Συναυλίες: Best Of ή προώθηση νέου δίσκου;

Λοιπον, ορμωμενος απο το τοπικ για τους Placebo θετω το εξης ερωτημα…

Τι προτιμαμε στις συναυλιες? Να ακουμε ες αει τα κλασικα κομματια μιας μπαντας η να ακουμε live κυριως τον καινουριο δισκο και καποια παλια κομματια?

Ξερω οτι οι περισσοτεροι θα πουν το πρωτο… Πχ προτιμουν τους Μaiden η τους Priest να παιζουν τα κλασικα (The Trooper, Halloςed Be Thy Name, The Evil That Men Do, Living After Midnight , Breaking The Law κτλ.) παρα σχεδον ολοκληρα τα AMOLAD η Νostradamus…

Ομως οταν ενα συγκροτημα βγαζει καινουριο δισκο και βγαινει σε περιοδεια το πιο τιμιο που εχει να κανει ειναι να στηριξει τον δισκο αυτον… Το εχουν κανει πολυ μεγαλες μπαντες στο παρελθον οπως οι Pink Floyd, The Who και πολλοι αλλοι… Σημερα το κανει μια απο τις πιο ενδιαφερουσες μπαντες της εποχης μας (Isis -παιζουν τον τελευταιο δισκο και το πολυ 2-3 απο τα παλια κι ας ξερουν οτι ο κοσμος θελει να ακουσει Celestial και Oceanic)…

Αλλωστε σε poll που ειχε κανει το rocking για τους τροποπυς προωθησης ενος συγκροτηματος, θυμαμαι οτι η πλειοψηφια ειχε απαντησει “με συναυλιες”…

Οποτε εγω ειμαι της γνωμης οτι εαν ενα συγκροτημα θελει να στηριξει τον τελευταιο δισκο του καλα κανει και παιζει τα κομματια live εις βαρος παλαιοτερων κομματιων… Αρα ψηφιζω “δεν με νοιαζει, ας παίξουν οτι θελουν”…

Η μονη φορα που θελω να δω best-of σε συναυλια ειναι στην περιπτωση φεστιβαλ… Εκει ναι, προτιμω να ακουσω λιγο απ ολους τους δισκους…

Θα συμφωνησω ChrisP,αλλα πιστευω οτι παιζει και ρολο ο αριθμος των επισκεψεων ενος γκρουπ σε μια χωρα,δηλαδη αν ερχονται για πρωτη φορα δε θα με χαλουσε ενα best-of,αντιθετως αν ερχονται συχνοτερα,ενα σετλιστ που θα προωθουσε την τελευταια τους δουλεια ή με καποια κομματια που δεν παιζουν συνηθως,θα ηταν πιστευω πιο ενδιαφερον.

  +    1

Εξαρταται.
Αν βλεπεις ενα αγαπημενο σου συγκροτημα live για πρωτη φορα σιγουρα θες να το δεις να παιζει τα αγαπημενα σου τραγουδια και οχι ενα καινουριο αλμπουμ το οποιο το ξερεις ελαχιστα(πχ εγω(κ αρκετοι αλλοι απ’οτι φανηκε)στο φετινο live των Maiden στα τραγουδια του ΑΜΟLAD ημουν λιγο ξενερωμενος.Μετα το Wrathchild αρχισε να γινεται ο χαμος).
Αν ομως εχεις δει ενα συγκροτημα κ αλλες φορες και εχεις ακουσει τα κομματια που ηθελες live,τοτε δεν νομιζω να σε χαλαγε οτι και να παιζανε.

Εγω παντως που δεν εχω δει κ πολλα live ειμαι υπερ του best of.Σε μερικα χρονια ομως,λογω αυτου που ανεφερα,ισως να αλλαξω γνωμη.

Κι εγω θα προτιμουσα να παιξουν οτι να 'ναι… Πχ maiden φετος, εμενα το AMOLAD μου αρεσε τρελα, οποτε αν το παιζαν ολο δεν θα με ενοχλουσε… Αλλα επειδη τους εβλεπα πρωτη φορα, καλα κανανε και παιξανε και τα κλασικα…

Εγώ θέλω απλά να ακούω τα τραγούδια που μου αρέσουν. Αν αυτά προέρχονται από τον τελευταίο δίσκο, ακόμα καλύτερα.

+1, αλλα το βρισκω απολυτα λογικο να κανουν και προωθηση τελευταιου δισκου, ειδικα αν επισκεπτονται την ιδια χωρα για 2η φορα.

Εξαρταται. Αν δω ενα πολυ αγαπημενο γκρουπ για 1η φορα πιστευω οτι η επιλογη του Best of set-list ειναι η καλυτερη. Απο την αλλη αν ο τελευταιος δισκος μου αρεσει πολυ και γενικα ειναι δισκαρα τοτε θα θελω και αρκετα κομματια απο αυτον. Γενικα δεν μπορω να απαντησω σε αυτο το ερωτημα ετσι για ολες τις μπαντες, για καθε μια μπαντα ή καθε καλλιτεχνι ξεχωριστα ναι, αλλα γενικα μου ειναι δυσκολο. Παντως οταν θα δεις ενα δυγκροτημα για 3η φορα πχ τοτε σιγουρα θες και νεο δισκο αλλα και κομματια παλια που δεν ειναι κλασσικα (εκπληξεις).
Σε αυτο μπορω να πω οτι βγαζω το καπελο στους Dream Theater οι οποιοι καθε φορα που παιζουνσε ενα μερος φροντιζουν να παιξουν αρκετα κομματι απου δεν εχουν παιξει ποτε, μεγαλη μαγκικα αυτο.

Βεβαια ολα αυτα τα λεμε τωρα, γιατι οι περισσοτερες μπαντες μας κανουν την “τιμη” να παιζουν 1.30 ωρα το πολυ… Αμα παιζανε οπως επρεπε τουλαχιστον διωρο, τοτε και best-of χωραγε και τελευταιος δισκος…

Αυτο που ειπε ο hocam.

Να παίζουν ότι γουστάρουν, αρκεί να γουστάρουν. :wink:

Με νοιαζει αυτο που θα παιξουν να ειναι καλο. Αν οι metallica ας πουμε εβγαζαν ενα δισκο ισαξιο του ride the lightning και master of puppets ας μην παιξουν τπτ αλλο. Αν ομως βγαζαν αλλο ενα st. anger 2 κομματια να παιξουν απο αυτο και τπτ παραπανω.

Αυτο τα λεει ολα πιστευω… :thumbup:

=D> =D> =D>

Συμφωνώ

Πιστευω ότι για κάθε μπάντα ισχυεί κατι διαφορετικό ανάλογα με το πόσες φορές έχουν παίξει σε μια χώρα. Υπάρχουν γκρουπ με σπουδαίο παρελθον και μέτριο νεο άλμπούμ, και άλλα με δίσκο που έκανε το μπάμ και έβγαλε το γκρουπ από την αφάνεια χαράζοντας νέα πορεία. Επίσης όταν πρόκειται για concept τότε καλό είναι να ακούγεται όλο.
Σε περίπτωση που μια μπάντα παίζει κάπου σαπορτ καλό είναι να διαλέγει ένα κάπως πιο αντιπροσωπευτικό και γνωστό setlist.
Τώρα για τους placebo μια και από κει άρχισες το θέμα, δεν νομίζω ότι έρχονται στα πλαίσια προώθησης του αλμπουμ τους γιατί αυτό το έκαναν πέρισυ. Σε μια τέτοια περίπτωση καλό θα ήταν να παίζαν πιο best of τραγούδια ειδικά επειδή πάνε και Θεσσαλονική που νομίζω δεν έχουν ξαναπαίξει.
Γενικά όμως καλό είναι να γουστάρουν ότι παίζουν. Εξάλου το δικό τους κοινό είναι απο κάτω

Δεν με νοιάζει, ας παιξουν ότι θελουν, αρκει να τους δω live 8) 8) 8) 8)

ενδιαφερον θρεντ

η αποψη μου εινα οτι το setlist μιας μπαντας πρεπει να εξαρταται απο τις προηγουμενες επισκεψεις της μπαντας στην χωρα (αν εχει κανει)
πχ οι Metallica μας παιξανε best of, οταν ξαναρθουν για το καινουργιο θα γουσταρα το setlist να εχει πολλες εκπληξεις και κομματια βεβαια απο τον καινουργιο δισκο
αυτο πιστευω και για την καθε μπαντα που ξαναρχεται
βεβαια παιζει και οι επισκεψεις της μπαντας σε μια χωρα , πχ οι Metallica ηταν λογικο να παιξουν best of, μετα απο 8 χρονια , το βρισκω ομως απαραδεκτο μπαντες σαν τους Paradise Lost + Iron Maiden να ερχονται σχεδον καθε χρονο πλεον και να παιζουν τα ιδια ενω εχουν τοσες κομματαρες
βεβαια και οι 2 προωθησαν τους τελευταιους δισκους εχοντας αρκετα κομματια στο setlist αλλα θα μπορουσαν να παιξουν αλλα κομματια που ηταν εκτος δισκου

βεβαια εκεινη την ωρα ισως να μην τα σκεφτεσαι αυτα , πχ στο Fear OF The Dark εγινε Ο χαμος και καραγουσταραν ολοι

αν ομως μια μπαντα ερχεται για 1η φορα σε μια χωρα νομιζω οτι πρεπει να δωσει μια βαση στο παρελθον περισσοτερο , χωρις βεβαια να ξεχναει τον δισκο της
πχ οι Celtic Frost τιμησαν το παρελθον τους αλλα παιξανε 2 κομματια μολις απο τον καινουργιο δισκο (ή μηπως 3 , δεν θυμαμαι)

ας παιξουν οτι θελουν(ακομα κ διασκευες) αρκει να τους δωωω8)

Eξαρτάται από το πόσο καλός είναι ο τελευταίος δίσκος. Αν οι Εxodus πχ παίξουν πολλά κομμάτια από τον τελευταίο, θα χασμουριέμαι διαρκώς, ενω αν παίξουν από τα κλασσικά θα γουστάρω. Αλλά oi Celtic Frost πχ θα γούσταρα πάρα πολύ να έπαιζαν όλο το Monotheist ή οι Mayhem όλο το Ordo Ad Chao.

Πάντως γενικά όταν βλέπω για πρώτη φορά ένα συγκρότημα θέλω να ακούσω περισσότερο κλασσικά κομμάτια.

Εξαιρέσεις φυσικά και οι υπάρχουν, πχ οι Disfear ούτε και με ένοιαξε τι έπαιξαν.