Behemoth 17/4/15 @Fuzz Athens, 18/4/15 @Principal Thessaloniki

Προσωπικα δε νοιαζουν οι πολιτικες αποψεις των συγκροτηματων.και ακριβως αυτο λεω,να απιλαμβανουμε τη μουσικη που γουσταρουμε.το εχω ξαναπει και πιο παλια.δλδ να μη βλεπαμε maiden στη Βουλγαρια επειδη αυτοι πους φερνουν κανουν ξεπλημα χρηματος απο εμποριο οπλων.δλδ να μην εβλεπα behemoth επειδη ειναι φιλοναζιστες(σε προηγουμενο live πριν ο Seth ριχνει τρελο ναζιστικο χαιρετισμο στον Orion σε καποια φαση)δλδ να μην παω να δω Loudness γιατι τους φερνρει μπατσος.Απλα αναφερθηκα στην υποκρισια διαφορων βλεποντας διαφορα σχολια στα σαιτ…και καλα ναι οχι εμεις δε δινουμε λεφτα στους φασιστες.και μακρια κτλ.Εντομεταξη ο κιθαριστας των Βolzer ηταν γεματος ταττου με σβαστιγκες,παραλαγμενες λιγο.το αποτελεσμα ειναι ενα και παλι .(κραζεις…θαυμαζεις)αντε και καλη συναυλιακη χρονια να εχουμε

Ακριβώς αυτό αισθάνθηκα κι εγώ στην Αθήνα προχτές με τον ήχο. Θα μπορούσε να ήταν καλύτερος αλλά τελοσπάντων. Και μιας και ανέφερες τους Paradise Lost και τη συναυλία τους στο Stave Volume 1, εκεί ο ήχος ήταν πραγματικά πολύ καλός (το είχα γράψει κιόλας τότε στο αντίστοιχο thread). Επίσης ήχος-κρύσταλλο ήταν στις Μουσικές Ταξιαρχίες στο Κύτταρο. Όποιος πήγε σε κάποια από τις 4 ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΙΣ συναυλίες του Τζίμη Πανούση ξέρει τι εννοώ.
Κατά τα άλλα και με την τελευταία τους κυκλοφορία να τα σπάει, θεωρώ κι εγώ ότι οι Behemoth παίζει να είναι η καλύτερη μπάντα του ακραίου ήχου αυτή τη στιγμή.

Εμενα με νοιαζουν οι πολιτικες αποψεις γιατι πολυ απλα δεν θελω να στηριζω με τον οβολο μου φασιστακια και ναζι, τοσο απλο. Behemoth δεν ακουω, οποτε δεν πηγα στο live, αλλα η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα ακουω φημες οτι ειναι ναζιστες κτλ…

Εαν ακουγες και ηξερες οτι ειναι φασιστες,δεν θα πηγαινες δλδ?
Θεωρω οτι ειναι λιγο ακραιο, γιατι στην τελικη και φασιστες να ειναι οι στιχοι τους δεν εχουν να κανουν με ναζιστικα και ακροδεξια θεματα. Σιγουρα ουτε εγω θα πηγαινα εαν υμνουσαν ας πουμε τον Χιτλερ.
Επισης λενε οτι ειναι και Σατανιστες. Ε και? Το 1ο μεταλ συγκροτημα ειναι ή το τελευταιο?

Άρα, ούτε εσύ θα πήγαινες αν ήξερες ότι είναι φασίστες. Εκτός αν υπάρχουν διαβαθμίσεις φασισμού.

Όσο για το “σατανιστές”, είναι συχνά μέρος του προφίλ που λανσάρει το κάθε συγκρότημα.

Οχι,αλλο ειπα εγω.
Δεν θα πηγαινα εαν οι στιχοι τους ειχαν να κανουν με ακροδεξια και φασιστικα θεματα, κατι το οποιο οπως ολοι ξερουμε,δεν γινεται. Το τι κανουν σπιτι τους και τι υποστηριζουν,δεν με νοιαζει,εγω γουσταρω την μουσικη τους.
Πηγα στην συναυλια και περασα σουπερ και θα ξαναπαω οταν ξαναρθουν.

Vassilis7 μια ερώτηση μόνο, χωρίς διάθεση ειρωνείας κτλ, έτσι για την κουβέντα.
Αν ήξερες οτι είναι φασιστες/ ναζί κτλ, χωρίς βέβαια να αναφέρουν τίποτα σχετικό στους στίχους τους, ούτε καν συγκαλυμμένα (όπως πχ οι Marduk), θα πήγαινες στην συναυλία τους, ακόμα και εάν ήξερες οτι τα 25ε. που τους δίνεις είναι πολύ πιθανόν να τα δώσουν για υποστήριξη της αντίστοιχης πολωνικής Χρυσής Αυγής πχ;

Εν προκειμενω, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο για τους Behemoth, δεν νομίζω οτι ισχύει

Μωρε κουβεντα κανουμε,γιατι να υπαρχει ειρωνια και παραξηγηση?
Κοιταξε ουτε εγω ξερω σιγουρα αν ισχυει κατι τετοιο,αν ειναι δλδ φασιστες ή οχι,αλλα οσον αφορα την ερωτηση σου, νομιζω οτι θα ηταν τραβηγμενο,διοτι εαν δινανε οπως λες τα λεφτα στην αντιστοιχη πολωνικη χ.α. και θα το ηξερα, θα σημαινε οτι θα το ειχαν ανακοινωσει,θα ειχαν πει και επισημα τι υποστηριζουν και ουσιαστικα θα ηταν μια συναυλια μονο για φασιστες. Οχι βεβαια,δεν θα πηγαινα γιατι εγω προσωπικα δεν εχω καμια δουλεια μαζι τους.

Ο καθενας υποστηριζει οτι γουσταρει,οσο δεν με ενοχλει εμενα κανενα προβλημα.
Ειναι νομιζω θεμα το οποιο εχει πολλες παραμετρους και δεν ειναι ευκολο,ειδικα στην εποχη που ζουμε και ο καθενας περναει τα μνμ που θελει μεσω της μουσικης.

Γιατί η ειρωνία και η παρεξήγηση βασιλεύουν στο forum του rocking.gr

Ναι, αν το είχαν ανακοινώσει και το ήξερε ο κόσμος ότι χρηματοδοτούν και συμμετέχουν ενεργά σε νεοναζιστικές οργανώσεις είναι άλλο.
Εγώ λέω για την περίπτωση που δεν κρύβει κάποιος καλλιτέχνης τις τέτοιες πολιτικές του θέσεις, όμως στο σπίτι του, όπως έγραψες και εσύ, δεν ξέρεις τι κάνει. Όταν απλά υποθέτεις ότι ενδέχεται να τα κάνει.
Εγώ θα δίσταζα να πάω να του δώσω χρήματα πάντως.
Επίσης, διαφωνώ εντελώς στην “ο καθένας υποστήριζει ό, τι γουστάρει” στάση, όταν αυτό “που γουστάρει” είναι ο φασισμός και ο ναζισμός. Καμία ανοχή σε αυτούς, αλλά όπως έγραψες και εσύ, είναι μεγάλη κουβέντα αυτή και άσχετη με το τοπικ.

Για την συναυλία, να πω ότι οι Behemoth ήταν εξαιρετικοί, παρά την ξεραϊλα της μουσικής τους (ούτε ένα solo, ούτε ένα lead), σε καθηλώνουν. Πως αλλάζουν οι καιροί, το 2004 ήμασταν 100 άτομα και το 2015 χιλια πεντακοσια!

Δυο πραγματα επειδη εχω βαρεθει να διαβαζω ακυροτητες

Για ναζιστικο χαιρετισμο του Seth πολυ το αμφιβαλλω, αν ειναι δωστε κανα ντοκουμεντο ή μη λετε οτι να ναι.

Ουσιαστικα μπαινουμε στην κουβεντα αν διαχωριζεις τον καλλιτεχνη απο το εργο του, στην προκειμενη την μουσικη. Λοιπον προσωπικα δεν με ενδιαφερει η κοσμοθεωρια και οι αποψεις ενος μουσικου, αρκει αυτες να μην ειναι επικινδυνες για αλλους ανθρωπους, συμφωνα παντα με τα δικα μου υποκειμενικα κριτηρια.

Για παραδειγμα δεν με ενδιαφερει αν ο αλλος ειναι βουδιστης, ινδουιστης και ο,τι αλλο θελει, αν ομως ειναι τζιχαντιστης π.χ. και για να δοξασει τον Αλλαχ παιρνει μαζι του 10-20 ανθρωπινες ζωες, τοτε ναι με ενδιαφερει και με κανει να μην θελω να του δωσω ουτε ενα ευρω, ουτε να ακουσω την μουσικη του. Αυτο ακριβως συμβαινει με τους ναζιστες και φασιστες, τους θεωρω επικινδυνους και δεν γουσταρω να τους βοηθησω ουτε στο απειροελαχιστο.

Διαβασα το σημειο στην συνεντευξη που απανταει οσο αφορα τα tattoo του

STEREOGUM: I have one more question. I wanted to talk about your tattoos, specifically the swastikas and sunwheels. I know you and I know what you?re about, but not everyone who sees you play has that background. I want to just get it all out there before anyone sees a picture of you and makes assumptions. So. What?s up with the swastikas?

KzR: Please, I?m very happy you asked me because only a few people have asked me in interviews and I?m more than happy to tell people because I don?t want to be misunderstood. My sunwheels, my swastikas, my whatever you call them, it?s an ancient symbol used by basically every culture on this planet at some time or another for more or less the same reason, to express their adoration for the sun, the solar power. Most of them were sun-worshipping peoples, or held respect for the balance of the sun. It?s also a lunar symbol in itself for the sun cultures. Its right or left form reversed is a lunar symbol, too, and it?s a female as well as a male symbol; it represents a lot of different energies. It?s a continuum, it can be a destructive force, it takes a lot of natural philosophies into one. If you read about it, it?s really fascinating.

και προσωπικα μου φαινεται λιγο μαλακιουλα η εξηγηση του οτι η σβαστικα ειναι αρχαιο συμβολο. Ναι ισχυει απολυτα αυτο που λεει, αλλα δυστυχως εχει αποκτησει πολυ συγκεκριμενη σημασια και νοημα απο την στιγμη που το χρησιμοποιησε ο Χιτλερ και αυτη η σημασια σου ερχεται πρωτη στο μυαλο οταν την βλεπεις. Η σημασια καθε συμβολου επηρεαζεται, μετατρεπεται και αλλαζει απο την χρηση που του γινεται μεσα στα χρονια και αλληλεπιδρα με το κοινωνικο περιβαλλον το οποιο το περιβαλλει.

Φαντάζομαι τότε ότι η εξήγηση “μαζεύω ενθύμια του Β’ΠΠ” να σου φαίνεται ακόμα μεγαλύτερη μαλακία και να έχεις κόψει τους μότορχεντ εδώ και χρόνια.

Αυτο με το χαιρετισμο μ ου το ειπε πριν το λαιβ το απογευμα ενας απο ενα crew μπαντας που ηταν σε καποιο καλοκαιρινο φεστιβαλ και επαιζαν μαζι τους.Αυτο με τα αρχαια συμβολα τι να πει κανεις.Δε βγαινει ακρη.πχ αμα κανω ταττου ενα αρχαιο συμβολο του ΔΙΑ ,σα δωδεκαθειστης,αυτοματα φωτογραφιζομαι ως ναζι.ο καθενας ατομικα ας ψαχτει πανω σε καποια θεματα.αλλα η καθαρα μουσκη δεν εχει σχεση με αυτα.και σε αυτη την περιπτωση εμενα μονο η μουσικη με νοιαζει.

Αν κοιταξουμε λιγο το παρελθον της Πολωνιας ως χωρα, τι ειδους κυβερνησεις ειχε καθως και το συνδικατο της ‘‘Αλληλεγγυης’’ του Λεχ Βαλεσα το οποιο αργοτερα κερδισε τις εκλογες και λιγο πιο μετα εφερε και το λατρεμενο μας ΔΝΤ στη χωρα, μπορει να καταλαβουμε την δεξια αντιληψη των Behemoth οπως και αρκετων αλλων στη χωρα. Δε λεω ακροδεξια αντιληψη, καθως καμια σχεση δεν εχουν οι ανθρωποι, απλα καποια πραγματα που με ενοχλουν εμενα και εσας αυτους (με τα συγκεκριμενα βιωματα) δεν τους ενοχλουν τοσο πολυ. Με καποιο τετοιο σκεπτικο εγιναν μαλλον και οι δηλωσεις για το Ισραηλ περυσι.

Το λιγοτερο ντροπη να λες τετοια πραγματα για ενα κρατος/εγκληματια πολεμου που δολοφονει παιδια. Tωρα που το θυμηθηκα αυτο, σκεφτομαι μηπως επρεπε να τους τραβηξουμε κανενα μπουκοταζ, οσο και αν γουσταρω τη μουσικη τους αυτα ειναι bullshit.

All the bands that cancel shows here are fucking pussies. Χαχα, ωραίος ο Nergal…!!!

Δεν ειναι το ιδιο αυτο. Αλλωστε ο Lemmy δεν ειναι ναζι γιατι οπως εχει πει και ο ιδιος “Με κατηγορουν οτι ειμαι Ναζι αλλα εχω κανει σεξ και μαλιστα απο τα καλυτερα της ζωης μου με σκουροχρωμες γυναικες” και γενικα με την σταση του εχει αποδειξει οτι δεν εχει καμμια σχεση. Για τον τυπο απο τους Βolzer δεν γνωριζω πραγματα, μπορει ο ανθρωπος να μην ειναι Ναζι, αλλα οπως και να 'χει υπαρχουν τοσα αρχαια συμβολα και ανετα θα μπορουσε να κανει tattoo καποιο αλλο με παρεμφερη εννοια με την σβαστικας. Οταν δηλαδη εχει καποιος με ενα tattoo με την σβαστικα σκεφτεται κανεις οτι “ενταξει ο ανθρωπος μπορει να το εκανε γιατι γουσταρει το νοημα που ειχε το συμβολο πριν κατι αιωνες”?

Ποζερια, καγκουρια αλλα το κυριοτερο μεγαλη μαλακια και ασεβεια για οσους εχασαν την ζωη τους αυτη η δηλωση.

Το ίδιο και “χειρότερο” (τα εισαγωγικά γιατί εμένα καθόλου δε με ενοχλούν οι συλλεκτικές συνήθειες του Lemmy, ούτε όμως και τα tattoo του KzR -που αν έκανες τον κόπο να το ψάξεις λίγο παραπάνω έχει αφρικάνικες ρίζες) είναι όπως και η δικαιολογία για το σεξ -γελάει ο κόσμος.

Απλά επειδή σου αρέσουν οι μότορχεντ αλλά δε σε ενδιαφέρουν οι μπόλτσερ, κάνεις τον αυθαίρετο διαχωρισμό που κάνουν και οι περισσότεροι (και εγώ παλιότερα που δε σκεφτόμουν όσο έπρεπε κάποια πράγματα):

μου αρέσει η μπάντα - δεν πειράζει μωρέ γιατί μπλα μπλα // δε μου αρέσει η μπάντα - έξω οι ναζί!

Και γενικά όσο συνεχίζετε αγοράζετε ακόμα δίσκους ή πάτε σε live των PRIMORDIAL, τα nazi-hunting επιχειρήματα σας παραμένουν άκυρα.

Καταλαβαινω απολυτα τα bold αλλα δεν ειναι ετσι γιατι ακομα και αν καποια μπαντα την γουσταρω μουσικα αν μαθω οτι ειναι Ναζι οσο να 'ναι τα συναισθηματα μου θα αλλαξουν. Δεν παυει να σου αρεσει η μουσικη, απλα δεν τους στηριζεις οικονομικα μετα. Υπαρχουν απειρες μπαντες εκει εξω να ανακαλυψεις και να στηριξεις με ο,τι μεσο εσυ θεωρεις σωστο.

Επειδη ξερεις οτι λατρευω τους Primordial τι ακριβως συνδεση υπαρχει με τους Primordial και τους Ναζι?

Καμία σύνδεση δεν υπάρχει, αλλά αν θέλουν κάποιοι να τη βρουν θα τροποποιήσουν κάποιες καταστάσεις (όπως τα tattoo του KzR) και θα τη φτιάξουν.

Απο κει και πέρα το ζήτημα δεν είναι αν κάποιος καλλιτέχνης δηλώνει φασίστας/ναζί/οτιδήποτε ή έστω το ξέρουμε δεδομένα.

Το ζήτημα είναι όταν ο καλλιτέχνης δηλώνει πως δεν είναι/δεν στηρίζει τέτοιες ιδεολογίες παρολαυτά για κάποιον λόγο, κάποιες συνήθειές του (συλλογές Lemmy) ή παρέες του (Nemtheanga) ή στοιχεία του image του (tattoo KzR) οδηγούν κάποιους στο να τους χαρακτηρίσουν “πολιτικά επικίνδυνους”.

Το παραπάνω είναι αγαπημένη συνήθεια κάποιων νεόκοπων ιντερνετικών “αντίφα” μπλόγκερς. Εκεί έρχεται ο αυθαίρετος διαχωρισμός που αναφέρω όπου συνήθως θα δικαιολογήσουμε με κάποιον τρόπο τη μπάντα που μας αρέσει αλλά θα είμαστε αμείλικτοι με τη μπάντα που αλλιώς δε θα δίναμε δεκάρα για την ύπαρξή της.

Αρα οσο αφορα τους Primodial εννοουσες αυτα που εχουν ξανασυζητηθει στο forum για τις παρεες του Alan. Γιατι στους στιχους και στο image της μπαντας τιποτα δεν παραπεμπει σε ναζισμο.

Συμφωνω απολυτα με τον διαχωρισμο που εκανες για το αν καποιος δηλωνει ή φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι Ναζι με αυτον που λογω συνηθειων, παρεων, tattoo κτλ κατηγορειται οτι ειναι ενω ο ιδιος το αρνειται κατηγορηματικα. Για αυτο και ειπα οτι ο KzR μπορει να μην εχει καμμια σχεση ο ανθρωπος αλλα η ατυχης επιλογη του για tattoo σε βαζει σε σκεψεις και εισαι αναγκαστικα πιο καχυποπτος.