Bad Company live in Athens (13/4)

xaireto sas!
den xero an akougetai apistefto -toulaxiston sta aftia mou- alla akougetai entona gia prin to kalokairi…

  1. Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες!

  2. Οι Bad Company έχουν να περιοδεύσουν από το 2003, και από όσο ξέρω δε θα κάνουν κάτι φέτος.
    Αν είναι να ερχόταν κάποιος, αυτός θα μπορούσε να είναι ο Paul Rodgers, ο οποίος έχει ανακοινώσει κάποιες ημερομηνίες αλλά είναι όλες για Αμερική και δεν τον βλέπω να έρχεται από εδώ.

Ας ευχηθούμε να έρθουν Queen + Paul Rodgers το φθινόπωρο που θα κάνουν περιοδεία :wink:

και’γω δυσκολο το βλεπω αλλα θα’ταν γαμω τις φασεις…

είναι απίστευτο αλλά μόλις ανακοινώθηκε ξανά με bulletin στο My Space:

παιδια λεει αληθεια…

πραγματικα δεν ξερω τι παιζει το σαιτ των bad company εχει να ανανεωθει πολυ καιρο…

μα καλα ο αλλος δεν ηχογραφει δισκο με τους queen…?

δεν εχω ιδεα τι παιζει…

σιγουρα μιλαμε για τους ιδιους…?

Επειδή πήγα να τρελαθώ, το έψαξα λίγο και βρήκα τα εξής:
Το συγκρότημα που θα έρθει λέγεται X COM, και κάνει συναυλίες με τίτλο An Evening of Original Bad Company Music from X COM.
Στο σχήμα συμμετέχει ο original κιθαρίστας των Bad Company, Mick Ralphs, ο Dave “Bucket” Colwell (που έπαιζε παλιά δεύτερη κιθάρα στα live των Company, ενώ στην τελευταία περιοδεία το 2002 έπαιζε lead αφού ο Ralphs τα έχει σπάσει με τους Rodgers-Kirke), μπάσο παίζει ο Jaz Lochrie (που ήταν επίσης στην τελευταία περιοδεία των BC), τραγουδάει ο Robert Hart (που ήταν τραγουδιστής των Bad Company από το '95 έως το '99), και drums ο Harry James των Thunder!
Κοινώς, έρχεται ο Ralphs με νυν και πρώην μέλη του συγκροτήματος και των drummer των Thunder. Ούτε Rodgers (που νομίζω έχει τα δικαιώματα του ονόματος Bad Company), ούτε Kirke και προφανώς ούτε Burrell (πέθανε πέρυσι).

Εντάξει, έστω κι έτσι θα πάμε :smiley:

ειπα κι εγω reunion στα καλα του καθουμενου… #-o

αλλα εννοειται πως θα παμε… :slight_smile:

Μα εκ των πραγμάτων δεν γινόταν να έρθουν οι “αυθεντικοί”. Αφού ο Rodgers ετοιμάζει δίσκο και περιοδεία με τους Queen και έχει κλείσει και σόλο ημερομηνίες.

Μπράβο που το ξεκαθάρισες!
Τώρα αν μπορούσες να αλλάξεις και τον τίτλο του thread για να μην τρελλαίνεται ο κόσμος… :wink:

Σαφώς και θα πάμε για τον Ralphs.8)
Πότε είναι;

Μα ούτως ή άλλως κακώς συνδέουμε τους B.C με τον Rodgers. Έχουν ηχογραφήσει τόσους δίσκους χωρίς αυτόν. Αμφιβάλλω δε αν αυτός έχει τα δικαιώματα του ονόματος. Θέλω να πω ότι και οι B.C να ερχόντουσαν δε σήμαινε πως θα ήταν και ο Ροτζερς μαζί τους.

Πάντως αυτή τη στιγμή, οι αυθεντικοί Bad Company είναι ο Rodgers και o Kirke (μαζί με Colwell & Lochrie) από ό,τι έχω καταλάβει!

λογικά τα δικαιώματα του ονόματος τα έχει ο paul,αφού έβγαλε και το live το 2002 με καινούριο κομμάτι κιόλας μέσα,όλα σαν bad company:wink:

Καλά τώρα μάλλον το ψειρίζουμε πολύ το θέμα αλλά έχω την αίσθηση ότι αν υπάρχει κάποιος που να είναι σε όλους τους δίσκους άυτός πρέπει να είναι ο Kirke. Άρα αυτός πρέπει να έχει και το όνομα…

Η επίσημη ανακοίνωση των διοργανωτών ( http://www.rocking.gr/article4285.php ) κάνει λόγο καθαρά για Bad Company.
Από την άλλη η σελίδα της μπάντας ( http://www.myspace.com/xcomarebadcompany ) γράφει πως ναι μεν λέγονται XCOM, αλλά είναι οι αυθεντικοί Bad Company και όχι tribute μπάντα…
Δεν πολυβγαίνει άκρη, και προφανώς το ζήτημα είναι νομικό.
Εφόσον όμως η εταιρία προωθεί τη συναυλία ως Bad Company, θα αλλάξω και πάλι τον τίτλο…

Επαναλαμβάνω προς αποφυγή παρεξήγησης πως στην τωρινή σύνθεση ο Paul Rodgers δεν συμμετέχει.
Η σύνθεση έχει ως εξής:
MICK RALPHS (GUITARS). DAVE BUCKET COLWELL (GUITAR). ROBERT HART (VOCALS). JAZ LOCHRIE (BASS). HARRY JAMES (DRUMS).

Όπως και να’χει θα είμαστε εκεί για Rock and Roll Fantasy 8)

Kαταρχάς ευχαριστούμε για την διευκρίνηση και εννοείται ότι θα είμαστε εκεί αφενός για rock and roll fantasy ως γνήσιοι νοσταλγοί της αφετέρου με 52 ευρώ το εισητήριο για δύο συγκροτήματα σπεύδω να κλείσω θέσεις

ΈΤΣΙ!

ναι και γρηγορα μαλιστα να παρουμε εισιτηρια, γιατι εγω ηδη την πατησα με wishbone ash και δεν βρηκα για σαββατο και ετσι αναγκαστικα πηγα κυριακη με αποτελεσμα να αποκλειστω αθηνα και να χασω το μαθημα σημερα…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

και με 52 ευρο δυο τετοιες συναυλιες νομιζω ειναι πολυ καλα… :wink:

ωραιο απριλιο θα εχουμε…

και μετα μαιο με iron butterfly και kiss…!!!

μονο bad company δεν ειναι αυτοι…

θεσσαλονικη ρε!:frowning:

Δε θα πάω. Ακόμα και η ιδέα των “αντικαταστατών” με ξενερώνει… Ας ερχόντουσαν με Paul Rodgers. Όταν/αν έρθουν μ’ αυτόν και τον Kirke θα πάω (ή έστω με Rodgers μόνο). Και 30 euro μου φαίνονται πολλά για μη-original stuff… :wink: