Best Black Metal Scene

Τρανό παράδειγμα γι’ αυτό πού ‘πα για τις παραγωγές είναι το καινούριο των Venom. Καμία μα καμία σχέση μ’ τους Venom των 80’s… Τότε τα άλμπουμ τους τους είχαν τόσο άθλιες παραγωγές που ακούγονταν απίστευτα!!!

νορβιγηκο !!!ενοειται…και περιμενουμε κ καινουργιο album immortal kai burzum!!!

Κυρίως αυτών…

Λειπει η Γερμανικη σκηνη παντως και ειναι κριμα…

H Νορβηγικη σκηνη θα ειναι ΠΑΝΤΑ πρωτη στις προτιμισεις μου. Τελευταια ομως εχω αρχισει και ψαχνομαι με τη Γαλλικη σκηνη η οποια ειναι πολυ ενδιαφερουσα. Κατα τη γνωμη μου οι Deathspell Omega ειναι απο τα καλυτερα Black Metal συγκροτηματα αυτη τη στιγμη.

νορβηγική και απο εμένα

Ε κι εγώ νορβηγική ψηφίζω χαλαρά, αλλά συμφωνώ κι εγώ πως και η γαλλική είναι “ανερχόμενη”.

Έλα ρε, υπάρχει τέτοιο θέμα? Σα να λέμε “ποια είναι η καλύτερη φέτα ελληνική, κυπριακή, δανέζικη κλπ”?

Νορβηγία λοιπόν γιατί ξέρουν από φέτα.

φετα ηπειρου

ROTTING CHRIST

Αφού λοιπόν έχουμε διασταυρώσει ότι η Νορβηγία είναι χωρίς πολλά λόγια στο θεό, οι υπόλοιπες σκηνές μου αρέσουν “χρονολογικά”, όπως αναπτύχθηκαν.
Οι Αμερικάνοι κάπου τέλη 90 είχαν αρχίσει να γαμάνε πολύ άσχημα. Μα πάρα πολύ. JUDAS ISCARIOT, XASTHUR (εκεί άρχισα να συνειδητοποιώ πως χωράει το drone στο black), LEVIATHAN.
Oι Γάλλοι αντιθέτως στις αρχές τους με ANTAEUS και ARKHON (πρώτα άλμπουμ) δεν μου άρεσαν και πείτε ότι θέλετε. Αυτή τη στιγμή είναι που Γαλλιά/ Βέλγιο βρίσκονται στα ουράνια.
Αγγλία - δεν ξέρω αν μετράει για σκηνή. AKERCOCKE, ANAAL NATHRAKH, AXIS OF PERDITION μόνο, ουσιαστικά.
Φινλανδία γενικά ποτέ δεν ήταν του γούστου μου, με εξαίρεση λίγα συγκροτήματα και πολύ συγκεκριμένα. Οι BEHERIT πχ δεν είναι ενδεικτικοί του Φινλανδικού ήχου.

Από εκεί και πέρα, Αμερική και Ελλάδα έβγαλαν αριστουργήματα τότε εκεί παλιά, όταν η Νορβηγία δεν υπήρχε. Οπότε ρισπέκτ. Τώρα υπαρχουν καλές σκηνές (το ελληνικό underground έχει ανέβει πολύ) αλλά δεν δημιουργούν προσωπικό ήχο σε γενικές γραμμές.

Και τέλος δεν έχει αναφερθεί η σκηνή της Ανατολικής Ευρώπης. Και εδώ, μιλάμε για μεγάλη αδυναμία. ROOT, MASTER’S HAMMER, TORMENTOM, NEGURA BUNGET (πιο σύγχρονοι) και τα μυαλά στα κάγκελα.

Αλλά ο πάγος της Νορβηγίας είναι προσωπική αδυναμία…:roll:

(edit) και τώρα συνειδητοποιήσα ότι τη Σουηδία την ξέχασα! Σουηδικό bm ακούω λιγότερο κι από το Φινλανδικό, και πάλι δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να έχω ακούσει μετά το 95.
Γενικά οι Σκανδιναυοί έχουν μία έφεση προς τη μελωδικομελαγχολία.

Funeral Mist όχι δηλαδής?

Γενικά η ελληνική σκηνή είναι αυταπόδεικτα η καλύτερη γιατί όταν εμείς παίζαμε μπλακμέταλ οι άλλοι μασουλάγανε βαλανίδια.

Ρε παιδες γιατι κανεις δεν εχει αναφερει τους Drudkh στα γκρουπς της Ανατολικης Ευρωπης!?!? Μια χαρα παιζουν και προσωπικα τους ακουω αρκετα. Στο πολλ δεν ψηφισα παντως. Οχι τιποτα αλλο, μα δεν ακουω ιδιαιτερα μπλακ μεταλ. Οκ μου αρεσουν καποιες μπαντες (Bathory, Destroyer 666, Dodheimsgard καποια που εχω ακουσει, πρωιμοι Cof, Aura Noir, καποια απο Burzum, Celtic Frost αν πιανονται γιατι δεν τους θεωρω αμιγως μπλακ και καποια ακομα) μα σε γενικες γραμμες δεν την παλευω καθολου. Παντως αν ψηφιζα κατι, προς Νορβηγια μερια το κοβω. Απο ιστορικης πλευρας και σε θεμα επιρροων. Αλλα αφου δεν ακουω ιδιαιτερα και γενικα δεν τρελενομαι, δεν ψηφιζω.

Να εμενα αυτο μ’αρεσει στο βλαξ μεταλ,ειμαι η μια απο τις 4 ψηφους:oops::oops::oops:

θεωρω παντως λιγο χαζο να χωριζουμε το Black Metal σε “σκηνες” ανα χωρα καθως δεν υπηρχε καποιος ομοιος ηχος μεταξυ των συγκροτηματων ετσι ωστε να καταταχθουν σε σκηνες. Δεν ειναι παραδειγμως χαρη σαν το 1ο κυμα με το 2ο κυμα Black Metal.

Γιατι θελουν ξυλο. :stuck_out_tongue:

Εμ!Παουερας δεν εισαι ? :lol:

Ε οσο να’ναι υπηρχαν καποιες ομοιοτητες με μπαντες απο την ιδια χωρα.
Δεν ειναι και τοσο λαθος δηλαδη η κατηγοριοποιηση αυτη.

Στα αποπάνω - βασικά, έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, η ανάπτυξη των διαφορετικών ήχων της bm σκηνής έγινε πρώτα τοπικά και μετά χρονικά.
Δηλάδή, πρώτα δημιουργήθηκε ένας συγκεκριμένος ήχος σε μία συγκεκριμένη χώρα/ σκηνή και μετά εξαπλώθηκε και στις υπόλοιπες χώρες ώστε να γίνει “κύμα”.
Βασικά το να επικεντρωθούμε στα λεγόμενα “κύματα” ενέχει τον κίνδυνο να παραμερίσουμε ολόκληρες σκηνές που διαφοροποιούνται ηχητικά/στυλιστικά, όπως άλλωστε έχει συμβεί έτσι κι αλλιώς. Το “κύμα” προσδιορίζει σχεδόν αποκλειστικά χρονικά το bm, όχι τόσο μουσικά. Και εκεί που το προσδιορίζει μουσικά, υπάρχουν τόσο πολλές εξαιρέσεις και περιορισμοί που χάνεται το νόημα.

Όλες οι σκηνές έχουν βγάλει πολύ αξιόλογες μπάντες αλλά η Νορβηγία είναι που δημιούργησε το είδος και έβγαλε τις μπάντες με την μεγαλύτερη επιρροή στον χώρο,οπότε ψηφίζω αυτήν.Δεύτερες καλύτερες η δική μας που στο παρελθόν είχε βγάλει μπαντάρες και η γαλλική με τους Deathspell Omega που ξαναδώσανε ενδιαφέρον στο ιδίωμα.

Ποια άλλη γαλλική μπάντα παίζει σαν τους DSO ας πούμε ώστε να μιλάμε για “σκηνή”?

norway ρεεεεεεεε.ατοφιο χρυσαφι

deathspell omega
antaeus
alcest
peste noire
arkhon infaustus
spektr
blut aus nord…

ναι,γαλλικό…