Best Ronnie James Dio song (All Eras)

Ποιο είναι το αγαπημένο τραγούδι σας από όλη την καριέρα του R.J.DIO?

Eαν δεν καλύπτεστε από τη λίστα γράψτε το προσωπικό αγαπημένο σας.

Αμερικανοι φονιαδες των λαων, καταστρεψατε τις Πυλες της Βαβυλωνας…
Παιδια αυτο το κομματι δεν θα το ξεπερασω ποτε… Το απολυτο επος…

Προχθές έτυχε να ακούσω το stargazer για 8 συνεχόμενες φορές…Σίγουρα αυτό είναι το αγαπημένο μου,αλλά όχι ότι τα άλλα πανε πίσω…

(μελωδικό πανκ έχει βγάλει κανείς :twisted: Ο Γαλατικοιωνικοβορειοπροάστης βρηκε κολλητό…χεχεχεχε)

Δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να διαλέξω…
Stargazer και Catch the Rainbow είναι τα αγαπημένα μου απο Rainbow Heaven and Hell, Die Young και δε συμαζεύεται τα λατρτεύω… :?
Ουφ! Μη μου βάζετε δύσκολα …

DIE YOUNG!! :stuck_out_tongue:
“follow the windd… though the wind wont help you fly at all,
your backs to the wall!!!”

Ετοιμος να κλαψω μ’ αυτα που διαβαζω… Ευγε παιδια μου…

Stargazer απο τους ανυπέρβλητους Rainbow
Τhe Sign Of The Southern Cross,Children Of The Sea,Lonely Is The World απο τους ΘΕΟΥΣ Sabbath
Και το Egypt(The Chains Are On) απο την προσωπική του καριέρα.Ο τύπος είναι ΘΕΟΣ και όσοι είμασταν στην συναυλία του το καλοκαίρι δακρύζουμε κάθε φορά που την θυμόμαστε 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Stargazer απο Rainbow
Die Young απο Sabbath
Egypt (the chains are on), All the fοοls sailed away απο solo.

Γενικότερα παντως ο ανθρωπος δε παιζεται! Ειναι 63 και ακομα διωει ρεστα!!!

Το καλό με τον Dio είναι ότι δεν ηταν μόνο καλός τραγουδιστής, είναι και καλός συνθέτης, και αυτό φάνηκε σε όποιο σχήμα και αν συμμετείχε ανα τα χρόνια. Πάντα όμως ήθελε έναν καλό κιθαρίστα δίπλα του, να του συμπληρώνει τις μελωδίες και αυτό φάνηκε τόσο με τους RAINBOW, όσο και με τους SABBATH ακόμα και στα πρώτα solo albums του που είχε μάζι τον Vivian Cambell. Μετά “έχανε” λίγο αν και το “Dream Evil” είναι από τα πιο αδικημένα του albums. Πάντως έχει βάλει το όνομα του κάτω από κλασσικά τραγούδια σαν τα “Stargazer”, “Catch the Rainbow”, “Rainbow eyes”, “Kill the king”, “Temple of the king”, “Heaven and hell”, “Die young”, “Children of the sea” και τι να λέμε ακόμα… Πάντως νομίζω ότι τα κορυφαία από την solo καριέρα του είναι τα “Don’t talk to strangers”, “All the fools sailed away” και “One night in the city”.

Ειναι αμετρητα τα τραγουδια που μπορω να αναφερω.
Ο Dio ειναι ιστορια και ακομα και τωρα συνεχιζει αξιοπρεπεστατα. Οτι εχω διαβασει στα προηγουμενα post με βρισκουν συμφωνο, αν και δεν μπορω να αναφερω μονο ενα τραγουδι οποτε αποφευγω να ψηφισω.
Απλα θα συμπληρωσω το Stars. Μπορει να εγινε φιασκο με τον σκοπο αυτου του project αλλα μας αφησε ενα ανυπερβλητο μνημειο στο χωρο.

__Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να διαλλέξω… πολλά απο αυτά (κυρίως απο Raindow αλλά και τη solo καριέρα του) αποτελούν για 'μένα σημείο αναφοράς για το πως τραγουδιέται ένα ροκ (και όχι μόνο!) τραγούδι. Τόσα απλά και βαρυσήμαντα.

Psifisa Heaven and Hell giati…“the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dream,you know it’s Heaven and Hell…” alla apo poly konta akolouthoun ta Stargazer,Children of the sea,Die Young kai FYSIKA Don’t Talk To Strangers.

Από τη λίστα το stargazer,αλλά γενικά το all the fools sailed away.

STARGAZER ΑΠΟ RAINBOW,HEAVEN AND HELL ΑΠΟ SABBATH KAI ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ALL THE FOOLS SAIL AWAY…ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ DREAM EVIL ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΔΙΚΙΜΕΝΑ ALBUM.ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΞΙΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΠΟΛΛΟΙ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ.

ola :smiley: :smiley:

Stargazer …stegna…

DIE YOUNG!

as long as it’s not about love apo to magica.

Το απγαπημένο μου τραγούδι Sabbath

Rainbow in the dark.
Κάπου έχω διαβάσει ότι ο άρχικός τίτλος ήταν Lady Marion, ήταν σύνθεση του Campbell και προορίζονταν για τους Sweet Savage πριν φύγει από εκεί. αλλά για να πω την αλήθεια ,δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο.