Backstage Pass #15: KISSοφρένεια!

  1. Μια μορφή «πανελληνίων» για τους Kiss είναι μάλλον ανέφικτη. Πότε, πού, πώς; Ό,τι και να γινόταν δεν θα μπορούσαν να έχουν καθολική συμμετοχή και κάποιοι «άξιοι» θα έμεναν «απ’έξω» γιατί δεν το έμαθαν, γιατί δεν προλάβανε, γιατί δουλεύανε κλπ. Από την άλλη, αν πρόκειται για «επιφανειακές» ή λίγες ερωτήσεις σίγουρα θα έπρεπε να γίνει κλήρωση ή να κερδίσουν οι ταχύτεροι (μεγάααλη δικαιοσύνη!). Τέλος, δεν πιστεύω πως είσαι καλύτερος «φαν» επειδή γνωρίζεις δισεκατομμύρια πληροφορίες για το γκρουπ (και θα αποφύγω να δώσω γλαφυρά παραδείγματα, μην θίξω κανέναν - κι εμένα μέσα).

Από την άλλη, αν είσαι έτοιμος να πληρώσεις ένα τεράστιο ποσό, εγώ βλέπω μια απόδειξη «γνησιότητας» των συναισθημάτων. Όταν αναγκαστείς να δουλέψεις σαν τον σκύλο για να τα βγάλεις ή όταν πουλήσεις κάτι για να βρεις τα λεφτά και δεν μένεις απ’ έξω για λόγους γκαντεμιάς (φυσικά, υπάρχει η γκαντεμιά του να μην έχεις τα λεφτά – αλλά αυτή είναι γενική γκαντεμιά, δεν προκαλεί πρόβλημα μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση – πάντως όλοι ξέρουμε (ή είμαστε) παιδιά που αγαπάνε το ροκ και κάνουν μεγάλες θυσίες για να δουν συναυλίες ή να αγοράσουν δίσκους.) Ξαναφέρνω το παράδειγμα που έγραψα σε άλλο thread, αν έμενε απ’έξω ο drifter και πήγαινα εγώ, πώς θα σας φαινότανε;

  1. Τα αστρονομικά ποσά δεν πάνε καν στους καλλιτέχνες και αυτό σε ευχαριστεί δηλαδή; Σημασία έχει ότι ο κόσμος τα δίνει, όχι πού πάνε! Όταν ο άλλος πληρώνει τα κέρατά του για ένα φούξια βινύλιο που κυκλοφόρησε με κίτρινες βούλες κατά λάθος σε 17 αντίτυπα και τα λεφτά δεν πάνε στον καλλιτέχνη είναι αποδεκτό; Εδώ σου λέει ο ταμίας πλήρωσε και αντί να έχεις ένα «ειδωλολατρικό» σπάνιο αντικείμενο, θα συναντήσεις την ίδια τη «θεότητα». Και, ξέρεις τί, αυτά τα λεφτά θα πάνε και στην τσέπη του κατευθείαν. Αλλά όχι εμείς δεν θέλουμε να τους πλουτίσουμε κι άλλο, καλύτερα να τα πάρει ο στο ιρλανδός κουρέας στο ebay. Είναι κακό πράγμα να παίρνεις λεφτά, δεν το κάνει κανείς πλέον. Θα μου πεις γιατί να μην το κάνουν οι άλλοι. Οι Paradise Lost (που τους λατρεύω) θα μπορούσαν να χρεώσουν τους 25 φαν που περίμεναν μετά τη συναυλία ή ο Arthur Brown τους επτά κι ένας εγώ οκτώ…

:frowning:

Άσχετο, αλλά με ενόχλησε το αρχικό σχόλιο για τον Dylan και γενικά η τάση «ναι, αλλά κι ο άλλος κάνει αυτό κι εκείνο». Μην τρελαθούμε ρε παιδιά, το να πηγαίνουν λεφτά στους καλλιτέχνες είτε μέσω διαφήμισης για βρακιά είτε για τα δικά τους merchandising βρακιά κακό δεν κάνει. Τώρα αν φοβάστε πως ο καλλιτέχνης θα «χαλάσει» εξαιτίας του χρήματος, μάλλον ο περί ου δεν αξίζει…:wink:

οι kiss δεν το κάνουν για τα λεφτά πάντως. είστε κακοήθεις. και το reallity μάλλον τσάμπα το έκαναν. έτσι για να παίρνει μαθήματα ζωής ο κοσμάκης

Το reality δεν είναι των KISS, είναι του Gene Simmons.
Οι KISS το κάνουν για τα λεφτά. Δεν το κάνουν όμως επειδή έχουν ανάγκη τα λεφτά. Απλά, λένε πως μου αρέσει να με πληρώνουν. Άπληστοι? Ίσως. Όσο πιο πολλά έχεις, τόσο καλύτερο.
μοντεχρίστο, εσύ κάτι έχεις με τα “μαθήματα ζωής”. Αλήθεια, το reality το έχεις δει όλο? Δηλαδή, όλα τα επεισόδια?

  1. Οτιδηποτε ειναι δικαιοτερο απο το “ποιος εχει να δωσει λεφτα”. Γνωμη μου
  2. Τι σχεση εχει ολο αυτο με το κειμενο του Λουκιανου. Εμεις μιλαμε για το τι κανουν τα συγκροτηματα. Το τι κανει ο καθενας στο e-bay ειναι δικη του δουλεια.

Και ναι δε γουσταρουμε να πλουτιζουν οι μουσικοι! Γουσταρουμε να πεινανε γιατι τοτε γραφουν καλυτερη μουσικη. :slight_smile:

όχι δεν έχω δει καθόλου, γιατί δουλεύω, να βγάλω πολλααααααααααα λεφτά, για να έχει σημασία η ύπαρξή μου.

επίσης πιστεύω στον παιδευτικό χαρακτήρα του φόρουμ μας.

Να το εποπτεύσει το Υπ. Παιδείας τότε.:-s

To προφανώς προκύπτει από εκεί που συμπεράινεις και εσύ πως “μάλλον δεν θα χρέωναν για meet & greet”, από την πορεία τους αυτά τα 28 χρόνια από την διάλυση τους, τις επιλογές τους στις προσωπικές τους καριέρες, τις αντιστάσεις τους στις αρπαχτές. 8)

Θα συμφωνήσεις ελπίζω πως Zeppelin και Slayer δεν έχουν μεγάλη σχέση, ούτε ως συγκροτήματα, ούτε ως άτομα…:smiley:

Το χρήμα είναι γλυκό σίγουρα. Αλλά δεν πρέπει να είνια αυτοσκοπός, ειδικά όταν θέλεις να παραμένεις δημιουργικός. Η συναναστροφή με βεδουίνους του Μαρόκου, μπακάληδες του Ορωπού και bluegrass τραγουδίστριες μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό πολύ περισσότερο από το να συναναστρέφεσαι μόνο playmates και dealers… :wink:

Προσυπογράφω το υ.γ. σου, τα λέει όλα. 8)

Είδες όμως? Εγώ είπα “μάλλον”, εσύ “προφανώς”. Είμαι επιφυλακτικός.

Τώρα, τα playmates έχουν τίποτα κακό??? Προτιμώ ένα playmate από τον μπακάλη, sorry κιόλας. 8) 8) 8)

:lol: :lol: :lol:
Kαι εγώ!

Αλλά αυτό έχει να κάνει μάλλον με το ότι έχω γνωρίσει περισσότερους μπακάληδες παρά playmates ως τώρα!

Αν η καθημερινότητα μου ήταν γεμάτη playmates για χρόνια, όπως ήταν και των Zeppelin και των Kiss, θα ήθελα να μην χάσω επαφή με τον πραγματικό κόσμο. :wink: 8)

Δεν είναι δυνατόν να λέμε οτι οι μουσικοί δεν πρέπει να ζητάν λεφτά…Η δουλειά τους δεν είναι;Εννοείται ότι θα προσπαθήσουν να βγάλουν λεφτά ,ακόμα και για τα τρισέγγονα τους αυτοί που μπορούν.
Λες και ο καθένας από εμάς εδώ μέσα δεν θα ήθελε να βγάλει όσα περισσότερα λεφτά από την οποιαδήποτε δουλειά του.Δε λέω να είναι κάποιος δούλος του χρήματος αλλά όσο να είναι ποτέ δεν εκάναν κακό σε κανεναν που είχε και λίγο νιονιό να τα διαχειριστεί.
Και όσον αφορά τα προίοντα και το πόσο χρεώνει ο καθένας, όλα στηρίζονται στο βασικό κανόνα της ζήτησης-προσφοράς.Εμένα και εσένα που δεν τα έχουμε ή και να που να τα έχουμε δε γουστάρουμε να τα δώσουμε,δε τα δίνουμε.Άλλοι όμως που θέλουν και τα έχουν βεβαίως και κάνουν καλά και τα δίνουν.
Δεν ανάγκασε κανένα συγκρότημα κανέναν οπαδό να αγοράσει τα προίοντα του ή να πληρώσει για συνάντηση.Πόσο μάλιστα τα συγκροτήματα που έχουν μία διαδρομή 20-30-40 χρόνια και έχουν κάνει και έχουν κάνει πράματα…Γιατί να πρέπει να συναντάν τους οπαδούς τους τσάμπα;Μόνο άμα το γουστάρουν οι ίδιοι αλλιώς δεν είναι αναγκασμένοι από τίποτα και από κανέναν.
Εννοείται ότι και εγώ χαίρομαι ότι υπάρχουν κάτι μεγαθήρια σαν τον Plant που είναι και πολύ απλοί…

Όσον αφορά το κείμενο που τα ξεκίνησε όλα αυτά, ούτε εγώ είδα κάποια επίθεση αλλά ούτε και κάποια καθαρή διατύπωσε γνώμης όμως.Το απέφυγε επαγγελματικά…

Πάντα φιλικά…

:bow2: :bow2: :bow2: προφήτης!

Τι τον θες τον Κάρολο εδώ μέσα τώρα?

O νοών νοείτο.

οι kiss είναι το όπιο των λαών ?

τέσπα, ας αφήσουμε το σπαμάρισμα και εδώ. τουλάχιστον όσο το κείμενο είναι στην κεντρική. κάποιος μπορεί να θέλει να μπει κ να σχολιάσει.

Είπε κάτι ο Μαρξ (που να μην έχουν πει οικονομολόγοι, πριν απ?αυτόν) που να έχει σχέση με την παρούσα συζήτηση;

Μαλλον θα χρεωνε κι αυτος τα meet’n’greet στη Διεθνη.

Ο Μάρξ κοινωνιολόγος ήταν και μπήκε σε ξένα χωράφια…ουφ.

Μπηκε τσαμπα κι αυτος στο Terra Vibe?

ε για ξαναπέστο αυτό γιατί δεν το πιασα…8O

Ο Μάρξ κοινωνιολόγος ήταν και μπήκε σε ξένα χωράφια…ουφ.