Baroness - Mark this forum as red!

Οι αμερικάνοι sludge/alternative metallers Baroness έβγαλαν το 2007 τον πρώτο τους δίσκο, το ?Red Album?, μετά από τρία EPs. Πιστεύω πως ήταν μια από τις πιο ενδιαφέρουσες κυκλοφορίες του ?07 και σίγουρα ένα από τα καλύτερα εξώφυλλα της χρονιάς. Σημειώνω πως τα εξώφυλλα του γκρουπ επιμελείται ο τραγουδιστής/κιθαρίστας τους John Baizley. Για ρίξτε μια ματιά όσοι δεν τους έχετε υπόψη.

Τα Eps ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο.
Το άλμπουμ φυσικά και χώνει (αν και έπεσαν κάπως οι ταχύτητες), και παραmastodon-ίζουν στο “Red”.
Και τι ωραίες δισολίες!
Αξίζει πάντως και σίγουρα ήταν μέσα στα κορυφαία του '07.

Ναι παραmastodon-ιζουν! Πάρα πολύ καλός δίσκος. Και φοβερό εξώφυλλο.
Δεν έχω ακούσει τα EPs. Σε τι ύφος κυμαίνονται?

αν και δεν μου αρέσει ο δίσκος συμφωνώ οτι έχει μαμάτο εξώφυλλο !

Τα EP είναι άψογα! Εκπληξη αυτή η μπάντα. Το δίσκο δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει ακόμα.

MΠΑΜ(Π)!

Ξέθαμα ολκής για αποθέωση, αφού τους ακούμε μπόλικοι εδώ μέσα!

Για πάμε (click) :

Rays on pinion

Wanderlust

Isak

The birthing

Rise

:hippy: (αυτό το ιμότικον φτιάχτηκε χαλαρά για τους Baroness)

8O
Πάρα πολύ καλοί!Ακουσα τα παραπάνω και θα κατεβάσω και το album.Και θα πω εντυπώσεις.
Και όντως mastodon-ίζουν…

να τσεκαρουμε δηλαδη; ειναι σε φαση Crack the skye;

Εμένα πάντως, ό,τι έχω ακούσει ως τώρα μου φαίνεται κάπως μέτριο… θα ρίξω εκ νέου αυτιά όμως, γιατί το ίδιο έλεγα και για Μινσκ και τώρα καταπίνω τη γλώσσα μου…

τσέκαρε πρώτα τα ep

Εντάξει διαφορετικές περιπτώσεις…Αυτό που τους διαφοροποιεί από την επιρροή των Μastodon είναι η πιο χαλαρωτική διάθεση αλλά δε χάνουν σε groove, ενώ οι Μastodon είναι πιο τσιτάτοι. Έχουν λίγο πιο ίντυ ύφος (μου θυμίζουν ακόμα και Therapy κατά ένα περίεργο τρόπο#-o), και είναι και πιο άμεσοι.

Πολυ καλοι πραγματικα.

Πολυ αγαπημενη μπαντα ! Γενικα ειμαι Relapsικος

πσοφαω.

Δεν κρατανε ολοι σημειωματαριο αρχηγεμ.

Τωρα αυτο που θελω να πω θα ακουστει καπως ποζεριστικο (και δεν υπαρχει τετοια προθεση δλδ), αλλα live ειναι ΠΟΛΥ καλυτεροι σε σχεση με τον δισκο. Το Red Album μου αρεσε, αρκετα θα ελεγα, αλλα οταν τους ειδαμε live το καλοκαιρι παθαμε το χοντρο κολουμπρο. Πολυ ‘‘ζωντανη’’ μπαντα και δε το περιμενα.

Σήμερα το άκουγα το red album! Ωραίος ο δίσκος, τα ep καλύτερα. Ξεχωρίζω το πρώτο με διαφορά μάλιστα. Τα artworks όλα πολύ όμορφα.

αυτες τις ημερες περιμενω και το red album σε βινυλιο…

Εύγε παλίκαρε! Είναι μια ομορφιά! Το μαύρο της relapse; (άντε με το καλό να το νταχτιρντίσεις) :slight_smile:

Είναι παράξενο το γεγονός ότι λατρεύω το “Red Album” (και μιλάμε για κεραυνοβόλο πώρωση και ύπουλη αυθυποβολή), αλλά ποτέ δεν χώνευα τους Mastodon. Τόσο, που διαβάζοντας τη λέξη «mastodonίζουν» στα παραπάνω post, με «ενόχλησε». Φυσικά αντιλαμβάνομαι την ηχητική εγγύτητα, αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα των δύο ακροάσεων δεν είναι συγκρίσιμο. [-X

Το δε “Crack The Skye”, που είναι η πιο «εξημερωμένη» εκδοχή των Mastodon θα μπορούσε να μοιάζει με Baroness, αλλά – κατά τη γνώμη μου – αντιθέτως απομακρύνεται ακόμη περισσότερο. Βέβαια, δεν ξέρω πώς θα ακούγονταν οι Baroness με «καθαρά» φωνητικά.:-k

Παρεμπιπτόντως, τί ωραία που θα ταιριάζανε στην αφίσα της τελευταίας μέρας του Rockwave![-o<

(έτσι για να μην έχω και τον Angmar να μου κοκορεύεται, όχι τίποτα άλλο #-o:p)

Bασικά τα φωνητικά τους θα τα χαρακτήριζα mixed. Δηλαδή σε σημεία είναι καθαρά και σε άλλα πιο brutal.

Eντάξει, όντως θα ταν τέλεια να ακούμε το κόκκινο άλμπουμ υπό τον κόκκινο ήλιο.

Σύμφωνοι. Αλλά πουθενά δεν είναι τόσο «καθαρά» όσο τα φωνητικά στο ?Crack The Skye? των Mastodonτων.(Αυτό είχα κατά νου).

Σημερα ξεκινησα απο την αρχη να ακουω την δισκογραφια πιο εντατικα.Το First ειναι απιστευτο και παμε για το
Second αργοτερα.