Behemoth - The Satanist

Εχουν περάσει ήδη πάνω απο 4 χρόνια απο την κυκλοφορία της ΔΙΣΚΑΡΑΣ ονόματι Evangelion, ήρθε ο καιρός λοιπόν να για τον επόμενο δίσκο που θα τον λένε ‘Τhe Satanist’.
Περιμένω πολλά.
Η κυκλοφορία του δίσκου αναμένεται για αρχές 14, εύχομαι και για κανένα European Tour καπάκι και να μας τιμήσουν μιας και έχουν να έρθουν απο το 10.

Ελπίζω με τέτοιο τίτλο να έχουν και λίγα μπλακ στοιχεία, μπας και φτάσουν το Satanica ή έστω το Zos Kia Cultus.

Behemoth - Blow Your Trumpets Gabriel - Teaser #1

Απο το 0:57 και μετά παίζει άγρια να είναι το album cover

Από το EP είναι.

Ναι όντως, τώρα έμαθα οτι το cover θα κυκλοφορήσει στης 04.12.

Πολυ ωραιο εξωφυλλο

…πολύ διαφορετικό εξώφυλλο:):!:

Behemoth - Blow Your Trumpets Gabriel - Teaser #2

Εντελώς άχρηστα teaser. Από ουσία μηδέν, μόνο “αισθητική” σημασία. Θα ξεχάσουμε ότι παίζουν μουσική και θα νομίζουμε ότι γυρνάνε καμία ταινία στο τέλος.

Με τόσα video clip που βγάζουν και ειδικά στο Evangelion λογικό το βρίσκω.

Δεν ξέρω αν δεν μου έχει κάτσει καλά ακομά, αλλά το κομμάτι το βρίσκω πολύ μέτριο.
Το βίντεο τα σπάει όμως.

…και το βίντεο, αλλά και ο τίτλος του τραγουδιού…τα σπάνε
…τώρα το τραγούδι, δεν με χάλασε…δεν είναι και κάτι αμάν
:):!:

Γεμάτο στην ατμόσφαιρα, και από riff/μουσική μηδέν. Διάσπαρτα σημεία βρήκα ενδιαφέροντα.

μηδέν…βαρετό και ανούσιο.

…μάλλον δεν πρέπει νά’ναι και το καλύτερο-πιο αντιπροσωπευτικό του δίσκου…αναμένουμε:):!:

Μουσικά μ’άρεσε λιγάκι, δεν είναι και τόσο πλαστικοποιημένο. Το βίντεοκλιπ όμως μία απ’τα ίδια.

Πάρτε εξώφυλλο και tracklist:

  1. BLOW YOUR TRUMPETS GABRIEL
  2. FUROR DIVINUS
  3. MESSE NOIRE
  4. ORA PRO NOBIS LUCIFER
  5. AMEN
  6. THE SATANIST
  7. BEN SAHAR
  8. IN THE ABSENCE OV LIGHT
  9. O FATHER O SATAN O SUN!

Επαναλαμβάνονται πιά, επίσης η ανορθογραφία με το “ov” αντί του “of” παραπέμπει σε αυτές των ραπερ… Έγινε μόδα της εμπορικής μπλακ μεταλ τώρα πια δυστυχώς, ‘‘kvlt’’ και δεν συμμαζεύεται.

Σε επίπεδο θεματολογίας και στίχων το έχουν κουράσει πολύ. Mηδέν ρίσκο. Μουσικά το ίδιο, τουλάχιστον εγώ τους ακούω ευχάριστα μέχρι το Zos.(thelema και satanica ανυπέρβλητα).
Από κει και πέρα κάπου χάθηκε η μπάλα, πιστεύω επειδή ακολούθησαν μουσικά the safe way. The wrong way θα συμπληρώσω εγώ… Και όσο υπέροχα(για μένα απλά προκλητικά) και αν είναι τα βίντεο, αν δεν αξίζει η μουσική στο πηλικό 0 θα έχουμε.

Δηλαδή, σοβαρά τώρα, έχεις τίτλο άλμπουμ satanica και μου βάζεις τώρα the satanist; Άντε με το καλό το 2016 να βγάλουν και ένα με τιτλο Satan.

Το κομμάτι μέτριο…

Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με κανένα άλμπουμ τους απο Thelema μεχρι και Evangelion. Αν και το Zos Kia είναι η κορύφωση της δισκογραφίας τους θεωρώ πως και τα 3 τελευταία τους είναι παρα πολύ καλές κυκλοφορίες…(Άνετα 8.5+/10)
Τώρα για το The Satanist… έχω μια υποψία οτι θα είναι το πρώτο μέτριο τους άλμπουμ απο το Pandemonic Incantations. Κρατάω τις ελπίδες μου πάντως ποτέ δεν ξέρεις.

Το τραγούδι δεν είναι και τόσο άσχημο, αλλά δεν έχει καμιά φοβερή ιδέα. Μ’ αρέσει ωστόσο το τελείωμά του με τα πνευστά.
Το βίντεο είναι ανωτέρου επιπέδου από την μουσική.

Ας ελπίσουμε πως δεν θα πέσουν στην λούμπα της σατανίλας για την πρόκληση χωρίς ουσία, χωρίς riffs, χωρίς καθηλωτικά σημεία.

Αν και για κάποιον λόγο πιστεύω ότι το “The Satanist” θα είναι ότι πιο κινηματογραφικό έχουν κάνει. Πως έλεγαν κάποιοι για τους Dimmu Borgir, ότι ξεπουλήθηκαν μετά την δισκάρα Death Cult Armageddon; Ε κάτι τέτοιο υποψιάζομαι.