Bad Religion

Και μιας και τους πιάσαμε ξανά, υποθέτω έχουν παρατηρήσει κι άλλοι ότι σχεδόν όλα τα πιο “περίεργα” κομμάτια τους ανήκουν στον Gurewitz, ε; Εννοώ ό,τι πάει προς πιο “δυσαρμονικές” κλίμακες, σε πιο φευγάτους ρυθμούς (π.χ. reggae), ανατολίτικα, γενικά κομμάτια που κατευθείαν ξεχωρίζουν μες στα album τους λόγω του μουσικού τους στυλ (τρανταχτά παραδείγματα: “Generator”, “Anesthesia”, “Two babies in the dark”, “All good soldiers”, “Infected”, “Boot stamping on a human face forever” κ.ά.). Πάντα λάτρευα αυτού του είδους τα κομμάτια τους.

Ήταν ωραία η χθεσινή μέρα. Ακούσαμε μετά από καιρό Bad Religion, πορωθήκαμε που πλησιάζει η μέρα της συναυλίας κλπ. κλπ.

Έρχεται μήνυμα στο κινητό της κοπελιάς μου ότι ακυρώνεται η πτήση. 1η ψυχρολουσία.

Μπαίνω στo mail μου (όχι αυτό που χρησιμοποιώ καθημερινά, έχω ένα που χρησιμοποιώ σε πιο “επίσημα” πράγματα, π.χ. συναλλαγές κλπ.) και βλέπω mail από τον Απρίλιο ότι ακυρώνεται το fest λόγω ακύρωσης των Bad Religion (μόνο το συγκεκριμένο date, όλα τ’ άλλα κανονικά!). 2η ψυχρολουσία.

Επιστροφή χρημάτων; Χα. 3η ψυχρολουσία. Το air bnb δε δέχεται και λέει να κλείσουμε κάπου αλλού εναλλακτικά. Της πτήσης (που είναι τα περισσότερα προφανώς) ΤΥΠΙΚΑ λένε ότι θα μας τα δώσουν -κρατάω μικρό καλάθι ακόμα, δεν έχω ιδεά τι παίζει μ’ αυτά. Της συναυλίας ήταν το μεγαλύτερο σπάσιμο: λέει το mail έπρεπε να τους στείλουμε πίσω τα εισιτήρια (what the fuck???) μέσα σε 4 εβδομάδες για να πάρουμε τα λεφτά πίσω. Χέσε μέσα. Τους έστειλα ένα mail, αλλά προφανώς τ’ αρχίδια μου θα πάρω.

Εντωμεταξύ η πλάκα είναι ότι όλες οι υπόλοιπες μπάντες πλην των Bad Religion ανακοίνωσαν ότι θα παίξουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ την ίδια μέρα στο ίδιο μέρος, αλλά τα εισιτήρια δε μετράνε γιατί αυτό δε γίνεται πλέον στα πλαίσια του φεστιβάλ! Χέσε μέσα γενικά.

Παρ’ όλα αυτά, όσο και να φαίνεται περίεργο, δε με πονάει τόσο το να χάσω όλα αυτά τα χρήματα, όσο το ότι δε θα δω κάτι που περίμενα από πέρυσι το φθινόπωρο. Μιλάμε για τις 2 all-time αγαπημένες μου μελωδικές punk μπάντες που ποιος ξέρει για πόσο θα παίζουν ακόμα.

Τι τραγική ειρωνεία πραγματικά που όλα αυτά γίνανε χτες που μιλάγαμε για Bad Religion.

Το ίδιο ακριβώς και σε εμένα με το εισιτήριο. Πριν 3-4 εβδομάδες είχα κλείσει για Converge-Chelsea Wolfe για 27 Ιουνίου και αμέσως την επόμενη μέρα μου ήρθε email για ακύρωση του λαιβ, χωρίς καν να έχουν προλάβει να μου το στείλουν ταχυδρομικώς. Ήρθε τελικά 2-3 μέρες μετά και έπρεπε να βάλω το bar-code στο σαιτ τους, να εκτυπώσω ένα χαρτί και να τους το στείλω πίσω με δικά μου έξοδα. Με υποσημείωση να φτάσει σε αυτους σε τέλεια κατάσταση :sweat_smile: ώστε να μου στείλουν τα λεφτά πίσω μετά από 4 εβδομάδες.

Τι ηλίθια πολιτική είναι αυτή, δεν μπορώ να καταλάβω! Δηλαδή πάνω στην μεταφορά εάν τσαλακωθεί ή τσακίσει ο φάκελος δεν θα μου δώσουν τα λεφτά πίσω για μια συναυλία που δεν είδα ποτέ για ένα κομμάτι χαρτί?

Πολύ κρίμα που θα χάσεις τους Bad Religion :frowning_face:

Πάντως μόνο ατυχία δεν ήταν που ακυρώθηκε η πτήση σου. Γιατί λεφτά να έπαιρνες πίσω λίγο δύσκολο σε άλλη περίπτωση (ανάλογα το εισιτήριο σου βέβαια) . Πάνω στην πανδημία όλα τα αεροπορικά ήταν flex, οπότε θα έπρεπε να βρεις μια άλλη ημερομηνία μέσα στο χρόνο για να μην το χάσεις. Αν συνεχίζει να ισχύει ακόμα αυτό με την πανδημία και τα αεροπορικά.

Σκατα …

Δεν βοηθάω αλλά αυτή τη στιγμή το YouTube μου πέταξε αυτό οπότε το μοιράζομαι

Συνεχίζω να χαίρομαι μόνος μου

Guitar gyro :joy:

Για να μη νιώθει μοναξιές ο σάντοκινγκ

7 Likes