Best female fronted metal band

Senser, the Gathering, Crisis.

erm…eh…Ασταρ(τ)ι!:lol:

ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑ-ΖΑ!

και τις διασκευαζουν κιολας!!!

Ημαρτον!!!

Θελω να γινω ΘΕΑ σαν τις Ασταρ(τ)ι…

ψηφιζω Gathering, προτεινω τα σκυλια του πολεμου : GIRLSCHOOL!

doublequoted for doubletruth:!:

και υπάρχει και διάδοχος πάλι από την Γερμανία

Kylesa από μακριά. Kαι Senser. Σένσερ όμως μοιράζεται το μικρόφωνο, οπότε δεν ξέρω αν μετρά.

A, και μην ξεχάσουμε Walls of Jericho.

Από το poll μόνο οι Gathering υφίστανται για μένα. Therion δεν μετράω γιατί αν και τρισμέγιστη μπάντα δεν ταιριάζουν στον όρο female fronted. Οι υπόλοιποι δεν είναι καθόλου του γούστου μου.
Εκτός poll, ψηφίζω δαγκωτό Thorr’s Hammer!

Hellion και Detente με την θεάρα Ann Boleyn, Hurtful Witch με Roberta “Morgana” Delaude και Meghan ακούστε εδώ κομμάτι

therion!!!

Πληζ μη βεβηλώνετε το όνομα των θέων.

Όποιος προσπερνά έτσι απλά τους Madder Mortem απλά ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ.

Ναι ρε, ναι! Runhild!

Και Jex Thoth και Blood Ceremony και Jucifer να προσθέσω εγώ.

Χμμμμμ… Oι Detente ήταν η Dawn Crosby. Mετά το θάνατό της, δεν υπάρχουν Detente, οπότε Αnn Boleyn μόνο στους Hellion.8)

Eπίσης να πούμε για φέτος Τhe Devil’s Blood, αφού ήταν και η χρονιά τους (πρώτη λάιβ εμφάνιση στο Roadburn, κυκλοφορία πολύ καλού ντεμπούτου, κλπ.)

Τristania εποχης Vibeke Stene εννοειται…οτι καλυτερο εχει βγει σε θηλυκο στο μεταλ απο ολες τις αποψεις (για οσους γουσταρουν ατμοσφαιρικα).

8)8)8)8)

Έχω λιώσει και με έχει πιάσει νευρικό γέλιο με το φιξ:lol:

nightwish και blackhearts(joan jett).

Kαι αυτο αλλα ειχε φωναρα…κι ηταν και ωραια γυναικα :stuck_out_tongue:

Astarte ρε!:D:p

ΝΑΙ ΡΕ ΕΤΣΙ!!! Καλά τώρα ενθουσιάστηκα αλλά και τσαντίστηκα που δεν το σκέφτηκα πιο πριν. Jex Thoth και Thorr’s Hammer ρε! Όλες οι άλλες είναι για να πλένουν πιάτα! Πωπω μπραβο ρε…θοθ και τα μυαλά στα κάγκελα!8O8O8O

όχι ρε παιδιά!!! το είχα ξεχάσει ότι έχω ψηφίσει σε αυτό το Thread #-o Gathering χαλαρά και με διαφορά. Νομίζω ότι είναι προφανές και από το avatar :stuck_out_tongue: Και ας μας έχει πικράνει η anneke με τη φυγή από τους gathering.

:thumbup: Omnio, Three Times Seven On A Pilgrimage, Heart Of The Ages…

Aπό αυτά της λίστας μάλλον θα διάλεγα Epica αν και το female-fronted metal δεν είναι το αγαπημένο μου είδος…

πάντως από τις πιο όμορφες μπάντες με γυναικεία φωνητικά είναι οι Dark Sanctuary αλλά δεν είναι metal :stuck_out_tongue: