παλιοεμπαθη Λουκιανε ο Θρυλος δεν σου δινει Νε!

Μην τον ακούς τον γαύρο ρε! Όντως τα σπασε! Συνέχισε έτσι!

Θα πάρω κ Νε κ Αρτσούμπι ρε !

όσοι δεν διαβάσατε τον Καζαμία με τα πραγματικά γεγονότα που θα συμβούν το 2008, μπορείτε να το κάνετε εδώ — > http://www.rocking.gr/article4129.php

βρες μου τη διεύθυνση στο Παγκράτι

Πιο πολύ έλιωσα με τον δίσκο των gnr !

Μετά λύπης μου μπήκα σήμερα στο φόρουμ, για να δω πως ένας χρήστης που (εξακολουθώ) να συμπαθώ κ να εκτιμώ πολύ, μου αποδίδει τους κάτωθι χαρακτηρισμούς, με αφορμή τον Καζαμία του 2008. Ο χρήστης αυτός είναι ο Maiden1979, ο οποίος διακρίνεται στο φόρουμ τόσο για τις γνώσεις του, όσο και για το ήθος του. επιπρόσθετα δεν έχει δημιουργήσει ποτέ κανένα θέμα.

Συγκεκριμένα έγραψε

-Προτείνεις ένα κείμενο που τα complex δεν έχουν τελειωμό;

-Και στην τελική, αν είναι αυτό humor, τότε δεν έχω humor εγώ…

-Δεν μιλάω μόνο για τον Axl… αλλά και για πολλά άλλα γραφόμενα του εν λόγω κειμένου

Αν κ κατά καιρούς έχω διαφωνήσει με αρκετά από τα άτομα του φόρουμ, ποτέ κανένας δεν με αποκάλεσε “μεγάλο κομπλεξικό”, χαρακτηρισμός που δεν τιμάει ούτε το ήθος του maiden1979, αλλά ούτε το άτομό μου.

Χαρακτηρισμοί σαν αυτούς εμπίπτουν στον πρώτο κανόνα του φόρουμ μας, αλλά συμφωνήσαμε να τους κρατήσουμε, για να απαντήσω όπως πρέπει.

ξέρω κ κατανοώ την βαθιά αγάπη του maiden τόσο για τους guns όσο και για το metal εν γένει. τέτοια σκηνικά όμως δεν τον τιμούν, γι’ αυτό κ τον καλώ να ανακαλέσει. παράλληλα έχω τα εξής ερωτήματα :

α. αν στο κείμενο είχα “σκίσει” τους mastodon, toys HIM kai tous Evanescence, θα είχα χιούμορ ή όχι ?

β. πέρυσι που ασχολήθηκα και έκανα πλάκα με τους σκόρπιονς, τον ίδιο μου τον εαυτό, αλλά κ τον cozy, είχα χιούμορ?

γ. η σάτυρα έχει όρια? υπάρχουν “ιερές αγελάδες” στο μέταλ κ γενικότερα?

δ.το γεγονός ότι έκανα πλάκα κ με σχήματα που υπεραγαπώ, όπως οι metallica, oi paradise lost και οι tool, με κάνει επίσης μέγα κομπλεξικό?

το κείμενο δεν είχε την διάθεση να μειώσει κανένα. ούτε τα σχήματα, ούτε τους ακροατές τους. και δεν πιστεύω πως το κάνει. η σάτυρα ή η πλάκα αν θέλετε, στοχεύει πάντα στα “κολλήματα” όλων μας κ μέσω της υπερβολής, προσπαθεί να κάνει χιούμορ. το αν τα κατάφερα ή όχι είναι στην κρίση του καθενός. ο ήρωας του Αρκα που υπερεκτιμώ, ονόματι, “μοντεχρήστος” λέει πως “τι να κάνουμε… δεν μπορούμε να έχουμε όλοι χιούμορ”. Εγώ απλά λέω πως έχουμε διαφορετικό…

Επίσης ας σημειωθούν κάπου εδώ δύο θέματα :

α. είμαι κ εγώ οπαδός των guns, μου αρέσουν πολύ κ εύχομαι ο δίσκος να έβγαινε αύριο… ΑΛΛΑ

β. ο Αξλ δεν έλεγε ότι “το 2007 θα ακούσετε μουσική?”. εγώ στο ημερολόγιο βλέπω 2008 και μουσική ακόμα να ακούσουμε…

θα ήθελα τα σχόλια του καθενός (θετικά ή/και αρνητικά) για το θέμα και επιπρόσθετα καλώ τον maiden79 να ανακαλέσει. δεν το αξίζει ούτε αυτός, ούτε εγώ…

Eγω εξεφρασα την αποψη μου χτες.
Δεν θελω να φανει οτι παιρνω την μερια κανενος (μπορει αυτο να φαινεται στο ποστ μου).
Ισα ισα που ο Μητσος ειναι απο τις μεγαλες συμπαθειες για τις γνωσεις και το ηθος που τον διακρινει οπως προειπε ο Λουκιανος.
Τον Λουκιανο δεν τον παω γιατι ειναι Αεκτζης και δεν παραδεχεται τον παγκο του Θρυλου και τον Τακαρο :smiley:
Στη συγκεκριμενη περιπτωση πιστευω οτι ο Μητσουλας εκανε λαθος και παρεκτραπηκε (τι εγινε ρε μλκς ηρεμω εγω κι αρχιζεστε να φαγωνεστε εσεις?).Απλα τον δικαιολογω ως ενα σημειο λογω της αγαπης που εχει για τους Guns.Σε καμια περιπτωση δε,δεν δικαιολογειται ο χαρακτηρισμος που εκανε.

Peace ρε μουνι@!!!

Εμενα παντως το κειμενο γενικα μου φανηκε καλο, εξαιρουμενων τον σχολιων περι ποδοσφαιρου που δεν καταλαβα γιατι ειμαι αμπαλη.:frowning:
Θεωρω οτι στο φορουμ ισως εχουν γινει σχολια για το θεμα Chinese Democracy τα οποια στοχευαν για χιουμορ αλλα μονο χιουμορ δεν ηταν…Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα βεβαια, μιας και οντως το χιουμορ ειναι κατι που διαφερει απο ατομο σε ατομο. Παντως τοσο τον καζαμια τον φετινο, οσο και τον περσινο που αναφερθηκε επισης στους Γκανζ σε μερικα σημεια, τους θεωρω δειγμα καλου χιουμορ.
Περι των χαρακτηρισμων του Μειδεν, μου εκαναν εντυπωση γιατι του εχω μεγαλη συμπαθεια.

Απ’ όταν φτιάχτηκε το θρεντ, αν και είχα κάνει κάποιες σκέψεις, δεν είχα σκοπό να γράψω τίποτα, αλλά εφόσον

τότε ας πω 2 λογάκια…

Καταρχάς είμαι μεγάλος θαυμαστής των κειμένων σου Λουκιανέ, και το ξέρεις και το έχω πει. Μάλιστα ορισμένα είναι απλά απίστευτα (αν θες μπορώ να σου πω και τίτλους) και έχεις έναν πάρα πολύ ωραίο τρόπο να εκφράζεσαι.

Το συγκεκριμένο είναι πιστεύω το πιο αδύναμό σου, από όσα έχω διαβάσει. Για κάποιο λόγο μου φάνηκε ότι γράφτηκε πολύ βιαστικά, αλλά τέλος πάντων, αυτή είναι προσωπική άποψη.

Κατά τ’ άλλα είναι κάποια πράγματα που και εμένα δε μου κάθησαν καλά. Και θα μιλήσω συγκεκριμένα:

Δυστυχώς ελάχιστοι δίσκοι aor / sleaze / poser βρίσκουν τον δρόμο τους για τις λίστες, αλλά ο υπεύθυνος του Α’ Νεκροταφείου Αθηνών δηλώνει πως το «aor δεν έχει πεθάνει» και έτσι το κοινό ηρεμεί.

  1. Τα πολλά σχόλια που έγιναν για τους Europe, τους 400 οπαδούς τους κτλ Όχι μόνο σε ένα μήνα μάλιστα, αλλά και σε άλλους.

Και να αιτιλογήσω.

Καταρχάς η σάτυρα είναι ένα μέσο για να περάσουμε κάποια μηνύματα, να εκφράσουμε τη δυσαρέσκειά μας προς κάποιες καταστάσεις, την αγανάκτησή μας και γενικά να πούμε κάτι με έναν πιο κεκαλλυμένο και ευφάνταστο τρόπο. Φυσικά και δεν έχει όρια, αλλά όποιος πιστεύει ότι η σάτυρα είναι πάντα σωστή (ή ότι δεν υπάρχει σωστή σάτυρα) είναι το δίχως άλλο αφελής. Απλό παράδειγμα, ότι μπορεί κάποιος με τη σάτυρα να κάνει ένα οποιοδήποτε πρόσωπο να μοιάζει γελοίο, ή να το κάνει να μοιάζει σπουδαίο (δείχνοντας τους εχθρούς του γελοίους). Συνεπώς, επέρχεται η έννοια της απόφασης, άρα και της υποκειμενικότητας.

Όλος αυτός ο πρόλογος για να πω ότι η σάτυρα σαφώς και επιδέχεται αντίλογο.

Επί της ουσίας. Στο πρώτο σημείο γίνεται μια σαφής υπονόηση για ένα ολόκληρο μουσικό είδος. Και ταυτόχρονα, αφού αυτό το μουσικό είδος έχει πεθάνει (ό,τι πιο άκαιρο μπορεί να πει κανείς στη μουσική, αλλά στη σάτυρα, ναι συμφωνώ κι εγώ, επιτρέπονται ακραίες εκφράσεις),υπονοείται ότι υπάρχουν άλλα είδη που είναι ζωντανά. Εμένα πάντως αυτό σαν αρχή του κειμένου με προδιάθεσε πολύ αρνητικά.

Συνεχίζοντας. Δε με πείραξε καθόλου το ότι σε κάθε μήνα γινόταν αναφορά στους g’n’r. Ίσα-ίσα που ήταν το μόνο κομμάτι του κειμένου που μου άρεσε τόσο πολύ. Γιατί είναι ένα θέμα που αφορά πολύ κόσμο, το μουσικό κοινό ασχολείται μαζί του κτλ κτλ. Το ίδιο και με τους Scorpions, το ίδιο και με τους Maiden και τους Tool. Πες ό,τι θες γι’ αυτούς. Είναι μεγάλα ονόματα και τους ακούει και η κουτσή Μαρία. Όμως γιατί τους Europe? (που εκτός του final countdown, έχουν και μια δισκάρα wings of tomorrow και ένα ομώνυμο, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα) Επειδή έγινε ένα θέμα στο forum με 3-4 άτομα? Δηλαδή αν έρχονταν επίσης άλλοι 5 χρήστες και έγραφαν παντού ότι οι Virgin Steele είναι η καλύτερη μπάντα στον σκληρό ήχο, θα έπρεπε να σατυρίζαμε και να κράζουμε τους Virgin Steele? Μην ξεχνάμε ότι το Backstage pass είναι ένα άρθρο του ρόκινγκ και αφορά πολύ κόσμο. Το φόρουμ είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό των αναγνωστών του.

Επίσης και το σχόλιο για τους Hanoi Rocks ήταν άκαιρο και πήγαινε σαφώς κάπου συγκεκριμένα στο φόρουμ, αλλά γουατέβερ. My point is πόσοι να ακούν Hanoi? Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν.

Όλα αυτά φιλικά ε. Και δεν αφορούν ούτε εσένα, ούτε την κόντρα με κάποια πρόσωπα (στην οποία συμφωνώ μαζί σου), ούτε τα προηγούμενά σου κείμενα, αλλά το Backstage Pass 14, αυτό καθ’ εαυτό

Βεβαια αν τα σχολια αφορουσαν ξερω γω τους system of a down η το alternative η το gothic δεν θα μιλαγε κανεις για κομπλεξ…

το θέμα με τους Europe ήταν μία από τις πιο δημοφιλείς ψηφοφορίες της περσινής χρονιάς στην κεντρική του rocking, όσο για το αστείο για τους Hanoi, το ότι δεν το κατάλαβαν όλοι δε σημαίνει και τίποτα.

Σύμφωνα με τον περσινό Καζαμία, εγώ θα έπρεπε να είχα σκοράρει 4 γκολ σε αγώνα του Πανθρακικού κόντρα στον Ολυμπιακό, ούτε αυτό νομίζω ενδιαφέρει τον κόσμο ή ξέρουν ποιος είμαι εγώ (λέμε τώρα… πασίγνωστος είμαι ο κερατάς:p)

Δυστυχώς δεν ήμανε στο rockin πέρσι και δεν έχω διαβάσει τον περσινό καζαμία. :stuck_out_tongue:

Χαμός έγινε γιατί είχει παιχτεί και ένα θέμα με πρώην γιούζερ που είχε πάει σε ένα άλλο φόρουμ με europαίους και τους είχε πει να ψηφίσουν europe… Κάτι τέτοιο, δεν τα ξέρω και καλά. Αλλά στην τελική και ο ίδιος ο monte λέει ότι οι Europe έχουν 400 ακολούθους όλους κ όλους (και δεν πέφτει και πολύ έξω, πέραν της υπερβολής). Οπότε γιατί να διαφωνίσουμε μαζί του?

Όσο για τον jim karvou, είναι γνωστός άμπαλλος. Παρότι κάθεται, ένα rocking 5x5 δεν έχει διοργανώσει μετά την πανωλεθρία του :stuck_out_tongue:

ποια μπάλα ρε? http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=297688&postcount=96 :(:(:frowning:

Τελευταια βρισκει τη φορμα του. :wink:

δεν λεω οτι λυθηκα στα γελια αλλα ηταν συμπαθητικο και επουδενι προσβλητικο+ οτι ο καθενας αντιλαμβανεται το χιουμορ διαφορετικα

+1 και συμπληρώνω πως έστω κι αν ο καθένας αντιλαμβάνεται το χιούμορ διαφορετικά, όλοι μπορούν να καταλάβουν πότε κάποιος κάνει χιούμορ. Προσωπικά, άνετα κάνω και δέχομαι πλάκα για τα συγκροτήματα που λατρεύω και πιστεύω πως ο κάθε φανμπόης μπορεί να το κάνει.

αν μπορουσε να το κανει δεν θα ταν φανμποις . εγω γελασα, μ’αρεσε και το σχολιο για τους παιχτες της μιλαν τα σπασε

η μέρα πέρασε, το μυαλό μου ηρέμισε και επιστρέφω να απαντήσω στον Μάνο κ την ωραία τοποθέτησή του.

α. το γράφω και εδώ γλαφυρά : ΝΕΚΡΟ ΕΙΔΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. μόνο τα αραμαϊκά είναι νεκρή γλώσσα και πάλι τα έβαλε ο Γκιμπσον στα “Πάθη του Χριστού”. “Νεκρό” είναι ένα είδος με μικρό κοινό. και το συγκεκριμένο - no offence - αλλά έχει μικρό κοινό (στην Ελλάδα τουλάχιστον). οι συναυλίες του το αποδεικνύουν.

αυτό δεν κάνει ένα είδος κακό. από μια άποψη “νεκρή” είναι και η σκηνή των Paradise Lost πλέον, αλλά εμένα που είμαι φανμπόις, τους έχω δει 6 φορές και θα τους ξαναδώ σε λίγες μέρες, δεν με χαλάει. αν κάποιος μου κάνει πλάκα? I can live with that. το να παίρνει όμως κάποιος ως προσωπική επίθεση το οτι χαρακτηρίζω μέσα σε ένα σατυρικό κείμενο ένα είδος “νεκρό”, είναι τουλάχιστον αφελές…

β. σχόλια για χανόι, europe κτλ : στα κείμενά μου πολλές φορές μου αρέσει να βάζω προσωπικές αναφορές σε πρόσωπα κ καταστάσεις. σε ένα τόσο εκτενές κείμενο δεν βρίσκω κακό να υπάρχει και ένα 15% το οποίο απευθύνεται στο φόρουμ - σε φίλους μα και σε “εχθρούς”. τα κείμενα δεν τα γράφω ούτε ΜΟΝΟ για τον απλό αναγνώστη, ούτε ΜΟΝΟ για τον φορουμίτη, ούτε ΜΟΝΟ για μένα. τα γράφω κ για τους τρεις. ως εκ τούτου μια (ή και 2-3) αναφορές σε πρόσωπα κ καταστάσεις του φόρουμ, δεν νομίζω ότι πειράζουν κ τόσο. ένας άσχετος με το φόρουμ μπορεί να μην τις κατάλαβε, αλλά εγώ που τις έγραψα και οι φίλοι που τις διάβασαν τις βρήκαν διασκεδαστικές, οπότε εμένα αυτό με καλύπτει.

αστείο δεν είναι να “κοροϊδεύεις” τον Bach και τον Axl. αστείο είναι να εκνευρίζεσαι όταν κάποιος σου λέει ότι κάποιος που σου έταζε δίσκο, δεν τον έβγαλε. εγώ φταίω στην τελική?

όταν άρχιζα την στήλη ήμουν σίγουρος πως δύο ήταν οι επιλογές :

Α. να γράφω καρακλισαρισμένα κείμενα για το μεγαλείο των iron maiden (τυχαία επιλογή) και τον τρόπο που το “ροκ διώκεται” από τους πάντες και τα πάντα και… να βαριέμαι.

και

Β. να γράφω την γνώμη μου κ να ξέρω πως κάθε φορά θα υπάρχει κάποιος που θα γκρινιάζει. αυτό έχει ένα παραπάνω ενδιαφέρον όσο να 'ναι.

η εμπειρία μου μέχρι τώρα μου έχει δείξει πως αν αρχίσω να αποφεύγω τον ένα και τον άλλο επειδή θα γκρινιάξουν (-ξουμε) οι φανμπόιδες, θα καταλήξω να γράφω άνοστα κ άχρωμα πράγματα που κ εσάς θα κουράζουν και εμένα.

οπότε…:wink:

Μάλιστα…

Πάμε!

Να ξεκαθαρίσω πρώτα από όλα, ότι και εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου και η εκτίμηση είναι αμοιβαία!
Το άτομο “Δημήτρης” με το άτομο “Λουκιανός” δεν έχει κανένα θέμα να λύσει και καμιά διαφορά!

Ο user Maiden1979 με τον moderator και κυρίως συντάκτη montecristo όμως, έχει πάρα πολλές μουσικές διαφορές και όπως φαίνεται τελείως διαφορετική εκτίμηση / αντίληψη των μουσικών θεμάτων!
Αν μιλάγαμε ως απλοί χρήστες και οι δύο, υποθέτω δεν θα τίθονταν καν θέμα!
Άλλο να γράφεις κάτι σε ένα forum (ούτε εξουσία έχεις και φυσικά θα σου απαντήσει ο άλλος) και άλλο να γράφεις ένα άρθρο στο site, που σε διαβάζουν και πιθανότατα επηρεάζονται πολλά πολλά άτομα, και κυρίως μικρά ηλικιακά!

Επειδή το νόμισαν οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, να το ξεκαθαρίσω και αυτό.
Μου είναι παντελώς αδιάφορο το τί γράφτηκε για τον Axl και το Chinese Democracy!
Δικαιολογήστε που το νομίσατε αυτό και γιατί εκείνη την στιγμή έτυχε να κανω post στο thread των Guns και γιατί είναι γνωστή η τρέλα μου με αυτούς, οπότε εύκολα θα μπορούσε να υποθέσει κάποιος ότι “θίχτηκα” για αυτό το λόγο!
Παιδιά, 17 χρόνια τώρα που ασχολούμαι με τους Guns Ν’ Roses, έχω ακούσει τα άπειρα κοροϊδευτικά / χιουμοριστικά για αυτούς…
Αδιαφορώ εντελώς για το τι γράφεται για αυτούς!
Όταν γράφονται λάθη / ανακρίβειες / πράγματα που δεν ισχύουν, τότε παρεμβαίνω!
Οπότε εδώ πραγματικά δεν με ένοιαξε καθόλου!
Απλά θεωρώ λίγο βαρετή την τόση επιμονή πάνω σε αυτό το θέμα!
Ακόμα και εγώ κουράστηκα να βλέπω το όνομα του Axl και του Baz συνέχεια σχεδόν σε κάθε μήνα!

Άλλα πράγματα με πείραξαν σε αυτό το κείμενο!
Τα οποία, σαφώς ένας user που δεν έχει ζήσει πρόσωπα και καταστάσεις εδώ μέσα δεν θα τα “εντοπίσει”, αλλά για μένα, καλώς ή κακώς, “έβγαζαν μάτι”! *

Πριν πάω σε αυτά όμως να γράψω 2 λόγια για αυτό που πείραξε κυρίως τον monte!

Ακούω για βαρείς χαρακτηρισμούς, για ήθος και τέτοια βαρύγδουπα πράγματα και παραξενεύομαι για να σου πω την αλήθεια!
Από ότι καταλαβαίνω, έχει πολύ μεγάλη σημασία για σένα το να θεωρούν ότι έχεις humor!
Ας είναι! Εμένα μου είναι αδιάφορο, αλλά that’s ok!

Έχεις humor και δεν έχω εγώ! ΟΚ;
Δεν το γράφω ειρωνικά!
Το εννοώ! Προφανώς αντιλαμβανόμαστε εντελώς διαφορετικά το humor! Ας είμαι εγώ αυτός που δεν έχει! Δεν θίγομαι με αυτό το πράγμα!

Για να μην νομίσεις ότι έχω πρόβλημα με τον συγκεκριμένο καζαμία , σε ενημερώνω ότι για τους καζαμίες του metal hammer (που παίρνω από όσο με θυμάμαι) έχω τρισχειρότερη άποψη και δεν καταλαβαίνω το νόημα της ύπαρξης και των λεγομένων τους! Υποθέτω δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το στυλ…

Όσον αφορά το “κομπλεξικός”!

Αν το θεωρούσα “βαρύ” δεν θα το έγραφα! Αφού σε πείραξε τόσο, μπορώ να πω το εξής!

Εντάξει, δεν σε θεωρώ κομπλεξικό, αλλά σίγουρα κολλημένο (σε συγκεριμένα θέματα) και με κάποιες εμπάθειες!
Υπόψην: Εγώ έχω πολλά δηλωμένα κολλήματα, αλλά δεν είμαστε το ίδιο…

Ξαναλέω ότι σαν απλός user δεν θα έτρεχε και τίποτα, αλλά όταν είσαι editor (για μένα) οφείλεις να κρύβεις τα όποια κολλήματά σου!

  • Και επανερχόμαστε στο κείμενο!

Υπενθύμιση πρός όλους τους άλλους (εσύ τα ξέρεις, τα έχουμε πει in private):

Aυτά που γράφτηκαν στο κείμενο είναι ένα μερος (ίσως και μικρό) του όλου προβλήματος!
Είναι το κερασάκι στην τούρτα!
Τα πολλά και αυτά που ήταν προκλητικά και δημιούργησαν θέμα έγιναν τις τελευταίες μέρες του Δεκέμβριου με τον denander (τον Lonesome Guitarist δηλαδή), τον monte, τον karja και άλλους!

Έστω ότι δέχομαι ότι ο καζαμίας ήταν χιουμοριστικός!
Τα γραφόμενά σου όμως εκείνο τον καιρό ήταν ακρως σοβαρά και έδειχναν αυτά που πιστεύεις πραγματικά!
Όπως και τα posts μετά τους Europe το καλοκαίρι!
Είχαμε εκείνα, ήρθε και ο καζαμίας και έδεσε!

Συγκεκριμένες ατάκες σου που με έκαναν να προβώ στους χαρακτηρισμούς που λές:

Το ΑOR / Sleaze Ηard Rock είναι νεκρό είδος!

ΑΟR δεν ακούω! Το αφήνω στον daz και τον metzikof!

Πάμε στο Sleaze!
Aν μου έλεγες π.χ. το 1995 ότι είναι νεκρό είδος, όσο και να με σταναχωρούσε / χαλούσε, ήταν μια πραγματικότηατα και δεν χωρούσε αμφισβήτηση!
Το να λές όμως ότι αυτό το είδος είναι νεκρό, όταν σε Σκανδιναβία και L.A. γίνεται Ο Χαμός, οι μπάντες (και μιλάμε για μπαντάρες ισάξιες των '80s) ξεφυτρώνουν μέρα με την μέρα, βγαίνουν 2 - 3 δίσκοι την εβδομάδα και γενικώς η κατάσταση τείνει να γίνει όπως την περίοδο 1983 - 1989, τότε σε κάνει να φαίνεσαι ότι δεν παρακολουθείς την επικαιρότητα!
Την Ελλαδίτσα θα κοιτάξουμε;
Αυτή ποτέ δεν είχε μεγάλη hard rock σκηνή ποτέ!
Αυτό σημαίνει ότι θα βαφτίσουμε το είδος “νεκρό”;
Από την στιγμή που το κάνεις, σε μένα δείχνει κόλλημα μεγάλο!

Skid Row / Sebastian Bach

Aτάκες όπως “η λαοθάλασσα των Skid Row” στο An, τι θέλουν να δείξουν ακριβώς;
Ότι χαίρεσαι, ξερω γω, που δεν ασχολείται ο κόσμος με αυτούς;
Οι Rows γέμιζαν τα γήπεδα για την πλάκα τους, όταν έπρεπε!
Τώρα, μπορεί να μην γεμίζουν ουτε καν το An, αλλά αυτοί οι λίγοι που ήταν εκεί ζήσαν πολύ μεγάλες στιγμές και σε αυτό δεν έχει σχέση η ποσότητα!
Αυτή η φράση πραγματικά δεν βλέπω που αποσκοπούσε, πέρα από μια μικρή ενδότερη ευχαρίστηση ότι μια μπάντα από το είδος που δεν γουστάρεις είναι πια στα αζήτητα!

Όσο για τον Sebastian, όταν λες “ποιός αυτός που έπαιζε στο Gilmore Girls”, είναι σαν να λες π.χ. για να τον Hetfield “ποιός, αυτός ο αλκοολικός μωρέ;” απαξιώνονατς έτσι το τεράστιο έργο που έχει πίσω του!
O Sebastian Bach έχει ίσως την καλύτερη hard rock φωνή που έχει ακουστεί ποτέ και είναι μέσα στους πιο δυναμικούς - πωρωτικούς frontmen στο χώρο!
Τον να μην τον συμπαθείς, δεν έγινε και τιποτα, αλλά λέγοντας, ποιός είναι αυτός, έστω και ειρωνικά, προκαλείς πολύ τους οπαδούς του!

Εurope / Norum:
Το ότι η πρώτη μέρα του Rockwave ήταν τεράστια αποτυχία, από πλευράς παρουσίας κόσμου δεν ευθύνονται μόνο οι Europe, αλλά και οι 3 μπάντες και κυρίως ο headliner!
Δεν είδα όμως πουθενά ειρωνικά σχόλια ότι ο πρώην τραγουδιστής των Zeppelin δεν κατάφερε να μαζέψει πάνω από 1500 άτομα! Aλλά οι 400 των Europe γράφτηκαν συχνά!
Το είχα πει και τότε και το ξαναλέω και τώρα!
Έχω τουλάχιστον 10 φίλους που είναι πιο φανατικοί οπαδοί των Europe από μένα, αλλά δεν ήρθε κανείς τους εκεί, γιατί “σιγά μην πάω για να δώ τους θεούς τρίτους κάτω από τον grung-ά, να παίξουν μια ώρα και να τρέχω στο χωράφι της didi”
Aν έρθουν μόνοι τους και με σωστή διαφήμηση και εισήτηριο, νομίζεις 400 θα είναι;
Εσύ μπορείς να το κάνεις για να ρίχνεις μπιχτές στο telisvas και όπου αλλού, αλλά το κάνεις μονόπλευρα!
Όλοι πέσαμε έξω στις προβλέψεις μας και όχι μόνο οι Europe fans!

Για τα σχόλια για τον Norum, τι να πω;
Την αξία του (και κυρίως εκτός Europe) την έχει δέιξει επανηλειμένα!
Αλλά, μέσα στα πλαίσια “να θάψουμε τους Europe” και τους γραφικούς οπαδούς τους - απομεινάρια, τον πήρε η μπάλα και αυτόν!

Το σχόλιο για το Fear of the Dark για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα…
Θεωρείται από κάπου / κάποιους, κάτι άλλο πέρα από δισκάρα;
Τέσπα, αυτό είναι το τελευταίο που με ένοιαξε! Από περιέργεια το ρωτάω!

Όλα τα παραπάνω δεν τα θεωρώ και λίγα, ώστε να με προδιαθέσουν εντελώς αρνητικά για το κείμενο!

Δεν με πείραξε η διακωμώδηση γνωστών και αγαπημένων group, αλλά ο ειρωνικός τρόπος με τον οποίο εγράφησαν πολλά πράγματα και οι έμμεσες “μπιχτές” που πήγαιναν σε συγκεκριμένα άτομα του forum, με τα οποία όμως συμφωνώ σε πολλά οπότε, εν τέλει, πήγαιναν και σε μένα!

Ανάλογα τί θα έγραφες…

Δεν το είχα διαβάσει!
Ακόμα και το φετινό δε θα το είχα διαβάσει ούτε και αυτό, αλλά με ειδοποίησαν ότι “κοίτα τί γράψανε πάλι, εκεί που πας και γράφεις και ασχολείσαι μαζί τους…” και μου κίνησε την περιέργεια!

Όχι, αλλά υπάρχει και αντίλογος, όπου θεωρείται ότι ξεφεύγει!

Νομίζω απάντησα σε αυτό αρκετά πιο πάνω!

Εδώ ναι, μάλλον συμφωνούμε!

α) Εγώ ελπίζω και εύχομαι να μην βγει ποτέ, αλλά δεν έχει σημασία, γιατί θα βγει καααάποια στιγμή…

β) Το 2006 διέρευσαν τόσα leaks στο internet και οι Guns έκαναν μια άκρως εκτεταμένη περιοδεία και αυτοί που ενδιαφέρονται τους είδαν live όσες φορές μπορούσαν ανά την Ευρώπη!
Μουσική ακούστηκε στην τελική! Χαχα!

Τέσπα, αυτό το θέμα έχω βαρεθεί να το συζητάω!
Αν του την βιδώσει και το βγάλει έχει καλώς, αν όχι, κανένα πρόβλημα και πάλι!

To Reunion tour να κάνουνε και μετά δεν με νοιάζει τίποτα…
Από όλα τα άλλα είμαι σχεδόν καλυμμένος!

Θα πέφτατε όλοι πάνω του!

Εχεις κανει απειρα σχολια για “τυχαιες μπαντουλες του alternative” και δεν νομιζω να στην επεσε κανεις.