Bathory vs Venom

σαν συνολικη καριερα τοτε Bathory > Venom. αλλα συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

οποτε τα 3 πρωτα Bathory < Venom για μενα. τι να συγκρινω ? τα Nordland με το Prime Evil ? για ποιο λογο? σαν να συγκρινουμε Tankard με Bon Jovi. ακυρο. αν και χαλαρα νικανε οι tankard…

Egw pali se mia krisi bathori-las eixa psifisei ton psilo. Alla akoma den me dikaiologw. Genika, Venom by far.

Ligoi exoun paiksei toso vrwmiko kai spoudaio rock n roll kai oi Venom se stigmes opws sto Live like an angel die like a devil einai mesa se autous.

Μιά χαρά τα πάει από βρωμιά το πρώτο Bathory. Από θέμα βιαιότητας και κτηνωδίας νομίζω δεν τίθεται θέμα σύγκρισης καν. Όπως ειπώθηκε όμως και προηγουμένως, στο σύνολό της είναι λίγο άκυρη η σύγκριση. Αλλά και μόνο στις καφρίλες να επικεντρωθούμε ψηφίζω Bathory δαγκωτό, χωρίς να σημαίνει ότι υποτιμώ δίσκους όπως το Welcome to hell και το Black metal, και ως προς τη επιδραστικότητά τους στον ακραίο ήχο αλλά και ειδικότερα στους Bathory.

Ναι, αλλά το “Live Like An Angel…” που ανέφερε ο παναγιώτης, χτύπησε χορδές.
Απίθανη κομματάρα.

Άκυρη σύγκριση βέβαια, τα πρώτα BATHORY είναι πανκιές, τα VENOM άτεχνο μοτορχεντο-nwobhm. Που γαμάει όμως.

Είχα κάποτε ψηφίσει Venom σχετικά εύκολα… Πλέον αμφιταλαντεύομαι… Ειδικά απ’το σημείο και μετά που οι Bathory πήραν για πλάκα το σκαλπ των Manowar :stuck_out_tongue:

Venom,ή αλλιώς λοβοτομημένοι Motorhead,ή αλλιώς αυτιστικοί Sex Pistols.
Οι Venom είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις ακουσμάτων που με κάνουν να θέλω να κλάσω,να βάλω τα γέλια και να κυλιέμαι στο πάτωμα μέσα στον εμετό μου.
Πρόκειται μια ιδιαίτερη περίπτωση μπάντας που κατάφερε τη σήμερον ημέραν να λέγεται πως έχει επηρεάσει τόσο πολύ κόσμο και μάλιστα να δημιουργήσει ολόκληρο είδος,παίζοντας τόσο ΚΑΚΗ μουσική,με τόσο χαρακτηριστικό ύφος!
Για όλους τους παραπάνω λόγους,ψηφίζω Venom.
Μπράβο Venom!


(η φωτογραφία είναι από συναυλία των Venom)

HELLHAMER are killing VENOM :!:

Και ο ίδιος ο Quorthon (r.i.p) Venom θα ψήφιζε…Και για οσους λενε οτι ηταν κουλάδια,ακολουθεί το κατωθι ασμα…

VENOMίλα μέχρι τα 85 και από το '88 και μετά Quorthon

Αν δεν υπήρχε η επική περίοδος Bathory με hammerheart και τα ρέστα θα έλεγα Venom.