Bathory vs Venom

Μετά από μια σωρεία άκυρων δημοψηφισμάτων, είπα να βάλω ένα που απασχόλησε και απασχολεί τους metalhead εδώ και καιρό.
Λοιπόν πρωτη γενιά black metal, oι δύο μεγαλύτεροι εκπρόσωποί της. Ψηφίστε ποιους θεωρείτε καλύτερους, ποιους γουστάρετε περισσότερο και τεκμηριώστε.

venom dagwto an kai goustarw bathory mexri under the sign of the black mark opou kata th gnwmh moy ephreasan th prwth genia tou black metal darkthrone,immortal,mayhem,beherit ktl psifizw venom omws giati einai pio rock’n’‘roll k
ai pio konta sta gousta moy.
welcome to hell
black metal :twisted:
p.s.venom mexri kai to possesed meta adiaforoi kat’ eme.

Bathory

Nα πω και γω τη γνώμη μου. Bathory χαλαρά! Μπορεί οι Venom να ονομάσαν το ιδίωμα, αλλά οι Bathory του έδωσαν ήχο. Και οι δύο πρόσφεραν στο σατανιστικό concept & image, αλλά μόνο στα τρία πρώτα album των Bathory ακούς αυθεντικό black metal ήχο.
Επίσης οι Bathory ήταν οι πρώτοι που έκαναν άνοιγμα στον επικό ήχο, προσφεροντας μας αριστουργήματα και επηρεάζοντας έτσι στρατιές ολόκληρες από pagan black metal σχήματα.
Τέλος, μουσικά οι Bathory είναι μακράν ανώτεροι απ τους Venom. :smiley:

Bathory χαλαρα!

Μάλλον Bathory, έχω ακούσει καλύτερα κομμάτια από αυτούς.
Χωρίς να’μαι οπαδός απλά για κάποια κομμάτια…

Κανένας.

Bathory.
Eπειδη μου αρεσουν οι στιχοι του ‘‘Βorn For Burning’’ αλλα και για προσωπικους λογους…

Venom, an kai apo Bathory exw akousei poli liga pragmata, pistevw oti sto sigekrimeno eidos oi Venom einai arxhgoi.

Με γελούν τα μάτια μου ή βλέπω επιτέλους μια Έγκυρη ψηφοφορία ;

Και οι δυό σπέρνουν αλλά οι ψήφος πάει στους VENOM.

Υγ. Όσοι ακούτε Venom και δεν ακούτε AMEBIX κάντε τον κόπο.~. 8)

Φυσικά! Αφού την έβαλα εγώ! :smiley:

Bathory χαλαρά!!:band:

Bathory. Αν και οι δύο έιναι αγαπημένες μπάντες. Η κύρια συνεισφορά των venom είναι στο attitude κλπ, μουσικά οι Bathory είναι αυτοί που προσδιόρισαν τον ήχο.

Αγαπημένα:
Bathory: Under the sign of the black mark
Venom: In the name of satan - a tribute to venom (πλάκα κάνω, αλλά μάλλον το black metal θα έβαζα. Πέρα από την πλάκα το tribute σπέρνει)

Δεν ειναι λιγο παρακμη η ενασχοληση στιχουργικα με θεματα που αφορουν το σατανισμο?
Μηπως αυτος ηταν ο λογος για τον οποιο Bathory kai Venom εφτιαξαν μεγαλο ονομα?
Hammerheart,Blood on Ice,Twilight of the Gods.Δισκαρες και τα τρια

Bathory. Απο το black metal των πρώτων δίσκων στα επικά της περιόδου Βlood Fire Death - Twilight Of The Gods από εκεί στα thrashy της περιόδου Requiem - Destroyer Of Worlds και από εκεί επιστροφή στο έπος με τα Nordland. Και όλα δισκάρες… R.I.P. Quorthon

Bathory γιατι το Hammerheart ειναι ο επικοτερος δισκος ολων των εποχων!!!

Καλοι και οι Venom, αλλα νταξ’ καμια σχεση με τον Quorthon…

BA-THO-RY!!!

Bathory εννοειται , τους Venom τους σιχαινομαι

ενταξει , οι Venom ξεκινησαν αλλα οι Bathory εδωσαν τον αυθεντικο ηχο στο ιδωμα με τις πρωτες 3 δισκαρες τους , επιπλεον αλλαξανε μουσικο στυλ προσφεροντας απιστευτες δισκαρες + δεν βγαλανε ποτε χαλια δισκο

επιπλεον πολλοι στιχοι των Venom ειναι παιδικοι , εως αστειοι θα λεγα (ενταξει αλλο εκεινη την εποχη πως τους αντιλαμβανονταν και τι επιδραση ειχαν πανω στον ακροατη) , ενω των Bathory ηταν πραγματικα “evil” και ανατριχιαστικοι τις περισσοτερες φορες (ειδικα στα viking albums)

μουσικα εννοειται οι Bathory ειναι κατα κρατος καλυτεροι

ακομη ο Quorthon ηταν παντοτε low-profile και αυθεντικος παντοτε στα γουστα του

οσο για την επιδραση , και οι 2 ειχαν φοβερο αντικτυπο σε μπαντες , αλλα οι Bathory ιδρυσαν και το viking metal…

Μουσικά οι Bathory είναι ένα κράτος μόνοι τους

Venom. Βαβούρα, χύμα μουσική και σάπια φωνητικά. Παλαβιάρηδες… :wink:

Από την άλλη, τους Bathory ποτέ δεν τους χώνεψα.