Best Batman movie

Αναμεσα σε Returns και Dark Knight κλασσικα, θα πω το 2ο, αν και σαν ατμοσφαιρα το Returns ειναι πολυ πιο μπροστα. Dark Knight λογω ερμηνειων Λετζερ και Aaron Eckhart (διπροσωπος).

Το τελευταίο ήταν πολύ καλό, αλλά ο Τιμ Μπάρτον στα δύο πρώτα μεγαλούργησε:):!:

15 ψηφους το Dark Knight και 7 μόνο το Batman Returns? :frowning:
Tim Burton λεμε ρε.

οι 2 πρωτες και η τελευταια(jack…respect)

dark knight χαλαρα και κυριως λογω nolan που εφερε τους χαρακτηρες (και ειδικα το joker) οσο πιο κοντα στο comic γινεται.
κατι μου λεει οτι η επομενη θα ειναι ακομα καλυτερη και το cast που φημολογειται ειναι μπομπα…

dark knight

και μονο για τις σκηνες που σκαει ο λετζερ και νιωθω να με ρουφαει μεσα στο καρε, η ταινια αυη παιρνει την ψηφο μου.

το ξαναβλεπα προχθες με την κοπελλα μου και βαζαμε στοιχηματα αν ειχε τρελαθει ή οχι ο λετζερ οταν το γυρναγε.ΤΟΣΟ πειστικος ηταν.και αυτα τα ‘τικ’ στο παιξιμο του(ειδικα τα τικ με την γλωσσα του 8O8O8O)

αν και δεν ειμαι φαν των blockbuster δεν μπορω να μην βγαλω το καπελλο στον νολαν για την τοσο σκοτεινη/ευκρινης σκηνοθεσια,για το καλογραμμενο σεναριο,για το καστινγκ.

ευφημος μνεια στον εκχαρτ, σαν διπροσωπος ειναι επισης συγκλονιστικος και ευελπιστω να παιξει και στο επομενο batman

ο νολαν για μενα , παει να γινει ο επομενος κιουμπρικ.

απο το μεμεντο δειχνει πολυ καλα δειγματα γραφης

ακομα και το prestige ,που δεν παει να το παιξει κατι παραπανω αποτι ειναι(μια τιμια ψυχαγωγικη ταινια), με ειχε εντυπωσιασει φουλ

σοβαρος,σεμνος,με πολυ καλες ταινιες ,με οραμα και προσωπικο υφος.μακαρι να συνεχισει γιατι ο φιντσερ πολυ τεμπελιαζει μετα τα se7en/fight club και ο αρονοφσκι δειχνει να εχει αραξει.

offtopic:
Νομίζω οτί ο Νόλαν Zodiac δεν έχει δει ούτε στον ύπνο του
τέλος offtopic

ουτε seven
ουτε fight club.

εγω αλλο ειπα,οτι πλεον η συγκριση nolan/fincher μου θυμιζει τον μυθο του αισωπου με τον λαγο και την χελωνα :wink:

Ναι βρε
απλά ο Φιντσερ μετά από την αποχή έβγαλε καπάκι ένα αριστούργημα και μια καλή και βγάζει 3η μες στο 2010

απλα μας κακομαθε

και ισως περιμενω αδικα κατι να με ‘καψει’ οπως με ειχαν καψει τα se7en/fight

βεβαια και τα 2 ειχαν εκλπληκτικο σεναριο πανω στο οποιο ο φιντς εκανε τα μαγικα του…

ιδωμεν γιατι δεν εχουμε την πολυτελεια να χανουμε σκηνοθετες σαν αυτον :smiley:

τα οποια προετοιμαζε καιρο σε ενα ξενοδοχειο που εμενε για να μελετησει τον ρολο του…
εκει μεσα γεννηθηκε αυτος ο τζοκερ…
μεσα σε ενα δωματιο…
κριμα που εφυγε ο ανθρωπος…:frowning:

Ψηφιζω the dark knight γιατι αν κε τα πρωτα 2 batman του burton εινε καταπληκτικα goth παραμυθακια(κε αυτο δεν το λεο με κακη ενοια,οντος οπος προαναφερθηκε στο batman returns η ερμεινια του de vito εινε τρομακτικη κε το gotham city εινε οπος ακριβος πρεπει να εινε) ο nolan εχει παει το franchize στο επομενο επιπεδο απο ολες τις αποψεις!Ειδικα σεναριακα,οσες φορες και να ειδα την σκηνη της ανακρισης στο τμημα ακομα με εντυποσιαζει ο διαλογος μεταξυ joker-batman!

Έχει κάτι από “Heat” αυτος ο διάλογος…

αυτος ο διαλογος μου κανει κατι σαν “δανειο” απο παλια ταινια…
ειναι τρομερος…

το ρητερνς

Χωρίς δεύτερη σκέψη Batman Returns…απίστευτη ταινία και ατμόσφαιρα που στοιχειώνει…Pfeiffer και De Vito δίνουν ρέστα και το Γκόθαμ απεικονίζεται όπως ακριβώς θα έπρεπε να είναι…εξάλλου είναι Burton :smiley: (btw, τη πρώτη φορά που το είδα ήμουν αρκετά μικρή και μου είχε μείνει η σκηνή που η Selina βάζει τα κουκλάκια στο νεροχύτη και αρχίζει να τα μαχαιρώνει με μανία :lol:)
όσο για το Dark Knight δε με ενθούσιασε και σε ορισμένα σημεία με κούρασε λίγο :stuck_out_tongue: δε μου αρέσει και ο Bale σαν ηθοποιός οπότε πιστεύω ότι αξιζε κυρίως για τον Joker που ήταν πραγματικά απολαυστικός!

με χτυπησε στο κεφαλι…!!

ειδα πριν λιγο ενα τρειλερ για μια ταινια που εχει το mega,στην οποια παιζει ο μικι ρουρκ…

ετσι οπως τον ειδα σε μια σκηνη μου ηρθε αμεσως το μυαλο ο ρολος του τζοκερ…:!:
δεν θα ηταν ωραια…??
πιστευω θα του πηγαινε τρελα…

επισης…
πριν σκεφτομουνα οτι θα ηταν ωραιο να βλεπαμε ενα batman καπως ρετρο…
και ασπρομαυρο ισως…(την ταινια ρε…)
και οχι τοσο με δραση…
…παλιοτερα ειχα παρει ενα βιβλιαρακι με ανεκδοτες ιστοριες του batman και ολες έπαιζαν με την φαντασια και με την ψυχικη υγεια του Bruce Wayne…
ωραιο ηταν αλλα το πεταξα καποτε ο ηλιθιος…#-o

Ρε αυτά τα λάθη δεν τα κανουμε… Εγώ κάποτε είχα ένα βιβλίο (όχι κόμιξ) με πέντε (αν θυμάμαι καλά) ιστορίες του Μπάτμαν από πέντε διαφορετικούς συγγραφείς. Μια από αυτές είχε σαν “κακό” ένα ψυχοπαθή τυπά που σκότωνε με ξυραφια και στα πόδια αντί για παππούτσια φορούσε δυο ανθρώπινα κεφάλια!!! Τότε που ήμουν και δέκα-έντεκα χρονών το διάβαζα και πάθαινα πλάκα… Κάπου το έχασα αυτό το βιβλίο και δεν νομίζω να το ξαναβρω πουθενά… :frowning:
Αν πάντως θέλεις να διαβάσεις μια ωραία εκδοχή σχετικά με την ψυχική υγεία του Μπάτμαν πάρε το “Τι απέγινε ο σκοτεινος ιππότης;”. Κομιξ είναι που μολις κυκλοφόρησε…

ναι,εκανα βλακεια…
θα το τσεκαρω, thanx…

για τον μικι ρουρκ τι λες…??
οσο το σκεφτομουν χθες, τοσο που αρεσε…

Η ψηφος μου πηγε στο πρωτο μπατμαν. Η ερμηνεια του Νικολσον ειναι τρομερη.