Best Of: Ναι ή όχι;

Πολλες μπαντες τις ανακαλυψα απο τα μπεστ-οφ τους… Ειδα οτι μου αρεσαν και αρχισα να παιρνω ολη τη δισκογραφια… Καλη φαση ειναι πιστευω, αλλα πλεον σπανια αγοραζω…

Γενικά καλο ειναι να υπαρει ενα Βest of για καθε group γιατι αν θες να αγορασεις κατι καινουργιο χωρις να ξερεις , ειναι η καλυτερη επιλογη γιατι σου δινει μια πρωτη ιδεα και μαλιστα απο αυτα που , η εταιρια που το εκανε , διαλεξε οτι θεωρει τα καλυτερα . Θα συμφωνισω με τον freedomofrock γιατι τα best και μενα με βοηθησαν πολυ. Βεβαια υπαρχει και η αλλη οπτικη γωνια … οι εταιριες βγαζουν χιλιαδες best of για ενα group με διαφορετικα εξωφυλλα και αλλα κοματια για καθαρα εμπορικους λογους κατι που θεωρω ελεϊνό . Αν πατε σε ενα δισκαδικο θα δειτε εκατονταδες best of των Deep Purple και συλλογες τους . (αγαπω τους DP δν τους κατηγορώ απλα εφερα ενα παραδειγμα αληθινο)
Στην τελικη : ειμαι υπερ των best of αλλα χωρις υπερβολη και το καλυτερο προσωπικα ειναι ενα best of για καθε group.

+1

:thumbup: :thumbup:

Για μια μπαντα που δεν την ξερεις και θες ενα δειγμα της δουλειας τους ειναι οτι πρεπει…

Συμφωνω απολυτα ! 8)

Εγώ πάντως προτιμώ τα Full length…

Για όλους εμάς που γράφουμε εδώ και συνεπώς έχουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο, τα best of είναι ανούσια… Αλλά έτσι κι αλλιώς είμαι της άποψης ότι στη μουσική μας οφείλεις όταν ακούς, να ακούς ένα δίσκο από την αρχή μέχρι το τέλος, και όχι επιλογή κομματιών…
Πάντως λέω ναι στα best of, δεν ενοχλούν κανέναν, κι εφόσον δεν τα αγοράζω εγώ… :dunno:

οι iron maiden εχουν τα χειροτερα best of.Ειναι κυριως τα commercial hits.Σε μπαντες με καλη ποιοτητα τα βεστ οφ δεν ειναι ισαξια της μαγιας ενος αλμπουμ.Δηλαδη δε θα μπορουσα να ακουσο το 7nth son of the 7nth son σκετο,χωρις τα υπολοιπα τραγουδια του αλμπουμ.Για μπαντες μετριας ποιοτητας και λιγοτερο πιστευω πως καλα κανουν και βγαζουν βεστ οφ γιατι ειναι αφορμη για να αγορασουν εστω και ενα cd απο αυτους οι ακροατες

ρε ντσξει, με την ιδια λογικη αφου υπαρχει ιντερνετ και τοσα προγραμματα μπορεις να κανεις και τα αλμπουμ download…απλα εχει αλλη χαρη να εχεις τα αυθεντικα.

Έχει άλλη χάρη να έχεις αυθεντικό ένα ¶λμπουμ… Ένα best of όμως όχι τόσο :wink:

Count me too.:wink:

Στις 2 Οκτωβρίου θα κυκλοφορήσει το «νέο» του άλμπουμ ο Μικ Τζάγκερ με τίτλο «Τhe Very Best Of Mick Jagger». Για να είμαστε ακριβείς το μόνο καινούργιο σ’ αυτή την κυκλοφορία θα είναι το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του άλμπουμ.

Αρπαχτη?(ρωταω, δεν ξερω), τα best of ειναι καλα οταν καποιος δεν ξερει και πολλα για ενα συγκροτημα κ θελει για αρχη να μαθει πραγματα για αυτο παιρνοντας ενα best of που υποτιθεται θα εχει τις πιο γνωστες επιτυχιες μιας μπαντας.Απλα αυτο που εχει καταντησει χαζο ειναι οτι ξεκινανε απο best of μετα πανε σε very best of ,The very very very best of :lol: etc etc,μηπως το εχουν οχι απλα παρακανει αλλα ξεφτιλισει γενικως?:? :-s

Προσωπικός προτιμώ τα άλμπουμς,γιατί έτσι πέρνεις ολόκληροτο όραμα αυτού που έγραφε εκίνη τη περίοδο τη μουσική.Ενώ με τα best-of κάτι τέτιο δεν υσχίει.Ειδικά αν είναι αρπαχτές σαν το τελευταίο των Fear Factory,που επιλέγουν τα 13-15 πιο γνωστά τραγούδια μέσα από 8 δίσκους,χωρίς ούτε ένα εξτρά,τότε θερώ τα best of απλά αρπαχτές ενάντια στη τσέπη,τα αφτιά και το μυαλό μου.

Αγορασμένες Δισκογραφίες.

Διότι αλλιώς παραμένεις στο σκοτάδι, και ρωτάς αν το love man είναι whitesnake, αν το take me with you ειναι καινούριο ? και ποιανών ε΄΄ιναι το Shoot them down ενώ πρίν χτυπιώσουν στο I Wanna Rock ! κρίμα η περμανάντ και η μπλούζα σου φιλαράκι …

τα έχω κατεβάσει όλα … απο Thin Lizzy …ναι αλλά δεν τα είχε ακούσει αφού το θεικό Southbound - δεν το ήξερε… τί έγινε και που το κατέβασε λοιπόν ?

Τα best μόνο για exclusives -και είναι αρπαχτοκολλιά, και για intro σε αγνωστους καλλιτέχνες αρκει να είναι σε νορμάλ τιμές. Αν έχεις μπεστ απο μπάντα με 30 δίσκους έχεις ενα #@!1#$@ και μισό…

είναι καλό μόνο όταν σαρέσουν τα χιτάκια αυτόυ του συγκροτήματος…
αλλιώς όντως άμα μία μπάντα έχει βγάλει τριάντα άλμπουμ τι να το κάνω??

Ελάχιστα best of υπάρχουν στην δισκοθήκη μου και είμαι γενικά κατά των συλλογών. Όταν μου αρέσει ένα συγκρότημα ή ένας καλλιτέχνης, επιδιώκω να αποκτήσω πλήρη δισκογραφία του ή τουλάχιστον όσο περισσότερα άλμπουμ μπορώ. :wink:

Έτσι.

Απο τη μια τα best of περισσότερο σαν κόλπο των δισκογραφικών μου ακούγονται και των καλλιτεχνών που στηρίζονται περισσότερο στα χιτ… Και μόνο το γεγονός πως υπάρχουν κάποιοι που σε best of βάζουν και 2-3 τραγούδια “έξτρα” στο τέλος, λέει πολλά. Θέλουν έτσι να προσελκύσουν στην αγορά του cd και τους παλιούς οπαδούς του συγκροτήματος. Όλα ένα εμπορικό τέχνασμα με άλλα λόγια…

Απο την άλλη, είναι γεγόνος πως αν κάποιος δε γνωρίζει καθόλου για ένα συγκρότημα, είναι μια καλή αρχική μέθοδος προσέγγισης, εμένα με είχε βοηθήσει στο παρελθόν κάτι τέτοιο, εξάλλου και μόνο η συγκέντρωση μερικών απο τα σημαντικότερα τραγούδια σε ένα μόνο δίσκο είναι ωραίο για κάποιον που θέλει να τα ακούσει… Αλλά αυτά στην αρχή πάντα.

Απο την τρίτη, στην εποχή του downloading πολλά απο αυτά που λέμε χάνουν τη σημασία τους.

Συμπέρασμα? Δε ξέρω. :stuck_out_tongue:

Tα best of είναι μια χαρά για πολλούς και διάφορους λόγους. Παραθέτω μερικούς:

Motorhead
Ramones
AC-DC
Steve Miller’s Band
Santana
Eric Clapton
Bob Dylan
Scorpions
Rolling Stones
Beatles
Simon & Garfunkel
Bob Marley
Tζίμης Πανούσης
Βασίλης Παπακωνσταντίνου
Παπάζογλου
Ευρυδίκη
Mano Negra
Jefferson Airplane
The Chemical Brothers
Prodigy
Madonna
Accept
Wasp
κλπ κλπ κλπ κλπ

Πριν αρχίσετε να με βρίζετε, ενημερώνω ότι σε αρκετές από τις παραπάνω περιπτώσεις έχω ολόκληρες δισκογραφίες. Απλά νομίζω ότι τα παραπάνω γκρουπς είναι κλασσικές επιλογές για best of.:smiley: :stuck_out_tongue:

Eyridikh or Death !?8O

:lol3::lol3:

Kι εγω δεν τα πολυπαω τα μπεστ οφφ. Ειναι ομως μια καλη ευκαιρια να “γνωριστει” καποιος με ενα συγκροτημα και να αποφασισει αν του αρεσουν ωστε να τους ψαξει περισσοτερο. :wink: