Backstage Pass #15: KISSοφρένεια!

Εγώ δεν είπα ότι δεν υπάρχουν μουσικοί που το κάνουν ΚΑΙ για τη μουσική, αλλά αν αυτό δεν τους αποδίδει χρήμα, θα κάτσουν σπίτι τους ή θα κάνουν άλλη δουλειά και θα μείνουν μουσικοί χομπίστες. Κανείς όμως δεν το κάνει ούτε το έκανε ποτέ ΜΟΝΟ για τη μουσική. Αλλιώς, θα έκανε και συναυλίες δωρεάν ας πούμε…

ε, προφανώς ρε συ. το να ζει κάποιος από τη μουσική δεν τον κάνει ανήθικο. μπορεί κάποιος να κάνει τη δουλειά του και να την αγαπάει και να είναι απόλυτα αξιοπρεπής. υπάρχουν πολλοί τέτοιοι μουσικοί. οι κιςς, δυστυχώς, για μένα τουλάχιστον, δεν είναι από αυτούς.

εντιτ: και προφανώς υπάρχουν μπάντες που δίνουν δωρεάν συναυλίες, ε. και μπάντες που δισκογραφούν και δίνουν δωρεάν τη δουλειά τους κ.λπ.

Kαλά.

Ξέρει κανείς σας μία μπάντα που όχι μόνο δεν σκοπεύει να χρεώσει το meet & greet αλλά το καλοσκέφτεται και να βγεί σε περιοδεία επανένωσης γιατί φοβάται μήπως ευτελίσει τον μύθο της, ενώ της προσφέρονται αστρονομικά ποσά; :-k

Δεν είναι τα λεφτά πάνω από όλα για όλους, όσο και αν θέλουμε να είμαστε κυνικοί. 8)
Και επειδή ο Drifter έγραψε πως “και όποιοι άλλοι αν μπορούσαν θα έκαναν το ίδιο” είμαι βέβαιος πως γνωρίζει καλά τι θα μπορούσαν να πουλήσουν οι Led Zeppelin αν ήθελαν. Προφανώς βάζουν την υστεροφημία πάνω από την κονόμα (την οποία έχουν έτσι και αλλιώς κάνει κάνοντας απλά αυτό που είναι η δουλειά ενός μουσικού: παίζοντας μουσική)

ΥΓ1: Ξέρω πως κάποια παιδιά από το forum είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν τον Plant πάρυσι το καλοκαίρι όταν έπαιξε σε Μαλακάσα και Θεσ/νίκη. Ας γράψουν τις εντυπώσεις τους και πόσο τους κόστισε…:lol:

ΥΓ2: Δεν θέλω να παρεξηθώ, θα πάω στους Kiss στα μπροστινά εισητήρια και περιμένω να δώ ένα πολύ καλό live. Αλλά μέχρι εκεί…

Οι Zeppelin δεν το έχουν κάνει - ακόμα - γιατί διαφωνεί ο Plant. Οι άλλοι 2 το θέλουν (2 γιατί ο γιός του Bonzο δεν μετράει).

Όσον αφορά πέρυσι για τον Plant να σου πω εγώ. Έμενε μία βδομάδα πριν τη συναυλία στον Ωρωπό, κυκλοφορούσε με βέσπα, είχε κάνει κολλητό τον μπακάλη και μάλιστα στο guest list έβαλε και τον μπακάλη και όλους τους γείτονες που είχε εκείνη την εβδομάδα. Οκ, αυτές οι φάσεις είναι γαμώ. Αλλά αν κάποιος θέλει να ζήσει σαν ροκ σταρ δεν μπορεί κανείς να τον κατηγορήσει. Πέρυσι, ο Hetfield έμεινε εδώ 10 μέρες και πετούσε μόνο αν έπαιζε η μπάντα του και επέστρεφε αμέσως γιατί η οικογένειά του ήταν εδώ, στην Αθήνα.

8O 8O 8O

Νωρίς μας τα 'πες!!! Δλδ ο Hetfield ακόμα και μετά τη συναυλία πηγαινοερχόταν Αθήνα;;; :!:

Τουλάχιστον τον Plant τον “γνώρισα” και τσίμπησα 3 υπογραφούλες :smiley:

Προφανώς εννοείς το reunion tour και όχι το πληρωμένο meet & greet, έτσι; :wink:

O “Golden god” Robert Plant έχει ζήσει σαν ροκ σταρ όσο λίγοι…
Πάντα είχε όμως και τις δύο πλευρές: Τα ίδια χρόνια που έκανε μπουρδέλο το Ηyatt on Sunset εξαφανιζόταν στην έρημο και συαναστρεφόταν βεδουίνους…

Τεσπα, ξεφεύγουμε off topic, το θέμα εδώ είναι το αν όλοι θα απαιτούσαν αμοιβή για meet & greet αν μπορούσαν και σε αυτό η απάντηση είναι προφανώς όχι…

Μετά τη συναυλία έκατσε κι άλλο εδώ. Πήγε και στο πλανητάριο, αυτό στη Συγγρού.

Καταρχήν το reunion, για meet and greet δεν ξέρεις…υποθετικά μπορούμε να μιλάμε όλοι. Μάλλον όμως δεν θα το έκαναν.

Δεν ξέρω, πιθανότατα ναι. Σίγουρα ξέρω ότι είναι τυχερός που είναι ακόμα ζωντανός πάντως.

Το “προφανώς”, από πού προκύπτει?

Κάποτε οι Slayer “'έβριζαν” το ακατάσχετο merchandise, κάτι στο οποίο έχουν “υποκύψει” (κράνη, βρακιά κλπ.).

Το χρήμα είναι γλυκό. Μη νομίζεις ότι αν ο Plant δεν είχε εξασφαλίσει και τα τρισέγγονά του, θα έκανε παρέα με βεδουίνους.

υ.γ. Τους Zep τους έχω πολύ ψηλά, τους γουστάρω τρελλά και πέρσι ήταν ένα όνειρο που μας έκανε την τιμή και ήρθε στα μέρη μας.

Εμένα μου αρέσει να είμαι ρομαντικός. Ξέρω οτι πολλές από τις μπάντες που γουστάρω πολύ παίζουν και για τα λεφτά. Λογικό άλλωστε, η δουλειά τους είναι. Αλλά ότι δεν έχει σχέση με τη μουσική, όπως ένα meet 'n greet, κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογεί κοστολογήσεις κλπ. Και αυτό αν ήθελαν θα μπορούσαν να το είχαν κάνει άλλοι τόσοι, δεν είναι μόνο οι KISS που έχουνε τόσους φανς. Ντάξει, γνωρίζω τη σχέση των KISS με το δολλάριο, οπότε περίμενα ακόμα γι αυτό. Κι εξάλλου, έχω σταματήσει να τους ακούω 4 χρόνια περίπου. Επειδή δεν μου προσέφεραν τίποτε άλλο μουσικά. Anyway…

P.S. Drifter, αυτό που είπες για τον Hetfield με αποτέλειωσε :expressionless:

Εσένα θα σε έχω σε ειδική θέση στις 18 Μαίου KISS ARMY soldier!

χωρίς να θέλω να βγω εκτός θέματος,τι σχέση έχουν τέτοιες κινήσεις με τους scorpions?
κοτζάμ Meine το έπαιζε τουρίστας για να γίνει μια φάρσα σε έναν fan του.και μετά backstage passes για την πάρτη μας.τσάμπα.δωρεάν.φρι.το αυτονόητο δλδ.
μη λέμε ό,τι θέλουμε.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο John.
Τέτοια οι KISS έχουν κάνει εκατοντάδες και για τους ίδιους λόγους που το έκανε ο Meine.
Εγώ λέω άλλο για τους Scorpions.
Το Tokyo tapes το video το βρήκατε ή ακόμα???

Προφανώς λες για το humanity και ότι είχαν σκοπό να πουλήσει,μεγάλο θέμα,αλλά δεν είναι και κανόνας για τους scorps αυτό,στα τελευταία τους είναι,λογικό να θέλουν να κερδίσουν ξανά κοινό όπως αυτό της Αγγλίας (τα κατάφεραν) και της Αμέρικης.
Τέσπα,μη βγαίνουμε άλλο εκτός.

Δεν το λέω για το humanity.

Πιστεύω πως ο Λουκιανός υπήρξε «ενοχλητικά» αντικειμενικός στην ανάλυσή του. Δεν μπορώ καν να υποψιαστώ πού ο οποιοσδήποτε διάβασε κάποια επίθεση, μέσα στο κείμενο, που διάβασα με τα ματάκια μου.

Τις απόψεις μου για το θέμα τις έχω πει και αλλού, οπότε δεν θα κουράσω άλλο. Νομίζω πως το αστρονομικό ποσό για το meet?n?greet είναι η δικαιότερη λύση. Ένας διαγωνισμός, πέραν του ανέφικτος, θα ήταν ακόμη πιο «άδικος» για πολλούς και διάφορους λόγους. Προσωπικά, δεν θα πάω στο meet?n?greet, γιατί δεν θέλω να διαθέσω τόσα. Το γεγονός ότι ο Α ή ο Β θα τα διαθέσουν είναι απόδειξη πως ως σύστημα εμπεριέχει μια σημαντική δόση δικαιοσύνης.

Τώρα για το αν μερικοί έχουν δώσει ΠΟΛΥ περισσότερα για σπάνιους δίσκους, πώς το βλέπουμε;

Όσοι παρακολουθούν τους Kiss (και κυρίως τον κύριο Gene) θα ξέρουν πόσο τους πρήζουν το π-π-π-πρόσωπο οι φαν γενικά και κατά πόσο αντέχεται αυτό. Τώρα, για το «αν τα χρειάζονται» τα λεφτά, πραγματικά, είναι από τις πιο λυπηρές παρατηρήσεις! Ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθον «μπαλέτο»! Όποιος έχει πει στη δουλειά του «όχι μωρέ και λιγότερα μου φτάνουνε» να κάτσω να μου βάλει να ακούσω τιρολέζικα !

Πάντως, όποιος ξαναπεί «θα έδινα τα πάντα για να τους δω από κοντά»…

  1. Γιατι ανεφικτος και γιατι αδικος?
  2. Τι σχεση εχει αυτο? Τα αστρονομικα ποσα για σπανιους δισκους δεν τα καρπωνονται οι καλλιτεχνες…

Το ενδεχόμενο κάποιος να θέλει να τους γνωρίσει αλλά να μην σηκώνει η τσέπη του να δώσει 750 ευρώ το έχετε σκεφτεί?

Δηλαδή οι “φτωχομπινέδες” δεν αξίζουν τίποτα?

τα έγραψα αναλυτικά. ας τα πω συνοπτικά. με την κίνησή τους οι κιςς απλά ξεγυμνώνουν την συναυλία από την οποιαδήποτε “ανώτερη” αίσθηση και την κάνουν απλά ένα εμπορικό προϊόν. και εγώ ως τέτοιο την έκρινα.

αυτό που μένει τώρα είναι απλά ο drifter να το εξηγήσει αυτό στον ρομαντικό beerdrinker και το λήξαμε το θέμα…

Δεν έχω να του εξηγήσω τίποτα.
Ο B.D. είναι pure fan, όπως κι εγώ.
Thank you and good night, όπως λέει κι ένας φίλος μου εδώ και 28 χρόνια.