Backstage Pass #15: KISSοφρένεια!

Δεν μας είπε ο κύριος Κοροβέσης αν πρόκειται να πάει στους ΚΙSS, αν στην τελική είναι μεταξύ των αγαπημένων του ακουσμάτων.

Γιατί εγώ λέω ότι όχι μόνο δεν ανήκει στους φίλους του συγκροτήματος, αλλά είναι από εκείνους που έχοντας την δύναμη που τους δίνει η φιλοξενία από κάποιο μέσο (εν προκειμένω το Rocking.gr) αρέσκονται να αμπελοφυλλοσοφούν σε βάρος ενός συγκροτήματος που δεν περιμένει να πλουτίσει από τα 350 ευρώ του soundcheck που θα δώσω εγώ, άντε και κανά δυο αρρωστάκια ακόμα, το έχει πετύχει ήδη με ιδρώτα αίμα από τα 90 εκατομύρια άλμπουμ που έχει πουλήσει και θα πουλάει στους αιώνες των αιώνων.

Επιθέσεις σαν αυτές του κυρίου Κοροβέση, οι KISS δέχονται τα 36 από τα 35 χρόνια τους στην σκηνή και το πόσο επηρέασαν την πορεία τους θα το δούμε στις 18 Μαΐου.

Κύριε Κοροβέση σας εύχομαι να απολαύσετε τους Gogol Bordelo και τα διονυσιακά πανυγήρια, αλλά σεβαστείτε αυτή την μπάντα, όχι με το να έρθετε στην Μαλακάσα, αλλά με το να μην ασχολείστε μαζί της, αν είστε μερικώς μόνο πληροφορημένος για την ιστορία της.

Οι ΚΙSS τουλάχιστον δεν το έπαιξαν ποτέ BoB Dylan με κοσμοθεωρίες στην βιτρίνα και από πίσω να διαφημίζουν πανάκριβα τζιπ την Chrysler.

Φιλικά

Δημήτρης Πιτέρης

ο καυστικός πάντα Λουκιανός περίμενα να “χώσει” (καλοπροαίρετα πάντα) και σε αυτό το bp αλλά παραήταν καλός.θα φταίει η άνοιξη:-s
δεν νομίζω ότι επιτέθηκε στους KISS,ίσα ίσα,απ’τα πιο ντεκαφεϊνέ bp.
όμορφη γραφή.

σωστός:wink:

Πάντως οι Kiss είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα και δεν ένοιζα να θίγομαι η κάτι τέτοιο ως οπαδός αυτής. Εκτός αυτού δεν γίνεται να επικροτούμε μόνο όταν πέφτει θάψιμο πχ στους HIM ενώ μόλις κάποιος ακουμπήσει ένα απο τα λεγόμενα ιερά τέρατα της σκηνής όλοι να δυσανασχετούμε και να λέμε για τα απωθημένα του συντάκτη…

ειμαι 5 μηνες στο φορουμ ακουσα διαφορα πραγματα ακουσ ΠΩς οι ροκαδες ειναι καλυτερα ατομα νπως ειναι πιο ψαγμενα ατομα μα απο ολους ακουσα οτι οι ροκαδες ειναι ανοιχτομυαλοι και σεβονται την γνωμη του αλλου ε τι να πω απο ποτε εχει δικαιωμα ο καθενας μας να πει στον αλλο τι θα γραψει εε??? αυτη ειναι η αποψη του και μιας και του δινεται το βημα καλα κανει και την καταθετει και τωρα για να τοποθετηθω να πω οτι συμφωνω απειρα με το αρθρο ενα συγκροτημα που οπως λες με αιμα και ιδρωτα εβγαλε αυτα τα μυρρια που εχει ΘΑ ΠΡΕΠΕ να καταλαβει οτι ειναι για μενα παντα ανηθικο να ζητας λεφτα για να σε αγγιξει και να σου μιλησει ο οπαδος σου που σαν σωστος οπαδοςεχει ολα τα σντι σου αυθεντικα εχει τα επισμα προιοντα σου και σε περιμενει σαν θεο και συ του χρεωνεις 700 ευρω το γεια …και δεν ειναι μονο θεμα χρηματων πιστευω οτι θα υποβιβαζα τον εαυτο μου αν πληρνα εστω και 50 ευρω περα απο το εισητηριο

αν και το σκεφτομουνα θα προτιμησω και γω τους γκογκολ μπορντελο

Δεν ειδα το κειμενο να ασχολειται καπου με τους Kiss και την ιστορια τους. Ισα ισα ηταν πολυ politically correct και απεφυγε να παρει θεση…

Χμ,ναι μεν,αλλα ο Ντυλαν τουλαχιστον εχει κοσμοθεωρια και δεν αναλωνεται σε βλαχοαμερικανικες δηλωσεις υπερ της πολιτικης του Μπους και ουτε ξεφτιλιζεται με ροζ βιντεακια…Επισης τα τζιπ και τα victorias secret βρακια δεν διαφερουν και πολυ απ τις οδοντοβουρτσες-μπατονετες-πατακια-ποτηρια-δονητες-καποτες των Κιςς.Αλλο πραγμα η αδιαμφισβητητη καλλιτεχνικη αξια και των 2 μεγαθηριων της μουσικης και αλλο οι προσωπικοτητες πισω απ τις “μασκες”(μιλω και για Ντυλαν και για Κιςς),μη τα μπερδευουμε…:wink:

εδιτ:Το κειμενο θετει κυριως προβληματισμους,που καθενας απο οσους δεν εχουμε αρκετα μηδενικα μηνιατικο μπορει να εχει.Προσωπικα επισης δε το βρηκα επιθετικο.

Δεν βλεπω καμια ανοιχτη επιθεση προς τους Kiss και ειδικα προς την ιστορια τους.
Σχολιαζει,και πολυ καλα κανει,τα υπερογκα ποσα που θετουν για meet and greet και την βλακωδη αποψη “ερχεται η πιο γαματη μπαντα εβερ,να πατε ολοι ακομα κι αν δεν σας αρεσει”.

άργησα να μπω και με κάλυψαν οι παραπάνω φίλοι. φίλε Δημήτρη αν θεωρείς το κείμενο “επίθεση”, για αρχή θα σου πρότεινα να το ξαναδιαβάσεις, γιατί θεωρώ πως έχασες το ύφος του. Δεν θεωρώ ότι θίγω κάποιον : ούτε τους kiss ούτε τους οπαδούς τους.ίσα-ίσα που η γνώμη μου είναι ότι όσοι έχουν τα χρήματα, καλά θα κάνουν κ θα τα δώσουν, όπως και οι kiss καλά κάνουν και χρεώνουν τόσο το meet n greet. με το κείμενο ήθελα να προσφέρω τροφή για σκέψη και επουδενί να επιτεθώ στο σχήμα, πράγμα που δεν θεωρώ πως κάνω.

αν υπάρχει καμία άλλη ένσταση επί της ουσίας, θα χαρώ να απαντήσω.

ευχαριστώ και πάλι όλους τους φίλους για το σχόλιο - χαίρομαι που πιάσατε το ύφος του κειμένου

αυτός ο Κοροβέσης έχει γράψει πολύ πιο χωσιματικά πράματα που θίγουν groups και τους λαούς τους.
αυτό ήταν πολύ χαλαρό.να το σβήσει και να το ξαναγράψει,είναι αγαπούλικο.

Εγω απλα θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο για το υπεροχο κειμενο. Παρα πολυ ευστοχο. Καποιες φορες πρεπει να βλεπουμε ψυχρα τα πραγματα, οσο ψυχρα τα βλεπουν και οι καθε επιχειρησεις τυπου KISS…

Money is never enough.

Αν είναι έτσι πείτε τους να το κάνουν τζάμπα να πάω κι εγώ.

2ον. Τι, δηλαδή μόνο όσοι θα πάνε στη συναυλία έχουν το δικαίωμα της άποψης? Ακόμα και μόνο το Detroit Rock City να έχει ακούσει στη ζωή του, έχει κάθε δικαίωμα -και πιθανώς λα τα εφόδια- να κρίνει μια νοοτροπία.

¶σε που επίθεση στους Kiss το κείμενο του Λουκιανού σε καμία περίπτωση δεν το λες. Απλά αν κάποιος είναι πωρωμένος οπαδός σαν κι εσένα ίσως να είναι λίγο περισσότερο ευαίσθητος

Πράγματι. Το κείμενο με τους Europe έσταζε περισσότερο δηλητήριο εντός είσαγωγικών πχ. Πολύ ωραίο κειμενάκι για άλλη μια φορά!

Πάντως πολύ ωραίο κείμενο, εγώ συμφωνώ :wink:

Δηλαδη αν ο Λουκιανος εκανε επιθεση στους KISS με αυτο το κειμενο, τοτε ο Ace Frehley που τους χαρακτηρισε tribute band τι εκανε? Κηρυξη πολεμου?

τρια πράγματα

  1. ευχαριστώ για τα καλά λόγια - τα καλά λόγια είναι σαν τα λεφτά. ποτέ δεν είναι αρκετά

  2. περιμένω την δευτερολογία του beerdrinker (αν υπάρχει κ το κρίνει απαραίτητο)

και

  1. περιμένω και την άποψη του drifter. θέλω να δω αν το θεωρεί κ εκείνος το κείμενο “επίθεση”

Oυτε εγω το βρηκα επιθετικο το κειμενο του μιστερ Κοροβεση, καθε αλλο. Πιστευω οτι το προσεγγισε πολυ σωστα το θεμα και ισα-ισα ειχε θετικη αποψη για οσους οπαδους διαλεξουν να αγορασουν ενα απο τα (αντικειμενικα) πανακριβα πακετο των KISS. Πιστευω οτι πιο πολυ ησουν ετοιμος να θιχτεις απο το κειμενο Beer Drinker και αυτο σε εκανε να δεις τοσο αρνητικα ενα πραγματικα θετικο κειμενο. Φιλικα παντα.

Ωραιος ο δατς, δεν διαφωνω καθολου. Το χρηματικο αντιτιμο το βαζουν γιατι αν δεν υπηρχε θα ηθελε να τους δει τουλαχιστον κανα 1000ρικο κοσμου κατι αδυνατο. Η αποψη μου ειναι οτι για αυτον και μονο τον λογο ειναι καλο να υπαρχει καποιο χρηματικο αντιτιμο για τα πασα αλλα σε αυτην την τιμη δειχνεις ασεβεια προς τους οπαδους σου και τους βλεπεις καθαρα σαν δολαρια (ή ευρω). Σε αυτο που ειπες Beer Drinker οτι δεν τα εχουν αναγκη διαφωνω. Αμα ηταν ετσι θα βαζαν ενα σαφως χαμηλοτερο ποσο ετσι ωστε παλι να πανε μονο οι φανατικλες τους (με την καλη εννοια).

Αν ειναι θεμα το οτι θα θελει να τους δει πολυς κοσμος ας καναν εναν KISS διαγωνισμο με ερωτησεις μεσω του fan club. Μη λεμε κι οτι θελουμε τωρα…

Καλά κάνουν

Από τη στιγμή που υπάρχει ζήτηση, είναι λογικό να υπάρχει προσφορά.

Απλά αν έρθει μετά κάποιος χ Λουκιανός και τους δει σαν “ελεύθερη αγορά” (που δεν το έκανε-τουλάχιστον όχι τόσο δηκτικά) μη ζητάμε και τα ρέστα.

Πάντως εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την κίνηση των Kiss. Μιλάμε για μουσική βιομηχανία, είτε το θέλουμε είτε όχι

χαχαχ, έβαλαν 300 ευρα αντίτιμο για όσους τους συναντήσουν μπακστέιτζ; χαχαχα. αναρωτιέμαι αν είναι πιο σιχαμένοί οι κισσ ή αυτοί που θα τα δώσουν <— επί8εση στους κισσ και τους οπαδούς τους (χαχαχαχα, μόλις χρησιμοποίησα τη λέξη οπαδός, χαχαχ).

ας μείνουμε σε αυτά που έγραψε ο Λουκιανός όμως,όπου αναφέρθηκε στο δικαίωμα και τη “μαγκιά” του οπαδού να δώσει όσα γουστάρει για ένα meet and greet.:wink: