Behemoth - The Satanist

Ως κομματι μου φανηκε λιγο αγευστο, αν και δε περιμενω πολλα γενικοτερα. Τελευταιος δισκος που μου αρεσε πολυ ηταν το Demigod

http://en.wikipedia.org/wiki/Ben_Sahar
Καλά τον θυμόμουνα από το football manager. Ίσως και να χουν διευρύνει την θεματολογία τους :stuck_out_tongue:

Sorry που στο χαλάω αλλά νομίζω σημαίνει son of dawn ή κάτι σχετικό στα εβραϊκά.

Δεν εχω ασχοληθει ενδελεχως με δαυτους, αλλα εχουν καποια ωραια τραγουδια. Μου φαινεται ομως οτι συνεχως επαναλαμβανονται και σε στιχους και θεματολογια εχουν καταντησει γραφικοι. Το βιντεο για το Blow Your Trumpets Gabriel αν και εχει πολυ γαματα φιλτρα και ατμοσφαιρα στην πορεια ειναι παλι μια απο τα ιδια, δηλαδη γυμνη γκομενα, αιμα, σατανιλα και προκληση για την προκληση… Παλι το ιδιο στυλ με τα προηγουμενα video clip τους μονο που αυτη τη φορα εχουμε πιο ωραια φιλτρα στην εικονα. Και σαν κομματι δεν λεει τιποτα, 1-2 απλα καλες ιδεες και τερμα, ανουσιο κατα τα αλλα. Αυτο που μου αρεσει ειναι το εξωφυλλο του αλμπουμ που ειναι οντως γαματο.

Από κάποιον που πιθανότατα έχει ακούσει το άλμπουμ,

‘‘It hasn’t leaked but I was able to hear it this morning, a few first impressions: The first half of the album has some of the fastest songs they’ve ever done. Riffs are more technical than catchy. Some ridiculously impressive solos as well. A few tracks do that mid-tempo then speeding up ‘epic’ anthems that they do so well, but for the most part it’s faster and more complex than previous stuff. Gonna take a lot of listens to fully appreciate, though.’’

Και δυο κομμάτια που έχουν leakάρει σε όχι καλή ποιότητα βέβαια,

https://soundcloud.com/phobosdivinika/behemoth-if-i-were-cain-vinyl
και
https://soundcloud.com/phobosdivinika/behemoth-ludzie-wschodu-vinyl

Εγώ πάντως πολύ κορεσμένο το κόβω το διάλυμα των Behemoth πλέον. Λέω να στραφώ σε άλλα διαλύματα που δεν ξεπουλήθηκαν ακόμη. Εκτός κι αν του αλλάξουν το pH, τότε ίσως γίνει κάτι.

Εξυπναδες.

Πιο έξυπνο ήταν που έσβησες τις τελευταίες σειρές αντί να τις διορθώσεις έστω :smiley:

Για όσους δεν το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα,

Έχουμε και λέμε μέχρι στιγμής για τα 2 κομμάτια του δίσκου:

[B]Blow Your Trumpet Gabriel:[/B] Κλασσικό πομπώδες Behemoth σε στυλ Ov Fire And The Void (ίσως και At The Left Hand Ov God) με λίγο πιο χαοτικά blastbeats στη μέση. Ομολογώ ότι τα teasers δε με ενθουσίασαν , παρόλα αυτά απόλαυσα ένα ακραίο metal clip με τη σφραγίδα των Behemoth επάνω :smiley: Απλά διαφέρει ως προς το τι τύπου κομμάτι ανοίγει το δίσκο (είχαμε συνηθίσει τα άλμπουμ τους να μπαίνουν γαμιώντας βλέπε Daimonos και Slaying The Prophets Ov Isa πχ.).

[B]Ora Pro Nobis Lucifer:[/B] Στην ουσία midtempo και βαράει σε φάση No Sympathy For Fools, σίγουρα κομμάτι για μπόλικο headbanging με μπόλικο Black metal feeling. Πολύ ωραίο και αυτό το κομμάτι.

Πολύ διαφορετικός τρόπος προώθησης όπως είπα του δίσκου, έχω περιέργεια να τον ακούσω ολόκληρο να δώ πως θα κυλάει. Το γενικό μου προαίσθημα είναι πολύ καλό για μια ακόμα φορά :smiley:

Εγώ που δεν είχα ακούσει τίποτα από Behemoth αλλά ακόμα κοπανιέμαι με το Ora Pro Nobis Lucifer, από πού να ξεκινήσω, για πείτε.

Πάρε τα 4 τελευταία τους με την σειρά για αρχή, Zos Kia Cultus μετά Demigod και τέλος The Apostasy και Evangelion. Έπειτα Satanica/Thelema.6 και σ’αρέσουν, άκου και τους 3 πρώτους τους δίσκους που είναι πιο μαύροι.

Μερσί μεσιέ

Μπα, καλυτερα πρωτα Evangellion/Satanica/Thelema 6/Zos Kia Cultus και μετα Demigod/The Apostasy αν και ολα μια χαρα δισκαρες ειναι! Στο τελος ακου και το Pandemonic Incantations το οποιο ειναι αρκετα καλο οπως και το EP Bewitching the Pomerania που εχει την τεραστια κομματαρα With Spell of Inferno. Για να εισαι και ολοκληρωμενος ακου και τα 2 πρωτα αν και μιλαμε για εντελως αλλο συγκροτημα.

Περιμενω το δισκο να τον ακουσω με την ησυχια μου οποτε το Ora Pro Nobis Lucifer δεν το ακουω ακομα. Οπου να 'ναι θα ληκαρει.

Satanica/Thelema/Zos
Άκου αυτά δειγματικά από το thelema, το κορυφαίο κατ’εμέ:


Πρεπει να του κανατε το μυαλο κιμα!! :stuck_out_tongue:
Παρτα ολα απο την αρχη καλυτερα…

Ληκαρε αλλα λειπουν 2 κομματια… Υπομονη!

…αναμένω να τον ακούσω όλο το δίσκο…απ’ότι βλέπω η lmt edition αξίζει…ανάλογα με το πόσο κοστίζει:):!:

Τι ογκολιθος! Τι black metal ορυμαγδος!!!

Φοβερή δισκάρα! Το Φύσα την Τρομπέτα σου Γαβριήλ παίζει να’ναι το πιο χμμ κομμάτι του [B]Σατανιστή[/B]. Η συνέχεια όμως σπέρνει. Μέσα στο χάος ακούς μέχρι και ριφάρες αλά [B]Dissection[/B]! Aφθεντικό πορωτικό ακραίο μέταλ!