Battlestar Galactica - Best Show Globally (So Say We All!)

ισχυει για Caprica και μακαρι δλδ,γτ χτες που βλεπαμε το καινουριο,3 φαν μαζι,λεγαμε πως αμα τελειωσει,πρεπει με κατι γρηγορα να αναπληρωσουμε το κενο…θα ειναι νομιζω με την οικογενεια adama πρωταγωνιστες(ο William θα ειναι παιδακι ακομα…)…

Στρωνει ε :oops:

Πολυ με κουραζει ομως η ιστορια του παλικαριου που΄χει ξεμεινει στη Καπρικα

:pχα,ειδες???υπομονη θελει λιγο,και εμενα με κουραζε πολυ το ολο σκηνικο στη καπρικα,αλλα και εκει στρωνει μετα…σου ειπα,απλα βγαλε την πρωτη σεζον(που ειναι και η πιο βαρετη) και απο κει και μετα,σιγα σιγα θα φας κολλημα…trust me man…

dude,αν ειδες το σημερινο,μιας και το βλεπεις και συ φανατικα σαν κι εμενα,νομιζω πως τα αρχικα BSG(battlestar galactica) θα πρεπει πλεον να οριζονται ως Best Show Globaly…ανατριχιασα…

ακούω μόνο καλά λόγια προς το παρόν, δυστυχώς θα το δω αύριο πιθανότατα. άντε να δούμε :slight_smile:

ahahahahahahahahah Η ζηνα ρε μαλακα hahahahahah

:lol: :smiley:

πάω να το δω και δεύτερη φορά. μετά επιβάλλεται μια μαλακία για να ηρεμήσω…

φοβερές αποκαλύψεις! τα κενά σιγά σιγά αρχίζουν και συμπληρώνονται… όμως από ποιόν να έπεσαν τα πυρηνικά στη γη?

dude,δικο σου,το βρηκα αλλου,μια σουμα του τι εχει παιχτει στο σεναριο ως τωρα,με βαση ολες τις νεες πληροφοριες και τα γεγονοτα,ελπιζω να σε βοηθησει και σενα,εγω το βρηκα πολυ κατατοπιστικο…
(προφανως οποιος δεν εχει δει μεχρι και 4.15 σεζον,δεν ανοιγει)
SUPER ΝΤΟΥΠΕΡ SPOILER[SPOILER]- Η 13η Φυλή, η φυλή των ανθρωπόμορφων Κυλώνων, δημιουργήθηκε από τους ανθρώπους στον Κόμπολ. Τότε, η Αναγέννηση, είχε τελειοποιηθεί για αυτούς.

  • Όταν έφυγαν όλοι από τον Κόμπολ, η 13η Φυλή ταξίδεψε στην Γη, κάνοντας στάση στον πλανήτη με τις άλγες.

  • Οι άνθρωποι εγκαταστάθηκαν στις 12 Αποικίες, χάνοντας επαφή με την 13η Φυλή.

  • Στην Γη, ξέσπασε πόλεμος (μεταξύ πέτσινων και μηχανών; ) και οι 5 ήξεραν ότι έρχεται το τέλος.

  • Επειδή μπορούσαν να αναπαράγονται, και αφού έχει περάσει ίσως και χιλιετία, η διαδικασία αναγέννησης είχε “ξεχαστεί”, αφού δεν χρησιμοποιούνταν.

  • Όμως οι 5 την είχαν ανακαλύψει εκ νέου, και έτσι επέζησαν της καταστροφής της Γης, με τα σώματά τους να κατεβαίνουν σε ένα διαστημόπλοιο που ήταν σε τροχιά.

  • Τότε αποφάσισαν να ταξιδέψουν στις 12 Αποικίες, ώστε να προειδοποιήσουν τους ανθρώπους. Αλλά έφτασαν αργά, ήδη είχε ξεκινήσει ο Πρώτος Κυλωνικός Πόλεμος.

  • Επειδή οι τοστιέρες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν πέτσινους, παρά μόνο τα υβρίδια, οι Τελικοί 5 τους πρότειναν να μοιραστούν τα μυστικά τους για την δημιουργία πέτσινων, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα αποσυρθούν από τον πόλεμο. Και έτσι έγινε.

  • Εντωμεταξύ, η ιδέα της ύπαρξης του ενός και μοναδικού Θεού, προήλθε από τους Εκατόνταρχους.

  • Ο John Cavil (), ήταν ο πρώτος καινούριος πέτσινος, κατ’ εικόνα του πατέρα της Έλεν.

  • Δημιουργήθηκαν 8 μοντέλα, και όχι μόνο 7, αλλά το 8, τον Daniel, τον σκότωσε ο Cavil.

  • Ο Cavil, για όλους τους λόγους που μας εξηγεί στο επεισόδιο, σκότωσε προσωρινά τους 5, τους εμφύτευσε αναμνήσεις και μια νέα ζωή και τους τοποθέτησε σε σημεία τέτοια, ώστε όταν πάρει την εκδίκησή του, να νιώσουν πως είναι να είσαι άνθρωπος.

  • Υπάρχει μια κυλωνική Αποικία κάπου, που μπορεί να δημιουργηθεί εκεί Κόμβος Ανάστασης, αλλά δεν γνωρίζουν πως. Οι 5 όμως, μαζί, ίσως και να τα κατάφερναν.[/SPOILER]

θύμησέ μου αν έχει αναφερθεί γιατί φύγανε απ τον κόμπολ… επίσης, νομίζω πως πρώτα φύγανε οι κυλώνες και μετά οι άλλες 12 φυλές. υποπτεύομαι πως δε χωρίσανε αγαπημένοι, άλλωστε συνεχώς μα υπενθυμίζεται πως όλα αυτά έχουν ξανασυμβεί… το ερώτημα που με καίει είναι ποιοί ρίξανε πυρηνικά στη γη

τα πυρηνικα στη γη,μαλλον αποτελεσμα εμφυλιου ηταν,μηχανων και ανθρωπων του κομπολ που εμενε εκει,αλλα δεν το εχει πει ως τωρα,απλα το υποψιαζομαι(καλα καλα δεν ειμαι σιγουρος ποιοι τις παιξαν δλδ) οπωτε μην το δεσεις κομπο…γτ φυγαν απο τον κομπολ,χμ,δεν θυμαμε αν το εχει αναφερει,αλλα και να το εχει δεν θα το θυμομουν…κατι παιζει τωρα,με την 13η φυλη των ανθρωπομορφων κυλωνων στον κομπολ…αυτοι που τα ξεκινησαν ολα αυτα δλδ…ειδωμεν…

Εντάξει, μην ψαρώνετε, δεν έφτασα κιόλας εκεί που βρίσκεται τώρα η σειρά για να σχολιάσω κάποιο σπόιλερ, απλά ήθελα να πω πως σήμερα είδα τα τέσσερα πρώτα του 2ου κύκλου :smiley:

μεχρι το παρτυ της παρασκευης θελω τελειωμενο τον δευτερο κυκλο και αλλαγη τοποθεσιας στο προφιλ,απο The island σε kobol:lightsabre::x[-o<

Χα χα, τι λε ρε! Δεν γένεν με τπτ αυτό! Δώσε με προθεσμία μέχρι την άλλη Παρασκευή και θα είμαστε εντάξει :smiley:

ππφφφ[-X[-X…αντε,εστω…:p:lol:δεν ειναι και η πιο ευκολη σειρα,take your time…

πάρτο σιγά σιγά κόζυ, να πετύχεις με σωστό timing το grand finale :wink:

Ρε σεις, έχω μία χαζή ερώτηση για τη 2η σεζόν:

Πήγαν στην Κόμπολ, ακούμπησαν το τόξο και ξαφνικά “μεταφέρθηκαν” στη Γη, κοιτάζοντας από εκεί τους αστερισμούς. Ο Λι είδε κάτι και κατάλαβε που πρέπει να βρίσκεται η Γη, αλλά ο Αντάμα είπε πως έχουν μεγάλο ταξίδι μέχρι εκεί. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Δεν μπορούν απλά να “πηδήξουν” εκεί; :-k

Για να κανουν jump χρειαζονται ακριβεις συντεταγμενες,γιατι μπορει να πεσουν πανω σε κανενα αστερι,κανα πλανητη κτλ,αν δεν ξερουν με ακριβεια τις συντεταγμενες του προορισμου…οπωτε μαλλον οχι…αν θυμαμε καλα,γιατι παει και καιρος,ειχαν δει μια ‘‘πορεια’’ μεσα σε αστερισμους,για την τοποθεσια της γης… ουτως ή αλλως,το jump δεν μπορει να σε παει και στην αλλη ακρη του γαλαξια,σε πηγαινει σε ορισμενη αποσταση…

Ok, σωστός!

Μου άρεσε η ιδέα πως τα αρχαία ονόματα των αποικιών είναι τα ονόματα των ζωδίων! Χωρίς να ξέρω τι θα γίνει στη σειρά, υποθέτω πως όταν βρουν τη Γη, τότε αυτή δε θα είναι στο “τώρα”, αλλά εκατοντάδες χρόνια -ή και χιλιάδες- πίσω. Έτσι, οι των 12 αποικιών θα τους μεταφέρουν την τεχνογνωσία για ό,τι έχουν, και οι άνθρωποι της Γης, ξαφνικά θα αρχίσουν να προοδεύουν, αφήνοντας πίσω τους μεσαίωνες κτλ 8)
Αυτό θα εξηγήσει το πως η τεχνολογία των 12, είναι σχεδόν ίδια με αυτή που ξέρουμε εμείς σήμερα στη Γη, αλλά θα επαληθεύσει τη θεωρία πως η ξαφνική επανάσταση στην τεχνολογία μετά το μεσαίωνα, δεν ήταν και τόσο τυχαία… χεχε :stuck_out_tongue:

δεν θελω να σου σποιλεριασω,αλλα να εισαι προετοιμασμενος για απειρες θεωριες που θα περασουν απο το μυαλο σου πριν δεις την συνεχεια και φτασεις προς το τελος…:D:D…