Basketball ή αλλιώς "μπάσκετ ω ρε"

Εγώ με τον Λαρεντζάκη βλέπω να ασχολούνται όλοι

Θα συσπειρωθεί ο ΠΑΟ, ο κόσμος και η ομάδα επειδή σε ένα ματς που κέρδισε εύκολα ο γαύρος, ο Λαρεντζάκης έκανε την τελευταία επίθεση…
Δεν ξερω… αν πραγματικα το πιστεύεις συτο, υπάρχει κάποια λογική…

Εγώ δεν πιστεύω πως προπονητής με την εμπειρία και τα χρόνια του Πεδουλάκη, θίχτηκε γιατί ο Λαρεντζάκης έπαιξε στα πόδια τον Παπαγιάννη σε ματς που είχε κριθεί ο νικητής

1 Like

Το ίδιο έχει κάνει και ο Σίγκλετον στον Ολυμπιακό όταν έπαιζε στην Εφές, το ίδιο έκανε ακόμα και ο Σλούκας στον Ολυμπιακό όταν έπαιζε στη Φενέρ σε παιχνίδι με 15 πόντους διαφορά. Έφαγαν τα μπινελίκια τους από τον κόσμο αλλά δεν σηκώθηκε κάποιος από την αποστολή για να τους βρίσει από τον πάγκο.

Το ίδιο έκανε και ο Ντόρσεϊ πέρσι στο πρώτο ματς της Euroleague μέσα στο ΟΑΚΑ για να πάει τη διαφορά στους 19 από τους 16. Αλλά τότε στη θέση του Πεδουλάκη ήταν ο Διαμαντίδης και ο Αλβέρτης οι οποίοι είναι κύριοι και σέβονται πρώτα τον ίδιο τους τον εαυτό και μετά την ομάδα τους. Παραείναι σοβαρά άτομα οι συγκεκριμένοι για να ανήκουν σε μια ομάδα που κάνει κουμάντο ο Τράκης

2 Likes

Καλα σιγα το σκοτεινο σχεδιο του Πεδουλακη για να αποσυντονισει τον κοσμο, νευρα ειχε επειδη η ομαδαρα που εστησε με τον Τρακη εχασε για αλλη μια φορα με τα χερια κατω απο τον γαυρο και τα ξεσπασε εκει.

Να πω κι εγώ τα δικά μου…

  • Για τον αγώνα: Ο γαύρος παρουσιάστηκε κατώτερος απ΄ότι περίμενα. Αρκετά άστοχος και νευρικός. Όσο για εμάς, φάνηκε η μεγάλη ανετοιμότητα. Η λογική λέει ότι και οι 2 ομάδες θα βελτιωθούν. Το μεγαλύτερα περιθώρια βελτίωσης (δλδ το πόσο καλύτερη θα είναι σε σχέση με χθες), νομίζω το έχει ο ΠΑΟ.

  • Για τη σεζόν: Έχει αργήσει να έρθει το 4αρι γιατί προφανώς δεν υπάρχει κάποιος καλός διαθέσιμος (στο διαθέσιμο μπάτζετ) και θα πάνε σε κοψίματα από ΝΒΑ (+ Μήτογλου; Ο οποίος έτσι κι αλλιώς από Μάρτιο κι αν…). Όλα τα λεφτά θα είναι αν μπορέσουμε να έχουμε ένα αξιοπρεπές ποσοστό νικών/αγώνων τις επόμενες 5-6 εβδομάδες μέχρι να “μονταριστεί” η ομάδα. Αλλιώς θα χαθεί και το φετινό όνειρο για 8αδα (γιατί περί αυτού πρόκειται).

  • Για το ρόστερ ΠΑΟ: Δεν υπάρχει μεγάλη λογική στην κατάρτιση του ρόστερ. Ειδικά η προσθήκη του Πονίτκα ήταν απλά για να γίνει, επειδή ήταν “ελεύθερος” κι έκανε καλό τουρνουά. Η ομάδα έχει 1 ελίτ σουτέρ μόνο (Γκριγκόνις) και οι υπόλοιποι 3-4 που μπορούν να σουτάρουν (Γουότερς, Λι, Γουίλιαμς, Πονίτκα - δε βάζω Μαντζούκα και Καλαϊτζάκηδες) είναι σουτέρ του 30κάτι% καριέρας. Κλάιν. Από την άλλη, αποκλείεται να μην εμφανιστούν καλύτεροι από ότι είναι τώρα οι Γριγκόνις, Πονίτκα, Γκουντάιτις. Επίσης, ο Μαντζούκας έπαιζε αρκετά στα φιλικά αλλά δε γνωρίζω γιατί δεν έπαιξε χθες. Δυστυχώς αν έρθει 4αρι, ο χρόνος του ίσως περιοριστεί ακόμα πιο πολύ. Ο Χουγκάζ δεν είναι επιπέδου Ευρωλίγκα.

  • Για τον Λαρεντζάκη: ο συγκεκριμένος μάλλον θα είναι το 4ο (στα 6) γκαρντ του γαύρου. Θέλετε λόγω χαμηλής νοημοσύνης, θέλετε λόγω ενστίκτου επιβίωσης; Ε έχει στο ρεπερτόριό του κάτι τέτοιες πράξεις και όντως δεν είναι η πρώτη φορά (ούτε η τελευταία).

  • Για το fair play στην τελευταία φάση: Δε βρίσκω κανένα νόημα σε τελικό (κι όχι αγώνα πρωταθλήματος!) να αυξήσεις τη διαφορά από τους 13 στους 15 πόντους. Για τελικό (ξαναλέω), για μένα ορθά στην Ελλάδα πρέπει να τηρείται το fair play της μη εκδήλωσης της τελευταίας επίθεσης, γιατί ο λαός αυτός έχει αποδείξει πολλάκις ότι δεν μπορεί να διαχειρίζεται συγκεκριμένες καταστάσεις καθώς επικρατούν τα αρχέγονα ένστικτα της αρρενωπότητας. Και δε θέλει και πολύ για να ξεφύγει (1 στις 100) το πράγμα στο γήπεδο.

  • Για Πεδουλάκη/Μπαρτζώκα/Ζοτς: Προσωπικά δε θυμάμαι περιστατικό ανάλογο επί εποχής Ζοτς. Όποιος έχει περιστατικό καλαθιού από τον ΠΑΟ του Ζοτς εναντίον γαύρου σε τελικό (δλδ σε ματς με αδιάφορη τη διαφορά πόντων μετέπειτα) να μας το πει γιατί υποπτεύομαι ότι κάποιοι διαβάζουν Πρωταθλητή για ενημέρωσή τους.

Ο Μπαρτζώκας είχε ήδη ξεκινήσει να πηγαίνει προς το αντίπαλο πάγκο (διάβαζα ότι έδωσε εντολή μη εκδήλωσης επίθεσης, αλλά δεν μπορώ να το γνωρίζω). Επομένως ο Λαρεντζάκης έκανε του κεφαλιού του (αποκλείεται να μην είδε ούτε το ένα ούτε το άλλο). Ο Μπαρτζώκας επίσης, παρόλες τις Παναγίες που ρίχνει (προσωπικά δε με νοιάζει), φαίνεται να έχει έναν κάποιο μπασκετικό πολιτισμό (αν και οξύθυμος). Η κατάκτηση του περσινού πρωταθλήματος του έδιωξε πολύ από το άγχος του, και τον περιμένω ακόμα πιο βελτιωμένο και ήρεμο από εδώ και πέρα.

Όσον αφορά τον Πεδουλάκη, μπορεί να είναι λίγο αγροίκος (και με χαμηλότατη αυτοεκτίμηση καθώς συνεχίζει να επανέρχεται στον ΠΑΟ του Τράκη) αλλά δε νομίζω να είχε master plan συσπείρωσης. Απλά είδε αυτό που έγινε και έβρισε τον Λαρεντζάκη (γνώμη μου). Όσο για Τράκη και ΠΑΟ, η ομάδα δε θα γιατρευτεί ποτέ αν δε φύγει (ιδανικά όχι μόνο από την ομάδα) αυτό το σίχαμα.

Κάτι τελευταίο: Ας ανοίξει κάποιος topic για Ευρωλίγκα 2022-2023.

4 Likes

Ρε ούτε μια φορά λέμε :exclamation:

Και πολύ καλά έκανε ο Παναθηναϊκός.
Σόρι, αλλά αυτά τα “θα ξεφύγει το πράγμα από τον κόσμο” δεν τα παίρνω στα σοβαρά, οι εύθικτοι μπούληδες αθλητές και προπονητές είναι το πρόβλημα.

4 Likes

Παραδέχομαι ότι έκανα λάθος. Ειλικρινά δε θυμόμουν καθόλου αυτές τις επιθέσεις στους τελικούς Α1 εκείνων των χρόνων. Προφανώς έχει λογική να τις θυμάσαι εσύ, ως γαύρος.

Όσο για το «εύθικτοι μπούληδες αθλητές και προπονητές», το ένα φέρνει το άλλο. Μια κακή αντίδραση κάποιου στο παρκέ, μπορεί να πυροδοτήσει αλυσιδωτές αντιδράσεις. Μπαίνουμε πια στη σφαίρα της ψυχολογίας των μαζών, και εκεί δεν ισχύουν τα ίδια κριτήρια. Μιας και έχεις καλή μνήμη, θυμίσου πόσα έχουν γίνει σε ΣΕΦ και ΟΑΚΑ τόσα χρόνια.

Αυτά που έχουν γίνει σε ΣΕΦ, ΟΑΚΑ (και αλλού) ήταν εξαρχής προσχεδιασμένα και δεν έχουν πυροδοτηθεί από οτιδήποτε της στιγμής.

Τίποτα δεν θυμόμουν από φάσεις, θυμόμουν μόνο τα μεγάλα σκορ. Ούτε κι εσύ, ούτε κανείς δε θυμάται αυτές τις φάσεις γιατί ήταν 100% φυσιολογικές, όσα χρόνια βλέπαμε μπασκετ όλοι κάνανε επίθεση μέχρι το 39.59 ανεξαρτήτως σκορ και κανείς δεν ενοχλούνταν, ούτε του περνούσε από το μυαλό ότι ήταν κάποιου είδους ασέβεια.

Απλά κάπως, κάποτε, κάποιος αποφάσισε ότι είναι “fair play” να μην κάνει τελευταία επίθεση αυτός που προηγείται αλλιώς είναι αλήτης και δεν ξέρω κι εγώ τι.

Αυτά είναι ΚΟΡΟΪΔΙΕΣ :exclamation:

2 Likes

Έχουμε δείγματα πως ο Λαρεντζάκης είναι χαμηλής νοημοσύνης; εμένα στην εθνική μια χαρά έξυπνος μου φάνηκε. Είναι που δε συσπειρώνεται εύκολα ο κόσμος όταν του δείξουν έναν εξωτερικό εχθρό

Ναι ασε με την κινηση ΜΑΤ του υπερεγκεφαλου Αρτζι εχουμε συσπειρωθει ολοι Ταλιμπαν πισω απο τον Τρακη, κανεις δεν ασχολειται με το αγωνιστικο εκτρωμα, ολοι βριζουμε τον Λαρεντζακη και αποθεωνουμε τον Τρακη.

1 Like

Επιμενεις να λες την ιδια ανοησία περί “συσπείρωσης”.

8η συνεχόμενη ήττα απο τον Ολυμπιακό μέσα σε διάστημα ενός χρόνου, μια ομάδα που απαξίωσε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης της, 2 χρονια που την διέλυσε για να “επιστρέψει” σαν τον πρίγκηπα πάνω στο λευκό άλογο, μια ομαδα που ουσιαστικά ξεκινάει από το 0 χωρίς πραγματικό πλάνο, τσιράκια τύπου Πέδουλα χωρίς την παραμικρή αξιοπρέπεια και αυτοεκτίμηση μετά απο τις τοσες φορές που τον έχει διώξει και παρ’ολα αυτά είναι ακόμα εδώ, ένα ΟΑΚΑ που κάποτε ήταν η κορυφαία έδρα της Ευρώπης και τώρα περνάει απο εκεί όποιος θέλει, στον πάτο της βαθμολογιας της Ευρωλιγκα τα 2 προηγούμενα χρόνια…και πολλά άλλα ακόμα.
Αλλα οκ, τώρα οι Παναθηναϊκοί θα συσπειρωθούν λόγω του Λαρεντζάκη και θα υμνούν τον Τράκη.

Βγάλε λίγο τα κατακόκκινα γυαλιά σου μπας και δεις λίγο καλύτερα και σκεφτείς πιο λογικά.

2 Likes

Ειλικρινά δε νομίζω να είναι βλακεία το να νομίζω πως ο Πεδουλάκης το έκανε γιατί αυτό θα ήθελε να γίνει. Βασικά δε το νομίζω πως αυτό που λέω εγώ είναι πιο βλακεία από το “ο Πεδουλάκης το έκανε γιατί είναι οξύθυμος και δεν ξέρει να συμπεριφέρεται καλύτερα”.

Και ο Καραπαπάς ήταν εξαιρετικά συζητήσιμος στα 90ς όταν είχε εκπομπή με τον Καραλή στον ΣπορΦμ. Για αυτό και δε του δίνουμε το δικαίωμα στην αμφιβολία. Όταν τέτοια άνθρωποι είναι κάφροι, δεν είναι γιατί έφτασαν στα όρια τους

Άτιμο θηλυκό, έκανες σκευωρία στον παίχτη μας
… Ας την σταυρώσουμε ο παίχτης δεν έφταιγε…

Μετά από χίλια κύματα εν τέλει περάσαμε στο παγκόσμιο του 23

7 Likes

Από το 36 και μετά ο Μπόγρης αρχίζει να λέει ιστορίες από διάφορες ομάδες που έχει παίξει. Έχει αρκετό γέλιο. Ειδικά οι ιστορίες με τον Αλεξανδρή και τον Πρέλιεβιτς!

4 Likes

Εν τω μεταξύ είναι καλός και σε ανάλυση αγώνα.

1 Like

Ημίχρονο στο ντέρμπι και μέχρι στιγμής, δίκαια μπροστά ο ΠΑΟ. Τραγικό 7λεπτο για τον Ολυμπιακό στο β’ δεκάλεπτο. Το παιχνίδι το άλλαξε η άμυνα Πονίτκα και ότι βγήκε ο Φαλ κι ο Παταγιάννης αλώνιζε.

Γενικά χωρίς Γουόκαπ και Φαλ, ο Ολυμπιακός είναι άλλη ομάδα στην άμυνα. Επίσης απόψε είναι κι αρκετά άστοχος από το τρίποντο.

Για εμάς, με εξέπληξε θετικά το πόσο γρήγορα επανήλθαμε από το -10. Αυτό το παιχνίδι θα είχε ήδη χαθεί με τις ομάδες των 2 προηγούμενων ετών. Αν επανέλθουμε και στο προβάδισμα που σίγουρα θα πάρει ο Ολυμπιακός στο β’, τότε θα κριθεί οριακά.

Προβάδισμα ο γηπεδούχος γιατί οι 7-8 που θα κλείσουν το ματς, είναι μαζί εδώ και 2 χρόνια, σε αντίθεση με εμάς που (εκτός του ότι δεν έχουμε Γκριγκόνις), είμαστε ομάδα του 1 μήνα.

1 Like

Thanks για το σχόλιο. Είχα ξεχάσει ότι έχει το ντέρμπι σήμερα και μάλιστα το δείχνει στην ελεύθερη ΕΡΤ.