Bad Religion

Ναι κοίτα, με απασχολεί χρόνια αυτό, αλλά τελικά ψηφίζω Anathema.

Μήπως άκουσες πρώτα τη διασκευή; Δεν ξέρω, προσπαθώ να βρω τη ρίζα του προβλήματος :stuck_out_tongue:

1 Like

Παραδόξως δε θυμάμαι, γιατί πάνε αιώνες απ’ όταν τ’ άκουσα και τα δύο. Πάντως μου συμβαίνει αυτό με πολλές διασκευές (ή live/ακουστικές εκτελέσεις), οπότε υπάρχει μία πιθανότητα.

Με διαφορετικο σετλιστ, ουτε τραγουδι ιδιο.

4 Likes

είσαι θεούλης ρε Brian

8 Likes

Γνωμουλες;;

Δεν θα είχα κάποιο θέμα με οποιοδήποτε ρανκιν των αλμπουμ τους, γιατί τα εκτιμώ όλα.

Απλά θεωρώ ότι υπάρχει μια υποτίμηση ως προς το Gray Race γενικότερα (το βλέπω και στην παραπάνω λίστα).

Φταίει η φυγή του Gurewitz? Φταίει ότι διαδέχτηκε το Stranger Than Fiction? Ότι το MTV έπαιζε συνέχεια το Punk Rock Song? Δεν έχω ιδέα.

Ο δίσκος είναι γεμάτο κομματάρες/χιτάρες.

5 Likes

Συμφωνώ όσο δεν πάει για το Gray Race, σπουδαίος δίσκος, αλλά πραγματικά είναι τόσο δύσκολο να κάνεις ranking με τόσους γαμάτους δίσκους. Χαίρομαι ωστόσο λίγο παραπάνω που τα 2 τελευταία είναι τοσο ψηλά

3 Likes

Και τη δισκάρα Stranger Than Fiction, κλασμένη την έχουν. Είναι πολύ πιο πάνω στο δικό μου ranking. Τα δύο τελευταία είναι τρομεροί δίσκοι.

5 Likes

Recipe for Hate 14ο? Θα το έβαζα σίγουρα στην προσωπική μου 8δα.

Age of Unreason 6o? Κάτω από 10δα.

Γενικά δεν πολυσυμφωνώ με τη λίστα, αλλά τουλάχιστον τα Suffer-No Control-Against the Grain (τα οποία είναι και τα προσωπικά αγαπημένα μου και η μπάντα θεωρώ πως ήταν στο δημιουργικό ζενίθ της) βρίσκονται στην τετράδα.

2 Likes

Κι εγώ θα έβαζα ως δεκάδα την εξής:

  1. No Control
  2. Suffer
  3. Against the Grain
  4. Generator
  5. The Empire Strikes First (κι όχι “Back” :P)
  6. Stranger Than Fiction
  7. True North
  8. The Process of Belief
  9. Recipe for Hate
  10. New Maps of Hell ή The Gray Race ισόβαθμα
3 Likes

_

Μόνο αγάπη για Recipe.

Έδιτ: τι καλά για το υπόλοιπο της ημέρας θα τραγουδάω Skyscraper :smiling_face_with_three_hearts:

3 Likes

Δεν έχω καταλήξει σε ranking (δεν τα έχω ακούσει και όλα παρά το ότι τους λατρεύω), αλλά ξέρω πως αγαπημένο και πιο πολυακουσμένο είναι το Against The Grain. Από κοντά το Suffer. Μετά ζορίζομαι :stuck_out_tongue:

Αυτό είναι πάντως φοβερή δισκάρα, γενικά μετά το reunion με τον Brett μόνο δισκάρες, ακόμα και το Dissent Of Man, που είναι κατώτερο από τα υπόλοιπα όμως.

το καλύτερο του δίσκου χαλαρά

Stranger Than Fiction και το Recipe For Hate (που χθες-προχθές-πότε ήταν είχε και επέτειο) εκτός top 10 με τίποτα. Το 1ο το 'χω top 5 σίγουρα

Process of Belief καλό αλλά όχι για 2

Γενικά με αυτή η λίστα συμφωνώ πάνω-κάτω

1 Like
  1. Against the grain
  2. Generator
  3. No control
  4. The Grey race
  5. Stranger than fiction
  6. Recipe in hate
  7. Suffer
  8. True north
  9. No substance
  10. Age of unreason

Εκ παραδρομης ειχα βαλει στη θεση 10 το New America το οποιο εχει μονο 2 τραγουδια που μου αρεσουν

Έχοντας κυκλοφορήσει πολλούς κορυφαίους δίσκους όλα αυτά τα χρόνια, οι Bad Religion κάνουν οποιαδήποτε σύνταξη λίστας να φαντάζει ούτε σωστή, ούτε λάθος αλλά εντελώς υποκειμενική υπόθεση! Το γεγονός αυτό άλλωστε, οι πάμπολλες εξαιρετικές δουλειές που δεν περιορίζονται σε τοπ τεν δείχνει και το μεγαλείο της μπάντας, δε συμφωνείτε αγαπητοί συμφορουμίτες;

5 Likes

Κάποια έχω να τ’ ακούσω καιρό ολόκληρα, βέβαια, αλλά μάλλον κάπως έτσι θα τα έβαζα εγώ:

Against the grain
No control
Suffer
Stranger than fiction
The process of belief
The empire strikes first

New maps of hell
Generator
How could hell be any worse
Recipe for hate
True north
The dissent of man

The gray race
Age of unreason
The new America
No substance

Into the unknown

Νομίζω η τριάδα “Suffer”-“No control”-“Against the grain” αποτελεί αδιαμφισβήτητα την κορυφή της δισκογραφίας τους. Νομίζω ότι είναι επίσης κοινή διαπίστωση ότι τα albums της επανένωσης αναγέννησαν την μπάντα κι οι Bad Religion αποτελούν σπάνιο παράδειγμα μπάντας που (ξανα)βγάλανε πραγματικά ποιοτική μουσική μετά από τόσα χρόνια κι έπειτα από μία μάλλον ανέμπνευστη περίοδο, θα έλεγα (ναι, για την τριάδα χωρίς τον Mr. Brett, λέω. Ούτε το “The gray race” μ’ ενθουσιάζει εμένα -θυμάμαι ότι σε αφιέρωμα Hammer για τα 90’s αυτό είχαν επιλέξει!).

Τέλη Ιούνη θα τους δω επιτέλους live πρώτη φορά στο Βερολίνο!

(Μαζί με Adolescents και Lagwagon) :love_you_gesture:

5 Likes

Ωραιος! Εγω θα τους δω για 2η (μετα το eject 2010) στο Μιλανο ενω τους Lagwagon θα τους απολαυσω για 1η φορα τη προηγουμενη μαζι με την αγαπημενη μπαντα της εφηβειας μου και συναυλιακο απωθημενο μου, τους Offspring.

1 Like

Το θυμάμαι αυτό, βέβαια την εποχή που βγήκε το MTV έπαιζε συνέχεια τα Punk Rock Song και A Walk, ωστόσο έχει πολύ καλύτερα κομμάτια μέσα όπως τα Parallel, Cease, Them And Us κτλ κτλ

1 Like