Backstage Pass #6: Η αναγκαιότητα των Himanescence

:lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3: Θ Ε Ο Σ ! ! ! ! ! !

1)Εγω απλα λεω για τις περιπτωσεις που εχω συναντησει.

2)Σου μεταδιδει τη νοσο ο Karvou απο οτι φαινεται!!!:lol:

συμφωνω με το αρθρο εκτος απο ενα σημειο.:stuck_out_tongue:

ενώ θα έπρεπε να προτιμούν τον Βας, Βας, Βας, ο Παρασκευάς…

μεγαλε λιγα τα λόγια σου. ο παρασκευας ειδικα ειναι τεραστια μορφη. τον παρακολουθω απο το 2002. απο τα ντεμος κι ετς:p :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

Από αυτούς που θα ακούν metal τα επόμενα χρόνια και δε θα έχουν κάποιο συγγενή/μεγαλύτερο φίλο να τους μπάσει στα βαθιά (όπως είχα εγώ:p ) θα έχουν περάσει οι περισσότεροι σίγουρα κάποια στιγμή το στάδιο Himanescence…

Είχα πάει στη συναυλία των evanescence και είδα ορδές μικρά 15χρονα κοριτσάκια και αγοράκια να τραγουδούν πορωμένα το Bring me to life… Κάποιος θα μπορούσε να νευριάσει! Να πει: “Τι καταλαβαίνουν όλα αυτά τα χαζά από μουσική? Evanescence τους πλασάρουν, evanescence ακούν! Μα είναι δυνατόν να ακούω την ίδια μουσική με αυτά? Αυτό με μειώνει!” Και σίγουρα πολλοί σκέφτονται έτσι! Εγώ όμως τα κοιτούσα με ένα χαμόγελο γιατί είχαν πράγματι πολύ πλάκα! Ήταν πολύ χαριτωμένα, όλα με το περίεργο goth-metal στυλάκι! Εμένα μου άρεσαν! Ήξερα ότι μερικά από αυτά στο μέλλον θα την έβρισκαν με Isis και μερικά άλλα με Τερλέγκα! Ναι, άκουγαν evanescence επειδή προβάλονταν από τα ΜΜΕ. Όμως ας αναλογιστούμε κατά πόσο εμείς ακούμε αντικειμενικά και όχι υποκινούμενα!! Πέρα από αυτούς που ακούν μόνο ψαγμένα (συνεπώς και η μουσική τους εξαρτάται από αυτά που προβάλλονται-αφού ακούν τα υπόλοιπα!) η μουσική που ακούμε όλοι μας εξαρτάται από την κοινωνία που ζούμε! Δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια, μόνο διαφορετικές οπτικές γωνίες του ίδιου θέματος. Γι’ αυτόν το λόγο δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να κατακρίνουμε όποιον ακούει Himanescence ή οποιαδήποτε άλλη μουσική. ¶σε που το παιδί που ακούει Himanescence θα ακούσει πιο εύκολα Iron Maiden όταν έρθει η ώρα… Όπως και εγώ όταν άκουγα scorpions δε θα μπορούσα να αρχίσω να ακούω Kreator αν δεν είχαν μεσολαβήσει οι Metallica πρώτα…:wink:

Συμφωνω… Αρα τελικα δεν εχει σημασια αν στα 12-13 ακουνε εβανεσενς η σκυλο-ποπ. Εγω πχ ξεκινησα κατευθειαν με Μεταλλικα… Μετα λογω παρεας προσπαθησα ειλικρινα να μου αρεσουν τα σκυλαδικα… Δεν μπορεσα να το καταφερω…

Θελω να πω οτι το θεμα ειναι καποιος να αποφασισει να ακουσει πραγματα περα απο τα αυτα που προβαλλονται κατα κορον κι αμα του αρεσει εχει καλως ειτε ειναι ροκ, ειτε μεταλ ειτε ηλεκτρονικη μουσικη…

Απλά αν κάποιο μικρό είναι σε ένα περιβάλλον (οικογένεια και φίλους) που ακούνε μόνο σκυλάδικα, μάλλον δε θα αποφασίσει ποτέ να ακούσει metallica… Αν ακούσει στο ράδιο evanescence πρώτη φορά και του αρέσουν και το ψάξει περισσότερο στο μέλλον θα ακούσει metallica… :wink:

Μπα… Αν δεν ακουσει και Μεταλλικα στο ραδιο και να του αρεσουν, δυσκολα θα την ψαξει παραπανω… Αυτο πιστευω εγω τουλαχιστον…

Κοίτα πρώτα άκουσα Skyclad και μετά την έψαξα με τους Jethro Tull. Πρώτα άκουσα theater και μετά την έψαξα με Kansas-Rush… Πρώτα άκουσα iron maiden και μετά thin lizzy… Πιστεύω ότι οι Evanescence είναι ένας δρόμος προς τους metallica… Γιατί στο ράδιο άντε να ακούσεις μία φορά το μήνα το nothing else matters. Πως να στο πω, το μικρό που ακούει συνέχει bring me to life παντού όταν κάποιος του βάλει πχ το One δε θα το ξενίσει τόσο ο βαρύς ήχος και οι ηλεκτρικές κιθάρες… Είναι αυτό που έχω πει και στο thread περί κολλημάτων. Ότι το αυτί θέλει εξάσκηση για να του αρέσει ένας καινούριος ήχος… Βέβαια θα μου πεις καλύτερα το παιδί να ακούει metallica συνέχεια αντί για Evan αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα στα ελληνικά ΜΜΕ και πάλι ευχαριστώ να λέμε…

Και στα τρια παραδειγματα που αναφερεις πρωτα ακουσες το “βαρυτερο” συγκροτημα και μετα την 70’s επιρροη του. Αρα ησουν χωμενος στο μεταλ και θελησες να ανακαλυψεις τις ριζες των συγκροτηματων που γουσταρες. Διαφορετικο απο το να παει κανεις απο τους Εβανεσενς στους Μεταλλικα

Πολυ σωστα… Αλλα πρεπει και καποιος να του βαλει το One… Απο μονο του δυσκολα να την ψαξει…

Σε αυτο συμφωνω πληρως… Παραδειγμα για μενα οι Opeth…

EΚΠΛΗΚΤΙΚΟ , το λιγοτερο, κειμενο . Οι παλιοι λεγανε οτι η γλωσσα κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει …που να δειτε τι κανει η πενα!
Η δυναμη του κειμενου φαινεται στις αντιδρασεις και αφορα κατα την ταπεινη μου γνωμη το σαφες μηνυμα της σφαιρικης σκεψης , της ελευθερης σκεψης χωρις ταμπου.
Κομη εισαι πραγματικος Toolιμπαν…

PS: Ι?Μ WITH ANGMAR…HANDS OFF PARASKEVAS:lightsabre:

PS2: Αν καταλαβα καλα ανεφερες σαν πρωτο αλμπουμ το fallen (το διαβασα λιγο γρηγορα). Αν εκανες τετοια λαθακια σε πληροφορω οτι το κειμενο δεν εχασε ουτε στο ελαχιστο την δυναμη του και εκει θελει ικανοτητα. Αυτα…

PS3: Σε οσους νομιζουν οτι βριζοντας αυτα τα συγκροτηματα κανουν κατι…θα τους πω οτι ετσι μεγαλωνετε την εμπορικη τους απηχηση, τοσο απλα.

Πολυ σωστα… Αλλα πρεπει και καποιος να του βαλει το One… Απο μονο του δυσκολα να την ψαξει…

Συγκεκριμενα με τους metallica εχει πεσει τοση διαφημιση απο τα media τα τελευταια χρονια που αν δεν εχει ακουσει απο αυτα τοτε πρεπει να ζει σε καποια σπηλια.

PS3: Σε οσους νομιζουν οτι βριζοντας αυτα τα συγκροτηματα κανουν κατι…θα τους πω οτι ετσι μεγαλωνετε την εμπορικη τους απηχηση, τοσο απλα.

Οπως λενε και στον χωρο της διαφημισης.
"Any publicity is good publicity, as long as they spell your name right.?

Είναι άθλιο… Δε μου άρεσε καθόλου. Είναι εγκάθετος και κομπλεξικός. Ορίστε και η απόδειξη:

Υ.Γ.2: Αν το έκτρωμα του Μπενίτεθ πάρει το Champions League πάλι, χωρίς να έχει παίξει έστω και λίγο μπαλίτσα για τα μάτια του κόσμου, ας το γυρίσουμε όλοι στο hockey επί χόρτου.

Έκτρωμα? Χωρίς έστω και λίγη μπαλίτσα? Πας καλά ρε? Στην επόμενη μπάλα θα σου πω εγώ… Πιο πιθανό θα είναι να δεις στη Μαλακάσα Live τον Cliff Burton, παρά πάσα από εμένα σε εσένα!!![-X [-X [-X

απαντησεις:

PS: WE ARE FIGHTING THE WORLD!!!:lightsabre: :lol:

PS2: ναι εχει δικιο. το δευτερο νομιζω ειναι. μπορει να κανω και λαθος.

PS3: η κακη δημοσιότητα ειναι και παλι δημοσιότητα! σωστος…

παντως, το μονο που ισως να κραζω αυτα τα παιδια, ειναι οτι δε ψαχνονται λιγο παραπανω ακομα και σε αυτον τον ηχο. π.χ., οι nightwish στο λυκαβυττο επαιζαν hit-άκια όπως sleeping sun και slaying the dreamer και καθοντουσαν όλοι καγκελο. όταν ακουσαν το nemo όμως ακουστηκε ξαφνικα από όλους ένα “ααααα…”. με λιγα λογια πηγαν όλοι για 2-3 κομματια. ε, καπου σε ενοχλει αυτο, αφου δε ψαχνουν λιγο πολλες φορες και τα ιδια γκρουπ που ακουνε…

PARASKEVAS ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΡΑ!!!

Εχουν και οι δυο κοντολογης μια δεκαετια αλλα σε ενα κειμενο με τετοια σφαιρικοτητα δεν εχει σημασια.

Η κακη δημοσιοτητα ειναι η καλυτερη δημοσιοτητα …

Που να δεις και στους Europe που θα ξυπνησουν ολοι στον εθνικο υμνο , αντε και σε κανενα Carrie…To εζησα στους Toto που ολοι ξερανε Hold the line , Africa αντε και Rosanna.

Kapia pitsirikia omws arkoyntai sto tade megalo onoma gia na poylane moyrh enw sthn pragmatikothta mia zwh 8a einai asxeta
Apospasmata apo syzhthseis moy sto IRC
<Sharuman>Age ?
<Warrior_of_Black_Metal (h kati tetoio telospantwn…)>12
<S.>Akoys black??
<W>Nai, poly
<S.>Poies mpantes soy aresoyn??
<W.>Marylin Manson, HIM,Crandel (den einai la8os) of Filth
<S.>kai oi Cradle Of Filth pleon den paizoyn black…
<W.>Ti malakies einai aftes poy les ??? To teleftaio Filth ti einai EEEE??
+polla mpinelikia
meta efage ignore
<den thymamai nick>akoyw poly hardcore
<S.>Poies mpantes/??
<d.>korn poly korn
efage ignore
Tetoia pitsirikia 8a 4axtoyn pote ???

Γιατί να μην ψαχτούν?? Ακόμα και αν σου έλεγε ότι ακούει αυτά που ακούς εσύ πάλι αυτό δε σημαίνει κάτι! Γιατι το 12χρονο ακούει ένα συγκρότημα για άλλους λόγους από αυτούς που το ακούς εσυ! Και σίγουρα όταν το μικρό ακούει Napalm Death ακόμα και όταν ακούτε το ίδιο τραγούδι, αυτό ακούει άλλα πράγματα από αυτά που ακούς εσύ… Οπότε, απλά άστα να ακούν ό,τι θέλουν και μερικά από αυτά σίγουρα θα ψαχτούν, το έχω δει πολλές φορές!

Όταν περάσουν την εφηβεία ίσως…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Και εδώ στο φόρουμ υπάρχουν χρήστες που τους θυμάμαι όταν ήταν μικροί να είναι απόλυτοι στις απόψεις τους και να τις υποστηρίζουν με πείσμα. Πλέον όμως βλέπεις εύκολα, ότι τα ακούσματα τους έχουν διευρυνθεί και έχουν αλλάξει απόψεις σε πάρα πολλά πράγματα. Αυτό από μόνο του αρκεί…:wink: :wink:

ωραίο το αρθράκι του Λουκιανού…σωστός:wink:

:respect: :respect: :respect:

Αυτο το παιδι με μαθηματικη ακριβεια θα οδηγηθει στο σατανισμο λογω του πολυ μπλακ που ακουει. Μηπως εχει μπερδεψει το corpse paint με το make up και το κραγιον του Vile???

κοιτα, μη το γελας.:stuck_out_tongue: πληροφοριες μου λενε (σοβαρα) πως σταρ των παρατραγουδων σκαει μυτη πολυ συχνα εις τα βουλευτικα περιξ και μιλαει με βουλευτες (αν δε γινομουν κουτσομπολης θα εσκαγα). μαλλον θα τους τα πρηζει. παντως αυτο που λεω ειναι 100000% εγκυρο.:stuck_out_tongue: :wink:

<Sharuman>Age ?
<Warrior_of_Black_Metal (h kati tetoio telospantwn…)>12

ε, καλα και συ επεσες σε 12χρονο. εδω μιλαω εννοειται για ηλικιες 18 και ανω, που τετοιες ηταν στο λαιβ. και παει στο καλο αυτο. μα να μην εχουν κατσει να ακουσουν καν το συγκροτημα που πανε να δουνε;:?

που λες Daz για Toto, ειναι λιγο διαφορετικο, επειδη μεν ο μεσος ορος ηλικιας θα ηταν μεγαλυτερος, και δευτερον ξερω καμποσους που αν και δεν εχουν ασχοληθει πολυ, πηγαν για την ιστορια επειδη ηταν κριμα να τους χασουν.

ντρεπομαι που το παραδεχομαι αλλα δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με kansas ακομα. ε, αν δεν επαιζαν οι dream theater εκεινη τη μερα, θα πηγαινα kansas κι ας ειχα μονο ενα δισκο. επειδη καποια γκρουπ αν εισαι οπαδος του ειδους οπως και να χει πρεπει να τα τιμας κατ εμε.

αλλα…επαιζε μια απο τις καλυτερες λαιβ μπαντες εκεινη τη μερα. αυτα.:slight_smile: