Bathory vs Venom

οταν λες το γυρισανε?ποτε αναφερεσαι?

Βασικά δεν το “γυρίσανε”. Για να γυρίσεις κάπου, πρέπει να υπάρχει από πριν. Καλύτερα να πεις “γιατί το ορίσανε?”.

Μηπως εννοει οτι εγιναν gay? :-k

Venom! Γιατί:

  1. Είμαι αντιστασιακός.
  2. Γιατί «Making love with the devil?s daughter. Poisoned! That dirty little bitch has got me poisoned».
  3. Γιατί ΕΙΝΑΙ ΟΙ Venoooom. (κατά το «γιατί έχει αθηναϊκές πινακίδεεες»)

Παναγιωτη οι Venom χαιρουν σεβασμου επειδη επηρεασαν πολυυυυυυ κοσμο.
Αλλα δεν συγκρινονται οι 2 μπαντες.Εννοειται οτι και οι Venom εχουν αλμπουμαρες.

:lol: :lol: :lol:

ναι ρε εννοείται, απλά με επιασε μια κρίση βενομ φαν-μποϊσμού!

Bathory καρφωτο.Venom δε μαρεσουν.

Όσο και να είναι ένα κομμάτι της Metal ιστορίας, είναι από τα συγκροτήματα που λόγω ιστορικής αξίας “πάλεψα” να μου αρέσουν αλλά για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν με πιάσαν αλλά και αστείοι μου ακούγονταν. Καθαρά μουσικά δεν έχουν και πολύ σχέση με το Black Metal όπως το ξέρουμε, όσο ρίζες και να είναι για το ιδίωμα, αυτό προσδιορίστηκε κατά 90% από τους Bathory και συν τις άλλοις το Hammerheart είναι μια από τις 2 πρώτες metal κασσέτες μου πράγμα που έχει και μια εξτρά συναισθηματική αξία.

bathory γιατι δεν φτασαν ποτε στο σημειο πατου που φτασαν οι venom.

Bathory φυσικά. Η μουσική που έγραψε συνολικά ο Quorthon είναι απλησίαστη για τον ανθρώπινο νου.

yparxei kai epilogh “ti ein’ touto”?!?!?!

BATHORY fysika

ρε ελένη σε 3 θρεντ σε κυνηγάω. τσέκαρε τα πμ σου. απαγορεύονται τα γκρήκλις!

Venom από μένα. Λόγω ηλικίας…:stuck_out_tongue:

Straight from “In Memory of Quorthon” booklet:

[I]"Around the time The Return of Darkness and Evil was released the “Bathory-are-just-Venom-clones” theory began to to shape a lot of notions people had of the band.Probably it was due to the fact there was very little else to compare them with at the time…The fact that Bathory had only just heard about Venom when interviews for the debut album were conducted in late 1984 and early 1985 was a fact that seemed all the more pointless to make in the maelstrom that would shape much of the media climate in the mid 80’s.

If you listen GBH tracks like “Sick Boy”,“Wardogs”,“I am the Hunted” or “Gunned Down”,it’s just so obvious where early Bathory came from in terms of rhythm,song construction and energy.Even when listening to something like the Exploited’s “UK 82”,“Jimmy Boyle” or “They Won’t Stop”,you dont need to be a professor of music to hear that the base for early Bathory was primarily Oi-punk and not something that came out of Newcastle.

This is not an attempt to make excuses,try to turn our back on anything,or rewrite history here,its a fact:Bathory’s roots were closer to Oi-punk than anything else.Mix the sound and style of Motorhead with the gloom and darkness of Black Sabbath,and let that rest on a solid base of GBH.What you get is something that’s as raw,primitive,noisy and intense as early Bathory.

The funny thing was later when asked about how much an influence on Bathory that Venom might have been and I told people I heard Venom first time after the release of the first Bathory album,people just wouldnt believe me.And when I mentioned GBH,nobody knew what the hell I was talking about.

Not that it matters today,but for those who still dibelieve me I’ll happy to inform any disbeliever that I know for a fact I heard a Venom album first time just after the release of the first Bathory album."[/I]

bathory…

VENOM το εχωσα, γιατι φανταζομαι τους συγκρινουμε με τα 3 πρωτα bathory ε ? γιατι αν βαλουμε και τα επικα, ειναι σαν να συγκρινουμε μηλα με βουρτσες. Τελοσπαντων, να πω την αληθεια μου απο τα 3 πρωτα λοιπον μονο το πρωτο μαρεσει. το δευτερο μετο ζορι, ενω το under the sign δεν ακουγεται για μενα. ε οποτε συγκρινουμε εναμιση δισκο bathroy με venom. ε…VENOM !

8O Come on… http://www.youtube.com/watch?v=hS8yDlAUzRA Θες να πεις ότι ακούγοντας αυτό, δε σου σηκώνονται έστω οι τρίχες…;;;

Bathory για μένα! Μπορεί να μην όρισαν το black metal, αλλά το οριοθέτησαν, του έδωσαν χαρακτηριστικό ήχο. Οι Venom άλλωστε παίζουν rock n roll. :stuck_out_tongue:

καλα παιζει να πετυχες το μοναδικο κομματι που συμπαθω απο αυτο το δισκο :stuck_out_tongue: αλλα κατα τα αλλα δεν το μπορω. δεν με τραβαει καθολου. δεν ακουω σεχδον καθολου μπλακ για ειμαι και τελειως ξηγημενος…

Γενικά σαν μπάντες θα διάλεγα Bathory χωρίς ιδιαίτερο προβληματισμό.

Αν εξαιρέσουμε την επική περίοδο των Bathory όμως (και δεν είναι μόνο τα 3 πρώτα, είναι και τα thrash-ier Οctagon και Requiem), τότε μάλλον κλείνω προς τους Venom.

Στα αφτιά μου το Welcome To Hell είναι ένα σκαλί πάνω από τα αντίστοιχα των Bathory, βέβαια η σύγκριση είναι κάπως περίεργη, σαν σύνολο καριέρας όμως δεν το συζητάω και ψηφίζω Bathory.