Beliebers οι Metallica!

Χαχα καλο το τελευταιο!

Τωρα χωρις πλακα, τους εχετε τοσο ψηλα?

:lol: μετά από αυτό μπορεί να :lock:

Ναι

The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 5 characters.

Πολυ καλο χαχαχαχ! Μόνο που ατυχησες! Ενημερωτικα η τελευταια κατακτηση δεν ηταν πιπινι αλλα μεγαλυτερη μου. Παντρεμενη και καλοφτιαγμενη κοντα στα 50.

Σοβαρα τωρα…υπαρχουν ακομα ατομα εδω μεσα που εχουν σε εκτιμηση τους λεφταλικα?
Ειμαι περιεργος να διαβασω κανα αντ[B][B][U]επιχειρημα της προκοπης[/U][/B][/B].

Σοβαρά θες αντεπιχειρήματα? Σε φούσκα ζεις και δεν έχεις πάρει χαμπάρι έστω ΕΝΑΝ λόγο που κάποιος εκτιμάει τους Metallica? Εγώ ψάχνω μανιωδώς λογικά επιχειρήματα από κάποιον που τους απαξιώνει. Λεφτάλικα και παπαριές είναι πολύ κούρασελ.

Εκτός κι αν είσαι απ’ αυτούς που γουστάρουν μόνο τίποτα περίεργα hardcore-death-black-ξερω ‘γω βάλε όποιο είδος μουσικής θέλεις που διαλύουν απ’ το πρώτο demo που είναι ηχογραφημένο σε δημοσιογραφικό κασετοφωνάκι στη χέστρα του ντράμερ.

Και δεν είμαι ούτε κάνας Metalli-fan και ακούω πολλές μπάντες του ενός κακοηχογραφημένου demo.

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει από που βγαίνει ο όρος “λεφτάλικα”. Από αυτό που είχε γίνει με το napster? Σιγά τα αυγα. Ούτως ή άλλως δεν ήταν οι μόνοι που πήραν μετρα για το παρανομο downloading. Ήταν και οι Judas Priest, και ο Ozzy και χίλιοι δυο άλλοι (Stevie Wonder, Elton John, Marilyn Manson).Για να μην αναφέρω τους Led Zeppelin και το policy που έχουν να μην δανείζουν, έστω, πουθενά τη μουσική τους. Η λίστα είναι ατελείωτη.

Εσυ πιστευεις οτι το “λεφτάλικα” βγηκε χωρις λογο?
Για τον Οζυ και αλλους τα εχουμε ξαναπει.
Θες να μιλησουμε για το τι σημαινει sold out?

Απο οτι φαινεται μαλλον τελικα ειμαστε γραφικοι σε αυτο το thread…αν συμφωνουμε κιολας.

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΛΕΦΤΑΛΛΙΚΑ ΠΟΣΟ ΓΕΛΙΟ ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΤΙ ΑΣΤΕΙΟ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

freakhood εγω ειρωνικα το ειπα. Πραγματικα για πες τι ειναι sell out ?
Ποτε το εκαναν ; Ειλικρινα αν δεν μπορει καποιος που ακουει “σκληρη” μουσικη, να καταλαβει οτι το χρωσταει ως ενα μεγαλο βαθμο στους Metallica απλα δεν ξερει τι εχουν προσφερει αυτοι οι τυποι.

Και αν θελουμε να αγαπαμε μια μπαντα που δεν κανει λαθη τοτε ας ακουμε μονο μπαντες που βγαζουν ενα αντε δυο demo και μετα παπαλα , γιατι πολυ απλα δεν προλαβαινουν να κανουν καποιο “λαθος” ή να "προδωσουν " τους αγνους πρωτους οπαδους τους!!

Ελεος βασικα! Αλλος για το τραινο των Metallica ? Hate Train εντελως!

Εδω καποιοι εχουν προβλημα γιατι ο Lars εγραψε μια εισαγωγη σε ενα βιβλιο μαγειρικης.

Μα τρωτε κανονικο φαγητο ρε Metallica ? Ουουουουου ξεφτιλες που δεν τρωτε ακομα μονο απο το salad bar στα φαστουφανταδικα για να μπορειτε να το γεμιζετε τσαμπα (Lars ξανασκεψου το! ετσι θα μπορουν να σου μεινουν πιο πολλα λεφτα!).

Ερωτας, να φανταστω;

Θελετε να κανουμε σοβαρη κουβεντα για αυτους που εχετε στο βαραθρο?
Καλος ειναι ο χαβαλες μα οπως λεει και ο drenie ειρωνικα τα εγραψε κι αυτος .
Εσενα Παντελη ποια ειναι η γνωμη σου? Σοβαρα τωρα. Συμφωνεις με τα παιδια?

Λοιπον drenie μαλλον δεν διαβασες το thread εξαρχης:

Τωρα, για οποιον θελει να το δει σοβαροτερα…πολυ απλα οι τυποι του kill em all δεν εχουν καμια σχεση με τους λεφτάλικα του σημερα. Αν διαβασει κανεις πρωιμες συνεντευξεις θα καταλαβει πως τελικα πολυ λιγα ατομα παραμενουν σταθερα στα πιστευω τους.

Ποιος μιλησε για Hate Train? Βλεπεις κανα hate train εσυ?
Εγω παντως ατελειωτες δοξολογιες βλεπω, μια ζωη. Παντου. Τοσα και τοσα ατελειωτα χρόνια τωρα…

15 ημουν οταν πρωτακουσα το kill em all.
Ειχα σκεφτει πως τελικα αυτοι οι τυποι ξεχωριζαν οταν τραγουδουσα τους στιχους του seek & destroy.
Ημουν πιτσιρικας ομως και ρομαντικος.

freakhood, εσύ ήσουν 15 όταν άκουσες το kill em all και ο hetfield 20 όταν το τραγουδούσε. καταλαβαίνεις ότι για σένα έχουν περάσει 2-3 χρόνια και για τον άλλον 30;

Ετσι το βλεπεις εσυ? Με τα χρονια? Η πως σκεφτεται ο καθενας? Και κυριως πως πραττει?
Θες να μιλησουμε για Di Anno? H καλυτερα για Jello Biafra?
Αλλα μην πας πολυ μακρια. Bob Rock. Δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο.
Και πηγα πολυ μπροστα. Για ποιο Black Album μιλαμε τωρα…

σου λέω ότι τα χρόνια παίζουν ρόλο στο πώς σκέφτεται και πράττει ο καθένας κι εσύ μου λες για τον Dianno που έχει καταντήσει καρικατούρα του εαυτού του με μηδέν αξιοπρέπεπεια και 30 χρόνια κλάψα για τους maiden και τον Dickinson, οκ, nuff said

Οκ τότε, ας μιλησουμε για τους λεφταλικα και ας αφησουμε τον Di Anno εκει που ειναι αν και καποια στιγμη πρεπει να ειπωθουν καποια πραγματα but anyway.
Μηπως εχεις προβλημα που ανεφερα και τον Biafra ή τον Bob Rock?
Κουβεντα κανουμε εξαλλου, δεν μιλαμε σε καμια ολομελεια.
Μην βιαζεσαι ομως. Κατσε να ριξουν καμια πετρα και οι αλλοι που τους λατρευουν.

Για πες γιατι ειναι Leftallica ? Για τον Bob Rock ? Αν δεν ακους ποσο ωριμο και αξεπεραστο ηχο εφτιαξαν δεν μπορω να κανω κατι. Οσο για την εμπορικοτητα … Ναι ναι κατι Load, St. Anger, κουρεματα κτλ χτυπησαν στο κεντρο της εμπορικοτητας.

Παντα πιστευαν στον εαυτο τους (ειδικα ο Lars) και κουνουσε γη και ουρανο για να ειναι νουμερο ενα. Ειναι ομως πιστος στις μπαντες που τους βοηθησαν σε ανθρωπους που τους σταθηκαν και εκανε σε ενα πολυ ευρυ κοινο γνωστες μπαντες και καλλιτεχνες που μονο ξοφλατσα θα τους γνωριζε αυτο το κοινο.

Αν δεν μας αρεσουν καποια πραγματα που κανουν αυτο ισχυει ακομα και για το συντροφο σου. Δεν ειναι coca - cola οι Metallica να βγαζουν παντα το ιδιο τυοποιημενο προιον.

εξήγησε όμως και γιαυτούς που δεν ξέρουν γιατί “λεφτάλικα”?

Ρε φίλε, μουσική είναι. Δε μπορείς να ποσοτικοποιήσεις πόσο αρέσουν στον καθένα.

Επειδή εσένα σου άρεσαν στο Kill em All, πάει να πει ότι δε θα αρέσει σε κάποιον άλλο το Load πχ;
Τι λογική είναι αυτή;
Ναι ξεχώριζαν στο Kill em all, έφτιαξαν ένα ήχο (μαζί με άλλες μπάντες), τον εξέλιξαν μέχρι εκεί που δεν πάει στα 3 επόμενα, έγραψαν ένα άλμπουμ που ήταν σούπερ εμπορικό στο καπάκι και 23 χρόνια μετά υπάρχουν μπάντες που το κοπιάρουν στεγνά και γίνονται headliners στο download, έφτιαξαν και μία δισκάρα που όταν κάθισε η σκόνη με τα κουρέματα και τις αηδίες οι περισσότεροι αναγνώρισαν την ποιότητα της.

Τώρα πόσο εμπορικό είναι το St. Anger ή πόσο leftallica είναι, αυτό το κρίνει ο καθένας με τα δικά του κριτήρια.

Τουλάχιστον, με τη δημοτικότητα/εμπορικότητα τους, έχουν φτιάξει απίστευτα μπάντες που τους επηρέασαν (ναι ακόμα και το να φοράει ο Het μπλουζάκι Ostrogoth ή ραφτό Trespass μπορεί να φτιάξει μία μπάντα, πόσο μάλλον όταν έχουν αποδώσει στο ακέραιο τα credit από όλες τις διασκευές τους και κάποιες από τις μπάντες ζουν από αυτό) και έχουν βοηθήσει απίστευτα πολύ νέες μπάντες να φτάσουν εκεί που έφτασαν (πέρα από τις δεδομένες δυνατότητες που είχαν βέβαια).
Και αν αυτό γίνεται επειδή είναι εμπορικοί, μαγκιά τους που έγιναν.

Well said Αλεξανδρε !

Θυμάμαι πριν 15-20 χρόνια (όταν ο φίλος μας ίσως ήταν ακόμα αγέννητος ή πολύ μικρός), που παρόμοιες συζητήσεις περί ξεπουλήματος των Metallica έπαιρναν και έδιναν, και συνεχίζουν με μειωμένη ένταση είναι η αλήθεια. Αλλά αλήθεια τώρα, όλοι οι τρου ή δήθεν metalli-haters δεν βαρέθηκαν; Καταντάει παιδιάστικο, και νομίζω οι περισσότεροι εδώ είμαστε >20 και ξεπεράσαμε παιδικές ασθένειες, ή όχι; :-k

Για τον Di Anno τι ακριβώς πρέπει να ειπώθει; Δεν κατάλαβα καν το συσχετισμό… μιλάμε για έναν τραγουδιστή (ο αλλάχ να τον κάνει δηλαδή), που αν δεν είχε ξεκινήσει με τους Iron Maiden, τώρα δεν θα τον ήξερε ούτε η μάνα του. Να το πάω παραπέρα; Αρκεί και μια σύγκριση της τωρινής κατάστασής του με αυτή του “ξεπουλημένου” Hetfield… ο πρώτος με το ζόρι τραγουδάει και ποιος ξέρει πόσα λεπτά συναυλίας μπορεί να βγάλει, ο δεύτερος και φωνητικά προσέχει περισσότερο και απ’ ότι στο παρελθόν, και πάντα σε φιτ φόρμα για να βγάλει αξιοπρεπώς ενα 2.5ωρο συναυλίας. Είναι και θέμα στοιχειώδους σεβασμού προς τον οπαδό που πλήρωσε για να παρακολουθήσει μία συναυλία.

Έχει πλάκα, πάντως, όταν οι περισσότεροι που τους βρίζουν, τελικά πάνε στη συναυλία τους (και καλά να δουν το άλλο συγκρότημα κλπ) 8)