Backstage Pass #6: Η αναγκαιότητα των Himanescence

Τα περισσοτερα πιτσιρικια που ακουνε black αλλα και metal γενικοτερα στη συγκεκριμενη ηλικια, πιστευω ειναι περισσοτερο για να πουλησουν μουρη… Το metal ποτε δεν ηταν μονο μουσικη, ειναι κυριως στιχοι… Αν τους ρωτησουν αν καταλαβαινουν τι ακουν, δε νομιζω να δωσουν ξεκαθαρη απαντηση… Κι εγω ετσι ημουνα, γι 'αυτο το λεω… Μετα απο καποια ηλικια ομως, μπορεις να κατανοησεις τι ειναι αυτα που ακους…

Για να επιβιώσει εμπορικά αυτό που λέμε σκληρό ροκ με την ευρύτερη έννοια, χρειάζεται ένας κρίσιμος όγκος ακροατών. Οι ακροατές που ακούν αυτή τη μουσική συνειδητά και όχι για να πουλήσουν μούρη, να πειραματιστούν, να κάνουν την εξέγερση τους κλπ. δεν μπορούν από μόνοι τους να αποτελέσουν αυτό τον κρίσιμο όγκο.
Επιπλέον, οι μεγαλύτεροι σε ηλικία ακροατές που “ξέρουν τι ακούν” σε πολλές περιπτώσεις αραιώνουν από τις συναυλίες λόγω επαγγελματικών ή οικογενειακών υποχρεώσεων ή ακόμα και κορεσμού. Άρα οι πιτσιρικάδες είναι ευπρόσδεκτοι είτε μείνουν στην φάση τελικά είτε όχι.
Δεν με ενδιαφέρει αν σε δύο χρόνια ο σημερινός πιτσιρικάς θα τρέχει στο Romeo πίσω από τα ξέκωλα. Μου αρκεί που φέτος θα δώσει το χαρτζιλίκι του για εισητήρια του Rockwave. Aν δεν πάρει μυρωδιά από αυτά που θα ακούσει και θα δεί τόσο το χειρότερο για τον ίδιο: Απλά μου χρηματοδοτεί την δική μου ψύχωση. Γιατί τα εισητήρια που θα αγόραζα εγώ και όλοι όσοι είναι σαν και εμένα απλά δεν φτάνουν.

Τι σας νοιάζει βρε παιδιά τι ακούν οι άλλοι και αν κάποτε θα φτάσουν στο δικό σας επίπεδο ψαξίματος στη μουσική? Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ κακό αν δεν ψάχνονται.

Εσείς δηλαδή έχετε ψάξει όλες τις νέες τάσεις στο θέατρο? Στα εικαστικά? Στη λογοτεχνία? Δηλαδή θα πρέπει να έρχονται όσοι τα έχουν ψάξει να μας λένε ότι δεχόμαστε ότι μας πασάρουν τα media και είμαστε ντροπή για την κοινωνία και την “κουλτουριάρα” κοινότητα? Προφανώς και όχι!!! (και όποιος δηλώσει κουλτουριάρης του δείχνω τι να πάρει όπως λέει και ο Βουρλιώτης)

Εμείς είχαμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την ευκαιρία να ανακαλύψουμε ότι η μουσική μας αρέσει τόσο ώστε να αφιερώσουμε λίγο χρόνο παραπάνω. Αυτή την ευκαιρία προσφέρουν και τώρα οι HIMamescence σε τόσα παιδιά. Σε κάποιους η μουσική θα αρέσει τόσο που θα κολλήσουν και άλλοι θα πάνε για άλλα χόμπι και ενδιαφέροντα. Αυτό λέει ο Λουκιανός και πράγματι αυτό είναι. Στα τέτοια μας αν ακούει ο κόσμος ότι ακούμε εμείς, στα τέτοια μας και αν δεν ακούει!!!

ΥΓ. Pink Floyd να ακούνε πάντως, μπας και γίνουμε μεγάλη αγορά και τους πείσουμε να επανενωθούν και να μας έρθουν και για καμιά συναυλία. Βασικά να ξανά κάνουν συναυλία και ας τη κάνουν στην Ανταρκτική. Θα δουλεύω λαντζέρης 30 χρόνια για να πάω να τους δω!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

[-o< :papas: :yahoo:

Βασικα καλυτερα να τρεχει πισω απο τα ξεκωλα. Τουλαχιστον μπoρει να τον “ριχνει” και οχι να των “τρωει” απο την didi.:stuck_out_tongue:

Πες τα ρε Karvou.Αμαν μ’αυτο το “να ψαχτουν”. Και καμμια φορα να σας πω αυτοι που δεν “ψαχνονται” αλλα ακουν μουσικη καθαρα απο αυτο που θα τους κατσει καλα στο αυτι, την ευχαριστιουνται και περισσοτερο.

Βασικά το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτοί που δεν την ευχαριστιούνται είναι αυτοί που κάθονται και σκάνε με το τι ακούν οι άλλοι!:wink:

  • 1.000.000

Εγώ πάλι πιστεύω πως από όλα αυτά τα παιδιά αν ένα 1% μεγαλώνοντας ψαχτεί και δεν πηγαίνει με το τι είναι στην μόδα θα είμαι μια χαρά μιας και το νέο αίμα χρειάζεται + ότι στο κάτω κάτω είναι ένας τρόπος να μπούν σε ένα άλλο κομμάτι της μουσικής που δεν προβάλλεται από κανένα κανάλι και δεν θα ακούγεται από τοις παρέες τους … τώρα το τι θα κάνουν δικό τους θέμα …

δεν εχεις αδικο. απλα ειπα το οτι μου χτυπησε καπως να παιζουν συγκεκριμενα οι nightwish το hit-άκι τους ρε φίλε το sleeping sun και να μη το ξερει κανεις. ειναι λιγο καπως.:?

Γενικά το έλεγα, δε το πήγαινα για σένα. Αλλά μιας και το ανέφερες, αν πήγαιναν στη συναυλία των nightwish μόνο όσοι ήξεραν το συγκεκριμένο hitάκι, τότε δε θα γινόταν η συναυλία ή θα γινόταν σε κανένα Underworld!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ΥΓ. (δεν έχω ιδέα περί του κομματιού, δεν έχω ιδέα περί Nightwish… Ξέρω μόνο ότι μέχρι και αυτοί έπαιξαν Pink Floyd!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: )

Το μονο πλεον που μενει ειναι να τους αναγνωρισει και ο Bluezlick… :stuck_out_tongue:

Με τραγικα αποτελεσματα ΚΑΙ αυτοι δυστυχως…#-o

Εμ… Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Δεν είναι είναι εύκολο να παίξεις Pink Floyd! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Bασικα δεν εχει και πολυ νοημα να παιξεις Floyd αν δεν εισαι οι ιδιοι οι Floyd.Το dark side ακομα και απ τον Waters ακουγοταν “αδειο” χωρις την κιθαρα του Gilmour.Aντε ισως μονο αν τους διασκευαζε κανας Johnny Cash θα αντεχα διασκευη.Μεχρι τωρα δε μ αρεσε καμια.:? (Βεβαια για τους Floyd δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος,το παραδεχομαι!:stuck_out_tongue: )

σορρυ…:offtopic:

Brotha, έχεις ακούσει το “Dub Side Of The Moon”; Είναι το άλμπουμ σε reggae διασκευή. Άκουσέ το και θα σου πέσει το σαγόνι :smiley: Πολύ κορυφή!!

Brotha Desmond,ε Cozy ηθελα να πω(:lol: :stuck_out_tongue: καψιμο…),το χω ακουσει και επισης περασε και δεν ακουμπησε,αλλα φταιει κιολας μαλλον το οτι δεν αντεχω και την reggae πανω απο 10…δευτερολεπτα!:stuck_out_tongue:
Ασε εκεινο το καταπτυστο των Scissor Sisters…πρεπει να τους προσκυναει ο Bluezlick για το οτι κατεστρεψαν ετσι τραγουδι των Floyd.:stuck_out_tongue: .Bεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα μια και ο Γκιλμουρ δηλωσε οτι του αρεσε κιολας…τι να πεις…:-k .Και η ετερη μου αδυναμια οι Theater το ψιλο-συνουσιασαν το Dark side of the moon…μην πω τιποτα πιο χοντρο!Βασικα ειμαι κολλημενος στο θεμα Floyd,αυτο φταιει κυριως,αλλα τα λεγαμε και στο σχετικο τοπικ…:wink:

Μουσικά ηταν πολύ καλή και πιστή μεταφορά…Ο Labrie το σκότωσε βασικά…

:lol: :stuck_out_tongue:

Το βασανισε και λιγο πρωτα ομως και μετα το σκοτωσε για να ειναι πιο μαρτυρικος ο θανατος…:lol: 8O :stuck_out_tongue:

Ααα, εσύ είσαι πειραγμένος :lol: . Δηλαδή, το καλοκαιράκι, με το ποτάκι στην παραλία, σε χαλάει το “Dub Side…”; [-X Τς, τς, τς. ΚΟΛΛΗΜΕΝΕ…ουουουουυ!!
Καλά των S.S. ήταν όντως για ομαδικές αυτοκτονίες το τραγούδι!! :tomato:

Eιμαι,ειμαι!!!:stuck_out_tongue: Το καλοκαιρακι στην παραλια δε με χαλαει το “dub side” με χαλαει η reggae γενικα.Ελεος με τον Μαρλευ σε καθε Beach Bar!Oχι σκουπιδια,οχι πλαστικα,οχι reggae σε θαλασσες και ακτες!!!:lol: Πλακα κανω φυσικα,απλα χανεται το μετρο καποια στιγμη.Aσε που η reggae στιχουργικα δεν ασχολειται με κοκοφοινικες και παραλιες…:wink: Σε ενα μπαρακι θυμαμαι επαιξε ενα best of του Marley 4 φορες στο repeat…απαλευτη κατασταση!#-o