Best Black Metal Scene

ούτως ή άλλως δύο από τα τρία κομμάτια του Τhy Blackest Love, υπάρχουν στο πρώτο άλμπουμ τους “Transmission To Chaos”, αλλα΄το θέμα είναι ότι η παραγωγή του συγκεκριμένου άλμπουμ τα χαλάει πολύ.

Αχμ, αν είναι 3 τα κομμάτια του Thy Blackest Love, τότε η κυκλοφορία που λέω εγώ τα περιέχει όλα και όχι επανηχογραφημένα απ’ ότι κατάλαβα.

Εχουμε ψιλοβγει off-topic με τα τελευταια posts.
Υπαρχει και στις κυκλοφοριες ΒΜ τοπικ.
Αυτο που λεει ο Κρισπ πρεπει να μετραει.Αυτο πρεπει να ειναι :
http://www.metal-archives.com/release.php?id=49638

Ναι αλλά αν μια συγκεκριμένη συζήτηση ανοίξει σ’ αυτό το τόπικ να συνεχίζεται κι όχι να περιμένει ο ένας απάντηση και τούμπαλιν.

Ναι ρε παιδι μου.Δεν το ειπα για να φανω καλος.Τελος παντων.

Οκ. Βσκ εγω σαν θέμα έχω Black Metal Scene κι όχι Black Metal News. Απλά δν θέλω μόνο ξερές απαντήσεις αλλά και καμιά συζήτηση.

Καλά η Νορβηγία είναι εύκολα στην κορυφή αφού από εκεί ξεκίνησε το πράγμα. Πέρα από Νορβηγία, όμως, Αγγλία με Akercocke όπως επίσης Γαλλία με Deathspell Omega είναι τρομερά υπολογίσιμες δυνάμεις.

Χμμμ… Καλές μπάντες και οι δύο αλλά δν μπορούν κατά την γνώμη μου να κοντράρουν την “παγωμένη” ατμόσφαιρα των βορείων…

Σε ψύχος πράγματι υστερούν αλλά σε ποιότητα δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι. Βασικά σε ποιότητα θα έλεγα ότι ξεπερνούν τις περισσότερες νορβηγικές μπάντες οι οποίες χαρακτηρίζονται από στασιμότητα. Για μένα και οι δύο είναι στις μεγαλύτερες Black metal δυνάμεις αυτή τη στιγμή.

Δεν διαφωνώ. Ένα άλλο κακό πού 'χουν οι νορβηγοί είναι κακές παραγωγές… Βέβαια τα καλά τους άλμπουμ είναι τέλη 80-αρχές 90 οπότε είναι φυσιολογικό…

Το περίεργο είναι ότι πολλοί γουστάρουν αυτές τις άθλιες παραγωγές νομίζουν ότι έτσι η μουσική είναι πιο αληθινή, σάπια, και κακόβουλη! Λες και δεν μπορεί να βγει αρρώστια από σάπιες, καθαρές, και φυσικές παραγωγές. Εγώ πιστεύω ότι αυτές οι άθλιες παραγωγές υπάρχουν για να μη γίνεται να καταλάβεις πόσο παιδικά μέτριο είναι το riff που παίζει από κάτω. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις με μπάντες που όντως είχαν καλή μουσική απλά δεν είχαν τη δυνατότητα για μια ακριβότερη και πιο φυσική παραγωγή.

Πιστεύω ότι οι τεχνικά “άθλιες” παραγωγές όντως παίζουν ρόλο, γιατί χάρη σ’ αυτές το black βγάζει κάτι το πιο υποχθόνιο και ατμοσφαιρικό. Απλά υπάρχουν αυτοί που ξέρουν να προσαρμόζουν το παίξιμό τους στη βρώμικη παραγωγή και να βγάζουν καλό αποτέλεσμα, και αυτοί που -νομίζουν- πως αν κοτσάρουν άθλιο ήχο πάνω σε εξίσου άθλιες κιθάρες, θα εξυψώσουν το δημιούργημά τους.

Σαν να βλέπει κάποιος έναν ζωγράφο να δημιουργεί κάτι με απλές πινελιές, και να λέει “αφού μπορεί αυτός, μπορώ κι εγώ!”…

Οι τελευταίοι λέγονται “κακοί μιμητές”, και υπάρχουν παντού.

Απλά στις μέρες μας το Black έχει καταντήσει βλακεία, καθώς όλοι παίζουν Black επειδή μπορεί να το παίξει ακόμη κι ο πιο άκυρος. Είναι εντελώς άτεχνο στυλ. Και μεταξύ μας γιατί να μην ακούσω π.χ. Darkthrone και να ακούσω κάτι που θυμίζει Darkthrone;

Ρεεε!!! Βγάλτε κάτι προτότυπο!!! Μην αντιγράφετε!!!

Έτσι ακριβώς. Πρωτότυπες και ενδιαφέρουσες μπάντες υπάρχουν, αλλά πρέπει να ψάξεις βαθιά στα σκ@τ@ για να τις βρεις.

Έτσι. Αλλά δυστυχώς είναι απειροελάχιστες πλέον οι μπάντες που παίζουν κάτι προτότυπο…

To blackmetal δεν είναι απαραίτητο να είναι πρωτότυπο.
Σκατοψυχία πρέπει να έχει.

Αν αυτή συνδυάζεται και με πρωτοτυπία έχει καλώς…

Δεκτό, αλλά λίγα νέα άλμπουμ αξίζουν…

Όχι πιο λίγα απ’ όσα άξιζαν πριν 10 χρόνια.

Nαι αλλά υπάρχει μια διαφορά. Πριν 10 χρόνια ήταν λιγότερες οι μπάντες που παίζανε Black Metal. Τώρα 1/5 μπάντες παίζει Black Metal.

¶ποψή μου πάντα…:thumbup:

Ακόμα κι αυτό να ισχύει (που δεν ισχύει γιατί τότε υπήρχαν 100άδες μπάντες που παπαγάλιζαν COF και Dimmu Borgir) o απόλυτος αριθμός καλών δίσκων παραμένει ίδιος ή και μεγαλύτερος. Απλά πρέπει να το ψάξει κανείς λίγο πιο πολύ.