Best Black Metal Scene

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Black Metal σκηνή;

Νορβηγική
Σουδική
Αμερικάνικη
Γαλλική
Ελληνική
Άλλη(Ποιά;;:wink:

Εμένα μ’ αρέσουν πολύ όλες, αλλά η κορυφαία κατά τη γνώμη μου είναι η Νορβηγική…

‘Νταξ’, νορβηγική, αλλά συγκεκριμένης εποχής πάντα. Καλά το avatar σου έχει πολύ γέλιο.

vriskeis? vsk kollima o varg… perimenoume n ton afisoun mpas k vgalei kana album…

Norway…

Mayhem, Burzum, Gorgoroth…

Φυσικά Νορβηγικό, οι Darkthrone και μόνο, με τις progressive επιρροές τους, της δίνουν τη νίκη…

K oxi mono. Emperor, Satyricon, Darkthrone, Immortal, Carpathian Forest…

Ok. K i Ameriki exei Xasthur, Nachtmystium kai Von, I Gallia Deathspell Omega, i Soudia Bathory(Sta black monopatia tou Quorthon), Marduk, Dark Funeral kai Watain k emeis Rotting Christ kai Naer Mataron, alla san tous Norvigous dn nomizw n yparxei allos… Gennisan, gigantwsan kai trelanan to pragmatiko black metal!!!

Δύσκολο να πεις αντικειμενικά ποια είναι η καλύτερη. Εξαρτάται από το τι ψάχνει κανείς και τι του αρέσει. Βέβαια, οι Νορβηγοί είναι που εδραίωσαν το ιδίωμα. Darkthrone, Mayhem, Burzum, Emperor δημιούργησαν σχολές αλλά πάνω απ’ όλους είναι οι Thorns. Απο κει και πέρα υπήρξε υπερπροσφορά σαβούρας αλλά πάντα ξεπεταγόταν κάποια μπάντα που πήγαινε το ιδίωμα ένα βήμα μπροστά (Satyricon, DHG, Arcturus).

Μου αρέσει πολύ και η αμερικάνικη σκηνή πάντως και κυρίως οι Revenge.

Μη γράφεις με greeklish όμως. :wink:

Εγώ από Αμερικάνους προτιμώ τους Xasthur και τους V.O.N.

Επίσης κι άλλες χώρες έχουν βγάλει πολύ καλό Black Metal. Celtic Frost η Ελβετία, Satanic Warmaster και Behexen η Φινλανδία, Nargaroth η Γερμανία, Mgla, Behemoth και Belphegor η Πολωνία, Nocturnal Mortum η Ουκρανία…

To 90% των αγαπημένων μου συγκροτημάτων του είδους είναι ελληνικά, οπότε…

Sorry ρε συ, αλλά οι Nokturnal Mortum είναι για γέλια.

Έλα ρε συ, έχουν ωραία στοιχεία στην μουσική τους.

Παιδιά, αν μπορείτε ακούστε οπωσδήποτε το πρώτο demo των [B]Deviser /B, Thy Blackest Love. Πρόκειται για 3 κομμάτια με κρυστάλινη παραγωγή και είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει σε επίπεδο demo. Μακράν η καλύτερη κυκλοφορία τους, και από επίπεδο παραγωγής και συνθέσεων. Δυστυχώς μετά γίναν πολύ προβλέψιμοι.

Μέγα λάθος μου που στα Αμερικάνικα συγκροτήματα ξέχασα τους Judas Iscariot.

Τσεκάρετε το Judas Iscariot - Distant In Solitary Night.

E όχι και Progressive οι Darkthrone, μην τρελαθούμε τελείως. :lol:

Εμένα οι αγαπημένες μου σκηνές πάμε με αυτή τη σειρά:

  1. Νορβηγική
  2. Αμερικάνικη
  3. Ελληνική
  4. Γαλλική
  5. Σουηδική

Κρισπ νομίζω πως οι Revenge είναι Καναδοί ρε. :-k

Edit: Σωστός ο αποπάνω, μεγάλη δισκάρα αυτό το Judas!

Ναι φίλε, οι Revenge είναι Καναδοί.

Τι λε ρε ίδιοι με Dream Theater είναι!!! Τι να ακούς Strange Deja Vu τι να ακούς Transylvanian Hunger:p!

η αφρικανικη…:stuck_out_tongue:

:lol: Πλάκα πλάκα, αυτοί εκεί κάτω και ειδικά στο Μπενίν είναι οι “βασιλιάδες” του βουντού. :-k Έχουν και τα περίεργα τα ταμπούρλα τους… Πλάκα θα είχε να ακούσουμε Black Metal με στοιχεία αφρικάνικου πολιτισμού.:smiley:

Rotting Christ,Varathron,Necromantia,Order of the ebon hand,Naer Mataron,Deviser,Thou art lord…Mήπως τελικά ειμαστε οι καλύτεροι?:!:

Και προσθέτω: Ravencult, Acherontas, Almighty Sathanas, Athos, Bathomet, Gospel Of Grief, Burial Hordes, Black Winter, Black Revenge, Stutthof και πολλές άλλες μπάντες…