Best Ronnie James Dio song (All Eras)

itan sinthesi tou Campell, kai itan na meinei ektos album giati to thewrousw o Dio poli emporiko giati eixe polla pliktra. Telika peistike na to vakei sto Holy Diver!

Tria einai ta korifaia Dio tragoudia, sta opoia simetasxei kai san sinthetis fiiska, kata tin gnwmi mou…

  1. Stargazer
  2. Catch the Rainbw
  3. Heaven and Hell

fisika tha mporousa na valw akoma tria…

  1. Gates of Babylon
  2. Don’t talk to strangers
  3. Sunset Superman

kai … akoma tria…

  1. All the fools sailed away
  2. Kill the king
  3. Rainbow eyes

kai akoma… tria…

klp…klp…klp…

να προσθεσω για το rainbow in the dark , μια και τυγχανει να ειναι απο τα αγαπημενα
μου κομματια

ακουστε το ελλ ‘hit single’ ‘λιωμενο παγωτο’ , ξυλινα σπαθια να δεν κανω λαθος , και
μετα το rainbow in the dark , ακουτε τιποτα παραξενο ?

οσο για dio ,
μιλαμε για πολυ μεγαλο καλλιτεχνη ,και φωνη φυσικα , επαγγελματια 100% , θυμαμαι
την συναυλια πριν καποια χρονια , σε εκεινο το χωραφι , ο ανθρωπος τραγουδουσε
αβιαστα , κατακαθαρα , και αλανθαστα .

αναμεσα σε πολλα αλλα ξεχωριζω
hungry for heaven
all the fools
dont talk to stangers
rainbow in the dark

aor

Από τη λίστα ψήφισα φυσικα το Stargazer (χωρίς βέβαια αυτό να σημαινει πως και στα υπόλοιπα κομμάτια δεν γ***ει ο Θεός, αλλά πρέπει να προσθέσω (πέρα από τα γνωστά και καταξιωμένα) και το “Lonely is the word”. Απίστευτη ερμηνεία και λυρικό-συγκινητικό-συγκλονιστικό-εμπνευσμένο κλπ κλπ το σόλο του Πατέρα!!

Γενικά, για μένα μαζί με τον F. Mercury (RIP) οι μεγαλύτερες φωνές ever…

Μου είναι αδύνατον να ψηφίσω! Εκτός κι αν γίνει κάτι για να τα ψηφίσω όλα :smiley:

Ούτε εγώ ξεχωρίζω κάποιο από αυτά, όμως αυτό που πάντα ακούω και χαίρομαι είναι το “Black sheep of the family”. Ό,τι και να κάνω εκείνη τη στιγμη, το παρατάω για να ακούσω το κομμάτι…

Το απγαπημένο μου τραγούδι Sabbath[/quote]

οσο περναει ο καιρος νομιζω οτι ακους ολο κ πιο “καλη” μουσικη… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Υ.Γ. λαθος… ειπες οτι ποτε δεν θα σταμτησεις να ακους europe…αλλα κανεις δεν ειναι τελειος τι να κανουμε… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Το απγαπημένο μου τραγούδι Sabbath[/quote]

οσο περναει ο καιρος νομιζω οτι ακους ολο κ πιο “καλη” μουσικη… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Υ.Γ. λαθος… ειπες οτι ποτε δεν θα σταμτησεις να ακους europe…αλλα κανεις δεν ειναι τελειος τι να κανουμε… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/quote]

Έλα ντε… Καιρός να αρχίσεις να ακούς κι εσύ ποζεριές…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Το απγαπημένο μου τραγούδι Sabbath[/quote]

οσο περναει ο καιρος νομιζω οτι ακους ολο κ πιο “καλη” μουσικη… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Υ.Γ. λαθος… ειπες οτι ποτε δεν θα σταμτησεις να ακους europe…αλλα κανεις δεν ειναι τελειος τι να κανουμε… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/quote]

Έλα ντε… Καιρός να αρχίσεις να ακούς κι εσύ ποζεριές…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/quote]

το blues ειναι πολθ Poser Μουσικη! ιδικα αμα τους δεις τι κανουν στα Live ειναι πολυ ΜΕΓΑΛΑ
POSERIA! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

το οποίο είναι διασκευή ομως ε ? το βσοτφ.

αντε να διαλεξεις … μα ειναι δυνατον να βαζετε τετοιο δημοψηφισμα??? αυτο ειναι σπαζοκεφαλια :stuck_out_tongue:

Ειναι χειροτερο απο σπαζοκεφαλια γιατι συνηθως η σπαζοκεφαλια εχει μονο μια λυση…

επειδη ασχολουμαστε πολυ με dio τελευταια ξεθαψα αυτο το topic και ψηφιζω temple of the king (rainbow)

Μάλλον Gates of Babylon…
Αν και είναι όλα άριστα…

Ολα αψογα. Ψηφιζω stargazer γιατι εμεινα αφωνος οταν το ακουσα για πρωτη φορα.
ΥΓ:Στο πολλ γιατι δεν υπαρχει τραγουδι να αντιπρωσοπευει τη δισκαρα Mob Rules??

Έτσι από απορία, έχει ακούσει κανείς των Εlf ?

ego exo akousei ta panta apo elf

apo rainbow stargazer,gates of babylon,lady of the lake,a light in the black
apo sabbath children of the sea,heaven and hell ,die young,over and over
apo dio shame on the night,holydiver,all the fools sailed away,don’t talk to strangers.
Alla ta dio korifea einai ta stargazer kai gates of babylon.ta theoro ta dio oraiotera kommatia se oli tin istoria tis hard rock/heavy metal skinis.

ευγε παιδι μου Θαναση :smiley:

Φίλε οι Elf έχουν κυκλοφορήσει τα εξής albums:

Elf (1972)
Carolina County Ball (1974)
Trying To Burn The Sun (1974)

Το ύφος τους είναι παρόμοιο με πρώιμους Purple. Έχουν όμως και κάποιες ιδιαιτερότητες (π.χ πιάνο σε πολλά κομματια) Έχουν κάποιο ενδιαφέρον αλλά σίγουρα δεν συγκρίνονται με τη συνέχεια πού είχε ο Dio!

Stargazer μακράν.Αν υπήρχε μουσική παιδεία στην χώρα μας αυτό το κομμάτι θα έπρεπε να διδάσκεται στα ωδεία.Ο απόλυτος μουσικός παιάνας.Η μουσική στο απόγειο της.Ευχαριστούμε Richie και Rοnnie!(και την φιλαρμονική ορχήστρα Μονάχου βεβαίως,βεβαίως) :twisted: