Best Italian Epic Metal Band

εγώ θα επιμείνω οτί οι θρηνωδίες του morby στο champion είναι κατευθείαν βγαλμένες από τα πιο βαθιά μπουντρούμια του μελνιμπονέ και ότι αυτό το δίσκο δεν γίνεται να τον βγάλει κάποιός από την ανθρώπινη ράτσα…δεν γίνεται να μην τον στηρίξω 8)

γράκχε άσε τα no offence και πάμε έξω να το λύσουμε.βαριά κουβέντα ξεστόμισες γέροντα.

Γιατι που διαφωνεις με αυτα που ειπε ο razor ??? :-k

A έτσι ε; Ε λοιπόν αφού θέλεις τρουμέταλ εμφύλιο στο ρόκιν, ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ!

[SPOILER]Με συγκίνησαν αυτά που γράφεις για το Champion Eternal… μπαγάσα…[/SPOILER]

ναι, αλλά ας το κρίνουν αυτοί που ψηφίζουν :slight_smile:

αφού σε παίρνει να βάλεις μερικά ακόμα γιατί δε προσθέτεις τις μπάντες?

Σωστός ο mindcrime, αλλά το δηλώνω: αν προστεθούν στο πολλ οι Holy Martyr και δεν προστεθούν και οι Dark Quarterer, θα γίνει πόλεμος. Και εννοώ, με σπαθιά, τσεκούρια και δόρατα προφανώς.

Doomsword αν και τα δύο τελευταία δεν μου αρέσουν! Κορυφή τεράστια είναι και το Champion Eternal των Domine αλλά συνολικά προτιμώ Doomsword!

Doomsword και για μενα.
Ειναι γενικα απο τις λιγες μπαντες του ειδους που μ’αρεσουν.
Γιατι να μην αρεσουν στον οποιονδηποτε βασικα.

[B]\m/[/B]

με την αρωγή του deathster προστέθηκαν holy martyr και dark quarterer (δε θα άντεχα μάχη με τσεκούρια και σπαθιά τώρα, έχω φάει και βαρυστομάχιασα :p)

Mαχη αναμεσα σε Doomsword και Domine.Οι πρωτοι μαρεσουν πολυ αλλα ψηφιζω Domine. Με Champion Eternal και Stormbringer Ruler κερδιζουν αν και οριακα. Να πω την αμαρτια μου ομως δεν ξερω ποσο αντικειμενικος ειμαι γιατι η θεματολογια τους μαρεσει πολυ μιας και ειναι απο τα αγαπημενα μου βιβλια. Fanboy alert (kinda) :roll:

Πουθενα,αλλα ειναι ο Razor!

Οντοπι,λεω να το ριξω Αντραμελχ γιατι τους κοβω να ψιλοκλανονται.

(Για Crhapsody εχω να δηλωσω οτι αγαπω τη κομματαρα Land of Immortals που μου φερνει αναμνησεις,αυτο.)

Έχουμε κι [I]αυτό[/I], αλλά εδώ είναι πιο συγκεκριμένο οπότε το αφήνω.

Επίσης +Ruthless ε.

Γιανκηδες ειναι οι Ρουθλεςς ωρε

Χαχαχ σοβαρά ε; Απ’ όταν τους έμαθα μέχρι σήμερα είχα την εντύπωση ότι είναι Ιταλοί, δεν ξέρω γιατί =/

Όντας ήδη τρι-χασμένος μεταξύ [B]Doomsword[/B], [B]Holy Martyr[/B] και [B]Domine[/B], εάν βάλω στην εξίσωση και τους super παρεξηγημένους/υποτιμημένους [B]Thy Majestie[/B] (οι οποίοι ξεχάστηκαν στο poll), τα έχω χάσει τελείως! #-o :stuck_out_tongue: :?
Όσοι δεν τους ξέρετε, απλώς ακούστε και μετά το ξανασυζητάμε…:wink:

[ul]
[li][B]Siege of Paris[/B] (υπάρχει και σε καλύτερη -κατ’εμέ- pre-production version)
[/li][li][B]Siege of Paris - Instrumental version[/B]
[/li][li][B]The Sight Of Telham Hill[/B]
[/li][li][B]Time To Battle[/B]
[/li][li][B]In God We Trust[/B](ω, ναι, power-άτη διασκευή του γνωστού των Stryper!) :stuck_out_tongue:
[/li][/ul]

Αυτοι οι Thy Majestie ομως που αναφερεις, δεν εχουν καμια σχεση με EPIC METAL.

Εpic δεν γινεσαι με τα εξωφυλλα και τα βιολια…

Here they are, here they remain. Mighty immortal warriors… Rhapsody!!!

Έχουν τουλάχιστον όση είχαν κάποτε οι Rhapsody (οι οποίοι, mind you, μου αρέσουν περισσότερο συνολικά ως μπάντα)…
Επίσης, ποιος ισχυρίστηκε ότι γινεσαι epic με εξώφυλλα και βιολιά με τον ισοπεδωτικό και μηχανιστικό τρόπο που υποννοείς; Σϊγουρα όχι εγώ…
Σε κάθε περίπτωση, αν και οι Thy Majestie δεν ανήκουν ούτως ή άλλως στα αγαπημένα μου συγκροτήματα, δεν μπορώ, ωστόσο να δεχτώ ότι το κριτήριο “κατάταξης” είναι μια ταμπέλα δισκογραφικής ή ενός “ειδικού” συντάκτη και όχι η αίσθηση που μπορεί να αποπνέει μια μπάντα, ένα άλμπουμ ή έστω [I]ένα μόνο κομμάτι[/I] και το τι αφήνει τελικά στον (καλοπροαίρετο) ακροατή…
Εξ’αλλου αν μπορεί κάποιος να μου ορίσει με ακρίβεια …ημιτονίου τι εστί Epic Metal τη σήμερον ημέρα (mind you, Epic στα νιάτα μου -mid '80s- θεωρούνταν μόνον οι Manowar) κερδίζει χρυσούν μετρονόμον…
Και αν μη τι άλλο, σίγουρα δεν κάνουμε ασκήσεις Αριστοτελικού τύπου ταξινομίας εδώ μέσα… (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω)

PS> Δες το signature σου και θα καταλάβεις γιατί το Epic δε σημαίνει πάντα “Epic” με τη στενή έννοια… υπάρχει κανείς που δεν θα θωρούσε το Rebellion ΕΠΟΣ… κι ας μην είναι οι Gamma Ray ούτε καν “μουσικά ξαδερφάκια” των Manowar…
:roll:

Αποκαταστάθηκε η τάξη! :smiley:

…και τώρα μπορώ να ψηφίσω την μπάντα από Λιβόρνο… :wink:

Ε ακριβως αυτη την αισθηση δεν καταλαβαινω που την βρισκεις, απο τη στιγμη που στο ιδιο ποστ σου εχεις βαλει μπαντες οπως Doomsword και Holy Martyr. :-s
Σιγουρα καταλαβαινεις οτι ηχητικα και αισθητικα δεν εχουν καμια σχεση οι δυο αυτες μπαντες με τους Rhapsody και τους Thy Majestie…:wink:
Στο signature προφανως το εννοω με την ευρυτερη εννοια, αλλα σε αυτο το θρεντ θελω να πιστευω οτι μιλαμε με την στενη εννοια του ορου. :smiley:
Τελος παντων, επειδη το τι ειναι πραγματικα epic metal και τι οχι, ειναι μεγαλη κουβεντα και σιγουρα δεν υπαρχει μια και μοναδικη σαφης απαντηση, απλα θα αρκεστω στο να πω οτι βαρεθηκα να βλεπω συμφωνικες μεταλ μπαντες να πλασαρωνται/θεωρουνται επικες. :!:

Με χαρακτηριστική ευκολία Doomsword.
Ντάξει μεγάλες μπαντες και οι υπόλοιπες (όχι όλες) αλλά δεν φτάνουν ούτε για πλάκα τους Doomsword.
Ίσως λίιιιγο οι Dark Quarterer…
Πάντως έχουν ένα θέμα με τη φωνή οι γείτονες. Προφορά και φάλτσα είναι αναποφευκτα :stuck_out_tongue: