Backstage Pass #15: KISSοφρένεια!

αν αναφέρεσαι σε μένα, σε αυτά έμεινα. και τώρα που διάβασα και το κείμενο, έχω να πω πως είναι σε σωστή βάση τα όσα λέει, αλλά προσπαθεί να είναι ταυτόχρονα και Politically correct και κάπου εκεί εμένα με χάνει. ναι, είναι δικαίωμα των κιςς να χρεώνουν όσο θέλουν τα μιτς εντ γριτς και τις πρόβες τους, δικαίωμα των οπαδών να τα σκάσουν και δικαίωμα δικό μου (και οποιουδήποτε άλλου αηδιάζει με όλα αυτά) να σχολιάσει και να αηδιάσει. τη στιγμή που θα δώσω μισό ευρώ στον ίδιο τον καλλιτέχνη για να τον γνωρίσω, η όποια “αγάπη” μου γι’ αυτόν και οι όποιες όμορφες αναμνήσεις του παρελθόντος, θα ψοφήσουν εκείνη ακριβώς τη στιγμή. είναι αισχρό να ζητάς χρήματα από κάποιον που θέλει να σου σφίξει το χέρι και να σου πει “ευχαριστώ για τις στιγμές”, αγαπάς και θαυμάζεις άρρωστα αν δεχτείς να τα δώσεις σε τέτοια άτομα. καλοί και σπουδαίοι μουσικοί, άδειοι και φθηνοί άνθρωποι. ελπίζω να μην τους γνωρίσω ποτέ.

  • 100000

και απο μενα

και απο μενα …πολυ σωστο

+1 κι από δω.

Τα χρήματα τα ζητούν οι KISS (όπως έχουν κάνει στο παρελθόν και άλλες μπάντες με meets and greets), ώστε όποιος θέλει να το αγοράσει. Είναι κάτι σα να πουλάς ένα οποιοδήποτε merchandise. Ζήτηση και προσφορά. Δεν καταλαβαίνω, προς τι η “σιχαμάρα”. Μπορεί ίσως να το πεις υπερβολή, αλλά οι οπαδοί της μπάντας αυτής έχουν μία κοσμοθεωρία για αυτούς που αν δεν είσαι τελειωμένος KISSας, δεν την καταλαβαίνεις. Δεν υποτιμώ τους fans από άλλες μπάντες, αντιθέτως. Αλλά στα “χωράφια KISS” πρέπει να σπείρεις πολύ για να καταπιείς κάποια πράγματα.
Ναι, αγαπούν το δολλάριο οι KISS. Δηλαδή ποιά μπάντα ΔΕΝ αγαπάει τα λεφτά?
Ποιά μπάντα ΔΕΝ θα έβγαζε τα χιλιάδες merchandise που έβγαλαν και βγάζουν οι KISS αν ήξεραν ότι θα τα πουλήσουν (=έχω οπαδούς που αγοράζουν)? Δεν είναι θέμα αξιοπρέπειας. Εδώ έβγαλαν βρακιά οι SLAYER, οι TOOL, ο Mustaine καφέ κλπ κλπ…γουστάρω. Ζούμε στην ελεύθερη αγορά. Καταλάβετε ότι πλέον η μουσική είναι ένα εμπόρευμα. Όταν πλέον γράφεται ένας δίσκος δεν λένε “έλα να το κάνουμε όπως μας αρέσει”, αλλά “πρέπει να πουλήσει κιόλας”, έτσι? Και το cd που αγοράζουμε είναι ένα merchandise ή όχι?

Το κείμενο του εν λόγω ήταν ΟΚ για μένα. Δεν ήταν επίθεση στους KISS.

υ.γ. ο Bob Dylan (τεράστιος) ο οποίος αγαπάει και αυτός το δολλάριο (διαβάστε την αυτοβιογραφία του), έχει δώσει κομμάτι στον Gene Simmons.

Ουτε καν.
Τουλαχιστον για πολλα συγκροτηματα…

Ευτυχως για εμας…

Διαφωνείς δηλαδή?

Οριζοντιως και καθετως…

Σέβομαι το ρομαντισμό σου (κι εγώ τον έχω), αλλά πρόσεξε τη λογική μου.
Κάθε νέο άλμπουμ (μιλάω για τις μεγάλες μπάντες κυρίως) είναι μία επιχειρηματική κίνηση. Θέλουν να πουλήσει, γιατί αν δεν πουλήσει οι εταιρείες δεν θα τους θέλουν. Οι μουσικοί παραγωγοί παίζουν ΚΑΙ με τα λεφτά των εταιρειών. Σε τέτοιους δύσκολους καιρούς, ακόμα και της πρώτης γραμμής ονόματα, συμβιβάζονται μουσικά.
Σημειώνω ότι ο Alice Cooper, συμφώνησε με γερμανική εταιρεία και όχι αμερικάνικη για το νέο άλμπουμ του.
Δες το Some Kind Of Monster (αν δεν το έχεις δει) και θα καταλάβεις τι λέω. Είναι ένα δείγμα του τι επικρατεί σήμερα πίσω από τη δημιουργία ενός νέου άλμπουμ.

Επ!
Μου τα αλλαζεις τωρα.

Πριν μιλησες γενικα, οχι για μεγαλες μπαντες.

Είπα “για τις μεγάλες μπάντες κυρίως

Anyway, για ενα σωρο “κομματια” της δισκοθηκης μου εχω απολυτη βεβαιοτητα οτι δεν φτιαχτηκαν για να πουλησουν…

Κι εγώ.

drifter, άλλο η εμπορευματοποίηση της μουσικής (που κι αυτή για μένα έχει τα όριά της ώστε να μην γίνεται προκλητικά απωθητική) κι άλλο η εκπόρνευση των σχέσεων. οι κιςς και όποιο άλλο συγκρότημα έχει μπει στην διαδικασία των επί πληρωμή μιτς & γκριτς -είτε τα κοστολογούν ένα δολάριο είτε χίλια- εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι αυτές οι συναντήσεις γίνονται στον συναυλιακό χώρο (αν δεν κάνω λάθος βέβαια) - ή τέλος πάντων στο πλαίσιο μια συναυλιακής εμφάνισης τους, ώστε να μπορέσουν οι μουσικοί να πουλήσουν τους εαυτούς τους (και όχι την εικόνα ή τη μουσική τους) για μερικά λεπτά της ώρας. και εκτός του ότι δείχνει ποιο το ποιόν ενός ανθρώπου που δέχεται να κάνει κάτι τέτοιο (ειδικά όταν δεν το έχει ανάγκη, γιατί είναι ήδη βαθύπλουτος), είναι σαν να λένε στους ακροατές τους κατάμουτρα “εντάξει, in real life δεν υπήρχε περίπτωση να σε κοιτάξω ξερω 'γω, αλλά αν μου σκάσεις τόσα, σου βγάζω και τη γλώσσα για να φωτογραφηθούμε”. τι α κάνω, εμένα αυτό μου φαίνεται εμετικό. εμετική θα μου φαινόταν μια γκόμενα που θα δεχόταν να πηδηχτεί μαζί μου για χρήματα, ενώ ξέρει ότι νιώθω κάτι παραπάνω γι’ αυτήν. εμετικός θα μου φαινόμουν κι εγώ αν δεχόμουν να πηδηχτούμε έναντι κάποιας αμοιβής ενώ ξέρω ότι δεν με γουστάρει.

επίσης, το “έτσι είναι η μουσική βιομηχανία”, στα μάτια μου δεν απενοχοποιεί και δεν δικαιολογεί τίποτα. ο καθένας μπορεί να επιλέξει πώς θα συμπεριφερθεί σε αυτούς που τον ταΐζουν, στη μουσική του την ίδια και πάει λέγοντας. το ότι οι κιςς και άλλες μπάντες διαλέγουν να μου συμπεριφερθούν τοιουτοτρόπως, αυτομάτως τους ρίχνει στα μάτια μου και εν τέλει, από τη στιγμή που υπάρχουν μπάντες οι οποίες αποφεύγουν να γίνουν ως άνθρωποι αυτό που έχουν γίνει οι κιςς, εμένα με χαροποιεί. όπως θα με χαροποιούσε να πετύχω ένα σίκρετ γκιγκ αντί του να δώσω 400 ευρώ για να τους δω να κουρδίζουν τα όργανα. αυτά.

Να είσαι βέβαιος, ότι όσες μπάντες μπορούσαν να πουλήσουν κάτι αντίστοιχο, θα το είχαν κάνει. Μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά για κανέναν!

βασικα ειναι πολλοι παρα πολλοι που δεν σκεπτονται ετσι, το “ολοι λειτουργουν ετσι” ειναι για να δικαιολογουμε τον καθε εμπορα. Απλα επειδη το μεταλ/ροκ εχει μεγαλο κοινο και μεγαλο εφηβικο κοινο το εκμεταλλευονται πολυ και το κακο εχει παραγινει. Βεβαια αφου ο οπαδος τους δινει τα περιθωρια να λειτορυγουν ετσι καλα κανουν και τα κανουν και ο καθενας εχει το δικαιωμα να δωσει τα λεφτα του εκει που θελει. Δεν ειναι το φυσιολογικο αυτο ομως, δεν μπορουμε καθε λαθος κατασταση να την παιρνουμε για σωστη και να λεμε “ενταξει ετσι ειναι τα πραγματα” και οταν βλεπουμε τα ιδια να συμβαινουν εξω απο τον δικο μας χωρο τοτε να κραζουμε.

Τωρα για το συγκεκριμενο θεμα οτι ειπε ο σομναμπουλιστ (το πετυχα?).
Τεσπα επειδη ο τροπος που λειτουργουσε ως τωρα η μουσικη ευυνοουσε πολυ τετοιες καταστασεις γι αυτο ελπιζω οτι με την εποχη του νετ τα πραγματα αλλαζουν προς το καλυτερο. Και ασε τον αλλον να λεει για μηνυσεις και ιστοριες.

μέχρι να το κάνουν όμως, λέω να τους έχω λίγο ψηλότερα -σαν ανθρώπους- από τους κιςς.

Κάποιοι είχαν και τους Scorpions έτσι και τελικά η αλήθεια είναι αλλού.

έλα ρε ντρίφτερ, αν όταν σου λένε πως υπάρχουν μπάντες οι οποίες γράφουν μουσική γιατί τους αρέσει η μουσική και δεν έχουν φτάσει στο επίπεδο να ξεπουλήσουν κάθε ιδανικό, εσύ σκέφτεσαι τους σκόρπιονς, λογικό είναι να έχεις την εντύπωση πως όλοι έτσι λειτουργούν. στην τελική, ούτε το να αποφεύγω τους πάντες μέχρι αποδείξεως του εναντίου είναι φυσιολογικό. κάθε μουσικός δίνει στοιχεία -θέλοντας και μη- του τ άνθρωπος είναι με τη συμπεριφορά του, αυτό που κάνω εγώ είναι να αξιολογώ αυτές τις συμπεριφορές βάσει δικών μου κριτηρίων. αν εν τέλει αποδειχθεί πως έκανα λάθος, εντάξει, τι να κάνουμε, υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.