Bad Religion

Του έχω δώσει 2 ακροάσεις και μου άρεσε. Αρκετά φρέσκο και κυλάει νεράκι. Μπαντάρα.

2 Likes

Έχω την αίσθηση ότι αν του δώσεις κι άλλες θα σου αρέσει περισσότερο, είναι grower, περίεργο για punk δίσκο αλλα φυσικά δεν μιλάμε για μια average punk μπάντα…

2 Likes

Ισχύει πως έχει συνθέσεις που ένιωσα πως είναι grower. Σκοπεύω να το λιώσω όταν βρω τον χρόνο. Ήταν πιο πολύ αναγνωριστικές ακροάσεις. Φυσικά και δεν είναι average τι να λέμε τώρα!

1 Like

Λοιπόν, το “Age of unreason” το ακούω κι εγώ τον τελευταίο καιρό. Να πω καταρχάς ότι θεωρώ όλα τα albums τους μετά την επιστροφή του Gurewitz εξαιρετικά, αδιανόητα καλά για μία μπάντα που δισκογραφούσε σερί για 20+ χρόνια.

Το “Age of unreason” με ικανοποίησε από την άποψη ότι ακολουθεί το “λιτό”, “Suffer”-ικό στυλ του “True north”, αλλά δε θα έλεγα ότι αγγίζει το επίπεδο των προηγούμενων δίσκων τους. ΟΚ, ο δίσκος ακούγεται ευχάριστα, αλλά δεν άκουσα κάποιο τραγούδι που να με συγκλόνισε -και πριν με ρωτήσει κανείς αν περιμένω κάτι τέτοιο από τους Bad Religion του 2019, να πω ότι πρώτον, από κάθε δίσκο που ακούω θέλω να ακούω κάτι εξαιρετικό, ανεξαρτήτως ημερομηνίας, και δεύτερον ότι ειδικά οι Bad Religion έδειξαν ότι το έχουν οι άτιμοι στα τελευταία τους albums!

Τέλος πάντων, θεωρώ το πρώτο μισό του δίσκου καταφανώς καλύτερο από το δεύτερο. Στο δεύτερο υπάρχουν όλα αυτά τα πιο mid-tempo κομμάτια (“Big black dog”, “Downfall”, “Since now” -και η μπαλάντα “Candidate” θα μπορούσε να πει κάποιος, αλλά αυτή μου άρεσε) που μου θύμισαν το στυλ της εποχής που έλειπε ο Gurewitz, και δε με ενθουσιάζουν καθόλου. Αντίθετα, “Do the paranoid style” π.χ. κομματάρα, σφηνάκι και πιο γρήγορο απ’ τα άλλα, “The approach” επίσης πολύ ωραίο (κάνουμε γαργάρα την ΙΔΙΑ εισαγωγή με “True north”), “End of history” τέλειο refrain κλπ.

Σε γενικές γραμμές θέλω να πω ότι δύσκολα θα το βάλω να ξαναπαίξει, σε αντίθεση με τα 5 προηγούμενα που τ’ ακούω ακόμα συχνά.

1 Like

image

30 χρόνια από τότε που κυκλοφόρησε ένας από τους καλύτερους punk rock δίσκους (ο καλύτερος είναι το Suffer ρε :stuck_out_tongue: )

3 Likes

Άλλοι αναβάλουν η πιο κουλ μπάντα του πλανήτη ακυρώνει για να μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Σεβασμός.

8 Likes

Μπορεί να κάνουν όμως κάνα λάιβ στριμ με 10 δολλάρια για να βγάλουν τα σπασμένα. Μόνο σεβασμός στη μπάντα που με έμαθε να ακούω μουσική

3 Likes

μάλλον θα έχουμε κάτι καινούριο από τη μπαντάρα…

τι κομματάρα το Faith Alone ακόμα και σε αυτή την έκδοση

1 Like

Κυκλοφόρησε η βιογραφία τους…

https://badreligion.com/dowhatyouwant

1 Like

και έτσι υπογράφει ο θεούλης ο Baker

4 Likes

https://open.spotify.com/album/4tuKq2JV7r88OLVORQMWKK?highlight=spotify:track:0TilqqFE4PTarkBCsx3udk#=

leftover από το περσινό Age of Unreason

1 Like

ωραιο, θα μπορουσε ανετα να ειναι στη θεση καποιου μετριου που βρισκεται προς το τελος του δισκου (big black dog η downfall πχ)

1 Like

καινούριο κομμάτι! τι γίνεται με αυτούς τους τύπους;;;

edit:

9 Likes

Τι μπάντα ρε φίλε. Πόσο γαμώ είναι. Η πρώτη μου αγάπη και παντοτινή

3 Likes

Γιορτάζουν την 4η δεκαετία τους και αποφάσισαν να κάνουν 4 διαφορετικά λαιβ-στριμς, όπου το κάθε ένα θα είναι αφιερωμένο σε διαφορετική περίοδο.

Το παρακάτω είναι μόνο 90ς

8 Likes

Υπάρχουν και τα υπόλοιπα στο YouTube αν δεν κάνω λάθος

1 Like

Όντως! Αν κάποιος/α θέλει να δει και τα υπόλοιπα, είναι στο ίδιο κανάλι με το παραπάνω.

Επίσης έχει No Use For A Name και Lagwagon.

2 Likes

80’s άνετα το καλύτερο set-list. Και 90’s και 00’s επίσης πολλές κομματάρες. Παίξαν’ “In the night”, ρε μαλάκα. Και “You”, το δεύτερο αγαπημένο μου κομμάτι τους (πίσω από το “Better off dead” που δυστυχώς το κλάσανε).

Και που οι Anathema το παίζουν καλύτερα.

1 Like

απολαυστικα live, το σετλιστ καθε περιοδου με βρηκε με αναμεικτα συναισθηματα βεβαια, αλλα με τοσες κομματαρες τι να πρωτοσκεφτεις να παιξεις…αλλα πονεσε που στα 80s δεν ειδα billy και progress πχ

εντυπωση μου εκανε που επαιξαν το beyond electric dreams παντως, απο τα αγαπημενα μου κομματια τους.

1 Like

αυτό ούτε για αστείο ε

1 Like