Backstage Pass #8: Το δίκαιο της μπουνιάς

Μπράβο πολύ ωραίο το αρθράκι και οι φωτογραφίες είναι πραγματικά συγκλονιστικές.

Παρτε και μερικα βιντεακια απο το ejekt



Πάντως γύρω από τα επεισόδια του ejekt υπαρχει μια παραφιλολογία απίστευτη και αν ψάξετε στο fora του avopolis αλλά και στο indymedia θα διαβάσετε απόψεις που θα σας πέσουν τα μαλλιά.

πραγματικα κανεις ομως δε μπορει να ξερει τι εγινε. αν ηταν σχεδιασμενο, αν θελαν να “χτυπησουν” την εταιρια, αν στοχευαν στο κοινο κτλ. το αποτελεσμα ομως ειναι το ιδιο, οτι καποιος/καποιοι τσαντιστηκαν με κατι και αντεδρασαν. ενα μεγαλο μπραβο για το κειμενο του λουκιανου και παρατηρω οτι το backstage γινεται ολο και καλυτερο αλλα και επικαιρο…

Μπραβο ρε Monte για το ακομα μια φορα εξαιρετικο κειμενακι…

Τα επεισοδια στο ejekt ηταν οτι πιο βλακωδες και οποιαδηποτε δικαιολογια δεν μπορει να σταθει…

Αλήθεια,δεν ξέρει κανείς ποια ήταν τα πραγματικά αίτια που έγιναν όλα αυτά?

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά όλους τους φίλους. Τα σχόλια είναι πολύ σημαντικά για μένα. Σας ευχαριστώ που δεν βαριέστε να τα γράφετε ξανά κ ξανά.

Το κάκιστο με την φάση είναι ότι έγινε στο πόδι, σε ένα πλαίσιο υπερκαφρίλας, για να έρθουν μετά κάποιοι κ να την ντύσουν με ένα ιδεολογικό μανδύα. Σέβομαι την άποψη των συναδέλφων, αλλά στα μάτια μου αυτό ήταν άλλο ένα δείγμα αναίτιου τραμπουκισμού, το οποίο για να το “σώσουμε” εικοινωνιακά, το βαφτίζουμε σε ένα ιδεολογικό υπόβαθρο και όλα καλά…

Γραφικότητες…

Γιατι νομιζω οτι εννοεις μια συγκεκριμενη ομαδα ατομων??:-k

Ριξε μια ματια στο Indymedia και θα καταλαβεις. Αυτοι που προσπαθουν να δικαιολογησουν ιδεολογικα τα επεισοδια ειναι απλα αστειοι…

Ειναι οι ιδιοι αστειοι που οταν γινονται μαζικες πορειες καινε τραπεζες και μετα (απαιτουν να) κρυβονται στο πληθος ενω οταν εχουν δικες τους πορειες καθονται παναγιες…

Δεν πιστευω οτι αυτοι στο Ejekt ηταν αναρχικοι… Ελεος, μπορει να κανουν μπαχαλα, αλλα ποτε δεν γινονται μπαχαλα χωρις λογο… Τωρα, αν αυτοι στο Ejekt εχουν και σχεση με τον χωρο αυτο, ε τι να τους πω τοτε, υπαρχουν και τετοιοι…

Μου αρέσει πάντως που κάποιοι πάνε να τους δικαιολογήσουν κιόλας.
Στο “κάποιοι” βάλτε ακόμα και “Μέσα”. Τρομάρα μας.

Πιστεύεις πραγματικά ότι οι αναρχικοί δεν κάνουν μπάχαλα χωρίς λόγο???Αυτό απλά δεν ισχύει…

Οκ, δε λέω, πάντα εφευρίσκουν κάποιο λόγο όταν έχουν κ@υλες…:wink:

Θα μου πείτε ότι δεν είναι αυτοί οι πραγματικοί αναρχικοί κτλ κτλ και δεν πρόκειται να βγει άκρη, i know…

Επειδη αυτο πηγαινε σε μενα, τα επειδοδια στο Ejekt ηταν μαλακια, ειτε ηταν “αναρχικοι”, ειτε οτιδηποτε, σε καμια περιπτωση δεν τους δικαιολογω…

@manos87: Ειλικρινα πιστευω οτι οι Αναρχικοι, με την σωστη εννοια της λεξης, δεν κανουν μπαχαλα χωρις λογο…

Ειλικρινα διαβασε το αντιστοιχο θεμα στο Ιντυμιντια και θα φριξεις!

Ο “λογος” ητανε οτι σαμποταρουν την κοινωνια του θεαματος που υποστηριζει συναυλιες με 60 ευρω…

Για γελια!

Η, μηπως, για κλαματα?

Από πότε έγινες Μέσο εσύ; :stuck_out_tongue:

8O 8O 8O

Για τα διαρκείας του ΠΑΟ, τι άποψη έχουν?:lol: :lol: :lol:

Βασικα εχω σταματησει να διαβαζω το Indy γιατι μπαινει ο καθε μπαχαλος και αρχιζει να λεει βλακειες…

Αν ηθελαν να το σνομπαρουν θα μπορουσαν απλα να μην πανε… Να σεβαστεις τους αλλους τουλαχιστον…

Πολύ καλό το άρθρο. ¶σχετα από αυτό όμως μην τα βάζετε με την ιδεολογία του αναρχισμού, η οποία για`μενα είναι κάτι το ιδεατό, αλλά θεωρώ ανέφικτο να γίνει μετάβαση σε μια τέτοια κοινωνία κατευθείαν από τη σημερινή κατάσταση χωρίς κάποιο ενδιάμεσο στάδιο. Όσο για αυτά τα επεισόδια, αυτοί που τα δημιούργησαν πρέπει να κάνουν τον κόπο να διαβάσουν λιγάκι κάποιον θεωρητικό πρωτού αρχίσουν την επαναστατική τους δράση, γιατί πολύ απλά στις συγκεκριμένες συνθήκες τέτοιες ενέργειες μόνο κακό κάνουν. Και υπάρχουν πολύ πιό σημαντικά ζητήματα για να ασχοληθούν από ένα φεστιβαλ. Οι κρατούμενοι των φυλακών Διαβατών εξεγείρονται για τις άθλιες συνθήκες κράτησης τους και ούτε μία κίνηση αλληλεγγύης, αλλά το φεστιβαλ προσφέρεται για πιό καλό ξεκαύλωμα. Τώρα το αν για κάποιους καραγκιόζηδες θα σέρνονται άδικα ιδεολόγοι στα δικαστήρια με πλαστά στοιχεία, ενώ εκείνοι θα κυκλοφορούν ελεύθεροι δεν έχει σημασία. Τα άτομα που έκαναν αυτές τις αηδίες δεν μπαίνουν καν στον κόπο να σκεφτούν πως έτσι πιθανώς θα κάψουν άδικα κάποιον που ασχολείται με ποιό σοβαρά ζητήματα και φυσικά έτσι κάνει πολύ σημαντικότερο πόλεμο στο κράτος. Δεν σκέφτονται ότι έτσι γίνονται δεκανίκι του κράτους που δήθεν πολεμάνε και τι τροφή δίνουν στους τηλεπαραθυράκιδες. Αρκεί να ξεκαυλώσουν και ενώ τριγύρω γίνονται πολύ πιό σημαντικά ζητήματα, ενώ με αυτόν τον πόλεμο που διεξάγεται κατά των δικαιωμάτων των πολιτών η βία είναι εντελώς άστοχη. Τώρα ο καθένας θα ξεσαλώνει υπερ των καμερών παρακολούθησης, αλλά αυτούς δεν τους νοιάζει γιατί πλέον εκτονώθηκαν. Η δράση τους είναι ισάξια με αυτή των παρακρατικών, αν δεν ήταν ασφαλίτες γιατί αυτό το ενδεχόμενο δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο.

λοιπον. παιδια κοιταξτε. οι αναρχικοι με την εννοια του ορου δηλ. υποστηρικτες της ιδεας δε φαινονται. ειναι low profile. δε τους ενδιαφερει.

εγω παλι θεωρω την όλη ιδεολογια ρηχη και εσφαλμενη αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. θα τα πουμε σε αλλο τοπικ αν θελετε.

οι λεγομενοι σημερινοι αναρχικοι ειναι μλκισμενα που καινε και σπανε επειδη την χουν δει καπως. φριντομ, δεν υπαρχει καλος αναρχικος. βασικα δεν υφισταται καν αναρχικος. μονο τραμπουκος. εγω σε πληροφορω που ειχα βγει μια φοπρα εξαρχεια για καφε με την κοπελα μου, συναντησα 20 τεττοιους που καιγαν ενα μαγαζι και παραλιγο να καψουν και μας.

τωρα αν το παμε για “καλοι” αναρχικοι και “κακοι” ειναι σα να παιζουμε την κολοκυθια. αθωοι δεν ειναι. οι ιδεολογοι απλα καθονται αραχτοι και το ξερω. εχω γνωστους και ιδεολογους, και εγω γνωρισει και τους αλλους και ενα εχω να πω. μου την εχουν πεσει και ακροδεξιοι, και αναρχικοι. σορυ, αλλα οταν μιλησα ειλικρινα στους πρωτους με σεβαστηκαν. οι αναρχικοι δε σεβονται τιποτα. ειναι μια άλλη μορφη φασισμου.

Ρε συ το χοντραινεις… Δεν μιλησα για καλους και κακους αναρχικους, αλλα οχι οτι ειναι αλητες, δεν σεβονται τιποτα κλπ… Για τα μαλακηστιρια που λες συμφωνω, αλλα δεν ειναι αυτοι οι αναρχικοι σημερα… Ο αναρχικος χωρος εχει αλλαξει παρα πολυ, οι ιδεολογοι καθονται πισω και για μπροστα εχουνε ομαδες κρουσης… Και τι εννοεις οτι οι φασιστες σε σεβαστηκαν? Τεσπα, ξεφυγαμε, απλα μερικα πραγματα ηθελα να τα πω…

Προσωπικά δεν φωτογράφισα κανένα, καθώς εκατέρωθεν κάνουν μαλακίες κ την χρεώνουν στην “ιδεολογία” τους.

βασικα τελευταιο ποστ σε αυτο για να το κλεισουμε. αν θες κουβεντα μετα μεσω μσν καλυτερα.

δεν υπαρχουν αναρχικοι σημερα. αυτοι που οντως θεωρουνται ειναι κατι ξεχασμενοι 40ρηδες που δεν ασχολουνται καν.

αναρχικος δε θεωρειται να εχεις αντισταση κατα της αρχης. αυτο ομως επικρατησε πλεον, και αυτο σημαινει σημερα αναρχικος. ξεχνα την ιδεολογικη εννοια. δεν υφισταται πλεον. κανεις δε την ακολουθα. και οσοι λενε πως το κανουν, οσες φορες εχω μιλησει μαζι τους στο τελος δε ξερουν να μου απαντησουν για τα ιδια τους τα πιστευω.

με λιγα λογια, οι τραμπουκοι που απλα θελουν να κανουν το κομματι τους δικαιολογουν τις πραξεις τους ως αναρχικες επειδη προβαλλουν αντισταση και μαλιστα μεσω της βιας. και πισω απο αυτους δεν ειναι οι ιδεολογοι που λες αλλα ατομα που δε ξερουμε με δικους τους πιθανον σκοπους. δε με ενδιαφερει ομως ουτε ποιοι ειναι ουτε τιποτα. εγω την πραξη βλέπω. αν σε πεισει καποιος να σκοτωσεις ανθρωπο, δε θα τιμωρησεις αυτον που σε επεισε. τον δολοφονο τιμωρεις. ολοι ειναι υπευθυνοι για τις πραξεις τους.

για να κλεισω, ναι, τους ακροδεξιους τους εκτιμησα σε αυτο, επειδη οταν με βρηκαν ειπαν “οκ, αφου δε πειραζεις κανενα δικαιωμα σου να εχεις τα πιστευω σου.”. εγω τους ειπα απλα οτι ειμαι με τον εαυτο μου και χεστηκα για ολα. το εκτιμησαν και με αφησαν. υπαρχουν ομως αναρχικοι που ισως δε δειχναν ιδια αντιδραση…

και να σου πω την αληθεια, δεν εχω δει ανοικτα φασιστες να σπανε και να καινε αμαξια και ξενες περιουσιες. εμενα δε με πειραξαν. σιγουρα δεν ειμαι φασιστας, σιγουρα δε συμφωνω και το χα πει στα παλικαρια τοτε. και το σεβαστηκαν. αυτα για να κλεισουμε.

εντιτ: λουκι, δεν ειπα οτι φωτογραφισες κανεναν. αυτα που ειπα ηταν καπως οφ τοπικ επειδη διαφωνουσα με λεγομενα. δεν αναφερομαι στο κειμενο. τεσπα. οφ τοπικ τελος. :slight_smile: