Behemoth - The Satanist

Επιτέλους εισακούστηκαν οι προσευχές για περισσότερα μπλακ στοιχεία. Το Satanica βέβαια δε το φτάνει, αλλά απ’τα τελευταία που βγάλαν το προτιμώ. Μπράβο στον Nergal!

…πολύ καλό μου φαίνεται…πάει για αγορά:):!:

ογκόλιθος

Ωραίο άκουσμα… σε σημεία μου φέρνει στο μυαλό σύγχρονους Septic Flesh. Θετική η επιστροφή του black metal βασικά. Κατά τα άλλα ok, καθαρά εμπορικό entertaining black/death metal.

Αυτό εδώ πολύ μου άρεσε αν και δεν το περίμενα. Γενικά είχαν κουράσει αρκετά παρότι δεν είχαν βγάλει άσχημο άλμπουμ. Αλλά εδώ τα πάνε πολύ καλύτερα, σε καμιά περίπτωση μια από τα ίδια, πολύ πιο θεατρικοί, δεν είναι συνεχώς στην τσίτα όπως συνήθιζαν τελευταία, υπάρχει περισσότερη μουσική εδώ μέσα. Επίσης κομμάτια σαν το ομώνυμο έχω την εντύπωση πως οι Satyricon πολύ θα τα ήθελαν σε κάποια από τα τελευταία τους άλμπουμ. Ευχάριστη έκπληξη για μένα. Η παραγωγή εντυπωσιακή και πάρα πολύ καθαρή, τα πάντα ακούγονται τέλεια, ίσως και υπερβολικά τέλεια για την ακρίβεια.

Παω αντίθετα με τις αποθέωτικες κριτικές . Μου φάνηκε , δηλαδή με φίλους που το ακούγαμε , πολυ φορτωμένο, χαοτικο και αποπροσανατολισμενο . Είχε πολλα μέσα του ο καφρος και του δώσε και κατάλαβε . Βέβαια τα φωνητικά γαμουν.
Θα του δώσω και άλλες ακροάσεις .
Off topic : το νέο kampfar πραγματικά αξίζει τον κόπο και τον χρόνο

Metalheart

Έπειτα απο πολλές ακροάσεις μπορώ και γω να πω ότι μου άρεσε αρκετά, αν και δεν το περίμενα.
Πάλι καλά που το Blow Your Trumpets Gabriel βγήκε απ΄τα χειρότερα, ή ίσως το χειρότερο κομμάτι του άλμπουμ, έτσι ευχόμουν όταν πρωτοβγήκε και τελικά επαληθεύτηκε η ευχή μου.
Κομματάρες το Ben Sahar, Ora Pro Nubis Lucifer, O Father O Satan O Sun, Messe Noir.

Τι έλεγα; Έχουν πάρει τον κατήφορο;
Απλά μου βούλωσαν το στόμα. Αρε Νεργκάλ, ξερό με άφησες.

Boreal hell beneath my feet
Blistering Eden above
With prayer on lips
With freedom bequeathed
Thru fire we walk
With fire in hearts!

Προσέλθετε με θρησκευτική ευλάβεια.