Best Batman movie

Aς κάνω ένα μπαμπ, γιατί τις προάλλες ξανάδα dark knight στο σταρ. Καμία αντίρρηση πως μεταξύ του Returns και αυτού πρέπει να ψάχνουμε το καλύτερο.

Ο ειδήμων Lupin λοιπόν είχε σωστά απαντήσει σε ένα σχόλιό μου με αυτό.

Καμία αντιλογία για τη μία του υπόσταση. Είναι Μπάτμαν όμως? Ειδικά η φωνή είναι μεγάλο μειονέκτημα.

Να βάλω και στην κουβέντα αυτό [U][B]εδώ[/B][/U] το στοιχείο. Η στολή είναι από τα βασικά θέματα του ήρωα. Προσωπικά, δε μπορώ να βλέπω στολές τύπου Begins με τα αυτιά να γέρνουν προς τα μέσα. Σα γάτα είναι! Στο Dark Knight ήταν καλύτερη, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν φτάνει αυτές του Burton.

Πάντως ξαναβλέποντας την ταινία, ούμπερ ρισπέκτ σε harvey dent/twoface/Έχαρτ

λολ, 32 ψήφοι το dark knight και 1 το batman begins? :expressionless:

1 is one too many για το απίστευτα βαρετό Begins.

γελάει ο κόσμος.

η φωνη, η οποια εχει αρκετο σχολιασμο σηκωσει, ειναι οκ για μενα, δεδομενου οτι και στο κομικ-αλλα και λογικα να το σκεφτει κανεις-, υπαρχει το αναλογο εξαρτημα αλλοιωσης φωνης ωστε να μην προδιδετε ουτε απο αυτο…τωρα το αν ακουγετε σαν τον Chuck \μ/ ειναι αλλο θεμα…και γω δλδ εχω γελασει πολλες φορες αλλα απο την αλλη, ετσι ειναι το σωστο…

Σχετικα με τη στολη, ανα τα χρονια και η αναλογη του κομικ εχει περασει χιλιες αλλαγες…θα ποσταρα τωρα μερικες αλλα ειναι νωρις και δεν τοχω, ισως αργοτερα…οπωτε και εδω ειναι παλι θεμα γουστου προσωπικου…εμενα μαρεσε η τελευταια στολη, αν και ξερω πως την αγαπημενη μου δεν θα την δω ποτε:p

[SPOILER][/SPOILER]
του Μπαρτον μαρεσαν πιο μικρος, τωρα με τη κιτρινη νυχτεριδα στ μεση δεν με ψηνει πολυ, καλη για αυτο που εκανε ο Μπαρτον ισως…
oσο για τον Μπεηλ γενικα, εγω νομιζω πως ειναι μια χαρα, τουλαχιστον αρκετα κοντα στο κομικ και στην εικονα του Μπρους Γουεην…και σαν Μπατμαν επισης με καλυπτει με το παραπανω, δεδομενου και του πιο ρεαλιστικου προφιλ του στις ταινιες του Νολαν…βγαζει τρομο σε αντιπαλους, εχει μια δεδομενη σχεση με τον Γκορντον αρκετα ιδια με το κομικ, ειναι οκ τεσπα για μενα…η αληθεια ειναι οτι το μονο που καμια φορα σκεφτομαι, ειναι οτι ισως εχω συνηθησει απο τα κομιξ να τον φανταζομαι πολυ μεγαλυτερο σε ηλικια, αλλα its just me+το γεγονος οτι καποιες φορες μου φανταζει σαν πιο ευαισθητος και γενικα προβληματισμενος, απο το ρομποτ που ειναι στην πλειοψηφια των κομικ, αλλα και παλι στα ρεαλιστικα πλαισια των ταινιων κολλαει καλα…περαν του οτι στο τριτο αναμενομενο μερος, αναμενετε και αυτος να κανει το One man show του και να γ@μησει και να δειρει(‘the dark knight rises’ τιτλος και τελευταια ταινια για το Νολαν-οπως εχει δηλωσει, με κανονικο τελος στην ιστορια του-, δειχνει οτι παει να τον ξανακανει ηρωα, μετα το dark knight)

το begins,αν και παλιοτερα ‘πλακωνομουν’ με διαφορους νταρθ βεηντερς κτλ:p, με τα χρονια τηνω να πω οτι ειναι το πιο σοβαρα στημενο και ολοκληρωμενο εργο του Μπατμαν…το dark knight παραμενει το αγαπημενο μου, αλλα στο begins συναντα κανεις αρχικα σωστα δομημενο σεναριο-εκει που το dark knight το ψιλοεβαλε σε β μοιρα για χαριν του σασπενς(οχι πως δεν ειχε σεναριο, προς Θεου, αλλα ηταν αρκετα αναρχο σε σημεια), πιο μεστα δοσμενη ιστορια και φυσικα την εξαιρετικη ματια στη ψυχοσυνθεση του Γουεην και τους λογους που τον οδηγησαν στα μπλα μπλα κλασσικα…μετρημενο, ραμμενο, καλοκουρδισμενο…+ και παλι, πολυ καλη δουλεια στα ψυχολογικα του χαρακτηρα και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια σωστη ταινια για το πως εγινε αυτος που εγινε, διχως γραφικα λογια ‘σκοτωσαν τους γονεις μου και θα εκδικηθω, αργκ’…πραγματικη σπουδη σε κομικ πλαισια και ορια πανω στο φοβο και στο πως μπορει να γαλουχηθει…stelios, μολις κερδισες με την αξια σου ενα κλαδεμα την κυριακη στη μπαλιτσα:D

Καταρχάς χαιρετώ όλους τους φορουματάριους και μπράβο για τα threads των ταινιών.

Λοιπόν να και η δική μου γνώμη για τις ταινίες:

Batman (1989)

Πολύ καλή και σκοτεινή ταινία. Οι ερμηνείες είναι πολύ καλές από όλους. Ο Νοξ λίγο άκυρος, αλλά γενικά η ταινία από ερμηνείες δεν χάνει. Τα σκηνικά και όλος ο κόσμος που έχουνε φτιάξει είναι απίστευτος.όπως και η μουσική.και τα εφέ. ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΤΤΟ όμως είναι αυτή η μαλακία που πήγανε και μου βάλανε τον Prince/τραγούδια του σε κάτι σκηνές. ΓΙΑΤΙ?

Batman Returns

Έχω δει ελάχιστες σκηνές, αλλά σκοπεύω να το αγοράσω και να το δω σύντομα.

Batman Forever

Το δα ολοκληρωμένο πρώτη φορά προχθές. Λοιπόοοον… Από που να αρχίσω. Βασικά ο Βαλ Κίλμερ καλός αν και με τίποτα Κήτον. Δεν ξέρω … η ερμηνεία του είναι καλή…απλά η φάτσα του…κάτι έχει…
Τέλος πάντων πιστεύω πως παίκτηκε μεγάλη μαλακία στο screenplay. Ατάκες του τύπου “It’s the car, right?Chicks love the car!”, κατά τη γνώμη μου δεν κολλάνε καθόλου (ακα ΞΕΚΑΡΦΩΤΕΣ) και απλά μπήκαν για να δώσουν μια πιο ευχάριστη νότα στην ταινία. ΠΟΥ ΣΙΓΑ ΚΙΟΛΑΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ. Όσο πιο σκοτεινό είναι το Batman τόσο το καλύτερο.

Και έρχομαι στο επόμενο αρνητικό που είναι οι ερμηνείες των Tommy Lee Jones/Jim Carrey και που τις θεωρώ αδύναμες. Ο Jim Carrey ΚΛΑΣΣΙΚΟΣ μέχρι αηδίας, ο δε Tommy Lee Jones προσπαθεί να κάνει το διαφορετικό, αλλά δεν πείθει.
Επίσης κάτι ακόμα που θέλω να προσθέσω είναι πως νιώθω σαν οι ερμηνείες τους να ταυτίζονται. Δηλαδή πως είναι και οι 2 το ίδιο τύπο παρανοικού/ψυχασθενή (ντάξει ο Κάρρευ πιο αστείος) με αποτέλεσμα να κουράζει λίγο αυτό.
η Κίντμαν καλό γκομενέτο, ενώ και ο Junior (Robin) πολύ καλός. ο Χοντρός στην αρχή που είναι στο χρηματοκιβώτιο απλά τραγικός. Επίσης θεωρώ πως ο Σουμάχερ προσπάθησε να δώσει αυτή μια πιο παιδική νότα (αυτό το μαρτυράνε κάποια ηχητικά εφέ περισσότερο).
Καλά τα 2 μουνέτα (σούγκαρ και σπάης).
Μου άρεσε πολύ που υπήρχαν σκηνές από το Arkham Asylum πάντως.

Batman And Robin

Δεν το χω δει.Κι ούτε θέλω. Τι Σβαρτζενέγκερ και Κλούνι μωρέ.

Batman Begins.

και γαμώ τις ταινίες. Σχεδόν όλα γαμάνε πάνω σ’αυτή. Δεν πιστεύω πως χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω μιας και αυτοί που την έχουν εκθειάσει εδώ, έχουνε πει όλα όσα θέλω.

Dark Knight

Άλλη μια γαμάτη ταινία. Η ερμηνεία του Ledger ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Όπως και ο όλος χαρακτήρας/ιδεολογία που του δώσανε που επι τη ευκαιρία είναι διαφορετική από αυτή του Nicholson. ο Nolan και η ομάδα του (16 σκυλιά, 3 παπαγάλοι κι αυτός) ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ.

καλύτερη ταινία? Χμ δε μπορώ να πω πριν δω το Batman Returns. Θα επανέλθω όμως.

H ταινία που έκανε τον Τζακ Νικολσον πάμπλουτο.

μαντέψτε ποιος μπάτλερ πέθανε

[B]R.I.P.[/B]

μου φαινεται ελαφρως αδιανοητο το οτι η δευτερη ταινια εχει πιο πολλες ψηφους απο την πρωτη… :-k

απο κει και περα αμφιταλαντευτηκα αρκετα αναμεσα στο πρωτο και στο τελευταιο και ενω ανετα θα μπορουσα να ψηφισω νοναλ, αποφασισα να ψηφισω μπαρτον λογω… νικολσον! επικη η πρωτη ταινια… επικη και η τελευταια…

άσχετο αλλά ψήνομαι να πάρω αυτό

[B]Batman: Hush Unwrapped[/B] [Special Edition] [Hardcover]

Πολυ καλή η σκέψη να βγει μόνο με μολύβι

Για οσους δεν γνωριζουν,υπαρχει και αυτο

αλλα μεταξυ μας δεν βλεπεται.Ειναι η πρωτη κινηματογραφικη μεταφορα του Batman,απο τον σκηνοθετη Leslie H. Martinson,με πρωταγωνιστη τον Adam West,τον πρωτο Batman, που επαιξε τον ρολο και στην ομωνυμη σειρα,πανω στην οποια βασιστηκε και η ταινια.
Εχει ομως cult/iστορικη σημασια.

το ξέρουμε…έβλεπα μικρός την σειρά σε ενα κανάλι με χιόνια…
all time classic Η σκηνή με τον καρχαρία

πειραζει που ξερω τους διαλογους απεξω?:stuck_out_tongue:

edit

το HUSH περα απο κακη-για μενα- ιστορια, εχει σκιτσα του Lee, o οποιος αν και φουλ εντυπωσιακος, ειναι αφορητα επαναλαμβανομενος…οπωτε ξασου:p

Ναι ε? κρίμα…και μου άρεσε η ιδέα

The Dark Knight απο εμενα

…οι πρώτες δύο του Τιμ Μπάρτον είναι οι πιο αγαπημένες μου:):!:

Batman Returns εύκολα.

Ξαφνιάζομαι λιγάκι που γνωρίζει τέτοιο worship το Dark Knight κι έχει την πρωτιά με διαφορά, όχι πως δεν μπορώ να δω το γιατί. Έχει τουλάχιστον 2 πολύ γαμάτες ερμηνείες, έναν από τους καλύτερους κακούς που έχω δει ποτέ (duh, Joker), σύγχρονη αισθητική, εφέ και τεχνοτροπία, και γενικά ο Νόλαν είναι πολύ καλός σκηνοθέτης. Απλώς με έχασε! Κάπου με κούρασε με την τεράστια διάρκεια και το ελαφρώς μπερδεμένο σενάριο, κάπου άρχισε να με εκνευρίζει ο Κρίστιαν Μπέιλ, κάπου τελοσπάντων ένιωθα ότι είχε πολλά και καλά components που δεν έδεναν σωστά. Επιπλέον, αν θυμηθούμε και γυναικείους χαρακτήρες, μην μου πει κανείς ότι Maggie Gylenhaal > Michelle Pfeiffer, θα ήταν ντροπή και αίσχος.:roll::roll: Βασικά δεν ξέρω αν θυμάται κανείς τη Μάγκι από αυτή την ταινία, ήταν η τύπισσα που έγινε παρανάλωμα. Αυτό έπρεπε να 'χε γίνει νωρίτερα.
Anyway, έχω αρκετά μεγάλη περιέργεια για το επερχόμενο Dark Knight Rises και αν θα βρει δικαιωματικά μια θέση εδώ -και ψήφους, γιατί θέση έχει και το Batman & Robin:p-. Till then, επιμένουμε σε
[CENTER][/CENTER]

Εννοειται πως οι δυο ταινιες που αναφερει η domino ειναι οι καλυτερες, το Batman Returns ειναι η καλυτερη απο το πρωτο franchise και το The Dark Knight απο το δευτερο. Η συγκριση μεταξυ τους ειναι ανουσια για μενα, ψηφισα το Dark Knight γιατι το θεωρω αρκετα καλυτερη σαν ταινια, με πολυ περισσοτερα νοηματα και συμβολισμους, ενω το Batman Returns ειναι ενα χριστουγεννιατικο γοτθικο παραμυθι οπως το ειπε καποιος, και ταυτοχρονα μαλλον η αγαπημενη μου ταινια ολων των εποχων. Η Μισελ Φαιφερ ειναι το τελειο θηλυκο στον τελειο γυναικειο χαρακτηρα, η ιστορια μεταξυ τους ειναι καυτη και τραγικη, ο Penguin δινει ρεστα και γενικα η ταινια ειναι αριστοτεχνικα φτιαγμενη. Αλλα το The Dark Knight ειναι κατι αλλο.

Κατ εμε το Τhe Dark Knight όσο και αν μου αρέσει σαν ταινία δεν είναι αρκετά Batman για τα γούστα μου. Εννοείται το ψηφαλάκι το ρίχνω στα δύο πρώτα. Και μια και το συζητατε διάβασα πρόσφατα μία ενδιαφέρουσα άποψη από Mikeius η οποία πλησιάζει αρκετά την δικιά μου.

Εγώ απ’ την άλλη ξέρετε τι θεωρώ κιτσαριό; Όταν στο Dark Knight ο Harvey Dent και ο Commissioner Gordon πιάνουν μια υπερβολικά “”“ρεαλιστική”"" συζήτηση για το πώς θα ρίξουν τη Μαφία. Και ξαφνικά, εκεί που νομίζω ότι βλέπω τον Πληροφοριοδότη του Scorcese, σκάει μύτη ένας τύπος ντυμένος νυχτερίδα και αρχίζει να συζητάει το ίδιο “”“ρεαλιστικά”"" με αυτούς!

Δεν λέω ότι το Captain America είναι καλύτερο από το Dark Knight. Αλίμονο! Ούτε καν το αγγίζει. Απλά λέω ότι όσον αφορά τα superhero movies, ο ρεαλισμός δεν χρειάζεται να είναι μονόδρομος. Μην ξεχνάμε ότι πριν βγει το Dark Knight, η μέχρι τότε καλύτερη ταινία Batman περιλάμβανε αυτό:

ΚΑΙ ΓΑΜΟΥΣΕ!

+1 στο αποπάνω