Bathory

Κριμα κι αδικο οι Manowar να εχουν 40 σελιδες τοπικ κι οι Bathory ουτε μια! Μιλαμε για το σχημα που καθορισε εν πολλοις το blackmetal με τους πρωτους 3 δισκους τους και στη συνεχεια χαρισε ο,τι πιο επικο εχει υπαρξει ποτε σε αυτη την μουσικη (προσωπικη αποψη παντα)…

Βαζω κι ενα poll σχετικα με την αγαπημενη περιοδο τους και περιμενω να ποσταρετε ο,τι θελετε. Δισκους, φωτο, λινκς, βιντεο κτλ…

Ξεκιναω με το βιντεοκλιπ του One Rode To Asa Bay:

Τεραστια μπαντα και πολυ αγαπημενη απο μενα!!!Απο τα ανιερα πρωτα αλμπουμ στους μετεπειτα Επικους Κολοσσους του Mεταλ!!Πραγματικα τι να πεις για τον αδικοχαμενο Quorthon!!
Προσωπικα προτιμω την πιο επικη πλευρα του ηχου τους!Τα 2 πρωτα ειναι αρκετα πρωιμα και εδειξαν τον δρομο για τα Επη που ακολουθησαν μετα!!!

Υπαρχει κανενας αλλος που να του αρεσαν τα τελευταια 3 Bathory albums??
Γιατι εχω ακουσει απο εδω και απο εκει αρνητικα σχολια για τα Nordland και το Destroyer!!!

Νταξ, blood fire death είναι παλιά αγάπη… Από εκεί και μετά:

ο αγαπημένος μου είναι το return και μετά το sign of the black mark. Και το hammerheart έρχεται επόμενο.

Το twilight of the gods ποτέ δεν μου άρεσε… :roll: :roll:

Από τα “μη κλασσικά του άλμπουμ” δεν έχω ακούσει τα δύο τελευταία οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Πάντως το thrash αριστό Requiem είναι αρκετά καλό…Crosstitution xaxa πολύ ακατέργαστο!!
Το blood on ice δεν του έχω δώσει την δέουσα προσοχή αλλά από τις λίγες ακροάσεις που του είχα κάνει δεν με είχε πείσει.

το Destroyer δε το χω ακουσει, αλλα οποιος ειπε κακο λογο για τα Nordland, να του καει το βιντεο :!: μια χαρα δισκοι ειναι.

εδιτ: το blood on ice παναγιωτη ειναι πολυ καλο. αρκετα υποτιμημενο. δε πιανει μεν τα κλασσικα αλλα μια χαρα το βρισκω κι αυτο. το requiem δε το εχω ακουσει και ντρεπομαι που το λεω. :oops:

κακό αγόρι :lightsabre:

:stuck_out_tongue:

γενικά πάντως, δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. είναι πολλοί οι δίσκοι που δεν έχω ακούσει, αλλά όπως και να 'χει, λόγω ακουσμάτων, προτιμώ την επική πλευρά τους. κι εγώ θεωρώ ότι έχουν ωραία τραγούδια τα nordlands.

Καλά πως είναι δυνατόν να διαλέξεις???Το blood fire death είναι my fav…αλλά τα ακούω όλα και τα σπάω.
Τη μέρα που πέθανε ο Quorthon έπαιζε Alice Cooper live και δεν πήγα από τη στενοχώρια μου.Παντοτινές αγάπες…

Νετάξει,μιλάμε για θεική μπάντα.Απλά respect,που μείνανε απο την αρχή αυτό που οι ίδιοι θέλανε να είναι και που όταν θέλησαν να αλλάξουν στυλ,όχι μόνο το κάνανε,αλλά αποστομώσανε και αυτούς που τους κατακρίνανε.

Destroyer: o θεός εδώ κάνει ό,τι γουστάρει,γράφει από έπη μέχρι thrash και καλά κάνει. Το “Ode” τα λέει όλα.
Βlood,Fire,Death-Hammerheart-Twilight Of The Gods=eternal respects
Nordland 1-2-Βlood On Ice= πολύ καλά

Και η black/thrash περίοδος ροκάρει ανελέητα. Ο Quorthon ήταν,είναι και θα παραμείνει αξεπέραστος. Το έπος δε χρειάζεται βρακάκια και σπαθάκια. Μόνο ψυχή και να νιώθεις αυτά που λες. Τα είχε και τα δύο στον υπερθετικό βαθμό. Το Hammerheart δεν πλησιάζεται από κανέναν.

Επικοί…Κάθε φορά που ακούω το Nordland έχω την αίσθηση πως ο Τόλκιν θα τους είχε στο μυαλό του για σαουντρακ του Lord of the rings…Αν και μουσικά δεν είναι απόλυτα το γούστο μου είναι σίγουρα κλάσης ανώτεροι κατ εμε απο Manowar (αν μπούμε στη διαδικασία σύγκρισης)και σίγουρα δεν κολλάνε σε τυποποιημένες μανιέρες μουσικής όπως οι έτεροι…

Ότι και να πεις κανείς για ένα από τα μεγαλύτερα γκρουπ που γέννησε η Σουηδία είναι λίγο.
Ο Quorthon ήταν πάνω απ’ όλα καλλιτέχνης με “κ” κεφαλαίο και η μουσική του πάντα θα προκαλεί ρίγος και συγκίνηση.
Μιλάμε για τον άνθρωπο που εφηύρε τον black metal ήχο και όταν ένοιωσε ότι δεν καλύπτεται πλέον απ’ αυτόν έδωσε πνοή σ’ αυτό που λέμε επικό/viking metal.
Αιώνιο respect!

Tα Νordland είναι φοβερά έπη!! Και τα 2!

Το Destroyer of worlds δεν το έχω ακούσει πολλές φορές (μάλιστα έχω να το ακούσω 3-4 χρόνια) αλλά απ’ ό,τι θυμάμαι μου ήταν συμπαθητικό. Θα το βάλω να το ακούσω κάποια στιγμή τώρα που το θυμήθηκα :smiley:

χμμ, παλιά γούσταρα την μπλακ φάση των Bathory, και ακομα δλδ ακουω ευχαριστα το The Return και το Under The Sign…, το πρώτο δεν μπορω να το ακουσω πλεον. Μια μέρα όμως ακουσα το Hammerheart…8)
Ψήφισα λοιπον την επικη φάση τους που πια ειναι και η αγαπημενημ.

Τα Nordland δεν τα εχω ακουσει, ενω το Destroyer είναι με μια λεξη αθλιο.

Εννοείτε ότι δεν έχω ψηφίσει ε…

Song To Hall Up High

I know you watch over me
Father of all the past
And all that will ever be
You are the first and the last

The watcher of all that lives
The guardian of all that died

The one-eyed God way up high
Who rules my world and the sky

[SIZE=“2”]Northern wind take my song up high
To the Hall of glory in the sky
So its gates shall greet me open wide
When my time has come to die[/SIZE]

Ουτε εγω… :wink:

Eγώ έχω ψηφίσει βασικά, αλλά οκ νο πρόμπλεμ και με την έπικ φάση.

Θυμήθηκα επική δήλωση του Quorthon, πάνω - κάτω έλεγε τα εξής:

Μου είχε στείλει μία θαυμάστρια μου ένα πακετάκι όπου μέσα είχε χώμα. Στο επισυναπτόμενο μήνυμα έγραφε ότι αυτό ήταν το χώμα όπου είχε ποτιστεί με τα “εξαγόμενα” του αυνανισμού της, σε ένα νεκροταφείο μία κρύα νύχτα με πανσέληνο…

#-o #-o #-o :lol: :lol:

μιλάμε υπάρχει πολύ τελειωμένος κόσμος.

Και άλλη μία:

Ερώτηση έλληνα δημοσιογράφου γνωστού περιοδικού: Ποιο κομμάτι θέλεις να ακούς την ώρα που κάνεις σεξ?
Quorthon: Το πρώτο των Bathory.
Ερώτηση έλληνα δημοσιογράφου γνωστού περιοδικού: Γιατί?
Quorthon:Γιατί έχει ΟΚ ρυθμό για να γαμάς.

αυτές οι δηλώσεις υπάρχουν στα αλήθεια (πρέπει να ήταν γύρω στο 95 - 96, δεν θυμάμαι ακριβώς).

εδιτ: Επίσης θυμάμαι και ένα κόλλημα που είχε o Quorthon με τις τηγανιτές πατάτες ή κάτι παρόμοιο.

:lol: :lol: :lol:

H πρωτη δηλωση ηταν στο Hammer νομιζω για την συνεντευξη του Nordland I. Την αλλη δεν την ηξερα, αλλα ειχε πολυ γελιο κι αυτη…

Πιο πολυ γελαω ομως με κατι βλακμεταλ γκρουπακια που τα εχωναν στους Bathory μετα την στροφη τους στον επικο ηχο…

Aυτή η συνέντευξη ήταν πράγματι όλα τα λεφτά! Δε θυμάμαι τις ατάκες γαμώτο και βαριέμαι να κάτσω να ψάξω να βρω το τεύχος

Ετσι κανουν οι τρου Βλακ mate αλλιως δεν ειναι πραγματικα τρου .

Ναι ΟΚ. Καλα τα λες…

Ριππα πρέπει να είσαι πολύ τρου βλακ όμως. Στην κυριολεξία.