Backstage Pass #5 - H Nirvana μιας γενιάς

Η καθημερινότητα, η ζωή, οι αλλαγές σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο, με έχουν κάνει να μην μπορώ να μπαίνω πολύ συχνά στο site και να σας διαβάζω και να αλληλογραφώ μαζί σας.
Έχω αρχίσει κι εγώ να μεγαλώνω επικίνδυνα και ακόμα χειρότερα να το συνειδητοποιώ.
Συνειδητοποιώ ότι οι δικοί μου παιδικοί ήρωες έβγαλαν το St. Anger και ουσιαστικά έχουν πάψει να υπάρχουν κι ότι το Master Of Puppets (όσο τέλειος δίσκος κι αν είναι) στο “ληξιαρχείο” είναι καταχωρημένος το 1986!!!
Συνειδητοποιείς μεγαλώνοντας πολλά πράγματα, για πολλές απόλυτες απόψεις σου ανακαλείς, σε πολλά ζητήματα βάζεις νερό στο κρασί σου.
Συνειδητοποιείς ότι τα πράγματα σ’αυτόν τον κόσμο δεν πάνε καλά, ότι “κάθε πέρυσι και καλύτερα”, ότι η αποχαύνωση είναι η σύγχρονη “εγκεφαλική πανούκλα”.
Όταν διαβάζεις τέτοια κείμενα, όμως, από νεότερους από σένα, μπορείς να σκάσεις ένα χαμόγελο τη στιγμή που νιώθεις την ανατριχίλα και να ηρεμήσεις, να σκεφτείς ότι κάπου υπάρχει φως, ότι δεν έχουν χαθεί όλα!

Είμαι δηλωμένος θαυμαστής των κειμένων σου και χαίρομαι να βλέπω ότι συνεχίζεις και εξελίσσεσαι σε έναν πολύ καλό κειμενογράφο. Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να εκφραστώ όπως κι εσύ με τον γραπτό λόγο και να σου πω πόσο με άγγιξε αυτό το κείμενο! Αφού δεν μπορώ όμως, κρατάω για μένα τα συναισθήματα κι αφήνω σε σένα το χειροκρότημα και την ευθύνη να μου προκαλείς τέτοια ρίγη συγκίνησης!=D> :bow: =D> :bow: :respect:

Για αρχή χαίρομαι πολύ που συνεχίζεις να μας διαβάζεις κ ειλικρινά σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις τα παραπάνω. Όπως η κακή κριτική μας προβληματίζει κ μας διορθώνει, έτσι και η καλή μας κάνει να αισθανόμαστε καλά κ να συνεχίζουμε να γινόμαστε καλύτεροι.

Ειλικρινά ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.:oops: :oops: :rockon:

Τα έχω πει και σε άλλο thread, εδώ θα γράψω απλά ότι συμφωνώ με τον slekkas… :thumbup:

Κι εγω το ειπα και σε αλλο topic αλλα θα το πω κι εδω…
Πολυ καλο κειμενο, με σωστες σκεψεις, ευγε Λουκιανε.:slight_smile:

και είναι και το 1500 μήνυμά σου…:slight_smile:

ωραίο κειμενάκι,πολύ καλό! φανταστικέ montecristo!!!:slight_smile: :slight_smile:

aneta mpourdes les file monte-apoaute.

katarxas ZHTW OI

meta(L)

filtate to MTV ebgaze OOOOLA TA pozeria. ola ma ola. den balan to rock oi nirvana sto MTV. apla to mtv ekane trend mia mpanta me 1 (ousiastika) disko, afou to bleach kai to in utero, den einai kai poly akousima, eidika to prwto, kai to unplugged, tyfla kai an paizoun oi nirvana kai oxi oi meat puppets, kai exei kai tsi diaskeuoules …mesa…

to lepon, arxisa na akouw sta 11, me to pou arxisa na katalabainw agglika. Ntrepomai pou eixa parei to prwto rotting christ se vinylio, dioti i mpanta twra einai mousika asteia. Eutyxws, pou to mosxopoulhsa kai den tous eixa gia efhbhka indalmata. Indalmata genika den mporw na pw oti exw apo to xwro ths mousikhs.

