Best Black Metal Scene

Παλιοτερα η Νορβηγια ειχε τα πρωτεια.Με τους δικους μας απο κοντα.
Πλεον Γαλλια και Αμερικη ειναι οι χωρες που εχουν πρωταγωνιστικο ρολο.
Γαλλια λοιπον εξαιτιας των Antaeus (:bow:),Arkhon Infaustus,Deathspell Omega,Aosoth,
Peste Noire,Mutiilation και αρκετες ακομα που εχουν κατι να πουν.

Δεν παρακολουθώ και τόσο πολύ τις κυκλοφορίες γιατί δεν είμαι και ο μέγας φαν.

Συμφωνώ με τον Deathster , oι Νορβηγοί κάποτε κρατούσαν τα ηνία.Βέβαια έχουν βγει κάποιες καλές μπάντες όπως οι 1349 ,που έχουν και την ευλογία των Celtic Frost.

Οι Γάλλοι αρχίζουν να δίνουν κάτι διαφορετικό με τους Deathspell Omega και τις άλλες μπάντες.

Η Ελληνική έχει τόσα αξιόλογα συγκροτήματα , από τότε που άρχισε το ιδίωμα.

Δεν έχω ακούσει καθόλου αυτό της Αμερικάνικης σκηνής.

Νορβηγία λόγω κλασικών ακουσμάτων μου…

Οι Γάλλοι βγάζουν καλό Black Metal τα τελευταία χρόνια. Αν και πιστεύω πως σε σύγκριση με την Αμερικάνικη σκηνή είναι πίσω.

Οι Αμερική ποτέ δεν φημιζόταν για το Black Metal της, αλλά πιστεύω πως μπάντες όπως οι Judas Iscariot, Von, Nachtymstium, Xasthur έχουν δώσει πολλά στο Black Metal.

Αλλά και η Νορβηγία μας αποδεικνύει πως ακόμη ζει. Οι δυο κορυφαίες νορβηγικές μπάντες, Darkthrone και Mayhem έχουν κυκλοφορήσει νέα άλμπουμ τον τελευταίο χρόνο τα οποία είναι αξιόλογα έως πολύ καλά. Και μην περνάμε στο ντούκου τους Dodheimsgard. Αυτοί οι περίεργοι τυπάδες θα καταφέρουν πολλά, θα δείτε…

Καναδοί είναι, αλλά φαντάστηκα ότι το “αμερικάνικη σκηνή” περιλαμβάνει όλη την βόρεια αμερκανική ήπειρο.

Εμ…
Έχουν ήδη καταφέρει. Aρκεί το 666 Ιnternational.

Ελλαδα λογω KAWIR που ολοι τους ξεχασατε…

Οι Kawir είναι φοβεροί αλλά οχι για όλους. Πολλοί ξενερώνουν μόλις τους ακούνε#-o και βασικά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.:-k

Καλα ποσες μπαντες δεν αναφερθηκαν απο καθε χωρα. :stuck_out_tongue:
Αγαπημενη ελληνικη ΒΜ μπαντα τον τελευταιο καιρο οι Nocternity.

Έβαλα κάποιες μπάντες. Γι’ αυτό πείτε εσείς και ποιές μπάντες σας αρέσουν, όχι μόνο χώρα.

Αυτο το εχουμε σε mp3 ? :stuck_out_tongue: :smiley:
Γιατι δεν παιζει να το βρω πουθενα.

Καινούρια (ένα demo 3 κομματιών έχουν βγάλει) και αρκετά ενδιαφέρουσα μπάντα είναι οι Έλληνες Nadiwrath. Κινούνται σε old-school μονοπάτια αλλά το κάνουν αρκετά πειστικά. Τo demo προσφέρεται για δωρεάν download από το MySpace τους, κομπλέ με artwork.

ρε γμτ το έχω σε κασσέτα καθώς το είχα αγοράσει τότε που βγηκε. Πώς γίνεται άραγε να κάνεις mp3 κασσέτα? Κάπως θα γίνεται, αλλά θα θέλει κανένα περίεργο εξοπλισμό υποθέτω.

A ναι το ειχα ξεχασει οτι το εχεις σε κασεττα.Ωραιος btw!
Μιας και πηγαμε στα underground stuff καλοι ειναι και οι Αθηναιοι Winter Path


Βασικα ειναι φιλοι μου αν και πιστευω οτι ειναι πολυ καλοι.Το λενε ολοι.:stuck_out_tongue:
Εχουν ενα demo το οποιο κινειται σε old skool μονοπατια προς Νορβηγια μερια.
Σε οποιον του αρεσουν να μου πει μπας και υπαρχει κανα ντεμο ακομα.
Τα τελευταια 2 χρονια η μπαντα εχει μπει στον παγο λογω βαρεμαρας,πανω που
βαλανε avantgarde-o-behemoth-ικα στοιχεια στα τραγουδια τους.

Ψηφίζω Νορβηγική σκηνή, επειδή πέραν του κλασικού-καλού majestic black (Emperor, Gehenna, Dimmu Borgir) μας έχει δώσει και κάποιες πιο ιδιαίτερες επιλογές που δείχνουν ότι το ψάχνουν το άθλημα (Ved Buens Ende, DHG) 8)

Η Ελληνική σκηνή έχει καλά συγκροτήματα που σε πολλές περιπτώσεις είναι τουλάχιστον ισάξια όσων ακούμε και απ’ έξω (Septic Flesh, Naer Mataron, Order of the Ebon Hand στην κορυφή των προτιμήσεών μου), κι επειδή καλό είναι να στηρίζουμε και το σπίτι μας που και που, τους βάζω σαν δεύτερη επιλογή.:wink:

Αναφέρω και τη Ρουμάνικη Black Metal σκηνή, έτσι για να γουστάρουμε (Negura Bunget - λένε άσχημα!..)

Ετσι ετσι ! :smiley:
Θα παει ενας φιλος εκδρομη Τρανσυλβανια και παιζει ενα φεστιβαλ εκει οπου παιζουν και οι Negura Bunget !

…αν το φεστιβάλ είναι μέσα στα δάση και το live εξελιχτεί σαν τα videoclips τους, θα μιλάμε για πολύ TRUE κατάσταση!..

Για τους Nadiwrath συμφωνώ, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Όσο για τους Deviser δεν μπόρεσα να βρώ τπτ δυστυχώς…

Nyktalgia Myspace!!!

Εκπληκτικό Suicidal Black Metal!!!

[FONT=“Arial Black”][SIZE=“5”]Dead Dawn Rising[/SIZE][/FONT]

Κομμάτια από το Thy Blackest Love μαζί με άλλα από την πρώιμη περίοδο των Deviser, υπάρχουν σε CD κυκλοφορία που εντόπισα σήμερα στο Rock City Ακαδημίας στα 7 ευρώ.

Χμμμ… Δύσκολο αυτή τη στιγμή να κατέβω Αθήνα, αλλά θα τό 'χω υπόψιν μου… Ευχαριστώ!!!