Backstage Pass #6: Η αναγκαιότητα των Himanescence

Αν και το διαβασα στα γρηγορα λογω κυριακατικου hangover πανω κατω συμφωνω.
Ομως δεν μου αρεσει η εκφραση “Β’ Εθνική του metal” , ποιος εισαι εσυ,εγω ο αλλος που θα βαλει κατηγοριες στο μεταλ και θα καταταξει σε αυτες συγκροτηματα και κυριως με τι κριτηρια.
Αν το προχωρησουμε και παραπερα τοτε εγο θα πω οτι το metal ειναι τουλαχιστον στην Δ’ εθνικη της μουσικης αλλα ειμαι σιγουρος οτι σε πολλους δεν θα αρεσει :wink:

Εντάξει,το γάμησες κι εσύ,είπαμε…8O
Πάντως σχετικά με το κείμενο συμφωνώ πάνω κάτω κι εγώ…
Αν και θα προτιμούσα η “νεολαία” σήμερα (παιδιά 14-15 χρονών) να άκουγε trivium και bullet for my valentine και όχι him και evanescence…

Τελικά αυτή η amy lee πόσο γτπ μπορεί να είναι???
Φωνή δεν έχει,μπάζο είναι (άμα τη δείς άβαφτη καταλαβαίνεις),διώχνει και τους πάντες και τα πάντα…
Το μο**ί κάνει ότι θέλει στην εποχή μας,εγώ αυτό έχω να πώ…#-o

Εντάξει,το γάμησες κι εσύ,είπαμε…

Ok μπορει να υπερβαλα λιγουλακι…:stuck_out_tongue:

Τελικά αυτή η amy lee πόσο γτπ μπορεί να είναι???
Φωνή δεν έχει,μπάζο είναι (άμα τη δείς άβαφτη καταλαβαίνεις),διώχνει και τους πάντες και τα πάντα…

Για την φωνη συμφωνω απολυτα , για την ομορφια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα :lol:

παντα εκανε κ παντα θα κανει οτι θελει!8)

Παντως αν και το κειμενου του Λουκιανου ειναι εξαιρετικο, δεν πιστευω οτι αιμοδοσια του metal (αιμοδοσια του συγρονου rock ναι) ειναι οι Himanescence… Υπαρχουν και αλλα συγκροτηματα πολυ ποιοτικοτερα και εξισου αμεσα αλλα δεν προβαλλονται οσο θα επρεπε…

Τεσπα, με βρισκει απολυτα συμφωνο η γνωμη να αφησουμε τους εφηβους να ακουνε ο,τι θελουν χωρις να τους κραζουμε ως οι “ψαγμενοι” ειδημονες που γνωριζουν τι εστι μεταλ, ροκ, προγκρεσιβ και τα συναφη…

Έχω την εντύπωση πως λέγοντας ο Λουκ αιμοδοσία, εννοούσε αυτή των οπαδών/ μουσικόφιλων και όχι των συγκροτημάτων. :wink:

Αυτο καταλαβα κι εγω… Απλα λεω οτι κατα τη γνωμη μου παιδια που ξεκινανε με Him/Evanescence δεν ειναι στανταρ οτι θα περασουν και σε πιο μεταλλικα ακουσματα, ενω με αλλα δημοφιλη συγκροτηματα ναι (βλ. SOAD/Slipknot/Korn)… Οχι οτι υπαρχει προβλημα με αυτο βεβαια…

Ακριβως! Οπως επισης δεν ειναι βεβαιο οτι οι οπαδοι των Himanescence αποριπτουν το σκυλο-ποπ, αλλα απλα ακουνε και Him και Evanescensce χωρις να ενδιαφερονται να ακουσουνε και κατι αλλο απο τον Rock χωρο. Απο οτι εχω δει λιγες φορες καποιος εφηβος (15 ετων περιπου) που ακου ει αυτες τις μπαντες μετα ενδιαφερεται να ακουσει και αλλα συγκροτηματα.

Κατα τα αλλα συμφωνω με ολα τα υπολειπα που αναφερει ο Λουκιανος.
Στο κατω-κατω και που υπαρχουνε δεν μας ενοχλουνε, δεν μας αρεσουνε? δεν τους ακουμε, τελος!

Hmm πάντως στα 12 λόγω φίλων άκουγα και εγώ λίγο Himanescence, βέβαια ταυτόχρονα άκουγα και Judas Priest και Maiden όποτε ίσως όντως να μην με βοήθησαν να γίνω μέταλλο. Πάντως από όσο βλέπω σχολείο τα νέα 13 χρονά ακούνε Bullet For My Vallentine και MCR αντί για το πάλιο combination.

Αν αλλάξουν ακούσματα, έχει καλώς, κακίες δεν κρατάμε, τόσοι και τόσοι το έκαναν. Αν όμως μείνουν πιστοί στα πιστεύω τους, σίγουρα θα ωριμάσουν και δίπλα στους ήρωες της εφηβείας τους θα τοποθετήσουν και άλλους, πιο «ζόρικους» και πιο «ποιοτικούς»

Αυτο που ειπες Λουκιανε ειναι ολα τα λεφτα, διοτι ειναι ετσι ακριβως… Μπορει κι εγω να τους χλευαζω, αλλα το κανω για σπασιμο(ρωτηστε και την Νεφελη…:stuck_out_tongue: )

Για αρχή ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα σχόλια. Απ’ότι βλέπω συμφωνούμε ! Ας κάνω κάποιες διευκρινήσεις !

Ομως δεν μου αρεσει η εκφραση “Β’ Εθνική του metal” , ποιος εισαι εσυ,εγω ο αλλος που θα βαλει κατηγοριες στο μεταλ και θα καταταξει σε αυτες συγκροτηματα και κυριως με τι κριτηρια.

Ο χαρακτηρισμός είναι δικός μου, για να εκφράσει γλαφυρά κάτι που πιστεύουν πολλοί οπαδοί. Δεν τον ενστερνίζομαι παρ’όλα αυτά. Τον είχα χρησιμοποιήσει και σε παλαιότερο άρθρο μου για ένα από τα σχήματα, γι’αυτό και τον μετέφερα αυτούσιο.

Έχω την εντύπωση πως λέγοντας ο Λουκ αιμοδοσία, εννοούσε αυτή των οπαδών/ μουσικόφιλων και όχι των συγκροτημάτων.

Ακριβώς !

Οπως επισης δεν ειναι βεβαιο οτι οι οπαδοι των Himanescence αποριπτουν το σκυλο-ποπ, αλλα απλα ακουνε και Him και Evanescensce χωρις να ενδιαφερονται να ακουσουνε και κατι αλλο απο τον Rock χωρο. Απο οτι εχω δει λιγες φορες καποιος εφηβος (15 ετων περιπου) που ακου ει αυτες τις μπαντες μετα ενδιαφερεται να ακουσει και αλλα συγκροτηματα.

Διαφωνώ, αλλά απ’την άλλη δεν υπάρχουν και στατιστικά στοιχεία…

Καλή συνέχεια σε όλους ! Το αστείο είναι ότι το κείμενο γράφτηκε πριν αρχίσουν τα όργανα με την Αmy Lee κ τους Evanescence…

Θέλω να σε συγχαρώ για άλλη μια φορά για το άρθρο σου...Κατάφερες να περιγράψεις επακριβώς το πώς νιώθω για τα όσα γίνονται (αντιμετώπιση κτλ).
Επίσης να πω ότι προσωπικά, φέρομαι όπως όλα τα άτομα που ακούνε μέταλ και προτιμούν τους "εναλακτικούς τρόπους διασκέδασης"...Πήγα 5ήμερη τον μάρτιο και στο ξενοδοχείο τραγούδια τύπου "Βας Βας Βας" και άλλα τέτοια αίσχη είχαν την τιμιτική τους...Το εν λόγω τραγούδι λέει σε κάποια φάση..."Να το ξέρεις, θα υποφέρεις"...Και όντως θα υπεφερα αν δεν είχα πάρει μαζί τις ηχειάρες μου...Η απάντηση μου στα τραγούδια που έβαζαν τα ζώα ήταν  Metallica, Maiden, Cradle of filth, In flames,system of a down, Nightwish αλλά και πιό κλασικά πράγματα όπως Nirvana, Stones, Manson, GnR και μέσα σε αυτό το χάος ήταν χωμένοι και οι Evanescence που αναφέρεις και είναι ('η ήταν έτσι οπως ήρθαν τα πράγματα..δεν ξέρω..) οι αγαπημένοι μου...Όπως καταλαβαίνετε, οι ειρωνίες και το θάψιμο δίναν και παίρναν, αλλά εμείς ανένδοτοι...
 Θεωρώ λοιπόν αδικαιολόγιτη αυτή την αντιμετώπιση από τους ψαγμένους μεταλάδες με προυπηρεσία 10ετίας και βάλε...
 Όσο για τα όργανα που άρχισαν με τους Evanescence χθες δεν θέλω να σχολιάσω...Σκευτείτε τί θα κάνατε αν το αγαπημένο σας συγκρότημα, το οποίο ακούτε καθημερινά επί 4-5 χρόνια ήταν σε αυτή την κατάσταση...Το διάβασμα και το τρέξιμο αυτό τον καιρό όμως (δίνω πανελλαδικές φέτος..) δεν μου επιτρέπει να το πολυσκεύτομαι...

Μόνο και μόνο για αυτό είσαι και επίσημα προστατευόμενός μου !!! :lol: :lol: :lol:

Χρυσοστομε!!!Σειρα εχουν οι ΧΙΜ :smiley: :smiley:

Και μετά οι Haggard, Therion, Tristania, Epica :smiley:

sorry σου θηξαμε τα ειδωλα :lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

μολις διαβασα το κειμενο!
λεει πολλες αληθειες! μπραβο μοντε!:wink:

Ε ναι βέβαια, από τα γραφόμενα μου στο forum φαίνεται ξεκάθαρα ότι είμαι μεγάλος οπαδός των Εvanescence και των Ηim :smiley:

Ελα σε θυμαμαι σενα λαιβ στο ροντεο που επαιζαν οι X piral και φορουσες μπλουζακι Βιλε Βαλο και μαυρο διχτυοτο γαντακι :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: (καλα αν ησουν οντως ετσι δε θα ειχες γλυτωσει το κραξιμο)

Ίσως να με θυμάσαι στο live των Stratovarius πού πάτησα …πάνω στο κεφάλι σου! :smiley: