Behemoth 17/4/15 @Fuzz Athens, 18/4/15 @Principal Thessaloniki

Είπε/έγραψε κάποιος περί Behemoth (ή στους Bolzer πήγαινε;) και ναζισμού και σελίδες έχουν αφιερωθεί για αυτό το πράγμα.
Αν είσαι ή θέλεις να λέγεσαι αντιναζι/αντιφασίστας, νομίζω οι κατηγορίες περί ναζισμού δε βγαίνουν ελαφρά τη καρδία από το στόμα σου. Γιατί -υποτίθεται- ξέρεις το βάρος του χαρακτηρισμού που αποδίδεις.
Ότι μάζεψε τόσο κόσμο μία ακραία (επίκαιρη, trendy βάλτε ότι θέλετε από δίπλα) metal μπάντα, είναι για μένα το πιο σημαντικό. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι αν αύριο-μεθαύριο έρθουν οι MGLA λ.χ. θα μαζέψουν κι αυτοί αντίστοιχο αριθμό οπαδών, δεν έχω τέτοιες ψευδαισθήσεις.
Αποδεικνύεται όμως πως μία καλή και επίκαιρη μπάντα (στα ντουζένια της), μπορεί να φέρει κόσμο και να είναι και εισπρακτική επιτυχία για τους διοργανωτές, εφόσον κι αυτοί με τη σειρά τους είναι τίμιοι απέναντι στους πελάτες τους (από τιμή μέχρι τα support σχήματα).

Εχω την εντυπωση οτι ουτε Αθηνα, ουτε Θεσ/νικη βγηκαν οικονομικα τα live, και στα δυο μεσα πρεπει να μπηκαν οι διοργανωτες. Αν εχει καποιος καποια πληροφορηση ας ενημερωσει.

Δε γίνεται να μπήκαν μέσα με σχεδόν sold out Fuzz (1700 είναι η χωρητικότητα του αν δεν κάνω λάθος, 1500 πρέπει να είχε).
Ειδάλλως, κάναν τεράστια μαλακία οι ίδιοι. Αν γεμίζεις ένα μαγαζί και μπαίνεις μέσα, έχεις βάλει λάθος τιμές. Πράγμα δύσκολο.