EXW agaphmenous kallitexnes. pollous. den kathgorw kapoious. mporw na paradextw oti oi nirvana, an akoustei ena kommati, apo osa exoun pou exoun kapoio akoustability, den tha allaksw to radio. lol, alla den mporw na pw to idio kalh wra gia tous stool !

auta pou les gia tis genies… oh filaraki m, den nomizeis oti einai pio ASTEIA apo auto me tis tampeles ?
enoow, liwnw kai pethenw me DOORS kai me LOVE. both 60s bands. kanonika DEN tha eprepe, den einai tis epoxhs mou, exw cpt, beefheart kai electric toilets, kai toilet boys :stuck_out_tongue: axaxaxaxxa, akouw antypa kai mporw na sou milhsw kai gia ragga i soca. kai se ena sympathitiko fasma xronologiko.

an pw egw oti mia mpanta einai i kalyterh, eite auth einai oi slipknot eite oi rainbow, ginomai apolytos.
me ti kritiria einai kapoios kalyteros ? mousika ? pwlhseis ? fhmh ? doksa ? tis anatrixiles pou mou dinei enas tom petty den mou tis dinoun oloi oi diskou twn slayer kai o kam lee, gia mena skotwnei oti exoun kanei pote oi beatles (ok to iswpedwsa - plaka kanw e - mh barate)… thewrw MEGALO BLAKA, kapoion pou tha pei kati toso apolyto, opws kai kapoion pou enw xtypietai me to we’re not gonna take it se club rwtaei otan paizei to shoot em down - pioi einai autoi !!! Einai autoi file - ths genias - ths prw-MP3 !!! u know ?

pozza - malaki - permanant kai apo diskous T @$#!@#$@ mou !
zhtw to attitude - annal bissh - ein epilogh mou, etsi thelw :stuck_out_tongue: xaxaxa ! (zhtw kai i megalh ethnikh star).

oi europe, twra einai oligon psofioi. kai xamhlokourdismenoi.
o plant, den prokeite na kanei kai polla . kai prepei na paizei led zep, dioti an den paiksei tha ton klaine kai oi regges kai oi maregkes… :stuck_out_tongue:
o cornellis einai theos, alla ntaks - prepei na paiksei soundgarden !

Genika, anti na feroun aerosmith tou 1.000.000 $, dysthxws, eipan as dwsoume 250.000 kai as elpisoume… ehm, den kaneis douleia etsi, ekei pou tha mporouses na bombardizeis tis noikokyres me ena i don’t want to miss a thing, tous pozzerades me ena love in an elevator kai tous rockades me ena sweet emotion, dialegeis na mhn kaneis to eksodo… mark my workds. an pane panw apo 3000-5000, pou fysika den ftanoun, egw na metonomastw se boutyro!@#!@#$!@LOS !

thn agaph sas !

προσωπικα πιστευω πως θα παει καλά η μερα. καλυτερα σιγουρα απο τα 5 χιλιαρικα απο θεμα κοσμου. αν θα στηριχτουν στις παλιες τους επιτυχιες; ασφαλως και θα το κανουν! και εσυ θα το εκανες στη θεση τους, μη πεις όχι.:stuck_out_tongue: καλυτερα να σε λεμε butterface αντι για karja απο δω και μπρος:p

το θεμα ειναι μητσο πως η high class τυπισα που θελει να ακουσει το i don’t want to miss a thing και να ειναι διατεθιμενη να σκασει τα 50 ευρώπουλα, χλωμο να τραβηχτει ως την μαλακασα για αυτο. εδω δυσκολα τραβιομαστε εμεις.:stuck_out_tongue:

αντιθετως, πιο πολυ ασχετο κοσμο θα τραβηξουν με τους europe και τον plant, που όλο και καποιος ξεχασμενος που καποτε ακουγε το black album θα παει να ακουσει κανα whole lotta love και final countdown.

οι aerosmith ειτε καλως, ειτε κακως στην ελλαδα δεν εχουν το μεγεθος που εχουν οι sabbath που ηρθαν με ozzy και οι metallica για να πονταρουν πως θα τραβηχτουν οι νοσταλιγικοι και οι ασχετοι στο χωραφι. μη σου πω πως πολλοι που ξερουν το i don’t want to miss a thing δε ξερουν καν οτι το λενε οι aerosmith. αυτο λεει πολλα πιστευω.

ον τοπικ, ο λουκιανος εχει δικιο. ασχετως του αν θεωρω εγω ή εσυ τον kobain καλο μουσικό, έχει μεινει στην ιστορία. ειναι γεγονος. προσωπικα για νιρβανα δε τρελαινομαι κιολας, αλλα ειναι αληθεια ενα πραγμα. ηταν ο τελευταιος “ροκ σταρ”. δε πιστευω οτι τη φημη που κερδισε την ειχε αλλος μετεπειτα. και μιλαω για καλλιτέχνη, και όχι για γκρουπ. prove me wrong if you can.:stuck_out_tongue:

:thumbup:

ένας από τους λόγους που θεωρώ το rocking αστείο είναι και τα εντελώς hammerika κειμενά του.
Ειλικρινά περιμένω την ημέρα που ο Montechristo δεν θα γράφει ασυναρτησίες.
Εδώ το 1994 έβγαλε ο Mark Free το Long Way from Love έναν από τους καλύτερους aor δίσκους όλων των εποχών και ο άλλος ασχολείται με το θάνατο του Cobain.

PS:Για να μην ψάχνεις ποια είναι η ασυναρτησία σου η χτυπητή γιατί το κείμενο έχει ένα κάρο ασυναρτησίες το MTV έπαιζε και πιο πριν rock ξέρεις κάτι μπάντες Θεικές που εσύ και όσοι ακούτε S-TOOL τις θεωρείτε φλώρικες κτλ.Αλλά αφού βρε παλικάρι μου δεν έζησες την εποχή όπως λες και είσαι παιδί του 96 τι ασχολείσαι?Γραψε εκεί καμιά κριτική για κανα hooker with a penis και μην ασχολείσαι με πράγματα που στην Ελλάδα είναι μόνο για ψαγμένους αφού όλοι γουστάρουν μασημένη τροφή.
Το MTV και κατά τη διάρκεια του grunge συνέχιζε να παίζει aor δεν περίμενε από τον κουλό ναρκωμανή των 2 νοτών να βάλει το rock εκεί.Ευχαριστώ.

Ξέρεις γιατί σε κατάλαβα με τη μία όταν μπήκες με το άλλο nickname? (εκτός του ότι με είπες jim_karvou, αλλά και πάλι είχα καταλάβει ότι είσαι εσύ). Γιατί τα δικά σου γούστα τα υπερασπίζεσαι με φανατισμό (και με σχετικά άκομψο τρόπο) αλλά κυρίως γιατί τα συνδέεις πολύ με τη λογική και για αυτό όποιον δεν έχει τα ίδια γούστα με εσένα του λες ότι λέει ασυναρτησίες, είναι ασχετίλας, δε τα ξέρει τόσο καλά όσο εσύ και πάει λέγοντας.

Είναι κρίμα όμως, γιατί έτσι εκνευρίζεις τον αναγνώστη των κειμένων σου και δε σε διαβάζει με την προσοχή που ίσως να άξιζε στις ιδέες σου. Τα μουσικά γούστα δε διέπονται από νόμους λογικής για να είσαι τόσο απόλυτος…

ΥΓ. Μέσα '80 βγήκαν στα Mtv Awards οι Run DMC και είπαν ότι είναι ντροπή να σνομπάρει το Mtv το ραπ. Εγώ θυμήθηκα την ιστορία αυτή πέρσι που είδα μετά από χρόνια Mtv awards ξανά και το ροκ ήταν ανύπαρκτο από τις βραβεύσεις. Έχω την εντύπωση ότι η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα σε αυτό που λέτε. Επί nirvana το Mtv έπαιζε και μελωδικό ροκ, αλλά η κατηφόρα είχε ήδη αρχίσει…

Karvou δεν κατάλαβες.Τον Monte δεν τον είπα ανακριβή επειδή γράφει για τους Nisvarna.Τα γεγονότα τον διαψεύδουν.
Ήδη από τα μέσα της δεκαετίας του 80 το MTV έπαιζει Motley Crue κτλ και αρχές δεκαετίας του 90 όλο και περισσότερο πχ Little Caesar,The Almighty κτλ.
Εντάξει ο Monte είναι σαν τον Ανατολάκη όσο ξέρουμε παίζουμε.

Επίσης νομίζω στο έχω ξαναπεί ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει.Διαφορετικά θα μιλήσω σε κάποιον που από τα posts του δείχνει ότι ξέρει και διαφορετικά σε κάποιον που έχει επαναπαυτεί και υιοθετεί τις ανακρίβειες που προωθούν ορισμένοι για τους δικούς τους λόγους.Είναι γνωστό ότοι ο Έλληνας οπαδός δεν ψάχνεται είναι γνωστά τα κόμπλεξ του προς ορισμένα είδη ροκ γνωστή και η μυθοποίηση ανύπαρκτων και μετριότατων πχ Pain of Slavation,Nevermore κτλ κτλ.Δυστυχώς τα ελληνικά forums με εξαίρεση πολύ λίγα άτομα δεν ξεπερνούν τη μετριότητα σε γνώσεις επίπεδο και γενικότερα βλέπω μία νοοτροπία όχλου που μόνο σε σκυλάδες συναντας.Τα παραδείγματα πάμπολλα.

Όπως και να έχει, δεν είναι ανάγκη να είσαι τόσο άκομψος. Τα κείμενα σου ζημιώνονται και οι ιδέες σου δεν ακούγονται όπως θα ήθελες. Το ίδιο βέβαια πιστεύω και για τον Karja, που ήδη πολύς κόσμος δηλώνει ότι δε διαβάζει τα κείμενα του γιατί είναι greeklish και τον κουράζουν. Είναι κρίμα, εσείς που έχετε μία μη mainstream άποψη να μη σας διαβάζουν για τέτοιες λεπτομέρειες, ειδικά όταν γράφετε και μεγάλα κείμενα…

Αυτά!!!:slight_smile: :slight_smile:

keep on rocking!!! :rockon:

Φίλε Lonesome, να πώ κι εγω ότι συμφωνώ με τις απόψεις σου, και μπορώ να πώ ότι έχουμε και κοινά γούστα. Σε αυτό πού δεν συμφωνώ είναι ο τρόπος πού εκφράζεις τις απόψεις σου. Φιλικά! :slight_smile:

σε σένα ποτέ δεν θα μιλούσα άκομψα γιατί δεν είσαι γίδι να αποθεώνεις τον κάθε μέτριο.

1-1 γιατί λίγο έλειψα κ έγινε μπάχαλο !

Α. Ευχαριστώ όλους σας για τα καλά λόγια. Θα προσπαθήσω να κρατηθώ στο ίδιο επίπεδο κ να σχολιάζω τα πράγματα που συζητάμε κ στο φόρουμ. Ευχαριστώ πολύ.

Β. @karja : ειλικρινά τα επιτηδευμένα greeklish σου κ οι επίσης επιτηδευμένες ασυνταξίες με έκαναν να μην καταλάβω που ακριβώς υπάρχει η ένσταση. Οκ to mtv έπαιζε aor στα 80s. Δεν είπα κάτι αντίθετο. Απλά σχολίασα αυτό που έχω ακούσει τόσα εκατομμύρια φορές, ότι δλδ " οι νιρβάνα κ το μτβ, σκότωσαν το μέταλ". Ακόμη κ άκυρη να είναι σαν δήλωση, επαναλαμβάνεται διαρκώς…

Γ. @lonesome : Το ήθελες το μπαν κ ο Ηλίας στο έδωσε γιατί χατήρια δεν χαλάμε. Αν κρίνω από το κυνηγητό που έχω φάει εγώ κ οι στουλ σε όλα τα θρεντ, είσαι μεγάλος φαν μας κ σε ευχαριστούμε. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε παρεξηγήσω : με ένα λεξιλόγιο των 100 λέξεων (ακόμα κ στις βρισιές) είναι λίγο δύσκολο να κατάλαβες τι ήθελα να πω, αλλά μου κάνει εντύπωση πως παρότι αναφερόταν (:wink: στους νιρβάνα (;;:wink: κ το έγραψα εγώ, κάθησες κ το διάβασες. :rockon:

Ιδού φίλε μου τι χαρακτήρισε ως ΤΗΝ Nirvana μιας εποχής ο εν λόγω κειμενογράφος!!!
Το ότι … όπως λέει κι ο φτωχός λαουντζίκος…“άλλα λέει η θειά μου κι άλλα ακούν τ’αυτιά μου”!!

Καλά ρε Αστραχάν (για να μιλήσω και λίγο στο δικό σου στυλάκι) από όλο αυτό το κείμενο συγκράτησες αυτό που έγραψε ο Λουκιανός για το MTV???

Ξαναδιάβασέ το άλλη μία προσεκτικά και απέβαλε την προκατάληψη του κολλημένου!! Και για να σε βοηθήσω λίγο να ξεκινήσεις…σκέψου ότι μπορεί και να μη μιλάει αποκλειστικά για μουσική!!!

[SIZE=“1”]α ρε κάτι κοθόνια που κυκλοφορούν ελεύθερα…[/SIZE]

Πράγματι!!! Ρε παιδιά ήμαρτον διαβάζετε με παροπίδες, ή μάλλον καλύτερα διαβάζετε ένα άρθρο που έχει τίτλο για Nirvana και λέτε ωραία, ας το διαβάσω προσεκτικά να βρω ένα σημείο να τους κράξω…

Το κύριο νόημα τους άρθρου (αν το κατάλαβα καλά montecristo) είναι αυτό που γράφεις εδώ, και οι Nirvana είναι μόνο η αφορμή:

"Σκεφτείτε το λίγο και θα συμφωνήσετε. Όσοι σήμερα έχουν πατήσει τα 30, θυμούνται με νοσταλγία και περηφάνια ότι “μόνο πίσω εκεί στα '80s βγαίνανε δισκάρες και πως έκτοτε τίποτα δε βγήκε που να μπορεί να θεωρηθεί άξιο λόγου
Είναι σίγουρα κακό να βεβηλώνεις τα ιερά του άλλου, σε κανέναν δεν αρέσει. Βλέπω τους ίδιους τους «μεγάλους» πως κάνουν όταν τους πει κάποιος πως οι Europe είναι μια μπάντα της σειράς και πως το aor έχει πεθάνει εδώ και είκοσι χρόνια, αλλά εκείνοι ακόμα δεν έχουν πάει στο μνήμα του. Αντιδρούν όπως θα αντιδρούσε κάθε πιτσιρικάς που του πειράζεις του «αγίους» του: με θυμό, με έκρηξη και με υποδείξεις για το πόσο για τα μπάζα”

και εσείς κάθεστε και σχολιάζετε τα πιο άκυρα, αντί να καταλάβετε την ουσία!!! Στα @@@ μου εμένα ποιους έπαιζε το Mtv και ποιοι χάλασαν την μουσική…

Επίσης ήμαρτον με αυτά τα υφάκια μερικών από εσάς!!! Όλο επιθετικότητα και όλο αρνητισμό!!! Ώρες-ώρες μου σπάνε τα νεύρα όταν τα διαβάζω, ακόμα και αν συμφωνώ… Τι να πω, δεν μπορείτε να εκφραστείτε αλλιώς??

Τέλος, όσον αφορά το hammeri-ικο ύφος, πρέπει να πω ότι διαφορετικά γράφει κάποιος τα post του και διαφορετικά ένα άρθρο… Το ύφος του κειμένου είναι απόλυτα σωστό και μοιάζει με πολλά σωστά άρθρα (θα θυμίσω ύλη β και γ λυκείου στους νεώτερους, στους γηραιότερους θα προτείνω καμία Ελευθεροτυπία ή καμία άλλη εφημερίδα για μερικά άρθρα τους) Τώρα αν κάποιος έχει διαβάσει μόνο hammer και sportday, λογικό είναι το συγκεκριμένο άρθρο να τους θυμίζει hammer… Και ξεκαθαρίζω ότι το τελευταίο δεν είναι προσωπική επίθεση προς κανέναν!! Εξάλλου που να ξέρω τι διαβάζετε…:stuck_out_tongue: αυτά

Απόλυτα σωστό σε βρίσκω φίλε Μάνο. Κάθε ένας “παίρνει” ότι θέλει από ένα άρθρο, αλλά αν δεν υπήρχαν και κάποια άτομα να καταλάβουν αυτά που έγραψα, θα άρχιζα να αμφιβάλλω για τις δυνατότητές μου κ τον τρόπο έκφρασής μου.

Το “η” του τίτλου νομίζω ότι είναι σαφές.

Τωρα διαβασα και γω το αρθρο και εχω να πω μονο(εκτος απο συγχαρητηρια,μια και ειναι απ τα πιο ενδιαφεροντα κειμενα που χω διαβασει στο site)οτι οσοι ανηκουμε πανω κατω σ αυτη τη γενια,που για καποιους λεγεται γενια των nirvana,για αλλους γενια του Βlack Album,για τριτους των Theater κ.ο.κ.,μπορεσαμε και διαβασαμε between the lines και συνειδητοποιησαμε νομιζω οτι δεν ειναι το θεμα μονο οι Nirvana και το Nevermind,ειναι μια ηλικια που περασε ανεπιστρεπτι.Mια εποχη χωρις το γ@μη@νο κινητο,χωρις αγχος για τη δουλεια,χωρις cd αλλα με κασεττες,την εποχη του Headbanger’s ball,την εποχη που ολα τα μεγαλολαμογια της tv ηταν ακομα αγχωμενοι υπαλληλοι,την εποχη που το δωματιο ηταν full στην αφισα και αλλα τοσα που μπορω να γραφω για ωρες.Για τους Nirvana δεν δινω δεκαρα(τους σεβομαι για οσα καταφεραν ομως),ποτε δε μ ενοιαξε που διαλυθηκαν,πιο πολυ μ ενδιαφερουν μουσικα οι Nirvana που αναφερει ο Karjas,αλλα πλησιαζοντας τα πρωτα -αντα δεν μπορω να εθελοτυφλω μπροστα στο ποσα χρωσταμε για οσα ειμαστε στο τοτε.Κι αν φανταζουν"Χρονοπουλικα" ολα αυτα σε καποιους…ι couldnt care less!Ευγε και παλι.:slight_smile:

Πολυ ωραια ολα οσα γραφτηκαν στο αρθρο και με τροπο που εγω π.χ. ουτε διανοουμαι να πλησιασω.
Επισης ο hokam μπορεσε πολυ σοβαρα και γλαφυρα να γυρισει και αυτος τον χρονο πισω.
Εγω δεν θα το επιχειρησω γιατι θα σας φανουν πολυ μακρινα καποια πραγματα εως εξωγηινα.
Θα πηγαινα τοσο πισω ναι! Στην εποχη της ψωροκωσταινας που αυτη την στιγμη βαριεμαι να σας εξηγησω. Αλλωστε εχετε και τους πατεραδες σας :lol:

Μanos και εσυ λες ωραια πραγματακια με σοβαροτητα ενος αντρα και οχι παιδιου. Μια μονο ενσταση… Καμια μουσικη δεν πεθαινει αλλα εξελισσεται η μεταλλασεται (παρτο οπως θελεις).
Ειδικα παιδες το ροκ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΕΤΑΙ και ετσι εκφρασεις τυπου το ΑΟR πεθανε πριν 20 χρονια και τετοια δεν νομιζω οτι χωρανε πουθενα και δεν προσφερουν και τιποτα παρα τροφη να γινει κι αλλο debate . Αν εννοεις την “μοδα” πασο … Αλλα ενα ειδος στη ροκ δεν πεθαινει και μπορω να το αποδειξω σε οποιον θελει.