Best female fronted metal band

Ναι, απλά έτσι λεγότανε το e.p. Το όνομά τους ήταν Oral…

white skull ρε

1)Ειμαι κοντος και μ αρεσουν οι κοντες αλλωστε εχουν αλλη χαρη(δεν μιλαω για 1,50 οκ:!:slight_smile:
2)Μ αρεσουν οι Ολλανδεζες και ειδικα οι κοκκινομαλλες οποτε οι φακιδες πανε μαζι τι να κανουμε:p

Ναααιιιιι girlschool ρεεε.Οχι με reunion και βλακιες βεβαια…Οι γυναικες μοτορχεντ…Γνησιο πανκ φιλινγκ στο nwobhm…

Aπο Sacrilege τι προτεινετε?Εχουν περασει διαφορες φασεις ε?

δεν εχω ψαξει ακομα καλα το θεμα,εχω ακουσει μονο nightwish,lacuna coil,arch enemy και sirenia.Απο συγκροτηματα δεν μπορω να επιλεξω το καλυτερο αλλα για την πιο κ@βλ@ τραγουδιστρια Cristina και Tarjia μην μου κρατατε κακια

Ailyn!

Judas Priest…:stuck_out_tongue: :lol:

Αυτο ηταν καρφι για τον Harlford;

Νάιτγουις αλλά μέχρι το 2004… Τώρα οι Έπικα.

WARLOOOOOOOOOOOCK

Warlock φυσικα.

Epica,Epica,Epica.Μεγάλη αγάπη στην μπάντα,αλλά και στην Simone:roll::roll:…


Now playing: Shinedown - 45 (Acoustic)
via FoxyTunes

+100000 Doro θεα!να προσθέσω Chastain και Vainglory(και στα δυο τα σπάει η kate)

επισης CRYSTAL VIPEEEEEEEEEER

Από τη Παρασκευή αυτό :roll:

Otep.θεαρα θεαρα

anneke φυσικά!!!

για 80ς γκρουπ με γυναικες δεν μιλαω γιατι δεν το πολυκατεχω το αθλημα

αλλα…
απο 90ς και επειτα

gathering ψηλα στην κορυφη
με την καλυτερη φωνη απο αποψη μεταδοσης συναισθηματος,ερμηνειας και ευηχιας
αλλα και σαν σαν μπαντα απο αποψη ποιοτητας συνθεσεων,πρωτοποριας,ποικιλιας,ηχοχρωματων και ενα σωρο χαρακτηριστικων που οι περισσοτερες μπαντες δεν κατεχουν καθως εχουν μεινει καθαρα στους τυπους και αφηνουν την ουσια εκτος

τωρα περα απο κει ειναι καθαρα ιεροσυλια να μην αναφερεται (και να αναφερωνται ενα σωρο αλλες που αν δεν ειχαν την παρουσια δεν θα τους ηξερε η μανα τους)

η ΘΕΑ lisa gerrard και οι dead can dance

επισης
οι φωνες που καθοδηγουσαν το μαγευτικο οχημα των νορβηγων the 3rd and the mortal πισω στα 90ς
kari rueslaten και ann mari edvardsen
ειναι υπερανω του 90% των μπαντων που κυκλοφορουν σημερα

και ενα μικρο διαμαντακι των 90΄ς
που δυστυχως κρατησε μοναχα για 2 αλμπουμς (εντελως ασχετα το ενα με το αλλο)
as divine grace με την καταπληκτικη φωνη της Hanna Kalske
και το τρομερο ντεμπουτο ατμοσφερικου/γκοθικ ντουμ Lumo

τελος
ηδη καποιος τους ανεφερε
madder mortem και Agnete M. Kirkevaag
πατανε κατω χαλαρα τοις κοινοτυπιες και τα κλισε της αφροκρεμας τους ατμοσφερικου ηχου

ΥΓ : αν και δεν ειναι female fronted
τα αφεντικα της νορβηγικης αβαντ γκαρντ in the woods ειχαν στις ταξεις ενα ημιτρελο εξωτικο γυναικειο ον
που ακουγε στο ονομα Synne Diana Soprana.περιττο να πω οτι οποιος ασχολειται με “ατμοσφαιρικα” ακουσματα (οχι γκοθικ-κλαψομουνιες) οφειλει στον εαυτο του να ακουσει τη μουσικη τους, ωστε οταν ερθει η ωρα να φυγει απο αυτον τον κοσμο, να λεει μεσα του,ειχα την τιμη και ακουσα αυτη τη μοναδικη μπαντα απο το kristiansand της παγερης αυτης χωρας…

Θα ελεγα Nightwish αλλα απο το 2000 και μετα με χαλασαν…
Γι’ αυτο ψηφισα Epica. Σχετικα νεα μπαντα που εχει πολλα να δωσει ακομα…Τhe Phantom Agony απ’ τα αγαπημενα μου symphomic albums…

Within Temptation.

Γυναίκες κάφροι: Angela Gossow και Sabina Klaisen. Άντε με τα ρομάντζα, πήξαμε…:stuck_out_tongue:

fixed and quoted for truth. :smiley: