Basketball ή αλλιώς "μπάσκετ ω ρε"

Τραβηγμένο; Γενναία απόφαση; Δεν ξέρω, κάτι μου μυρίζει.

Αυστραλία και Φιλιπίνες διδάσκουν πολιτισμό και ευγενή άμιλα.

Ρε πότε έγινε αυτό; Γιατί εγώ δεν θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ;

2 Likes

και μια υπενθύμιση, για να πάνε κάτω τα φαρμάκια :stuck_out_tongue: :

3 Likes

Ποιος βάζει αυτά τα άκυρα ηχητικά εφέ στον Ελληνικό σούπερ καπ μωρέ;;;;

Μπαίνει καλάθι και βάζουν το theme απ το x files for some reason

Τα βήματα τα είδες; Κανα-δυο ακόμα και θα είχε φτάσει σπίτι του.

34 - 37 ωραίο ντερμπάκι.

86-94

2 Likes

“Ντέρμπι” μέχρι να παίξει σοβαρά ο Ολυμπιακός για 3-4 λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο. Σε όλο το 4ο δεκάλεπτο με Λάρυ και Λούτζη και με τους υπόλοιπους απλά να υπάρχουν στο παρκέ

Θα ειναι καλος ο ΠΑΟ μολις βρουν τα πατηματα τους ο Πονιτκα και ο Γκριγονις που τα σπασανε σημερα. Εμεις φαινεται να ειμαστε καλυτεροι απο περσι με αστερισκο το 2 που εχω αμφιβολιες για τον αντι-Ντορσευ

2 Likes

Αν και δεν ασχολούμαι πολύ πια λόγω του σιχάματος που έχουμε στην διοίκηση, σήμερα δεν θα είμαι αρνητικός με την ομαδα. Απολύτως αναμενόμενο το αποτέλεσμα. Φάνηκε και χθες που με το ζόρι κερδίσαμε τον Κολοσσό.

Μια εντελώς νέα ομάδα με 10 νέους παίκτες, τους δύο Γκριγκόνις και Πονιτκα να μπαίνουν τώρα με 3-4 προπονήσεις και νέο προπονητή, θέλει σίγουρα χρόνο.
Επιπλέον ακόμα ψάχνουν το 4αρι και σήμερα δεν έπαιζε και ο βασικός άσσος μας. Θα περιμένω λοιπόν να δω πως θα πάει το πράγμα στην συνέχεια για να κρίνω, πιστεύω πως φέτος έχουμε καλό υλικό, δεν γεμισαμε απο παίκτες Eurocup, πρέπει να δέσει η ομάδα.
Ο Ολυμπιακός είναι έτοιμη ομάδα, έκανε τις προσθήκες εκεί που έπρεπε να τις κάνει και ο Μπαρτζώκας ειναι ο απόλυτος κυρίαρχος των αποδυτηρίων. Και φυσικά ειναι εξαιρετική ομάδα με ποιότητα και ψυχολογία.

Έτσι είναι, η ομοιογένεια είναι πολύ σπουδαίο πράγμα, αυτη που εμείς ειχαμε τοσα χρόνια με τον Ζοτς…
Και φυσικά η ηρεμία στα αποδυτήρια, ομάδα με έναν βασικό κορμό και όχι ομάδα που αλλάζει κάθε χρόνο με εσωστρέφεια και μίρλα κάθε λίγο και λιγάκι.
Αλλά για τον ημίτρελο τα έχω πει στο παρελθόν…

Να ήταν μόνο ένα το σίχαμα, δυστυχώς η σαπίλα κάνει trickle down στην ομάδα σας

Όχι ότι θα τον μάθουμε τώρα τον Αργύρη

Για τον Λαρεντζάκη δεν μας είπες όμως.
Παιδαράς ε;

Ο Λαρεντζάκης έπρεπε να ακούσει αυτό που είπε ο προπονητής του και να μη κάνει επίθεση (όσα και να του σουρνε ο Βοβορας και οι λοιποί) ανεξαρτήτως του ηθικού κομματιού κάνω/δε κάνω επίθεση.

Καμία σχέση η βαρύτητα αυτού βέβαια με το να ρίχνει Παναγίες ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας σου. Απλά στον μπασκετικό ΠΑΟ η είσαι σάπιος και ταιριάζεις στη γραμμή που έχει καθιερώσει ο Αρχισαπιος ή παίρνεις πόδι. Καμία διάθεση για να τις μετρήσουμε φιλε, μια παρατήρηση είναι για την ΚΑΕ Παναθηναικος. Καλή μας σεζον

2 Likes

Εχεις προπονητη των Μπαρτζώκα και μιλάς για Παναγίες;… :stuck_out_tongue:

Πέρα απο την πλάκα, θα συμφωνήσω για το τσιράκι του Τράκη, τον Πεδουλάκη.
Εσεις λογικά θα την έχετε την καλή σεζόν, για εμάς δεν ξέρω τι θα δούμε…

2 Likes

Μαλάκας ο Πεδουλάκης, ηλίθιος ο Λαρεντζάκης, αλλά προσωπικά αν μπορέσει κανείς να μου βρει μια λογική εξήγηση για τι ακριβώς προσφέρει στο άθλημα αυτό το δήθεν “fair play” του να μην γίνεται επίθεση στο τέλος (μόδα που ξεκίνησε στα 00ς και καθιερώθηκε εδώ και καμιά δεκαετία), θα το εκτιμούσα πολύ.

1 Like

Αφού δεν τον είπε μποχού πάλι καλά να λέτε

Κι εγω το εβλεπα παντα σαν ενα ειδους μπασκετικο σαβουαρ βιβρ χωρις νοημα, απλα απο καποιο σημειο και μετα ολοι αρχισαν να φοβουνται να κανουν την τελευταια επιθεση μην τους πουνε παλιοχαρακτηρες αφου ετσι λεει το “σαβουαρ βιβρ” (του οποιου καποιοι κανονες εχουν απολυτο νοημα, καποιοι αλλοι οχι!)

Το πιο περιεργο ειναι να βλεπεις αγωνες διασυρμους, 40 ποντους στο κεφαλι, πουτσα και καρατε σε ολο το ματς, αλλα στην τελευταια φαση fair play, ας μην βαλει η ομαδα που κερδιζει αλλους 2. Οταν το κανει η ομαδα που χανει ειναι ακομα πιο περιεργο.

Εννοειται οτι πει ο κοουτς ειναι η φαση για τον παικτη, σαν “μπασκετικο εθιμο” το κρινουμε και σαν τιμιος καφενες.

Τριποντο απο το κεντρο ειναι η αποψη μου. Πιο ωραιο. Αν μπει εχεις και highlight. :basketball:

Απο το ΝΒΑ το πηρανε και το καθιερωσαν και εδω.

Κλαιν, fair play οπως και το να μην παιρνεις ταημ αουτ στο τελευταιο λεπτο με το παιχνιδι να εχει κριθει, οτν κανεις κανονικα επιθεση μπορει καποιος να πει οτι μοιαζει με το να προσπαθεις να ταπεινωσεις εναν ηδη ηττημενο αντιπαλο. Δεν βρισκω κατι τρομερο προσωπικα, ποσες φορες εχω δει τον Ζοτς πχ να παιρνει ταημ αουτ στο ΟΑΚΑ στο τελος μονο και μονο για να κανει η ομαδα την κατοσταρα και να χαρει ο κοσμος. Πολυ σημασια δινουμε σε αυτα τα φαιρ πλευ, καλο να γινονται αλλα δεν θα πλακωθουμε κιολας.

Οτι ο πεδουλακης ειναι καραγκιοζης δεν το μαθαμε τωρα.

2 Likes

Έχω τσακωθεί σε αγώνες που κάποιος προπονητής πήρε time out σε τελειωμένο παιχνίδι με 1 λεπτό να απομένει.
Αυτό με το καλάθι πάλι μαλακια είναι. Δε μου έχει τύχει κι εγώ λάθος το βρίσκω.
Ο Λαρεντζάκης είναι βλαμμένο το παιδί. Είχε μανουρα και νωρίτερα στο παιχνίδι με τον πάγκο και γενικότερα όταν βρίσκεις τον αντίπαλο σου στο έδαφος ειμαι της άποψης ότι δεν τον κλώτσας/φτύνεις.
Δε δικαιολογώ όμως και Πεδουλα 100% . Πιο ήρεμα αν αντιδρούσε θα είχε δίκιο, αφού όλoι κατάλαβαν τη μαλακία του Λαρυ.
Λαρεντζάκης μου φαίνεται ότι έχει από πέρσι αρχίσει να πουλάει οπαδιλικι στους Ολυμπιακούς και αυτό δε βγαίνει σε καλό.
Κατά τα άλλα το παιχνίδι αναμενόμενο, Παναθηναϊκός ανέτοιμος με τρύπα στο 4 και έλλειμμα δημιουργίας από περιφέρεια. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μην παίξουν Μαντζουκας - Χουγκαζ. Αν δεν υπολογίζονται δωστούς μην καούν και αυτοί.
Αλλιώς ας πάρουν ευκαιρίες.
Ολυμπιακός είναι ίδια ομάδα σχεδόν και ξεκινά με πλεονέκτημα.
Καλή σεζόν.

3 Likes

Αυτό ακριβως.
Αν και ο Ραντονιτς δεν τους υπολογίζει, ας τους δώσουν να πάνε να παίξουν αλλού τα παιδιά.
Και έτσι θα χαθούν και άλλα ταλέντα για τον ΠΑΟ, ειδικα ο Μαντζούκας. Αλλα είμαστε συνηθισμένοι.
Και θα έχουμε τους αφούς Καλαιτζάκηδες…

Εντωμεταξυ ακόμα να παρουν αυτό το 4αρι, ξεκινάει η Ευρωλίγκα ατη την εβδομάδα και ακόμα δεν έχουν ολοκληρώσει το ροστερ…

2 Likes