Best Maiden's album

  1. The Number of the Beast
  2. Seventh Son of a Seventh Son/Somewhere in
    Time
  3. Powerslave
  4. Piece of Mind :metal:
2 Likes

Οι Maiden με το που έβγαλαν το Hallowed Be Thy Name, έπιασαν το απόλυτο, δεν είχε παραπάνω. Τo Number of the Beast ήταν το πρώτο album τους που ήταν instant classic, διαφωνεί κανείς; Γι’ αυτό και το επιλέγω ως το καλύτερο.

Για ακόμα 4 albums τελειοποιούσαν τον ήχο, τις ιδέες, την ενέργεια του NotB, προσθέτοντας νέα στοιχεία κάθε τόσο (κυρίως στο Somewhere και στο 7th).

Πάντως είμαι κι εγώ απ αυτούς που έχουν σε ιδιαίτερη θέση, σαν να είναι albums άλλης μπάντας ή τέλος πάντων εκτός συναγωνισμού, τα 2 πρώτα με τον Di Anno.

Το πρώτο λόγω του πανκ στοιχείου και του πόσο to the point είναι τα τραγούδια (πλην ίσως του Phantom που είναι και το πιο αταίριαστο στο δίσκο αλλά παράλληλα και το πρώτο που δείχνει που θα φτάσουν μελλοντικά οι Maiden) και το δεύτερο επειδή το πανκ έχει ποτιστεί με μελωδία (βλ τα 2 εκπληκτικά instrumentals του δίσκου) και γι αυτόν τον λόγο το καθιστά τον πιο ιδιαίτερο δίσκο των Maiden (από την άποψη ότι κανείς άλλος δίσκος τους δε μοιάζει με το Killers ενώ σε όλους τους υπόλοιπους συναντάς κοινά στοιχεία από άλλους).

7 Likes

Εγω ξεκαθαρα. Instant Classic με φιλλερς που ακουστηκε

Υπάρχουν κλασσικά άλμπουμ με fillers. Οι κορυφές τους είναι τόσο ψηλές που σκεπάζουν τα πάντα.

3 Likes

Συμφωνω με ολοκληρο αυτο, ομως διαφωνω καθετα με το οτι το “πρωτο” χρονικα κλασικο αλμπουμ μιας μπαντας ειναι και το καλυτερο, δεν υπαρχει κανενας τετοιος κανονας. Τωρα καταλαβαινω ομως την φανατικη υπερασπιση καποιων για το Master.

1 Like

Προσπαθω να μεινω μακρυα απο την κουβεντα αλλα δεν με αφηνεις. Ας ξεχασουμε λιγο το notb και τους maiden. Μπορεις να αναφερεις ενα αλμπουμ που θεωρεις instant classic?

Η αιτία που πολλές φορές “τσακωνόμουν” και αρπαζόμουν με φίλους ή ιντερνετικά…τα δύο πρώτα άλμπουμ!!! Πλέον δεν το κάνω, συνειδητά γιατί από την μία δεν μπορώ να κάνω κουμάντο στα γούστα του καθενός και αφετέρου είναι πια πολύ κουραστικό.
Ο λόγος; Τα credits και η υπεραναγνώριση που παίρνει ο Di Anno για τα εν λόγω άλμπουμ. Αυτό το “πανκ” στυλ που όλοι θαυμάζουν στην μπάντα αλλά όλως περιέργως είναι αυτό που “μισεί” ο Harris και δεν ήθελε να παίξουν ποτέ. Άντε βγάλε άκρη! Προσωπικά βάζω το ντεμπούτο αρκετά υψηλά στα ranking μου όχι όμως λόγω ερμηνείας Di Anno αλλά ξεκάθαρα λόγω συνθετικής ποιότητας.
Στο μόνο ίσως που δίνω credit στον Di Anno είναι η σκηνική παρουσία. Το γυμνό στέρνο και ο ιδρώτας επί σκηνής σίγουρα πουλάει για μία μπάντα που μόλις ξεκίνησε και είναι ωραίο να δείχνεις πως τα δίνεις όλα επί σκηνής. Για την ποιότητα του Fillers δεν θα αναφερθώ καν (προσωπικό γούστο βέβαια του καθενός). Μου λέει ένας…: “την κραυγή του Di Anno στο Killers δεν την φτάνει η πριμαντόνα”! Ποια κραυγή ρε φίλε? Για κραυγές θα συζητάμε τώρα? Για τον Ταρζάν μιλάμε ή για μουσική? Ο άνθρωπος τονικά στα live αλλού πατούσε αλλού βρισκόταν.
Τεσπά, έχει πλάκα πάντως αυτή η ανάσυρση αρχαίας ιστορίας. Φανερώνει “πληγές” και απωθημένα :laughing:

2 Likes

Για μένα το NoTB δεν έχει ούτε δευτερόλεπτο φιλερ, πόσο μάλλον ολόκληρο κομμάτι, τα λατρεύω όλα ένα προς ένα.

2 Likes

Κοίτα… για κομμάτι ολόκληρο…χμμμ… ίσως όχι, όντως. Αλλά για δευτερόλεπτα; Ε, έχει πολλά. Όλα τα ρεφρέν και οι γέφυρες του Invaders, βάλε το ίδιο και για το Gangland. Μαζεύονται σιγά σιγά!!
Δεν ξέρω πως γράφτηκαν αυτά αλλά πρέπει να είχαν ξεμείνει από ιδέες για να χρησιμοποιήσουν τέτοια ρεφρέν και στα δύο.

Το μόνο που έχει αλλάξει για μένα από το '08 (!) που είχα πρωτοαπαντήσει εδώ είναι ότι έχω το Piece of Mind στο 2ο tier με Somewhere In Time. Seventh Son έχει πέσει στο 3ο με Number of the Beast. Powerslave χαλαρή πρωτιά ακόμα.

Θυμάται κανένας απ’ τους παλιούς εκείνο το απίστευτο ποστ απ’ όταν είχε βγει το tracklist για το Final Frontier, που ένας είχε γράψει σεντόνια για το πώς θα είναι τα κομμάτια, με λεπτομέρειες για τη δομή κι έτσι; Είχα κάνει δέκα στομάχια απ’ τα γέλια

5 Likes

Λίγο πιο κάτω σε reply:

παοξάκο, πόσα χρεώνεις ρε; είναι καναδυο δίσκοι που με ενδιαφέρουν και μ’ έχει φάει η αγωνιά!

:rofl:

1 Like

Ταυτιζομαι απολυτα με τον τροπο που περιγραφεις το killers,αλλα και το ομωνυμο,that’s it :+1:

2 Likes

θενκς έκλαψα πάλι

Πότε πέρασαν σχεδόν 11 χρόνια από τότε ρε φίλε?? :worried:
Πως περνάνε τα ρημάδια…

1 Like

Καλά άμα δεις τις απαντήσεις από κάτω είναι έπος :joy:

1 Like

Είναι γενικά περίεργη η φάση με το killers.

Δεν ξέρω αν το είχα ακούσει ον τάιμ που λένε μετά το 1ο στο καπάκι να το είχα ψηλά στα ίδια επίπεδα με το ομώνυμο.

Τώρα ξεκίνησα γύρω στο 1990 με το life after death αγόρασα τα κλασσικά τους πρωτα τα έλιωσα κ κάποια στιγμή αγόρασα το killers.

Ε κάτι prodigal son another life drifter innocent exile δεν ρε πουστημ. Πώς είναι τα 3/4 του no prayer? Έτσι. Το άφησα στην άκρη για την συλλογή. Μόνο στο PURGATORY έχω αδυναμία μεγάλη.
Δηλ ρυθμούς στίχους δεν μπορώ καν να θυμηθώ.

Οπότε αν κ δεν κάνω λίστα το KILLERS δεν θα το έβαζα ψηλά.

Πάω να το κατεβάσω να το ακουσω σε καμία ποδηλαταδα μπας κ το εκτιμήσω περισσότερο.

Ναι γιατι οχι, το Animals των Pink Floyd

2 Likes

Οκ, ευχαριστω.

Τιποτα , να σαι καλα