Best Italian Epic Metal Band

Θα ψηφίσω Dark Quarterer γιατι είναι πιό ιστορική μπάντα απο τις άλλες και τα δύο πρώτα album τους στα 80’s ειναι διαμάντια.
Πολύ καλοί και οι Adramelch με το μαγικό Irae Melanox (με αρκετα prog στοιχεία όπως και οι Dark Quarterer).
Απο τα 80’s μου αρέσουν οι Astaroth και οι Gunfire, θρυλικές μπάντες, πιο πολύ heavy/speed/power αλλά έχουν επικό feeling.

Domine, Doomsword, Wotan ΘΕΙΚΑ ντεμπούτα, όπως και το Hellenic Warriror Spirit των Holy Martyr.

όσο αφορά το θέμα φωνής δε θα μπορούσα να φανταστώ αυτά τα γκρουπ με κανονική προφορά, θα χάναν ένα μέρος της μαγείας τους 8)

Υ.Γ
ακόμα θυμάμαι τη κριτική του χαμερ για το champion eternal : πολύ καλός δίσκος αλλά οι domine πρέπει επειγόντως να αλλάξουν τραγουδιστή γιατί τα φωνητικά ντοναλντ ντακ είναι για γέλια #-o

Καταλαβαίνω τι εννοείς.
Το πιό τρανταχτό παράδειγμα (που μάλλον συμφωνούμε και οι 2) είναι οι Bathory.
Αλλά ντάξει, πέρα απ’αυτό είναι το τι γουστάρει ο καθένας.
Τα περισσότερα ιταλικά επικ συγκροτήματα έχουν ψηλές φωνές πίσω απ’το μικρόφωνο και επειδή δεν είμαι τόσο μεγάλος φαν των τσιριχτών φωνητικών, έχουν και προφορά/φάλτσα και ώρες ώρες μου χτυπάει άσχημα στο αυτί.
Υποθέτω αν είχαν φωνητικά σε φάση Bathory/Omen/Running Wild να την πάλευα περισσότερο :stuck_out_tongue:

όχι δεν υπάρχει θέμα τι γουστάρει ο καθένας. ο morby είναι θεός.τέλος.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάνεις λάθος! Θυμάμαι ειδική μνεία με εξώφυλλο, φόντο χρωματιστό κτλ! Είχε πάρει ή 9 ή 10! Κριτική από Περβανίδη! Πρέπει μάλιστα να είχε πει και πολύ καλά λόγια για τον Morby!

μετά από ώριμη σκέψη μπορώ να πω οτί έχεις μάλλον δίκιο! η ατάκα που λέω ήταν από την κριτική που είχε κάνει κάποιος συντάκτης (δε θυμάμαι όνομα) για το dragonlord , σχολιάζοντας το πρώτο δίσκο κτλ. μάλιστα έχω την εντύπωση οτί πρέπει να του είχε βάλει 9.9 στην κριτική που λες εσύ! βαριέμαι να ψάξω τώρα τα χαμερ μου, όποιος θυμάται λέει!

:slight_smile: Ήταν οι εποχές που ο Περβανίδης ήταν πρόμαχος του Power,epic,progressive κτλ!! Βασικά αυτό δεν μπορούσα να θυμηθώ! Αν είχε βάλει 9,9 σε αυτό η στο πρώτο Rhapsody! Mήπως αυτά περί Donald Duck τα είχε γράψει κανείς αδαής αναγνώστης στα γράμματα:)

όχι ,ήταν στάνταρ απο κριτική δίσκου! και το θυμάμαι χαρακτηριστικά! θα προσπαθήσω να βρω το τεύχος να σε παραπέμπψω!

Παντα μου αρεσαν οι Rhapsody ασχετα που αρκετα απο τα αλμπουμ τους ειναι παρομοια.Το τελευταιο EP παντως ειναι εκπληκτικο :slight_smile:

Λοιπόν βασικά για να το τζερτζελέψουμε λίγο ας κάνουμε μια κατάταξη:

[B]1. Dark Quarterer[/B] (μιλάμε τώρα όπως ο ΠΑΟ στο μπάσκετ σε σχέση με τον δεύτερο σε τίτλους)
[B]2. Adramelch[/B]
[B]3. DoomSword[/B]
[B]4. Domine[/B]
[B]5. Gjallahorn[/B] (…άμπαλοι όλοι σας! όλα εγώ πρέπει να σας τα θυμίζω!)
[B]6. Holy Martyr[/B]
[B]7. Wotan[/B]
[B]8. Rhapsody[/B] (εκεί - εκεί - στη Β’ Εθνική)

Α και βασικά αυτοί οι Thy Majestie που ποσταρίστηκαν όντως δεν έχουν καμία μα ΚΑΜΙΑ σχέση με το άθλημα (όχι ότι είναι και για πέταμα βέβαια, αλλά λέμε).

μπραβο ρε γκρακχε δωσε [I]200 χρονια οργης[/I] στο λαο!

άσχετο, τους savers τους θυμάστε???

α ρε ταλαιπωροι WOTAN… μεχρι κ οι κουκουρουκου ραψοντι σας παρασανε!!! :frowning:
[B][SIZE=“4”]CARMINA BARBARICA ΡΕΕΕ…[/SIZE][/B]

[SPOILER][B][SIZE=“7”]ΝΙΩΣΤΕ ΛΙΓΟΟΟΟΟ!!![/SIZE][/B][/SPOILER]

Καλοί αλλά υπερτιμημένοι οι Wotan.

ε οχι… υπερτιμημενοι??? γιατι??

Ε, γιατί ειδικά όταν είχαν βγει τα Κάρμινα είχε γίνει χαμός με την πάρτη τους στη σκηνή και είχαν ακουστεί απίστευτες τερατωδίες (μέχρι και τύπου “το καλύτερο metal album των τελευταίων 20 χρόνων” ας πούμε), ενώ για μένα είναι μια απλά καλή μπάντα του είδους, με κάααποια εξαιρετικά τραγούδια αλλά και τρομερά εκνευριστικό τραγουδιστή.

οτί το καρμίνα είναι τρελλή δισκάρα είναι.οτί δεν είναι το αριστούργημα του αιώνα, δεν είναι. αλλά γενικότερα είναι από τις μπάντες που αναβιώνουν πολύ το feeling των 80ς και προσωπικά τους γουστάρω πολύ. δε ξέρω τώρα αν είναι τόσο υπερεκτιμημένοι ή απλά έχουν λάβει το μερίδιο της “δοξας” και της αναγνώρισης που τους αναλογεί.(τείνω προς το δεύτερο παρά το πρώτο προσωπικά)

πριν κανα μηνα που παρειγγειλα στο ebay το etruscan prophecy (δισκαρος!!) μου εβγαλε στη λιστα και τους ETRUSGRAVE… ιταλοι κ επικ κ αυτουνοι… κατεβασα το Masters of Fate και μου ψιλοαρεσε… για πειτε καμμια γνωμη!!!

Είναι πιο Dark Quarterer κι απ’ τους Dark Quarterer! Είναι το συγκρότημα του παλιού κιθαρίστα τους.
Δισκάρα. Άκουσέ το όπως-και-δήποτε.

ριξε κανα λινκ απο Gjallahorn γιατι δεν τους βρισκω πουτενα!!!:slight_smile: